بسیاری از شرکت‌های خودروسازی چینی با خودروسازان ایرانی همکاری می‌کنند و حاصل این همکاری تولیداتی مانند برلیانس H320 می‌باشد. این خودرو در سال 1394 طراحی و خط تولید آن توسط شرکت خودروسازی پارس راه‌اندازی شد. خودروی برلیانس H320 مدل هاچبک و درواقع نوعی فیس‌لیفت برلیانس FSV می‌باشد. در این مقاله مزایا برلیانس H320 موردبررسی قرارگرفته است.

مشخصات فنی برلیانس H320

خودروی برلیانس H320 دارای دو گیربکس دستی و اتوماتیک می‌باشد. این خودرو در ابتدا با موتور 1.5 لیتری و چهار سیلندر تولید شد. قدرت آن نیز 103 اسب بخار و گشتاور  آن 138 نیوتون متر بود. تقریباً سه سال پس از تولید این خودرو، شرکت خودروسازی پارس تصمیم به ارتقاء موتور آن گرفت. بنابراین سری 300 خودرو برلیانس، با نصب موتور جدید و گیربکس قوی‌تر، مزیت‌های بیشتری نسبت به برلیانس FSV به دست آورد.

بنابراین از مزایا برلیانس H320 می‌توان به موتور جدید خودرو اشاره کرد که 1654 سی‌سی حجم دارد و توان آن به 114 اسب بخار، افزایش‌یافته است. همچنین این موتور جدید با همکاری شرکت هیوندایی پاورتک، تمام آزمایش‌های فنی و کیفی را با موفقیت سپری و استانداردهای لازم را کسب‌کرده است. این خودرو کاملاً با شرایط جاده‌ای و آب و هوایی کشور هماهنگ می‌باشد. مشخصات برلیانس H320 ازنظر فنی نشان می‌دهد باوجود این موتور جدید، این خودرو توان حرکتی بالایی دارد.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مصرف سوخت برلیانس H320

مزایا برلیانس H320

در بخش‌های اقتصادی، مصرف سوخت خودرو یکی از معیارهای مهم برای انتخاب آن خودرو است. مصرف سوخت خودروی برلیانس H320 بهینه و ازنظر اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشد. به‌عنوان مثال این خودرو با پیشرانه 1.5 لیتری و گیربکس اتومات، برای پیمودن 100 کیلومتر تقریباً 6.5 لیتر بنزین نیاز دارد.

مدل گیربکس دستی آن نیز برای پیمودن 100 کیلومتر تقریبا 6.3 لیتر بنزین مصرف می‌کند. بنابراین، مصرف سوخت بهینه، باوجود افزایش وزن خودرو به دلیل موتور جدید، یکی از مزایا برلیانس H320 درنظر گرفته می‌شود. همچنین باید خاطرنشان کرد که مصرف سوخت این خودرو در مقایسه با خودروهای هم‌تراز ازنظر قیمت، بسیار پایین‌تر است.

ایمنی برلیانس H320با موتور جدید برلیانس H320، حداکثر سرعت برای دو نوع گیربکس اتوماتیک و دستی، 170 کیلومتر بر ساعت می‌باشد. این خودرو با گیربکس دستی تقریباً به 12 ثانیه و با گیربکس اتومات بالای 15 ثانیه زمان نیاز دارد تا از حالت سکون به‌سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد.

ایمنی مناسب یکی دیگر از مزایا برلیانس H320 می‌باشد که آن را از سایر خودروهای داخلی متمایز کرده است. بر اساس آزمایش‌های انجام‌شده توسط سازمان کیفیت و بررسی استاندارد ایران، این خودرو دارای دو ستاره ازنظر ایمنی می‌باشد. بنابراین اگر معیار افراد برای انتخاب خودرو، کیفیت بالای تولید و ایمنی باشد، برلیانس H320 در سطح متوسط قرار دارد. امکانات ایمنی این خودرو شامل دو ایربگ، سیستم ترمز پایدار و چرخ‌های دیسکی است.

امکانات و تجهیزات رفاهی برلیانس H320

یکی دیگر از مزایا برلیانس H320 امکانات و تجهیزات رفاهی آن می‌باشد. درواقع برلیانس H320 در مقایسه با خودروهای داخلی هم‌رده خود ازنظر قیمت، آپشن‌های خوبی ارائه می‌دهد. این امکانات شامل موارد زیر می‌باشد:

 • كيسه هوا راننده و سرنشين جلو
 • سيستم ترمزEBD و ABS
 • سيستم تهويه هوا مطبوع
 • سانروف برقي
 • سنسور دنده‌عقب
 • شيشه بالابر برقي
 • آینه‌های جانبي با قابلیت تنظیم، قفل مركزي
 • سيستم صوتي با شش بلندگو
 • چراغ مه‌شكن جلو
 • قفل اتوماتيك درب‌ها
 • ميله ضربه‌گیر برای درب‌ها
 • سيستم ضدسرقت موتور
 • سيستم هشدار روشن بودن چراغ
 • سيستم الکترومغناطیسی باز کردن درب صندوق‌عقب
 • صندلي عقب با قابليت پشتيباني ايزوفيكس
 • سيستم تاشو براي صندلی‌های عقب

فضای داخلی کابین برلیانس H320

از دیگر مزایا برلیانس H320 می‌توان به فضای بزرگ داخل کابین خودرو اشاره کرد. این خودرو در مقایسه با خودروهای هم‌تراز خود و دیگر مدل‌های هاچبک، در قسمت صندلی عقب فضای بیشتری در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. علاوه بر آن، سادگی طراحی فضای داخلی کابین، سیستم صوتی و تهویه خوب، چیدمان مناسب اجزاء خودرو و ترکیب رنگ زیبا مشکی و کرم داشبورد از مزایا برلیانس H320 می‌باشند.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

طراحی خارجی و ابعاد بدنه برلیانس H320

بسیاری افراد خودروی برلیانس H320 را با خودروهای چینی مقایسه می‌کنند. از آنجا که این خودرو محصول همکاری خودروسازان چینی و ایرانی می‌باشد، جای تعجب نیست که طراحی خودروهای چینی بر طراحی خارجی برلیانس H320 تأثیر گذاشته باشد. یکی دیگر از مزایا برلیانس H320 طراحی بدنه کاملاً پف‌دار و حجیم، همراه با چراغ‌های جلوی ساده و مناسب است.

همچنین پره‌های عمودی در قسمت جلوی بدنه خودرو با نواری T شکل از یکدیگر جداشده و حالتی قرینه به خود گرفته‌اند. گلگیرهای جلو نیز تا چراغ‌ها امتدادیافته و دیواره‌های جانبی خودرو از دیگر بخش‌های خودرو ساده‌تر طراحی‌شده است. به‌طور کلی طراحی بدنه برلیانس H320 یک طراحی مدرن می‌باشد که به‌ندرت می‌توان از آن ایراد گرفت.

طول، عرض و ارتفاع خودروی برلیانس H320 مدل هاچبک به ترتیب 4.21, 1.758, 1.46 متر می‌باشد. فاصله محورها نیز از هم 2.58 متر برآورد شده است. این اندازه‌ها، مقدار کمی نیست و به همین دلیل به‌راحتی فضای داخلی مناسبی را ایجاد می‌کند. وزن خالص برلیانس H320 دارای گیربکس دستی 1225 و در مدل اتومات 1240 کیلوگرم است.

هندلینگ و فرمان پذیری برلیانس H320

یکی از معیارهای مهم انتخاب خودرو برای اغلب افراد، فرمان روان و کیفیت هندلینگ می‌باشد. ارائه هندلینگ و فرمان پذیری مناسب از دیگر مزایا برلیانس H320 می‌باشد. به دلیل فشارهای اضافه در پیشرانه خودرو، هزینه‌های نگه‌داری آن در درازمدت افزایش پیدا می‌کند. اما موتور جدید این خودرو با قدرت بیشتر، سازگاری بیشتری با محیط نیز نشان می‌دهد.

به‌عبارت‌دیگر خودروی برلیانس H320 به داشتن گیربکس نرم مشهور است. اگرچه در سرعت یا هنگام سبقت گرفتن امکان دارد ناهماهنگی بین موتور و جعبه‌دنده ایجاد شود، اما مسئله کاملاً طبیعی است، و از ارزش‌های برلیانس H320 کم نمی‌کند. زیرا در شرایط معمولی، این بخش از خودرو هیچ‌گونه مشکلی نخواهد داشت.

وضعیت فروش برلیانس H320

مزایا برلیانس H320

از همان سال‌های اولیه تولید تاکنون، برلیانس H320 دارای قیمتی نسبتاً ثابت و متعادل است. همچنین شرکت سایپا برای این خودرو، خدمات پس از فروش گسترده‌ای به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این موارد نیز از مزایا برلیانس H320 به‌شمار می‌رود. از طرفی، ارتقا موتور و ارائه مدل اتوماتیک آن، باعث‌شده است که مشتریان از آن در بازار خودروهای داخلی استقبال گسترده‌ای کنند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی بررسی مزایا برلیانس H320

خودروی برلیانس H320 به‌عنوان مدل هاچبک برلیانس FSV، توسط خودروسازان ایرانی و چینی در سال 1394 طراحی و تولیدشده است. موتور این خودرو سه سال پس از تولید آن، توسط شرکت خودروسازی پارس ارتقا پیدا کرد. مزایا برلیانس H320 شامل مشخصات فنی خوب، مصرف سوخت کم، ایمنی مناسب، امکانات و تجهیزات رفاهی ایده‌آل، فضای کابین جادار، طراحی خارجی و بدنه مدرن، هندلینگ و فرمان‌پذیری با کیفیت و وضعیت فروش مناسب می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

بررسی معایب برلیانس H230

معایب برلیانس h330

بررسی مهم‌ترین مزایا برلیانس H230