بررسی مزایای دنا پلاس اتوماتیک

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

خودروی دنا پلاس اتوماتیک، از خانواده سدان‌های اقتصادی ایران خودرو است. اما فراتر از آن، این خودرو قدرتمند و شیک نیز است و بسیاری از خریداران به رانندگی با آن علاقمند هستند. این خودرو آخرین محصول از خانواده دنا بوده و دارای تاریخچه جذابی است. در ادامه ابتدا به معرفی اجمالی این خودرو و تاریخچه آن می‌پردازیم، سپس مزایای دنا پلاس اتوماتیک را در سه بُعد مشخصه‌های فنی، ویژگی‌های ایمنی، طراحی ظاهری و امکانات رفاهی مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ بنابراین اگر قصد خرید، بررسی یا شناخت مزایای دنا پلاس اتوماتیک را دارید، حتماً تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

معرفی اجمالی و تاریخچه

بسیاری عقیده دارند دنا پلاس اتوماتیک، نسخه فیس‌لیفت سمند سورن است. زیرا با توجه به فاصله زمانی 10 سالِ، بین تولید سمند سورن در سال 1385 و معرفی دنا پلاس اتوماتیک در سال 1395، می‌توان دریافت که خودروی اخیر نسخه‌ای برای جبران نقایص سمند سورن است. به خصوص اینکه هر دو محصول ایران خودرو هستند و این شرکت از تجربیات نخستین خودرو برای موفقیت در پروژ دنا پلاس اتوماتیک بسیار بهره برده است. به بیان دیگر باید گفت که سمند سورن موفق نشد در بازار ماندگار شود، علی‌رغم آنکه از موتور ملی EF7 استفاده کرد و سیستم توربو شارژ داشت، اما نقایص فنی آن نیز کم نبود و باعث شد به حاشیه رانده شود. سپس شرکت ایران خودرو در تولید دنا پلاس اتوماتیک از تمامی تجربیات کسب کرده و خطاهای رخ داده در تولید سمند سورن درس گرفت و توانست، موفقیت چشمگیری را در زمینه ارائه خودرویی با موتور ملی EF7 به دست آورد. در ادامه به بررسی مزایای دنا پلاس اتوماتیک می‎پردازیم که یکی از دستاوردهای موفق از سوی شرکت ایران خودرو است.

مزایای دنا پلاس اتوماتیک

بررسی قوای فنی خودرو

در رابطه با مزایای دنا پلاس اتوماتیک از جنبه فنی، می‌توان گفت که این خودرو دارای یک پیشرانه قدرتمند است. به طوری که در میان خودروهای هم رده یک رقیب بسیار جدی در فتح بازار داخلی به حساب می‌آید. این خودرو از موتور ملی EF7 استفاده می‌کند که دارای چهار سیلندر 16 سوپاپِ است. این موتور محصولی از همکاری شرکت ایران خودرو با شرکت F.E.V آلمان بوده، و به نوعی طراحی شده تا بتواند انطباق خوبی را با احتراق گاز طبیعی نیز داشته باشد؛ بنابراین یکی از مزایای دنا پلاس اتوماتیک دوگانه‌سوز بودن موتور آن است. همچنین، این خودرو دارای توربو شارژ بوده که به نوبه خود می‌تواند توان فنی و قدرت موتور را افزایش دهد. نخستین اقدام برای نصب تورو شارژ بر روی خودرو، مربوط به سمند سورن بود، و همان‌طور که پیش‌تر گفتیم به پروژه‌ای ناموفق بدل شد. اما در پروژه دنا پلاس اتوماتیک توربو شارژ باعث افزایش احتراق در سیلندر، مکش هوای کافی، افزایش اکسیژن و در نهایت تولید نیروی بیشتر می‌شود. به نحوی که در حین رانندگی و در صورت تعویض دنده قدرت اتومبیل کاهش نمی‌یابد.

برای تجربه خرید خودرو بی‌دردسر همسو با سبک زندگیت اینجا کلیک کن

از دیگر مزایای دنا پلاس اتوماتیک، گیربکس 6 سرعتِ اتومات آن است. این گیربکس وظیفه توزیع و مدیریت نیرو در چرخ‌های خودرو را بر عهده دارد. همچنین، توان این خودرو به اندازه 150 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه است. گشتاور آن نیز 215 نیوتن‌متر در 4800 دور در دقیقه خواهد بود. با توجه به این قوای فنی از دنا پلاس اتوماتیک، شتاب اولیه خودرو برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت، 10 ثانیه است. همچنین، حداکثر سرعتی که می‌توان از این خودرو انتظار داشت، 205 کیلیمتر بر ساعت خواهد بود.

مزایای دنا پلاس اتوماتیک

بررسی ویژگی‌های ایمنی

مزایای دنا پلاس اتوماتیک از جنبه سیستم ترمز، بسیار مطلوب است. در چرخ‌های جلو، ترمز اتومبیل از نوع دیسکی و خنک‌شونده است. چرخ‌های عقب نیز از نوع ترمز دیسکی معمولی بوده و سیستم ضد قفل یا ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز یا EBD نیز از دیگر مزایای دنا پلاس اتوماتیک به حساب می‌آید. این خودرو چهار ایربگ دارد، که در نوع خود ایمنی بسیار خوبی برای سرنشین و راننده فراهم می‌کند. مزایای دنا پلاس اتوماتیک از جنبه ایمنی به اینجا ختم نمی‌شود، زیرا این خودرو همچنین دارای امکاناتی نظیر سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی ریموت، سیستم هشدار دهنده مرکزی، دوربین عقب، سنسور هشدار برخورد و نیز سیستم قطع اتوماتیک سوخت هنگام تصادف است.

مزایای دنا پلاس اتوماتیک

طراحی ظاهری

از دیگر مزایای دنا پلاس اتوماتیک از جنبه طراحی ظاهری مربوط به طراحی کابین و بدنه خودرو است. در بخش بدنه، اگرچه نمی‌توانیم بگوییم که با زیباترین خودروی ساخت داخل روبه‌رو هستیم، اما به طور قطع می‌توان گفت با یکی از زیباترین طراحی‌های بدنه در داخل کشور مواجه‌ایم. اولین نکته جالب سانروف برقی این خودرو است. علاوه بر آن، شما در نمای جلوی خودرو شاهد یک سپر پهن توری مانند هستید، آینه‌های ذوزنقه‌ای شکل جلو، در کنار چراغ‌های کشیده شده، رینگ اسپرت 12پَر 16 اینجی در کنار هم خشونت خاصی را در نگاه ببینده تحمیل می‌کند. به خصوص بدنه عضلانی و خطوط شکسته در کناره‌های خودرو و روی کاپوت، به نحوی است که حس هیجان و قدرت طلبی را متبادر می‌کند. در کنار این دست از مزایای دنا پلاس اتوماتیک، شما در نمای عقب خودرو شگفت‌زده نمی‌شوید. زیرا همه چیز عادی است. در واقع تولیدکننده هنر و خلاقیت خود را صرف تقویت نمای جلوی خودرو کرده است.

فروش خودرو بدون اتلاف وقت و به بهترین قیمت بازار را با سوییچ تجربه کنید

برای درخواست فروش خودرو اینجا کلیک کنید

در داخل کابین نیز وضعیت قدری متفاوت‌تر از مدل‌های پیشین دنا است. زیرا با طراحی جدیدی روبه‌رو خواهید شد، به نحوی که باعث می‌شود کیفیت پایین متریال کار شده در ساخت خودرو را فراموش کنید. در داخل کابین شاهد تجمع کلیدهای کنترلی بر روی فرمان خواهید بود. علاوه بر روکش چرمی که بر روی آن قرار گرفته، حس تمایز و کنترل را به راننده متبادر می‌کند. صفحه نمایش لمسی که در بر روی داشبودر نصب شده و نیز تهویه‌های کناری آن با توجه طراحی خاصی که دارد جذابتی قابل توجهی را به کابین بخشیده است. در کنار این موارد، کنسول میانی قرار دارد که با توجه به حجم متناسب آن در مرکز کابین، نه تنها فضای مناسبی را برای خود اختصاص داده بلکه یک مزیت مهم رفاهی نیز به حساب می‌آید.

مزایای دنا پلاس اتوماتیک

امکانات رفاهی

برای برتری بلامنازاع این خودرو در عرصه داخلی، شرکت سازنده کوشیده تا در کنار پیشرانه نیرومند، مزایای دنا پلاس اتوماتیک را از جنبه امکانات رفاهی نیز به نحو مطلوبی تقویت کند. اولین و مهم‌ترین آن فضای موجود در کابین است. این موضوع ناشی از فاصله محورهای خودرو خواهد بود. این فاصله به اندازه 2671 میلی متر بوده و در میان سدان‌های داخلی یک فاصله مطلوب و درخور اعتنا برای یک خانواده کم جمعیت و اهل مسافرت به حساب می‌آید. سطح آلایندگی خودرو یورو 4 است، مصرف سوخت آن 7.9 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر خواهد بود. در کنار این دست از مزایای دنا پلاس اتوماتیک، شما شاهد امکانات دیگری نظیر سیستم تهویه اتوماتیک، تهویه عقب خودرو برای سرنشینان، سیستم ردیابی اطلاعات جغرافیایی، بلوتوث فرمان برای پاسخ دادن به تماس‌های تلفنی، بلندگوهای جلو و عقب برای کنترل پخش صدا در تمام نقاط کابین، آیینه‌های برقی و تاشونده، صندلی‌های برقی قابل تنظیم در هشت جهت، شیشه خورشیدی، مه شکن، کروز کنترل، سیستم کنترل بخار بنزین و غیره نیز هستید که همگی جزو امکانات رفاهی و تجهیزات این خودرو به حساب می‌آیند.

مزایای دنا پلاس اتوماتیک

سخن آخر بررسی مزایای دنا پلاس اتوماتیک

مزایای دنا پلاس اتوماتیک

با توجه به مزایای دنا پلاس اتوماتیک می‌توانید این خودرو را کاملاً ایده‌آل در نظر بگیرید. امکانات ایمنی این خودرو، فضای مناسب کابین، تجهیزات رفاهی مطلوب کاملاً و پیشرانه نیرومند که با توربو شارژ تقویت شده است، می‌تواند پابه‌پای شما در سفرهای طولانی و کوتاه، همراهتان باشد؛ بنابراین در مقایسه با خودروهای داخلی، مزایای دنا پلاس اتوماتیک آن را به عنوان یک سدان خانوادگی به تصویر کشیده که با مصرف سوخت متناسب یک انتخاب ایده‌آل به حساب می‌آید. حتی در صورتی که اهل سرعت هستید، همان‌طور که بررسی شد این خودرو با توجه به آنکه به تورو شارژ مجهز است هرگز دچار افت سرعت در حین رانندگی، به‌ویژه در حین تعویض دنده نخواهید شد. همچنین، جلوه خشن و اسپرت این خودرو می‌تواند جوابگوی حس جوان‌پسندی شما باشد.

بیشتر بخوانید:

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیلومتر