پژو 206 تیپ 5 و تیپ 2 چه تفاوت‌هایی دارند؟

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

پژو 206 حدود بیست سال است که به یکی از خودروهای محبوب در بازار ایران تبدیل شده و هنوز هم مشتریان فراوانی دارد. تولید این خودروی هاچ بک فرانسوی پس از ورود به کشور، توسط شرکت ایران خودرو در تیپ‌های یک تا شش آغاز شد، اما در حال حاضر فقط تیپ 2 و 5 و صندوق‌دار به صورت صفر در دسترس قرار دارند. سال 1385 ایران خودرو با همکاری پژو تولید مدل صندوق‌دار این خودرو را آغاز کرد. ظاهر اسپرت و پتانسیل بالا برای تیونینگ آن را به خودروی مورد علاقه جوانان تبدیل کرده است و همچنان در صدر فهرست خرید و فروش بازار خودرو قرار دارد.

کیلومتر

تفاوت‌های ظاهری تیپ 2 و 5 پژو 206

از زمان آغاز تولید پژو 206 تغییرات ظاهری زیادی روی آن ایجاد نشده و مهم‌ترین تفاوت‌ها بین تیپ‌های مختلف این خودرو در زمینه فنی خود را نشان می‌دهد. با این حال ایران خودرو در سال 1393 تغییراتی فنی در تولیدات خود انجام داد  و تیپ 2 از نظر قالپاق و چراغ‌های عقب با تیپ 5 تفاوت‌هایی پیدا کرد. اصلی‌ترین وجه تمایز تیپ 2 و تیپ 5 اعدادی است که در قسمت انتهای گلگیر این دو خودرو نوشته شده است؛ در قسمت انتهای گلگیر جلو تیپ 2 عدد 1.4 به معنی موتور 1400 سی سی نوشته شده و برای تیپ 5 عدد 1.6 به نشانه 1600 سی سی است.

پژو 26 تیپ 5 طراحی قابل قبولی دارد  و هندلینگ و کیفیت سواری آن نیز متوسط ارزیابی می‌شود، اما  صندوق کوچک و فضای عقب ناکافی مورد قبول بسیاری از خریداران نبوده است. با این وجود هنوز هم در فهرست انتخاب افرادی است که به خودرویی کوچک برای تردد در شهر نیاز دارند.

پژو 206 تیپ 2 نیز  چهره ‌ای هماهنگ و زیبا دارد و خریدار مشکلی از نظر تامین قطعات یدکی نخواهد داشت. الزام قانون به مجهز کردن خودروها به ایربگ باعث شد این این خودرو نیز به کیسه هوا مجهز شود. ایران خودرو به غیر از این گزینه ترمز ضد قفل،  سیستم توزیع نیروی ترمز و سنسورهای دنده عقب را هم به پژو 206 تیپ 2 اضافه کرد،‌اما از سال 1398 برای کاهش هزینه تولید این خودرو، امکاناتی مثل سی‌دی‌پلیر و سنسور دنده عقب حذف شدند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

 

مشخصات فنی تیپ 2 و 5 پژو 206

206 تیپ 2 نسخه بهبود یافته تیپ 1 و مشابه تیپ 3 است، اما امکانات کمتری نسبت به آن دارد. سیستم برق این خودرو مالتی پلکس است که از سیستم برقی جدیدی برای اجرای فرمان‌های راننده برخوردار است. آینه‌های کناری و شیشه بالابر پژو 206 تیپ 2 دستی هستند اما ترمز ABS از سال 1390 به آپشن‌های آن اضافه شده و ایمنی این خودرو را افزایش داده است.

در تولید انواع پژو 206  از موتورهای TU3 و TU5  استفاده شده است؛ در تیپ 2  موتور TU3 تعبیه شده که موتور آن 1400 سی سی و چهار سیلندر است و 75 اسب بخار قدرت دارد و قدرت گشتاور آن 118 نیوتون در نظر گرفته شده است.  قدرت در موتورهای TU3 با کمک جعبه پنج سرعته دستی به چرخ جلو منتقل می‌شود و شتاب صفر تا 100 کیلومتر در این تیپ حدود 14.1 ثانیه است  و مصرف سوخت آن هم به ازای هر 100 کیلومتر به حدود 6.4 کیلومتر  می‌رسد.

موتور استفاده شده در تیپ 5 هم TU5 است و قدرت موتور آن 1600 سی سی و و چهار سیلندره است . این موتور 105 اسب بخار قدرت دارد و میزان گشتاور آن 142 نیوتن است. در پژوهایی که از این موتور استفاده می‌کنند نیز قدرت موتور با کمک جعبه پنح سرعته دستی به چرخ‌های جلو انتقال داده می‌شود.

زمان رسیدن سرعت تیپ 5 از صفر تا 100 کیلومتر 11.6 ثانیه برآورد شده و مصرف سوخت آن  6.6 لیتر در هر 100 کیلومتر است. البته ممکن است در عمل این اعداد تغییر کنند. با توجه به تفاوت پیشرانه این دو تیپ، نوع تیپ 5 به دلیل چابکی و پویایی بیشتر بیش از تیپ 2 نظر خریداران را به خود جلب کرده است.

امکانات رفاهی و ایمنی تیپ 2 و 5 پژو 206

صفحه نمایش اطلاعات کامپیوتر سفری در تیپ 5 یکی دیگر از تفاوت‌های این دو خودرو است جزئیات سیستم صوتی، دمای محیط بیرون از کابین  را هم نشان می‌دهد. با وجود اینکه صفحه نمایشگر تیپ 2 در سالهای گذشته از نظر ابعاد به تیپ 5 نزدیک شده، اما هنوز هم کارکردهای آن را ندارد. پشتی گردنی در تیپ 5 هم یکی دیگر از نکات مهم رفاهی در این خودرو است که در تیپ 2 وجود ندارد.

امکاناتی همچون کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، سیستم ترمز ضدقفل، ترمز جلو دیسکی، ترمز عقب کاسه‌ای، فرمان هیدرولیک، سیستم تنظیم سرعت برف پاک کن با سرعت خودرو، چراغ مه شکن جلو و عقب، قابليت تنظيم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل کابین، قفل مرکزی با سوییچ کنترل از راه دور رادیویی، چراغ همراهی تا درب منزل در محيط‌هاي تاريك، سیستم کنترل بخار بنزین، آینه‌های جانبی دستی، شیشه بالابر برقی درهای جلو و کنترل سیستم صوتی از پشت فرمان از مهم‌ترین گزینه‌های رفاهی و ایمنی تیپ 2 است.  ترمزهای چهارچرخ دیسک در کنار دو ایربگ جلو در پژو 206 تیپ 5 نشان دهنده ایمنی  ایمنی قابل قبول خودرو است؛‌ البته این ویژگی را باید  نسبت به سال ورود به بازار خودرو در نظر داشته باشید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

تجربه رانندگی با پژو 206 تیپ 2 و 5

در پژو 206 تیپ 5 علاوه بر این امکانات، مواردی مثل شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب، ، پشت سری صندلی عقب با قابلیت تنظیم ارتفاع، ، سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، آینه‌های جانبی برقی دارای حسگر دماسنج و قاب رنگی، چراغ مه‌شکن جلو و عقب، چراغ نقشه‌خوان و قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو تعبیه شده است. یا وجود اینکه حجم موتور این دو تیپ متفاوت است، تیپ 5 پژو 206 سوخت کمتری نسبت به تیپ 2 مصرف می‌کند، چابک‌تر است و با شتاب بیشتری حرکت می‌کند.

سیستم ترمز دیسکی عقب و جلوی تیپ 5 یکی از مهم‌ترین تفاوتهای این دو تیپ است که مزیت مهمی در مورد تامین ایمنی ایجاد می‌کند. در تیپ 2 فقط ترمزهای جلو دیسکی است چرخ‌های عقب ترمز کاسه‌ای دارند. با این وجود به دلیل تحریم‌هایی که طی سالهای گذشته گریبان صنایع ایران را گرفته است، در تیپ 5 از ترمزهای دیسکی عقب استفاده نمی‌شود.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

پژو 206 تیپ 5 محبوب‌تر است یا تیپ 2؟

پژو 206 تیپ 5 خودروی پرفروشی در ایران محسوب می‌شود و یکی از تفاوت‌های مهم بین این دو تیپ قیمت آنهاست؛ تیپ 5 خودروی 206 قیمت بالاتری نسبت به تیپ 2 دارد که علت اصلی آن امکانات رفاهی و ایمنی بیشتر آن است. هزینه نگهداری تیپ 2 به دلیل ارزان‌تر بودن قطعات آن کمتر است و تغییرات ساختاری و ظاهری تیپ 5 باعث شده برخی از قطعات آن کمتر در بازار موجود باشد. با این حال وجود تعدد نمایندگی‌های خدمات پس از فروش ایران خودرو در کشور امکان تامین قطعات مورد نیاز خودروی شما را فراهم می‌کند.  پژو 206 تیپ5 توانسته به ترکیبی از ویژگی‌های مثبت تیپ‌های دیگر همراه با یک پیشرانه قدرتمند برسد که تجربه رانندگی خوبی را به نسبت سایر محصولات ایران خودرو فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید

معایب جک j5

دلیل آسیب دیدن جلوبندی خودرو

مزایای سوزوکی گرند ویتارا 

معایب سوزوکی گرند ویتارا 

معایب بی ام و x3

مزایا بی ام و x3

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

جدیدترین مقالات

کیلومتر