در این مقاله به بررسی تفاوت پژو پارس elx و tu5 می‌پردازیم. محصولات ماندگار شرکت خودروسازی ایران‌ خودرو که بتوانند برای دهه‌های متوالی همچنان بازار خوبی در کشور داشته‌باشند، در ایران انگشت شمار است. در این بین نیز خودروی پژو پارس که یک نسخه فیس لیفت از خودروی پژو ۴۰۵ است به عنوان یکی از اقدامات موفق ایران خودرو در زمینه فیس لیفتینگ ماشین به شمارمی‌آید. در دوره سازندگی پس از انقلاب بود که ایران خودرو نسبت به خرید پلتفرم پژو ۴۰۵ اقدام‌کرده و در اوایل دهه ۸۰ ، اولین نسخه از پژو پارس با طراحی انقلابی و کاملاً جدید و البته براساس پلتفرم و مشخصات فنی پژو ۴۰۵ وارد بازار ایران شد.

در ابتدای امر پژو پارس، پژو سفیر نام‌داشت و سپس به پرشیا تغییرنام داد و هم‌اکنون نیز با نام پژو پارس شناخته می‌شود. پژو پارس elx همچون پژو ۴۰۵ از یک موتور با ظرفیت ۱.۸ لیتری استفاده می‌کرد که باعث‌شد درمبحث قوای فنی، عملکردی شبیه پژو ۴۰۵ را از خود به نمایش بگذارد. اما دیگر تغییر مهمی که خانواده پژو پارس به خود دید، رونمایی از پژو پارس tu5 بود.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

خودرو پژو پارس tu5 که با نام پژو پارس lx نیز شناخته می‌شود توانست به لطف موتور و پیشرانه جدید خود بر برخی از ایرادات فنی که در پژو پارس elx  و ۴۰۵  وجودداشت فائق‎‌آید. درادامه با ما همراه باشید تا از نقطه‌نظر مهم‌ترین سرفصل‌ها به بررسی تفاوت پژو پارس elx  و tu5 بپردازیم.

تفاوت پژو پارس elx و tu5

تفاوت پژو پارس elx و tu5 در طراحی

با بررسی تفاوت پژو پارس elx و tu5دربحث طراحی بدنه مشخص می‌شود که هر دو خودرو از خانواده پژو پارس طراحی بسیار نزدیک و شبیه به هم دارند. چراکه ایران خودرو سعی داشته‌است حداکثر محافظه‌کاری را به خرج داده و به یکی از برگ‌های برنده خودروی پژو پارس که ظاهر آن باشد، دست نزند. عمده تفاوت پژو پارس elx و tu5 به استفاده از رینگ‌های آلومینیومی و تغییرات قاب آینه در tu5 به نسبت elx بازمی‌گردد. اما وجود اِلِمان‌هایی همچون چراغ‌های جلوی خشن و چراغ عقب دو رنگ در هر دو خودرو مشترک است.

همچنین با ورود به فضای درون کابین مشخص می‌شود که تغییرات اعمال‌شده در پژو پارس tu5 جذاب‌تربوده و تغییر رودری‌ها و وجود رنگ ‌بژ به عنوان تریم اصلی کابین باعث شده‌است تا در این زمینه نیز پژو پارس tu5 عملکردی بهتر را به نسبت پژو پارس elx  از خود به نمایش بگذارد. اما به دلیل استفاده از متریال و پلاستیک خشک و بی روح در کابین هریک از دو خودرو‌ها نمی توان به کیفیت درون کابین هیچ‌یک از پژو پارس‌های مورد بحث نمره قابل‌قبولی داد. اما از نظر طراحی ظاهری تفاوت پژو پارس elx و tu5 نشان می‌دهد که خودروی tu5 نمره بالاتری را از آن خود می‌کند.

تفاوت پژو پارس elx و tu5 در مشخصات فنی

بررسی تفاوت پژو پارس elx و tu5 نشان می‌دهد که درمبحث مشخصات فنی برخلاف طراحی ظاهری و داخل کابین این بار پژو پارس elx است که توانسته‌است با تکیه به موتور ۱.۸ لیتری XU7 خود، قدرت و شتاب بهتری را دراختیار راننده قرارداده و به نسبت پژو پارس tu5 در مدت زمانی با اختلاف ۴ ثانیه، سریع‌تر سرنشینان را به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت برساند. نیروی موتوری که این خودرو تولید می‌کند از طریق یک گیربکس و جعبه دنده پنج دستی به چرخ‌های جلومنتقل می‌شود.

اما نام خودروی پژو پارس lx به دلیل بهره‌گیری از موتور tu5 با نام موتورخودرو عجین‌شده و این نسخه نیز می‌تواند از طریق یک گیربکس و جعبه دنده پنج دستی نیرو را از موتور به چرخ‌ها واردکند و نحوه انتقال نیرو نیز همچون رقیب خود به صورت دیفرانسیل جلو است. اما تفاوت عمده میان پیشرانه‌ها زمانی مشخص می‌شود که بدانیم موتور tu5از قیمت رقابتی بالاتری برخورداربوده و به نسبت قدرتی که ارائه می‌کند توان خروجی مناسبی را دراختیار راننده قرارمی‌دهد و عملکرد بهینه‌تری را از خود به نمایش می‌گذارد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

اما جدای از این عملکرد بهینه تفاوت پژو پارس elx و tu5 نشان می‌دهد که پژو پارس  elx عملکردی پرشتاب‌تر و سریع‌تر را به نسبت tu5 ازخود به نمایش می‌گذارد. در ادامه تفاوت پژو پارس elx و tu5 به روایت جدول عبارتنداز:

 

مدل خودرو پژو پارس elx tu5
پیشرانه ۴ سیلندر  XU7J4P ۴ سیلندر tu5
حجم موتور ۱.۸ لیتر ۱.۶ لیتر
حداکثر قدرت ۱۱۰ اسب بخار ۱۰۸ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۱۵۵ نیوتون برمتر ۱۴۲ نیوتون برمتر
گیربکس ۵ دنده دستی ۵ دنده دستی
مصرف سوخت (ترکیبی) ۸.۱ لیتر ۷.۵ لیتر
شتاب صفر تا 100 ۹ ثانیه ۱۳.۲ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

تفاوت پژو پارس elx و tu5 در امکانات و آپشن‌های رفاهی

با توجه به اینکه پژو پارس‌های elx و tu5 هردو ساخت شرکت خودروسازی ایران‌ خودرو هستند، نمی‌تواند در باب آپشن‌ها و امکانات رفاهی موضوع خاصی را که تحت عنوان تفاوت پژو پارس elx و  tu5 مطرح‌باشد، را بیان‌کرد. درادامه تفاوت پژو پارس elx و tu5 به روایت جدول عبارتنداز:

تجهیزات پژو پارس elx tu5
چراغ چراغ جلو هالوژن – چراغ های مه شکن جلو و عقب چراغ های مه شکن جلو و عقب
سیستمهای مولتی مدیا  اسپیکرهای  جلو و عقب اسپیکر های عقب – سیستم پخش جدید –  هندزفری
صفحه نمایش
رینگ ها چرخ های جلو با عقب
195/60R15
چرخ های جلو با عقب
185/65R14
آینه آینه جانبی با تنظیم برقی مجهز به آینه جانبی با تنظیم برقی – آینه جانبی تاشو برقی
تهویه مطبوع سیستم تهویه اتومات سیستم تهویه اتوماتیک
صندلی تنظیم دستی صندلی  راننده و دیگر سرنشین جلو با قابلیت تنظیم برقی پشتی تنظیم دستی صندلی  راننده و دیگر سرنشین جلو با قابلیت تنظیم برقی پشتی
شیشه
سیستم های هشدار دهنده  مجهز به سنسور عقب دارای سنسور عقب
سایر امکانات

 

تفاوت پژو پارس elx و tu5 در باب مسائل ایمنی

سطح ایمنی خودروهای ایرانی همان نقطه ضعفی است که بدون هیچ استثنایی باعث می‌شود تا هیچ‌یک از خودروهای وطنی از شناسنامه امنیتی کامل برخوردارنباشند. باتوجه به اینکه خودروهای خانواده پژو پارس از پلتفرم مشترک پژو ۴۰۵ برخوردارهستند و پژو ۴۰۵ نیز در سال‌های دور در موسسه EURO-ANCAP مورد تست قرارگرفته و امتیاز ۳ از مجموع ۵ ستاره را به دست آورده‌است. هرچند که با تغییر استانداردهای موسسه فوق ممکن است درحال حاضر چنین نتیجه‌ای توسط پژو ۴۰۵ اخذ نشود.

در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن می‌توان مدعی شد که اگر خودروهای پژو پارس elx  و tu5 مورد تست و بررسی قرارگیرند ممکن‌است حداقل امتیازات لازمه یعنی ۳ از ۵ ستاره را به دست‌آورند. اما تفاوت پژو پارس elx و tu5 در مسائل ایمنی تنها درحالتی رقم می‌خورد که خریداران پژو tu5 به صورت سفارشی خودروی خود را با ترمز عقب دیسکی دریافت کنند. البته تعداد ایربگ‌های به کاررفته در مدل tu5 بیشتر از مدل elx بوده و این نوید وجوددارد که درحین تصادفات جاده‌ای پژو پارس tu5 بهتر از پژو elx جان سرنشینان خود را حفظ‌کند. درادامه تفاوت پژو پارس elx  و tu5 در باب مسائل ایمنی عبارتنداز:

تجهیزات پژو پارس elx tu5
تجهیزات ایمنی و حفاظتی ایموبلایزر
کیسه هوا ۱ ایربگ برای راننده  مجهز به دو کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز مجهز به ترمز  ABS – توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD دارای ترمز  ABS و  توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD

 

تفاوت پژو پارس elx وtu5  در باب تجربه رانندگی

هریک از خودروهای خانواده پارس‌ خودرو از کابین بسیار جاداری بهره می‌برند و همچنین باتوجه به وجود صندوق عقبی که حجم مناسبی را دراختیار خانواده‌ها قرارمی‌دهد باید گفت که خودروهای پژو پارس elx و tu5 هردو مناسب سفرهای خانوادگی بوده و می‌توانند در ترددهای طولانی مدت بین جاده‌ای به خوبی هرچه تمام‌تر پاسخگوی خانواده‌ها باشند. اما زمانی که صحبت از یک رانندگی پرهیجان می‌شود باید گفت که خودروی پژو پارس elx دست برتر را از آن خود می‌کند. چراکه شتاب صفرتاصد elx  نسبت به tu5 ۴ ثانیه کمتر بوده و در مدت ۹ ثانیه سرنشینان را از شتاب صفر به  سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت می‌رساند.

حال آن که در پژو پارس tu5 سرنشینان خودرو باید زمانی در حدود ۱۳ ثانیه را به انتظار بنشینند تا خودرو به شتاب ۱۰۰ کیلومتر برساعت برسد. درادامه تفاوت پژو پارس elx و tu5 در این زمینه نشان می‌دهد که سیستم‌های تعلیق هریک از این خودروها به دلیل داشتن یک پلتفرم مشترک تفاوت چندانی با هم ندارند، اما توان و خروجی موتور در پژو پارس elx قدرتمندتر بوده و هماهنگی بهتری میان اجزای فنی این خودرو به نسبت tu5 دیده می‌شود که همین امر موجبات شتاب بیشتر این ماشین را به نسبت tu5 فراهم می‌کند.

تفاوت پژو پارس elx و tu5 در تحلیل شرایط بازار

شرایط بازار درحال حاضر نشان می‌دهد که هریک از خودروهای پژو پارس ‏ elx و tu5 از فروش بسیاربالایی در بازار کشور برخوردارهستند و این امر نیز قطعاً دردرجه اول به طراحی زیبای به کار رفته در بدنه و تغییرات اعمال‌شده در کابین هریک از این دو خودرو ها بازمی‌گردد و قطعاً مورد دوم نیز به خدمات پس از فروش قدرتمند ایران خودرو مربوط می‌شود.

باتوجه به اینکه ایران خودرو از شعبات بسیار زیادی در سطح کشور برخورداراست و هریک از خودروهای پژو پارس elx  و tu5 جزء محصولات پرفروش این شرکت هستند، خریداران نباید دغدغه خاصی را در باب دسترسی به قطعات یدکی خودرو احساس‌کنند چراکه می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به رفع نیاز خود اقدام‌کنند. بنابراین در هریک از زمینه‌های نام‌برده نمی‌توان مورد خاصی را تحت عنوان تفاوت پژو پارس elx و tu5 ذکر کرد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی نهایی

دریک شمای کلی باید گفت که باتوجه به بازار خسته و کم رمق خودروی کشور، درحال حاضر همچنان شرکت ایران خودرو اصرار فراوانی بر پشتیبانی از هریک از خودروهای پژو پارس elx و tu5 دارد. اما به عاشقان سرعت پیشنهاد می‌شود که خودروی elx را به دلیل شتاب صفرتاصد پایین‌تر بر tu5 ترجیح‌دهند و از سوی دیگر آن دسته از افرادی که امکانات و آپشن‌های حاضر در خودرو را بر سرعت بالا ترجیح می‌دهند باید خرید tu5 را بر elx ترجیح‌دهند. با مقایسه این دو جنبه است که درنهایت تفاوت پژو پارس elx و tu5 مشخص می‌شود.

 

بیشتر بخوانید 

مشخصات فنی پژو پارس

مزایا پژو پارس

معایب پژو پارس

مقایسه پژو ۲۰۶ و پژو پارس

مقایسه پژو پارس اتومات با پژو ۲۰۷ صندوقدار

مقایسه تندر 90 و پارس