مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس، موضوع این مقاله از سری مقالات مجله سوییچ است. گاهی اوقات شاهد آن هستیم که افراد در مقایسه بین خودروهای داخلی با خارجی، چشم بسته و بدون بررسی خودرو خارجی را انتخاب می‌کنند. اما آیا به نظر شما چنین تصمیمی درست است؟ شاید در برخی از موارد تصمیم درستی باشد ولی گاهی اوقات نیز خودروهای داخلی در مقایسه با برخی از خودروهای خارجی دست کمی ندارند.

در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم که حتمام ابتدا فارغ از اینکه خودروها خارجی هستند یا داخلی به مقایسه بخش‌های مختلف آن‌ها بپردازید. در همین راستا در مقاله حاضر به مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس می‌پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

نگاهی مختصر به پیشینه برلیانس h330 و رانا پلاس

در گام نخست مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس لازم است که به بررسی پیشینه این دو خودرو در ایران بپردازیم. برلیانس h330 خودرویی چینی است که در دهه 1390 وارد بازار ایران شد. این خودرو به دلیل ظاهر الگوبرداری شده از خودروهای شرکت BMW در فضای تبلیغاتی کشور توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. اما در عین حال واقعیت این است که از نظر فنی نتوانسته است چندان خود را به این برند آلمانی نزدیک کند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس

شاید برای شما عجیب به نظر برسد ولی داستان رانا در ایران به سال 1388 بر می‌گردد. اولین نسخه رانا در این سال رونمایی شد و به دلیل مشکلات فنی که داشت نتوانست نظرات مساعدی را به خود جلب کند. ایران خودرو در سال‌های اخیر طرح‌های تحقیق و توسعه مختلفی روی این خودرو انجام داد و در نهایت رانا پلاس در سال 1398 توسط ایران خودرو رونمایی شد. در ادامه بیشتر در خصوص این خودرو توضیح خواهیم داد.

مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس از نظر طراحی

در ابتدای بحث مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس به طراحی داخلی و خارجی آن‌ها می‌پردازیم. رانا پلاس مانند بسیاری دیگر از خودروهای ایرانی تفاوت چندانی با نسل‌های قبلی خود از نظر طراحی خارجی ندارد. به عبارت دیگر برای تشخیص تفاوت‌های ظاهری بین رانا پلاس با رانا نیاز به در دست گرفتن ذره بین دارید و باید خیلی زحمت بکشید تا تغییر خاصی مشاهده کنید. اما در طراحی داخلی رانا پلاس اوضاع خیلی بهتر است. داشبورد نسبتا زیبا به همراه کیلومتر شمار دیجیتالی از جمله مزایای طراحی داخلی رانا پلاس است. کابین رانا پلاس نیز مانند 206 صندوق دار به خصوص برای سرنشینان عقب جادار طراحی شده است.

مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس

طراحی خارجی برلیانس h330 در مقایسه با رانا پلاس در وضعیت به مراتب بهتری قرار دارد. همان طور که اشاره کردیم بدنه خارجی این برلیانس h330 از خودروهای تولیدی شرکت BMW الهام گرفته شده است. به همین دلیل ظاهر خیلی زیبا و مدرنی دارد. در طراحی داخلی آن نیز می‌توان به طراحی ارگونومیک صندلی‌ها اشاره کرد که در مقایسه با رانا پلاس راحتی بیشتری برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد.

مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس از نظر مشخصات فنی

در مقایسه برلیانس h330 با را نا پلاس از نظر پیشرانه و مشخصات فنی کار چندان سختی نداریم. چرا که حداکثر قدرت و گشتاور این دو خودرو در وضعیت نسبتا مشابهی قرار دارد. رانا پلاس از موتور TU5 بهره می‌برد و گیربکس دستی دارد. در عین حال برلیانس h330 نیز از گیربکس اتوماتیک برخوردار است. با این وجود توان فنی آن در مقایسه با ران پلاس در شرایط نسبتا مشابهی قرار دارد.

مدل خودرو برلیانس h330 رانا پلاس
پیشرانه خطی 4 سیلندر و 16 سوپاپ موتور TU5 چهار سیلندر
حجم موتور 1498 سی سی 1600 سی سی
حداکثر قدرت 103 اسب بخار 105 اسب بخار
حداکثر گشتاور 138 نیوتن متر 142 نیوتن متر
گیربکس 4 دنده اتوماتیک دستی 5 سرعته
مصرف سوخت (ترکیبی) 6.7 6.6
شتاب صفر تا 100 13 12
حداکثر سرعت 170 کیلومتر بر ساعت 189 کیلومتر بر ساعت

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه‌ای بین امکانات برلیانس h330 و رانا پلاس

در مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس ماجرا خیلی پیچیده نیست. برلیانس h330 با داشتن سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، استارت دکمه‌ای، سانروف در کنار گیربکس اتوماتیک، امکانات بهتری را در مقایسه با رانا پلاس دارد. شاید تنها مزیت رقابتی رانا پلاس در بحث آپشن‌ها داشتن قابلیت کروز کنترل باشد. در جدول زیر می‌توانید توضیحات بیشتری در خصوص آپشن‌های این دو خودرو مشاهده کنید.

تجهیزات برلیانس h330 رانا پلاس
کلیدهای کنترلی روی فرمان دارد دارد
کروز کنترل ندارد دارد
صفحه نمایش ندارد ندارد (آپشن)
GPS ندارد ندارد
آینه برقی برقی راهنما دار
تهویه مطبوع اتوماتیک دستی
سیستم عیب‌یابی هوشمند ندارد ندارد
سیستم کنترل بخار بنزین ندارد ندارد
فرمان هیدرولیک با روکش چرمی برقی
قفل صندلی کودک ندارد دارد
صندلی راننده و سرنشین جلو دستی 8 جهته دستی 8 جهته
چراغ‌های مه شکن عقب و جلو دارد دارد
استارت دکمه‌ای دارد ندارد
سانروف دارد ندارد

مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس از نظر ایمنی

در بحث ایمنی نیز مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس نشان می‌دهد که دو خودرو در وضعیت نسبتا برابری قرار دارند. به طور کلی هم  می‌توان نمره متوسط رو به بالایی را به هر دو خودرو از نظر فاکتورهای ایمنی داد. جای خالی آپشن‌های پیشرفته ایمنی در این دو خودرو به چشم می‌خورد. لازم به ذکر است که برلیانس h330 در آزمون تصادف مؤسسه چینی سی انکپ موفق به دریافت 4 ستاره ایمنی شده است.

تجهیزات برلیانس h330 دنا
کیسه هوا 2 2
ترمزها ترمز جلو دیسکی و عقب کاسه‌ای ترمزهای جلو دیسکی خنک شونده و عقب کاسه‌ای
سیستم ترمز ضد قفل ABS دارد دارد
سیستم تقسیم نیروی ترمز EBD دارد دارد
سیستم کنترل پایداری خودرو ESP ندارد ندارد
ایموبیلایزر دارد دارد

مقایسه تجربه رانندگی برلیانس h330 و رانا پلاس

در بحث مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس بد نیست که اشاره‌ای نیز به تجربه رانندگی با این دو خودرو داشته باشیم. همان طور که اشاره کردیم، صندلی‌های برلیانس h330 فضای بیشتری را در بر می‌گیرد و در مسافت‌های طولانی سرنشینان کمتر احساس خستگی می‌کنند. در عین حال شتاب‌گیری این خودرو به خصوص در دنده 4 از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست. در مجموع نیز پایداری خودرو مناسب است و در جاده‌های ناهموار نیز می‌توان به راحتی هدایت برلیانس h330 را در دست گرفت.

رانا پلاس با برخورداری از گیربکس 5 دنده دستی در سرعت‌های پاین از شتاب گیری مناسبی برخوردار است و به خصوص در کاربردهای شهری پاسخ گوی نیاز رانندگان است. به طور کلی تجربه رانندگی با این خودرو شباهت زیادی با پژو 206 صندوق دار دارد.

نگاهی به شرایط بازار خرید و فروش برلیانس h330 و رانا پلاس

برلیانس h330 در بازار دست دوم در این سال‌ها عملکرد خوبی نداشته است. چرا که معمولا مدل‌های دست دوم آن با افت قیمت زیادی در بازار همراه می‌شود و مشتری دست به نقد زیادی نیز برای خرید آن در بازار دست دوم وجود ندارد. در مقابل رانا پلاس است که در مدل صفر نسبت به برلیانس h330 ارزان‌تر است و در عین حال بازار خرید و فروش آن نیز به دلیل تیراژ نه چندان پر تعداد آن همواره متقاضی دارد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام پایانی

در این مقاله به مقایسه برلیانس h330 با رانا پلاس پرداختیم. به طور کلی از نظر طراحی داخلی و آپشن‌ها برتری برلیانس h330 کاملا محسوس است. اما از نظر فنی و ایمنی دو خودرو در وضعیت مشابهی قرار دارند. در عین حال قیمت رانا پلاس ارزان‌تر است و بازار دست دوم آن متقاضی بیشتری دارد. از بابت وجود قطعات یدکی دو خودرو در کشور نیز به هیچ عنوان دغدغه نداشته باشید. در نهایت تصمیم برای انتخاب بین این دو خودرو بر عهده شماست.

بیشتر بخوانید

جعبه‌فیوز برلیانس H330

معایب برلیانس h330

مزایای برلیانس H330

مزایای رانا پلاس

معایب رانا پلاس

مقایسه تارا و برلیانس h330