در این مقاله قصد داریم به مقایسه تیبا و پژو 405 بپردازیم. مقایسه بین خودروها خصوصا در رده‌های قیمتی پایین و متوسط کار چندان آسانی نیست؛ چرا که شباهت‌های زیادی بین مشخصات گوناگون آن‌ها وجود دارد. همین مسئله باعث می‌شود که بعضا خریداران خودروها بین چند گزینه سرگردان باقی بمانند. در این مقاله قصد داریم به مقایسه تیبا و پژو 405 بپردازیم که از جمله خودروهای پرمتقاضی در بازار ماشین‌های سواری در ایران هستند. تا انتها با ما همراه باشید.

نگاهی مختصر به پیشینه تیبا و پژو 405

در گام اول مقایسه تیبا و پژو 405 بد نیست که نگاهی به داستان این دو خودرو در ایران بیندازیم. سایپا در سال 1387 برای نخستین بار با نام مینیاتور توسط سایپا رونمایی شد. طراحی نسبتا متفاوت این خودرو در مقایسه با پراید موضوعی بود که سایپا نیز روی آن مانور می‌داد. در کنار آن قیمت نسبتا پایین این خودرو نیز قابل توجه بود که البته مانند سایر خودروهای ایرانی خیلی زود به افسانه تبدیل شد. در حال حاضر تیبا در دو مدل SX و EX تولید و روانه بازار می‌شود که تفاوت آن‌ها صرفا در برخی از آپشن‌ها است. تیبا 2 در سال 1391 توسط سایپا به بازار عرضه شد که نسخه هاچ‌بک تیبا به شمار می‌رود.

مقایسه تیبا و پژو 405

داستان پژو 405 در کشور ما خیلی طولانی است . به نظر نمی‌رسد که در حداقل در آینده نزدیک به اتمام برسد. آغاز پروژه مونتاژ این خودرو فرانسوی به حدود 25 تا 30 سال قبل در ایران برمی‌گردد. از آن گذشته نباید از این موضوع غافل شویم که پژو 405 به عنوان مبنای تولید بسیاری از خودرهای دیگری است که امروز در خیابان‌های ایران مشاهده می‌شود. سمند یکی از این خودروها است که روی پلتفرم پژو 405 ساخته شده است. پژو 405 کشورهای مختلفی در دنیا را پشت سر گذاشته است و ایران فقط یکی از آن‌ها است.

مقایسه تیبا و پژو 405 از نظر طراحی

مقایسه تیبا و پژو 405 را با بحث طراحی دو خودرو آغاز می‌کنیم. اولین نکته در مشاهده این دو خودرو به چشم می‌آید. طول بدنه نسبتا کوچک‌تر تیبا در خصوص 405 است. به عبارت دیگر طول بدنه تیبا حدود 400 میلی‌متر در مقایسه با تیبا کوچک‌تر است. پژو 405 یک خودرو با ظاهر ساده است که مدت‌ها در خیابان‌های ایران به چشم می‌خورد. در مجموع ظاهر خودرو پژو در حد متوسط ارزیابی می‌شود. در مقابل تیبا قرار دارد که شاید تنها تفاوت قابل عرض آن با پراید در ظاهر خودرو خلاصه می‌شود. در مقایسه بین تیبا و پژو 405 می‌توان انحنای بیشتر در طراحی بدنه تیبا را مشاهده کرد که کمی ظاهر آن را زیباتر می‌کند.

سری هم با داخل این دو خودرو بزنیم. واقعیت این است که متریال مورد استفاده در بدنه داخلی هر دو از کیفیت چندانی برخوردا نیست. پنل داشبورد هر دو نیز تقریبا ساده است. مهم‌ترین تفاوت در اتاق دو خودرو به بحث جادار بودن پژو 405 در مقایسه با تیبا برمی‌گردد. این مسئله در قسمت سرنشینان عقب خودرو به وضوح قابل مشاهده است.

مقایسه تیبا و پژو 405 از منظر پیشرانه

بحث مقایسه تیبا و پژو 405 را با نگاهی به مشخصات فنی آن‌ها پی می‌گیریم. پیشرانه تیبا تقریبا همان پیشرانه پراید است که مقدار ناچیزی تقویت شده است. به همین دلیل انتظاری که از این خودرو باید داشت، در همان حد و اندازه پراید است. در مقابل پژو 405 قرار دارد که پیشرانه به مراتب قوی‌تری در مقایسه با تیبا دارد. موتور پژو 405 دارای 16 سوپاپ است که در مقایسه با تیبا دو برابر است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

حداکثر قدرت و گشتاور پژو 405 نیز به طور محسوسی در مقایسه با تیبا بیشتر است. تنها نکته منفی در خصوص مشخصات فنی پژو 405 در مقایسه با تیبا مربوط به مصرف سوخت بالای ان است که در 100 کیلومتر تقریبا 3 لیتر بیشتر از تیبا مصرف می‌کند.

 

مدل خودرو تیبا پژو 405
پیشرانه خطی خطی
حجم موتور 1.5 لیتر 1.7 لیتر
حداکثر قدرت 78 اسب بخار 97 اسب بخار
حداکثر گشتاور 126 نیوتن متر 148 نیوتن متر
گیربکس دستی 5 سرعته دستی 5 سرعته
مصرف سوخت (ترکیبی) 7.1 لیتر 10.1 لیتر
شتاب صفر تا 100 11 ثانیه
حداکثر سرعت 200 کیلومتر بر ساعت 182 کیلومتر بر ساعت

مقایسه‌ای بین امکانات تیبا و پژو 405

بحث مقایسه تیبا و پژو 405 را با مقایسه بین امکانات این دو خودرو پی می‌گیریم. واقعیت این است که اگر به دنبال یک خودرو با آپشن‌های بالا هستید، خیلی نباید روی تیبا و پژو 405 حساب باز کنید.. این دو خودرو در حال حاضر با تعداد امکانات رفاهی محدود در بازار عرضه می‌شوند. در مقام مقایسه نیز شاید تنها تفاوت اصلی بین آپشن‌های آن‌ها را بتوان سیستم تهویه دیجیتالی تیبا در مقایسه با سیستم تهویه دستی پژو 405 دانست. هر چند که مدل‌های جدید پژو 405 دارای آپشن‌های بیشتری است که به طور ملموسی روی قیمت تمام شده آن نیز تأثیر گذاشته است.

تجهیزات تیبا پژو 405
چراغ مه شکن جلو دارد ندارد
چراغ مه شکن عقب دارد دارد
فرمان هیدرولیک هیدرولیک
سیستم تهویه دیجیتال دستی
آینه بغل برقی آپشن سفارشی دارد
صندلی های جلو قابل تنظیم 6 حالته تنظیم دستی

 

مقایسه تیبا و پژو 405 از نظر ایمنی

مقایسه تیبا و پژو 405 به بحث ایمنی می‌رسد. از نظر ایمنی این دو خودرو در وضعیت متوسطی ارزیابی می‌شوند. هر چند که پژو 405 به طور کلی دارای امنیت بالاتری در مقایسه با تیبا است. وزن کمتر تیبا در مقایسه با پژو 405 در این مسئله بی‌تأثیر نیست. در ترمز پژو 405 نیز سیستم توزیع نیروی ترمز گنجانده شده است که موجب عملکرد بهتر این خودرو در ترمز گرفتن در سرعت‌های بالا یا زمین لغزنده می‌شود. به طور کلی از نظر ایمنی باید پژو 405 را یک پله بالاتر از تیبا در نظر بگیرید.

تجهیزات تیبا پژو 405
کیسه هوا 2 2
ترمزها جلو دیسکی و عقب کاسه‌ای جلو دیسکی و عقب کاسه‌ای
سیستم ترمز ضد قفل ABS دارد دارد
سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD ندارد دارد
سیستم کنترل پایداری خودرو ESP ندارد ندارد
ایموبیلایزر دارد دارد

مقایسه تجربه رانندگی تیبا و پژو 405

شاید مهم‌ترین بحث در مقایسه تیبا و پژو 405 مربوط به تجربه رانندگی با این دو خودرو باشد. اولین نکته در این خصوص استهلاک کمتر تیبا در مقایسه با پژو 405 است که به وضوح در میزان هزینه‌هایی تعمیر و نگهداری سالانه خودرو خودنمایی می‌کند. از آن گذشته مصرف سوخت پایین‌تری تیبا با توجه به اختلاف معنادار با پژو 405 در هزینه‌های جاری شما به طور ملموسی به چشم می‌آید.

مسئله بعدی در خصوص صندلی‌های این دو خودرو است. واقعیت این است که به دلیل نوع طراحی کابین تیبا، نشستن روی صندلی‌های سرنشینان عقب این خودرو کار واقعا طاقت‌فرسایی است که در طولانی مدت عذاب آور نیز می‌شود. در مقابل اوضاع در کابین پژو 405 تا حدودی بهتر است و طراحی آن‌ها از منظر ارگونومی به مراتب مناسب‌تر از تیبا است. سواری با پژو 405 به دلیل فرمان‌پذیری مناسب آن نیز تا حدی رازی کننده است.

تیبا برای رانندگی با سرعت‌های بالا گزینه مناسبی نیست؛ اما با پژو 405 می‌توانید بدون اینکه خودرو متحمل فشار شود نیز تجربه سرعت را به خوبی حس کنید. یکی از مشکلاتی که خودروهای سایپا مانند تیبا دارند، صدای زیادی است که از پیشرانه به داخل اتاق خودرو می‌آید که بعضا آزار دهنده است.

نگاهی به شرایط بازار در خصوص تیبا و پژو 405

در بحث مقایسه تیبا و پژو 405 بد نیست که نگاهی هم به شرایط بازار دست دوم این دو خودرو بیندازیم. تیبا در حالت کلی قیمت کمتری دارد که معمولا کسانی که قصد هزینه کم برای خرید ماشین دارند، به سراغ آن می‌روند. بازار خرید و فروش دست دوم هر دو خودرو نیز در وصعیت نسبتا مطلوبی قرار دارد؛ چراکه با وجود قیمت‌های افزایشی خودروها در بازار، این دو خودرو با قیمت نسبتا پایین‌تری که دارند، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. بنابراین نسبت به بازار دست دوم می‌توان این طور ادعا کرد که هر دو در شرایط یکسانی قرار دارند؛ هر چند که شاید کمی کفه ترازو به سمت پژو 405 سنگینی کند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام پایانی

در این مقاله به مقایسه تیبا و پژو 405 پرداختیم. واقعیت این است که شاید به جز مسئله پیشرانه که پژو 405 در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد، در سایر موارد این دو خودرو تفاوت‌های خیلی جدی با هم نداشته باشند. به طور کلی اگر خانواده کم‌جمعیتی هستید و می‌خواهید با هزینه کم یک خودرو سواری معمولی برای کارهای روزمره انتخاب کنید، شاید تیبا انتخاب بهتری باشد. در مقابل پژو 405 نیز به عنوان یک خودرو با سابقه در ایران امتحان خود را پس داده است و می‌تواند سواری بهتری را در ازای خرید خودرو با قیمت بالاتر در اختیار شما قرار دهد.

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی تیبا 

مشخصات فنی پژو 405

مزایا تیبا

معایب تیبا 

مقایسه تیبا و ساینا

مقایسه تیبا ۲ و کوییک