معرفی

در این مقاله قصد داریم به بررسی مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار بپردازیم. پژو پارس اتومات یک سدان جمع و جور تولیدی شرکت ایران خودرو است که سال‌های زیادی است که در بازار خودرو موجود است. در سال ۱۳۹۷ شرکت ایران خودرو تصمیم به تغییر گیربکس این خودرو گرفت. این تغییر باعث شد که این خودرو از لحاظ تیراژ به سطح بالاتری نسبت به گذشته برسد. این خودرو با بهره‌مندی از کیفیت بالا و امکانات مناسب و استفاده از گیربکس اتوماتیک، حس آسایش و ایمنی خوبی را برای سرنشینان خود به ارمغان آورده است.

اما در سوی دیگر این مقایسه خودرویی قرار دارد که پژو ۲۰۷ صندوقدار نام دارد. پژو ۲۰۷ صندوق دار بعد از عرضه نمونه‌ سبک آن به بازار ایران در سال ۱۳۹۶ به بازار معرفی شد و در سال ۱۳۹۷ به دست مشتریان رسید. ظاهراً این خودرو تنها تفاوتی که با نسخه هاچ بک خود دارد همان گیربکس اتومات است و از لحاظ فنی تفاوت چندانی با آن ندارد.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

طراحی و مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار

طی بیست سال تولید خودروی پژو پارس هنوز هم تقاضای زیادی برای این خودرو به علت طراحی ظاهری آن وجود دارد. با وجود حضور طرفداران زیاد پژو پارس اما این نکته را باید در نظر گرفت که در بحث زیبایی شناسی و ظرافت ظاهر پژو ۲۰۷ صندوقدار نسبت به پژو پارس اتومات جذاب تر به نظر می‌رسد. به خصوص حالت قوسی چندانی در فرم ظاهر بدنه پژو پارس مشاهده نمی‌شود و کلیه مولفه‌های به کار رفته در آن کمی قدیمی و از مد افتاده است. بنابراین در مقایسه پژو پارس اتومات و پژو ۲۰۷ صندوقدار از نظر طراحی این پژو ۲۰۷ صندوقدار است که در بازار میدان‌دار خواهد بود.

حال به بررسی طراحی کابین آن می‌پردازیم. پژو ۲۰۷ صندوقدار دارای داشبورد و ادوات کابین زیباتری است. اما از لحاظ متریال کابین هر دو خودرو از پلاستیک خشک تشکیل شده‌اند. البته در پژو ۲۰۷ صندوقدار پلاستیک داشبورد اندکی مرغوب‌تر احساس می‌شود. در عایق بندی کابین، پژو ۲۰۷ نسبت به پژو پارس اتومات بهتر است. اما از لحاظ فضا مخصوصاً در بخش‌ صندلی‌های ردیف عقب این پژو پارس است که گوی سبقت را می‌رباید.

صندوق عقب پژو پارس نیز نسبت به ۲۰۷ بزرگ تر بوده و فضای بیشتری را در اختیار کاربر می‌گذارد. البته این نکته گفتنی است که برخی از مالکان پژو پارس معتقد هستند که این خودرو از نظر زیبایی اتاق، بهتر از ۲۰۷ صندوقدار بوده و کابین آن دلنشین تر به نظر می‌آید. دلیل آن این است که فضای داخلی در پژو پارس برای خانواده‌های پرجمعیت انتخاب راحت و البته منطقی‌تری است.

مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار

مشخصات فنی و مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار

در پژو پارس اتوماتیک یک موتور چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ وجود دارد که دارای حجمی برابر با ۱.۶ لیتر و با نام تیو فایو تعبیه شده است. این موتور قادر به تولید قدرتی برابر با ۱۰۵ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۴۲ نیوتن متر است که این قدرت توسط یک گیربکس اتوماتیک چهار سرعته به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

پژو پارس اتوماتیک برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی برابر با ۱۴.۱ نیاز ثانیه نیاز دارد و حداکثر سرعت آن در حدود ۱۹۵ کیلومتر در ساعت خواهد بود. مصرف سوخت پژو پارس اتوماتیک به صورت ترکیبی برابر با ۸.۳ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر است و این خودرو موفق به کسب استاندارد آلایندگی یورو ۴ شده است باک این خودرو نیز گنجایشی برابر با ۷۰ لیتر دارد.

در مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار پیشرانه‌ای مشترک را شاهد هستیم. ۲۰۷ صندوقدار برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی برابر با ۱۲.۶ ثانیه نیاز دارد و در اکثر سرعت آن ۱۹۵ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. همچنین مصرف سوخت پژو ۲۰۷ صندوقدار به صورت ترکیبی برابر با ۷.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است. این خودرو نیز موفق به کسب استاندارد آلایندگی یورو ۴ شده است.  گنجایش باک آن نیز برابر با ۵۰ لیتر میباشد.

مدل خودرو پژو ۲۰۷ صندوقدار پژو پارس اتومات
پیشرانه چهارسیلندر، تنفس طبیعی ۱۶ سوپاپ چهارسیلندر، تنفس طبیعی ۱۶ سوپاپ
حجم موتور ۱.۶ لیتر

۱.۶ لیتر

حداکثر قدرت ۱۰۵ اسب بخار ۱۰۵ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر ۱۴۲ نیوتن متر
گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک چهار سرعته اتوماتیک
مصرف سوخت (ترکیبی) ۷.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۸.۱۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
شتاب صفر تا 100 ۱۲.۶ ثانیه ۱۵ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۸۹ کیلومتر بر ساعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت

آپشن و امکانات رفاهی در مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار

آشکارترین تجهیزات پژو پارس اتوماتیک در مواردی مثل تهویه خودکار، تنظیم برقی پشتی صندلی های جلو و آینه‌های جانبی تاشونده برقی راهنما دار محدود می‌شود. این در حالی است که پژو ۲۰۷ صندوقدار دارای تهویه خودکار به علاوه سیستم مولتی مدیا با نمایشگر همچنین دارای فرمان برقی کروز کنترل دوربین عقب و آینه‌های جانبی تاشو برقی راهنمادار است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

بنابراین تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو می‌توان گفت که امکانات پژو ۲۰۷ صندوقدار نسبت به پژو پارس اتوماتیک در حالت استاندارد بیشتر خواهد بود. لازم به ذکر است که نمونه‌های سفارشی خاص پژو پارس اتوماتیک به سیستم مولتی مدیا با نمایشگر ۱۳اینچی دوربین عقب نمایشگر ردیف پشت مجهز خواهند شد.

تجهیزات پژو پارس اتومات پژو ۲۰۷ صندوقدار
چراغ مه‌شکن جلو و عقب، چراغ نقشه‌خوانی چراغ روشنایی در روز
سیستم‌های مولتی مدیا سیستم صوتی پیشرفته مجهز به موبایل هندزفری، بلندگوی عقب، آنتن اکتیو ورودی usb قابلیت پخش mp۳ بلوتوث، ۴ عدد بلندگو
صفحه‌نمایش دارد دارد
رینگ‌ها آلومینیومی آلومینیومی
آینه آیینه‌های جانبی با تنظیم برقی و راهنمادار آیینه‌های جانبی با تنظیم برقی
تهویه مطبوع اتوماتیک اتوماتیک
صندلی صندلی‌ها با روکش پارچه‌ای، تنظیم دستی صندلی راننده و سرنشین جلو صندلی‌ها با روکش پارچه‌ای، تنظیم دستی صندلی راننده و سرنشین جلو در شش‌جهت
شیشه برای سرنشینان جلو و عقب برقی برای سرنشینان جلو و عقب برقی
سیستم‌های هشداردهنده سنسور عقب سنسور عقب
سایر امکانات فرمان هیدرولیکی و کلیدهای کنترل روی فرمان سانروف، تودوزی چرمی، سنسور نور

 ایمنی در مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار

محصولات شرکت‌های خودروی ایرانی معمولاً در آزمون‌های بین المللی موسسات معتبر مثل یورو انکپ حضور پیدا نمی‌کنند. بنابراین وضعیت ایمنی و حفاظتی آنها چندان مشخص نیست. اما با توجه به پلتفرم قدیمی این محصولات معمولا می‌توان گفت که روی امنیت آنها نباید حساب ویژه‌ای باز کرد. اما در این بین به نظر می‌رسد با توجه به جدیدتر بودن ‌فرم پژو ۲۰۷ و همچنین دریافت امتیاز نسبتا متوسط در آزمون‌های قدیمی موسسه یورو انکپ توسط پژو ۲۰۶ ، می‌توان انتظار داشت که سطح ایمنی پژو ۲۰۷ تا حدودی نسبت به پژو پارس بهتر باشد. البته این سخن تنها از روی حدس است و باید در عمل اثبات شود.

تجهیزات پژو پارس اتومات پژو ۲۰۷ صندوقدار
تجهیزات ایمنی و حفاظتی سنسور دنده عقب، قفل میکروسوییچی درها، قفل مرکزی با ریموت، ایموبلایزر سنسور دنده عقب، دوربین دید عقب، کمربند ایمنی جلو سه نقطه ای پیش کشنده، کمربندهای ایمنی عقب سه نقطه ای، سیستم قطع کن سوخت، صندلی عقب مجهز به ایزوفیکس، قفل مرکزی، ایموبلایزر، قفل ایمنی کودک، سیستم هشدار ورود غیر مجاز
کیسه هوا راننده و سرنشین جلو راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز ABS – EBD ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک کننده، ترمز عقب دیسکی ABS – EBD ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک کننده، ترمز عقب دیسکی

تجربه رانندگی در مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار

به خودروی پژو پارس سوار می‌شویم. صندلی‌های راحت و سواری نرمی را تجربه می‌کنیم. در مقایسه پژو پارس اتومات با پژو ۲۰۷ صندوقدار، صندلی‌ها در ارگونومی تقریباً از نرمی خوبی برخوردار است. غربیلک فرمان پژو ۲۰۷ صندوقدار راحت‌تر از زیر دست می‌چرخد. ضمنا رانندگی روان‌تری را ارائه داده و قدرت مانور بیشتری دارد. میزان سر و صدا در کابین نیز نسبت به پژو پارس کمتر است.

نکته قابل توجه در رانندگی با پژو ۲۰۷ صندوقدار عملکرد بسیار خوب مجموعه گیربکس خودرو است. در مقایسه هندلینگ دو خودرو نیز باید گفت که مرکز ثقل بالاتر پژو ۲۰۷ صندوق دار نسبت به پژو پارس موضوعی نیست تا پایداری این دو خودرو در سرعت‌های بالا تحت تاثیر قرار بگیرد و از این حیث در هر دو خودرو قابل تحسین است. اما راندن پژو پارس با سرعت بالا در سر پیچ‌ها راحت‌تر است و استرس کمتری را به راننده وارد می‌کند.

تحلیل شرایط بازار در مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار

در بازار هیچ یک از خودروها دارای رکود نیستند و هر دو خودرو مشتریان خاص خود را دارند. پژو پارس سال‌هاست که در بازار کشور ما حضور دارد و از خودروهای خوشنام بازار محسوب می‌شود. در مقابل با اینکه پژو ۲۰۷ اتومات عمر کمتری در کشور ایران دارد. اما با توجه به مزایایی که در قسمت قبل نام بردیم، طرفداران بیشتری دارد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

با توجه به تولید هر دو خودرو در یک شرکت، خدمات پس از فروش تقریباً مساوی به نظر می‌رسد. در مورد قطعات یدکی این نکته گفتنی است که قطعات پژو پارس، ارزان تر از پژو ۲۰۷ اتومات است. اما با این وجود پژو ۲۰۷ صندوق دار در این زمینه به هیچ عنوان خودرویی پر خرجی نیست اما در مجموع می‌توان در بازار پژو ۲۰۷ اتومات را کمی پرطرفدارتر به حساب آورد.

جمع‌بندی در مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار

در مقایسه پژو پارس اتومات با پژو 207 صندوقدار اگر نگاهی کلی به ویژگی‌های هر دو خودرو بپردازیم، در فاکتورهای طراحی ظاهری، امکانات رفاهی، ارگونومی و نرمی سواری، پژو ۲۰۷ و در مقابل، فاکتورهای اندکی نیز در پژو پارس اتومات وجود دارد. که به عنوان کلام آخر می‌توان گفت اگر دیده کوتاه مدت دارید پژو پارس را انتخاب نموده و اگر خودرو را برای مدت زمان طولانی‌تری نگه می‌دارید پژو ۲۰۷ صندوقدار انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی پژو 207

مقایسه پژو پارس و سمند

مقایسه تیبا ۲ و کوییک

پراید و تیبا ۲

مقایسه سمند و رانا

انواع مد‌ل‌های سمند

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار