مقدمه

هدف از ارائه این مطلب مقایسه پراید 132 و 131 است. خودروی پراید، خودرویی نام آشنا در ایران است. بسیاری از افراد به علت قیمت مناسب این خودرو، خواهان خریداری آن هستند. اما مدل‌ها و تیپ‌های گوناگونی که برای این خودرو وجود دارد، گاهی خریدار را دچار سردرگمی می‌کند. در این مقاله قصد داریم به مقایسه پراید 132 و 131 پرداخته و ویژگی‌های هر یک را شرح دهیم تا قبل از خرید دید بهتری نسبت به این دو خودرو داشته باشید.

معرفی پراید 131

با نگاهی دقیق به طراحی پراید 131 می‌توان متوجه این موضوع شد که این خودرو نسخه‌ای از مدل صبا بوده که مقاوم‌تر طراحی شده است. البته نباید فراموش کرد که پراید 131 نسبت به مدل صبا تغییرات داخلی و ظاهری نیز دارد. از جمله این تغییرات می‌توان به تریم داخلی جدید خودرو و تغییر گرافیک چراغ‌ها اشاره کرد.

البته شباهت‌هایی نیز بین پراید 131 و دیگر مدل‌های پراید نیز مشاهده می‌شود که از جمله این شباهت‌ها می‌توان به پیشرانه و گیربکس خودرو، داشتن ترمز دیسکی در جلو و ترمز کاسه‌ای در عقب اشاره کرد. موتور خودرو 1.3 لیتر ظرفیت داشته و می‌تواند تا 63 اسب بخار نیرو تولید کند. گشتاور خودرو نیز حدود 103 نیوتن متر مربع است. خودرو پراید 131 پنج تیپ دارد که هر تیپ نسبت به دیگری دارای تفاوت‌هایی است. تیپ‌های این خودرو شامل تیپ EX, SX, SL, LX و ST است.

مقایسه پراید 132 و 131

معرفی پراید 132

قبل از مقایسه پراید 132 و 131 بهتر است تا با خودرو پراید 132 نیز آشنا شویم. پراید 132 مدلی دیگری از انواع پراید است که به بازار معرفی شده است. در این خودرو طراحی متفاوتی برای چراغ‌ها و خطوط کناری خودرو به کار رفته که همین امر منجر شده تا ظاهر خودرو نسبت به دیگر انواع مدل پراید جذاب‌تر باشد. اما گیربکس 5 سرعته و موتور 1.3 لیتری این خودرو با پراید 131 یکسان بوده و تفاوتی مشاهده نمی‌شود. البته این خودرو مدل دوگانه سوز نیز دارد که اگر این مدل را انتخاب کنید، یک مخزن 48 لیتری گاز نیز در داخل صندوق عقب خودرو جای می‌گیرد.

همین امر موجب شده است تا وزن خودرو در حالت دو گانه سوز و تک سوز متفاوت باشد. وزن خودرو در حالت تک سوز حدود 850 کیلوگرم و در حالت دوگانه سوز حدود 920 کیلوگرم است. این خودرو نیز دارای 5 تیپ است که تیپ‌های آن مانند پراید 131 است. همانند پراید 131 تیپ EX دارای امکانات بیشتر و تیپ ST دارای امکانات کمتری است.

خودرو پراید 132 را می‌توان نسخه دیگری از پراید 111 دانست. از نظر زمانی، پراید 131 زودتر از خودرو پراید 132 به بازار معرفی شد و بنابراین پراید 131 را می‌توان خودرو قدیمی تری دانست. اما تفاوتی که بین پراید 131 و پراید 132 وجود دارد این است که سپر و زه‌های بدنه این خودرو بر خلاف پراید 131، همرنگ است. صندوق عقب بزرگتر خودرو پراید 132 نسبت به پراید 131 مزیت قابل توجه این خودرو به شمار می‌آید که در بحث مقایسه پراید 132 و 131 می‌توان به آن توجه ویژه داشت.

مقایسه پراید 132 و 131 از نظر طراحی

با نگاهی کلی به خودرو پراید 131 و خودرو پراید 132 می‌توان به راحتی متوجه این موضوع شد که این دو خودرو از نظر طراحی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. طول بیشتر خودرو پراید 132 نسبت به پراید 131 یکی از این تفاوت‌ها است. به نظر می‌رسد حدود 20 سانتی متر طول خودرو پراید 132 نسبت به خودرو پراید 131 بیشتر است. در طراحی پراغ ها، سپر و فرم کلی بدنه خودرو نیز تغییراتی مشاهده می‌شود. جالب است بدانید که خودرو پراید 132 به دلیل طراحی متفاوتی که نسبت به خودرو پراید 132 دارد، قیمت بالاتری نیز دارد. اما بسیاری طراحی پراید 132 را چشمگیر ندانسته و این تفاوت قیمت را قابل قبول نمی‌دانند.

مقایسه پراید 132 و 131 از نظر فنی

مقایسه دیگری که باید قبل از خرید این دو خودرو به آن توجه داشته باشید، مقایسه پراید 132 و 131 از نظر فنی است. بسیاری معتقد هستند که این دو خودرو از نظر بسیاری از ویژگی‌ها شبیه به هم بوده و تفاوت‌های فنی زیادی در بین این دو مشاهده نمی‌شود. در واقع تفاوت بین این دو خودرو را تنها در ظاهر آن‌ها وجود دارد.

اما تفاوت‌های کوچکی باعث شده تا از دید فنی نیز این دو خودرو قابل بررسی باشند. برای مثال خودرو پراید 132 از سیستم ضد سرقت بهره نمی‌برد، در صورتی که خودرو پراید 131 دارای سیستم ضد سرقت است. علاوه بر آن تفاوت‌های جزئی در مصرف سوخت بین این دو خودرو نیز وجود دارد. ویژگی‌های فنی این دو خودرو در جدول زیر خلاصه شده است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.
مدل خودرو پراید 132 پراید 131
پیشرانه خطی خطی
حجم موتور 1323 سی سی 1323 سی سی
حداکثر قدرت 71 اسب بخار در 5250 دور در دقیقه 71 اسب بخار در 5250 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 108 نیوتن‌متر در 2750 دور در دقیقه 108 نیوتن‌متر در 2750 دور در دقیقه
گیربکس
مصرف سوخت (ترکیبی) 6.44 لیتر در 100 کیلومتر 7 لیتر در 100 کیلومتر
شتاب صفر تا 100 14.5 ثانیه 14.5 ثانیه
حداکثر سرعت 170 کیلومتر بر ساعت 170 کیلومتر بر ساعت

مقایسه امکانات رفاهی و تجهیزات بین دو خودرو پراید 132 و 131

مقایسه پراید 132 و 131 از نظر میزان امکانات رفاهی و تجهیزات، نکته  مهم دیگری است که در این بخش به آن اشاره می‌کنیم. همانطور که مشخص است، نمی‌توان انتظار زیادی از خودرو پراید برای داشتن امکانات رفاهی و تجهیزات پیشرفته داشت. اما به طور کلی امکانات رفاهی چون کیسه هوا، تهویه مطبوع، آینه‌های جانبی تاشو از جمله امکانات رفاهی این دو خودرو است. سایر امکانات رفاهی در جدول زیر ارائه شده است.

تجهیزات پراید 132 پراید 131
صفحه نمایش
سیستم مولتی مدیا ساعت دیجیتال ساعت دیجیتال
چراغ چراغهای جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور

چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز

چراغهای جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور

چراغ مه شکن به همراه چراغ سوم ترمز

رینگ ها قطر رینگ عقب و جلو 13 اینچ قطر رینگ عقب و جلو 13 اینچ
آینه قابلیت تنظیم از داخل قابلیت تنظیم از داخل
تهویه مطبوع دارد دارد
صندلی قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی جلو قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی جلو
شیشه شیشه‌های جلو با تنظیم برقی ، برف پاک کن جلو به همراه دور قابل تنظیم شیشه‌های جلو با تنظیم برقی ، برف پاک کن جلو به همراه دور قابل تنظیم
سیستم‌های هشدار دهنده چراغ هشدار دهنده عیب یاب موتور چراغ هشدار دهنده عیب یاب موتور
سایر امکانات قفل مرکزی، گرم‌کن شیشه عقب، ساعت دیجیتال، فرمان باقابلیت تنظیم ارتفاع، درب بازکن باک و صندوق‌عقب از داخل قفل مرکزی، گرم‌کن شیشه عقب، ساعت دیجیتال، فرمان باقابلیت تنظیم ارتفاع، درب بازکن باک و صندوق‌عقب از داخل

مقایسه مقایسه پراید 132 و 131 از نظر ایمنی

متاسفانه خودرو پراید به طور کلی از نظر سطح ایمنی در جایگاه مناسبی قرار ندارد اما به طور کلی امکانات ایمنی که در این دو خودرو وجود دارد شامل: 2 عدد کیسه هوای راننده و سرنشین جلو است. علاوه بر آن ترمز‌های این دو خودرو نیز در جلو خودرو دیسکی بوده و ترمزهای عقب خودرو کاسه‌ای هستند. این دو خودرو از سیستم ترمز ABS بهره می‌برند. سایر امکانات ایمنی در بحث مقایسه پراید 132 و 131 در جدول زیر به طور خلاصه آمده است.

تجهیزات پراید 132 پراید 131
تجهیزات ایمنی و حفاظتی قفل مرکزی، چراغ خطر سوم، کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع

کمربند ایمنی عقب

قفل مرکزی، چراغ خطر سوم، کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع کمربند ایمنی عقب
کیسه هوا  1 عدد کیسه هوای راننده در برخی مدل‌ها دو عدد 1 عدد کیسه هوای راننده در برخی مدل‌ها دو عدد
سیستم ترمز سیستم ترمز abs سیستم ترمز abs

تجربه رانندگی با پراید 132 و 131

به طور کلی افراد بیشتر به دلیل قیمت مناسب تری که خودرو پراید نسبت به سایر خودرو‌ها دارد، آن را خریداری می‌کنند. تجربه افراد در رانندگی با پراید 132 و 131 دارای اشتراکاتی است. برای مثال اکثر افراد اعتقاد دارند نباید با سرعت بالا مثلا 160 کیلومتر بر ساعت با هیچ کدام از خودرو‌ها رانندگی کرد. این مساله به این دلیل ذکر شده است که به طور کلی خودرو پراید از نظر امکانات فنی و امنیت در سطح مناسبی قرار ندارد. بنابراین اگر عاشق سرعت و رانندگی پر خطر هستید بهتر است خودرویی ایمن‌تر از پراید را برای خود برگزینید.

اما هر دو خودرو برای مسافت‌های کوتاه درون شهری یا برای مسافت‌های طولانی‌تر به شرط رانندگی ایمن و رسیدگی به موقع، می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. مشکلات فراوانی برای هر دو این خودرو ذکر شده است که شامل: ریپ زدن موتور، خاموش شدن‌های مکرر و ناگهانی، استارت نزدن و… است. این مشکلات ممکن است حتی مدت کوتاهی بعد از تحویل گرفتن خودرو از نمایندگی رخ دهد.

مشکل دیگری که خودرو پراید دارد، ساختار جلوبندی ضعیف آن است. به نظر می‌رسد ساختار جلوبندی و تعلیق پراید خیلی مناسب جاده‌های ناهموار نباشد. این مشکل در هر دو مدل خودرو نام برده شده وجود دارد.

مشکل دیگری که در خودروهای پراید دیده می‌شود این است که رینگ پیستون پراید ضعیف بوده و این مساله موجب می‌شود کارایی خودرو در استفاده زیاد از آن، کاهش یابد. به همین دلیل نیاز به تعویض مکرر رینگ پیستون در استفاده از خودرو پراید، دیده می‌شود.

تحلیل شرایط بازار

افزایش ناگهانی قیمت خودروها باعث شده تا قیمت بسیاری از خودروهای موجود در بازار با قیمت واقعی آن‌ها فاصله زیادی داشته باشد. این واقعیت راجع به پراید 132 و 131 هم صدق می‌کند. بنابراین ممکن است هنگام خرید و فروش آن کمی شوکه شوید. اما بهر حال این دو خودرو متناسب قشر متوسط و ضعیف جامعه بوده و به همین دلیل هر چند امکانات رفاهی و امنیت بالایی ندارند، خریداران خاص خود را حفظ کرده اند. از سویی دیگر این دو خودرو از بسیاری از لحاظ شبیه به هم هستند و انتخاب بین این دو برای خریدار ممکن است کمی سخت باشد.

در مقایسه پراید 132 و 131 باید بگوییم که داشتن سیستم ضد سرقت برای پراید 132 یک مزیت به حساب می‌آید به همین دلیل افرادی که به این آپشن توجه ویژه‌ای دارند، پراید 132 را ترجیح می‌دهند. اما به طور کلی بسیاری معتقد هستند، تفاوت بین این دو خودرو تنها تفاوت ظاهری بوده و انتخاب آن‌ها در شرایط یکسان بیشتر از روی سلیقه متفاوت صورت می‌گیرد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

در این مقاله به مقایسه پراید 132 و 131  پرداختیم. هر دو این خودرو‌ها دارای تیپ‌های متفاوتی هستند که تفاوت‌هایی هر چند جزئی بین امکانات در این تیپ‌ها مشاهده می‌شود. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید با توجه به تفاوت‌هایی که بین این دو خودرو و تیپ‌های متفاوت آن وجود دارد، تصمیم به انتخاب خودرو بگیرید.

به طور کلی تفاوت‌های بسیار کمی بین این دو خودرو مشاهده می‌شود و بیشتر افراد معتقدند تفاوت‌ها ظاهری بین این دوخودرو تنها تفاوت مشاهده شده بین آن‌ها است. وجود سیستم ضد سرقت در پراید 132 باعث شده تا این خودرو مزیتی هر چند کم نسبت به پراید 131 داشته باشد. بنابراین اگر نسبت به این موضوع حساس هستید بهتر است پراید 132 را انتخاب کنید. از سویی دیگر امکانات رفاهی و سطح امنیت بین این دو خودرو تفاوت چندانی نداشته و هر دو خودرو در یک سطح قرار دارند.

بیشتر بخوانید

معایب ساینا

مقایسه تیبا ۲ و کوییک

پراید و تیبا ۲

مقایسه سمند و رانا

انواع مد‌ل‌های سمند

مقایسه سمند و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار