معرفی

مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس، موضوع این مقاله است. در سال ۲۰۰۶ مدلی از پژو ۲۰۶ با همکاری شرکت پژو و ایران خودرو تولید و نام پژو ۲۰۶ اس دی بر روی آن نهاده شد. ابتدا قرار بود این خودرو با نام پژو آریان تولید شده و به بازار عرضه گردد. اما به مرور زمان این نام از روی این خودرو در اذهان عمومی حذف گردید. صندوق عقب کوچک ۲۰۶ هاچ‌بک علت اصلی رفتن به سمت این خودرو بود.

این خودرو دارای صندوق عقب با حجم خوبی است. نام اس دی در واقع مخفف کلمه سدان است. پژو ۲۰۶ یکی از محصولات شرکت ایران خودرو است و در تیپ‌های مختلفی به بازار وارد شد. با توجه به تیپ و آپشن استفاده شده در خودرو، در قیمت‌های مختلفی مورد خرید و فروش واقع شد. ضمناً این خودرو از طریق ایران به ترکیه، روسیه و الجزایر صادر گردید.

اما نسخه فیس‌لیفت خودروی رانا با نام رانا پلاس در اواسط سال ۱۳۹۹ معرفی شد که پایه و اساس رانا و همچنین نسخه پلاس آن همان خودروی پژو ۲۰۶ اس دی است. رانا پلاس با نسخه قبلی خود تفاوت‌هایی از لحاظ ظاهر و امکانات دارد. در نمای بیرونی این خودرو نسبت به نسخه قبلی تغییرات چندانی نداشته و عمده تغییرات در چراغ‌های خودرو است.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

بیشترین تغییرات خودرو نسبت به رانای معمولی در زمینه امکانات است. در مدل‌های جدید تولید سال ۱۴۰۰ ایران خودرو، رانا پلاس را با گیربکس ۶ دنده دستی و سقف پاناروما عرضه کرده است. ایران خودرو اعلام کرده در سال ۱۴۰۱ نسخه نیمه اتوماتیک این خودرو را عرضه خواهد کرد.

مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس

طراحی و مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس

رانا پلاس و پژو ۲۰۶ اس دی از یک پلتفرم و اصول سازه استفاده می‌کنند و در اصل نمونه سدان پژو ۲۰۶ به‌حساب می‌آیند و به همین دلیل است که در بحث ابعاد و اندازه کاملاً برابر با هم و با خانواده پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ هستند و تفاوتی با نمونه‌های اروپایی ندارند. این دو خودرو به‌عنوان خودروهای کوچک شهری معرفی می‌شوند. در طراحی و مقایسه پژو ۲۰۶ با رانا پلاس تفاوتی در فضای کابین وجود ندارد. ضمناً فضای کابین جادار نیست و بیشتر مناسب خانواده‌های کم جمعیت است.

در مقایسه ابعاد این خودرو با استناد به سایت ایران خودرو به حدود ۱۰ سانتی‌متر طول بیشتر رانا ‌پلاس در مقایسه با ۲۰۶ صندوقدار پی می‌بریم که حاصل از طراحی جدید سپر جلو و کشیده‌تر شدن دماغه خودرو است. سه سانتیمتر عرض بیشتر رانا نیز به طراحی جدید آینه‌های جانبی مرتبط است. ارتفاع دو خودرو در سطح یکسانی قرار دارد. ضمناً در مقایسه پژو ۲۰۶ اس دی با رانا پلاس، صندوق عقب ۲۰۶ اس دی با ۴۵۰ لیتر فضای بار نسبت به رانا ‌پلاس با ۴۰۰ لیتر حجم صندوق عقب برتری را از آن خود می‌کند.

مشخصات فنی و مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس

از آنجا که پلتفرم این دو محصول ایران خودرو یکسان است و بخش فنی آن‌ها تفاوتی با یکدیگر ندارند؛ بنابراین می‌توان گفت که این دو سدان داخلی در بحث فنی، عملکردی مشابه دارند. جالب است که بدانید وزن بیشتر رانا و آیرودینامیک بهتر پژو ۲۰۶ سبب شده است تا شتاب رانا در قیاس با پژو ۲۰۶ اس دی اندکی کندتر باشد.

در مقایسه پژو ۲۰۶ اس دی با رانا پلاس، می‌توان دریافت که هر دو به موتور معروف تیوفایو مجهز هستند. این موتور ۱۶ سوپاپه، ۱.۶ لیتر حجم دارد و با قدرت ۱۰۵ اسب بخار گشتاوری معادل ۱۴۲ نیوتن متر تولید می‌کند. این میزان نیرو به سمت یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به محور جلو انتقال می‌یابد.

مدل خودرو پژو 206 SD رانا پلاس
پیشرانه TU5 TU5
حجم موتور ۱.۵ لیتر ۱.۵ لیتر
حداکثر قدرت ۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه ۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه
گیربکس دستی ۵ سرعته دستی ۵ سرعته
مصرف سوخت (ترکیبی) ۸.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۷.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
شتاب صفر تا 100 ۱۱.۴ ثانیه ۱۲ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۹۳کیلومتر بر ساعت ۱۹۰کیلومتر بر ساعت

آپشن و امکانات رفاهی در مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس

تجهیزات رفاهی این دو خودرو به‌هیچ‌وجه شما را به وجد نمی‌آورد. قبل از معرفی رانا‌پلاس، رانای قدیمی در زمینه امکانات رفاهی حرفی برای گفتن در مقابل پلاس نداشت. رانا به‌عنوان محصولی اقتصادی‌تر از ۲۰۶ صندوق‌دار، فاقد امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع، دکمه‌های تنظیم سیستم صوتی از پشت غربیلک فرمان و پشت سری‌های تنظیم‌شونده ردیف دوم صندلی‌ها بود.

اما هم‌اکنون رانا ‌پلاس در سطح وسیع‌تری به امکانات رفاهی مانند کروز کنترل، چراغ‌های راهنمای روی آینه و کلیدهای کنترل سیستم صوتی تجهیز شده است. در مقایسه رانا پلاس، لیست برتری‌های رفاهی نسبت به پژو ۲۰۶ اس دی از امکاناتی مانند چراغ روز در رانا پلاس دیده می‌شود. تنها ضعف رانا پلاس در مقابل رقیب خود را می‌توان عدم وجود تهویه مطبوع اتوماتیک دانست.

تجهیزات پژو 206 SD رانا پلاس
چراغ قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو، چراغ همراهی تا درب منزل مجموعه چراغ‌های جلو و عقب جدید، مه‌شکن جلو و عقب، چراغ خطر سوم، تنظیم زاویه نور چراغ‌های جلو از داخل سیستم روشنایی موقت
سیستم‌های مولتی‌مدیا رادیو پخش CD تیوتر جلو، بلندگوی درب‌های عقب پخش ‏MP3 بلندگوهای جلو توییتردار، بلندگوهای عقب، رادیو پخش بلوتوث‌دار بدون CD خوان
صفحه نمایش نمایش ساعت و دما نمایش ساعت و دما
رینگ‌ها ۱۴ اینچ فولادی ۱۴ اینچ فولادی
آینه با قابلیت تنظیم برقی با قابلیت تنظیم برقی
تهویه مطبوع تهویه مطبوع با تنظیم اتوماتیک تهویه مطبوع با تنظیم دستی
صندلی با قابلیت تنظیم سه حالته با قابلیت تنظیم سه حالته
شیشه جلو و عقب برقی جلو و عقب برقی
سیستم‌های هشداردهنده سیستم کنترل بخار بنزین، سنسور دنده عقب ایموبلایزر ایموبلایزر هشداردهنده ورود غیرمجاز، مالتی پلکس یا عیب‌یابی هوشمند
سایر امکانات تریم خاکستری دماسنج روی داشبورد مجموعه داشبورد، مجموعه رودری‌ها جلو، آمپر دیجیتالی با هشدار، کمربند آنتن اکتیو، عایق صداگیر درب موتور، نمایشگر دمای محیط، باز کردن قفل در صندوق عقب از داخل صفحه نمایشگر روی داشبورد

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

ایمنی در مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس

اما در بحث ایمنی، در مقایسه پژو ۲۰۶ اس دی با رانا پلاس این دو محصول ایران خودرو به دلیل بهره‌مندی از پلتفرم و شاسی یکسان به علاوه تجهیزات ایمنی مشابه در بحث حفاظت از جان سرنشینان خود عملکرد تقریباً یکسانی را ارائه می‌دهند و با توجه به آنکه مدل مرجع این دو خودرو، یعنی ۲۰۶ هاچ‌بک در سال ۲۰۰۰، موفق به کسب ۴ ستاره ایمنی در بخش امنیت سرنشینان بزرگسال از مؤسسه یورو انکپ اروپا شده است، می‌توان ایمنی نسبتاً قابل قبولی را برای هر دو محصول حاضر در این رقابت در نظر گرفت.

تجهیزات پژو ۲۰۶ اس دی رانا پلاس
تجهیزات ایمنی و حفاظتی ایموبلایزر سنسور پارک عقب ایموبلایزر سنسور پارک عقب
کیسه هوا راننده و سرنشین راننده و سرنشین
سیستم ترمز ترمز ضد قفل ABS  و EBS  سیستم خنک‌کننده ترمز عقب دیسکی ترمز ضد قفل ABS و EBD ترمز جلو دیسکی خنک‌شونده، ترمز عقب کاسه‌ای

 

تجربه رانندگی در مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس

وقتی پشت فرمان هر دو خودرو قرار می‌گیریم، دید و تسلط بر جاده را در هر دو مساوی می‌بینیم. البته تسلط قابل‌قبولی بر سطح جاده برای هر دو خودرو فراهم شده است. ناگفته نماند نقاط کور و فضای نسبتاً فشرده درون کابین می‌تواند برخی افراد، به‌ویژه رانندگان درشت جثه را تا حدی آزار دهد.

از سوی دیگر همان‌طور که در بخش فنی به آن اشاره شد، پلتفرم پیشرانه و جعبه‌دنده این دو خودرو از یک مدل هستند و در نتیجه نمی‌توان اختلاف قابل‌توجهی از لحاظ شتاب‌گیری و قابلیت‌های دینامیکی میان رانا و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار را شاهد بود. با این حال در مقایسه پژو ۲۰۶ اس دی و رانا پلاس و همین‌طور تطابق بیشتر طراحی پژو اس دی با اصول علم آیرودینامیک سبب شده تا شتاب این خودرو نسبت به رانا‌ پلاس اندکی سریع‌تر احساس شود.

تحلیل شرایط بازار در مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس

در مقایسه پژو ۲۰۶ اس دی و رانا پلاس، این گزینه دوم است که در حال حاضر یکی از ستون‌های بازار معاملات خودرو در کشور به‌حساب می‌آید و رونق بسیار فراوانی را در بحث خرید و فروش تجربه می‌کند.

رانا پلاس نیز به دلیل قیمت پایین‌تر و مشابهت فنی و ظاهری فراوان با پژو ۲۰۶ اس دی توانسته است، مخصوصاً در سالیان اخیر مشتریان فراوانی را به سمت خود جذب کند. همچنین، در حال حاضر از فروش نسبتاً مطلوبی در بازار خود را برخوردار است. البته رونق بازار پژو ۲۰۶ اس دی علی‌رغم قیمت بالاتر در قیاس با رانا پلاس مطلوب‌تر برآورده می‌شود.

جمع‌بندی در مقایسه پژو 206 SD با رانا پلاس

سلیقه خریدار می‌تواند انتخاب بین این دو گزینه را تا حد زیادی تحت‌الشعاع قرار دهد. عملکرد فنی دو گزینه بسیار نزدیک به یکدیگر است. با توجه به تجربیات بسیار پژو ۲۰۶ اس دی در مقابل رانا پلاس، رانا پلاس سطح نسبتاً وسیع‌تری از تجهیزات را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. ولی ظاهراً بر خلاف ۲۰۶ اس دی ممکن است هر نگاهی را به خود جذب نکند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

در آخر، بازار داغ خرید و فروش پژو ۲۰۶ می‌تواند در مقابل هر رقیبی قد علم کند. قطعات یدکی بدنه آن از فراوانی بیشتر و قیمت مناسب‌تری برخوردار است و صندوق عقب آن فضای بار بیشتری را می‌تواند در اختیار سرنشینان قرار دهد. در نهایت خریدار انتخاب‌کننده گزینه نهایی است.

بیشتر بخوانید:

مشخصات فنی پژو 206 صندوقدار

مشخصات فنی رانا پلاس

پراید و تیبا ۲

مقایسه سمند و رانا

انواع مد‌ل‌های سمند

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار