معاینه فنی و معاینه فنی برتر موضوع این مقاله از سری مقاله‌های سوییچ است. داشتن معاینه فنی به موجب قانون حکم مجوز تردد خودرو در سطح معابر را دارد. قانون‌گذار برای هر خودرو بدون آن جریمه در نظر گرفته است. البته لازم به ذکر است که برای کلیه خودروهای سواری شخصی تولید داخل یا وارداتی به مدت 4 سال نیازی به اخذ آن نیست.

بعد از سپری شدن 4 سال از مدت زمان تولید یک خودرو باید نسبت به دریافت آن به صورت سالانه اقدام کرد. اگر اخبار مربوط به انواع آن را مرور کرده باشید، حتما اسم معاینه فنی برتر به گوش‌تان خورده است. در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن بررسی قوانین این حوزه، به توضیح در خصوص معاینه فنی برتر بپردازیم.

[switch_forms_buy]

اهمیت معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی خودرو بسیار حائز اهمیت است. یک خودرو در هنگام تردد در معابر تولید آلاینده می‌کند. افزایش تعداد خودروها در سطح کشور، این طور ایجاب می‌کند که شرایطی برای جلوگیری از انتشار بیش از حد آلاینده‌ها توسط خودروها وضع شود. طبیعی است که هر چه میزان کارکرد یک خودرو افزایش می‌یابد، با شرایط ایده‌آل اولیه فاصله می‌گیرد. در نتیجه با افت کیفیت عملکرد قطعات مختلف آن، میزان تولید آلاینده‌هایش افزایش پیدا می‌کند.

انواع معاینه فنی

 

از طرفی دیگر عملکرد نامناسب قطعات حساس خودرو می‌تواند زمینه‌ساز بروز حوادث ناگواری شود. بسیاری گمان می‌کنند که در این فرآیند صرفا بحث سلامت خودرو از نظر میزان تولید آلاینده‌ها ارزیابی می‌شود. این در حالی است که در این فرآیند هر گونه نقص و ایراد احتمالی در عملکرد خودرو نیز شناسایی شده و به اطلاع راننده می‌رسد. در پایان این فرآیند ضمن بررسی سلامت خودرو، گزارشی تهیه و تدوین می‌شود. راننده پس از برطرف کردن ایرادات خودرو خود، می‌تواند برگه معاینه فنی را دریافت کند.

برای تجربه خرید خودرو بی‌دردسر همسو با سبک زندگیت اینجا کلیک کن

مدارک لازم برای دریافت معاینه فنی خودرو

برای دریافت معاینه فنی انواع خودرو باید حتما اصل کارت ماشین یا سند خودرو را به همراه داشته باشید. همچنین در مراجعه به مراکز معاینه فنی، یک فرم تحت عنوان تشخیص عیوب ظاهری در اختیار شما قرار می‌گیرد که حتما باید کامل شده باشد. با در دست داشتن این دو مدرک، در صورت تأیید کارشناس، می‌توانید معاینه فنی خودروتان را دریافت کنید.

مراحل مختلف معاینه فنی خودرو

وقتی برای انجام این فرآیند به مراکز تخصصی این کار مراجعه می‌کنید، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید که عبارت‌اند از:

1. پذیرش خودرو

در بدو ورود با ثبت پلاک شما توسط دوربین‌های اختصاصی و همچنین ثبت اطلاعات هویتی مالک خودرو کار پذیرش شما انجام می‌گردد.

انواع معاینه فنی

2. بررسی ظاهری خودرو

در مرحله بعد کارشناس متولی نسبت به بررسی ظاهری خودرو شما مبادرت می‌کند. هدف از این کار شناسایی عیوب ظاهری است که در خودرو شما به چشم می‌آید. از جمله مواردی که در این مرحله چک می‌شود، عبارت‌ان داز:

  • استاندارد بودن بوق خودرو
  • استاندارد بودن رینگ خودرو
  • آینه‌های بغل و داخل خودرو
  • سلامت شیشه‌های خودرو
  • عملکرد درست کمربندهای ایمنی خودرو
  • بررسی آسیب‌های ظاهری بدنه خودرو
  • سلامت لاستیک‌های خودرو
  • صدای اگزوز و دود خروجی از آن
  • عملکرد انواع چراغ‌های خودرو
فروش خودرو بدون اتلاف وقت و به بهترین قیمت بازار را با سوییچ تجربه کنید

برای درخواست فروش خودرو اینجا کلیک کنید

3. تست آلایندگی خودرو

در ادامه بحث انواع معاینه فنی خودرو، نوبت به بررسی مرحله تست میزان تولید آلاینده‌ها با دستگاه مخصوص می‌رسد. مطابق استاندارد تعریف شده در قانون برای هر نوع خودرو از سواری گرفته تا خودروهای سنگین، حد مجازی برای تولید آلاینده‌ها از جمله دی اکسید کربن و مونو اکسید کربن در نظر گرفته شده است. به کمک دستگاه مخصوصی میزان تولید آلاینده‌های خودرو ارزیابی می‌شود. چنانچه سطح آلاینده‌ها بیش از حد مجاز باشد، خودرو شما در این آزمون مردود خواهد شد.

انواع معاینه فنی

4. تست ارزیابی سیستم تعلیق و کمک فنرهای خودرو

عملکرد سیستم تعلیق خودرو در رانندگی نقش کلیدی دارد. به خصوص در زمان عبور از پیچ جاده‌ها با سرعت باید سیستم تعلیق و کمک فنرهای خودرو عملکرد مطلوبی داشته باشند. در غیر این صورت امکان از دست رفتن تعادل خودرو وجود دارد. در ادامه فرآیند معاینه فنی خودرو، صحت عملکرد کمک فنرهای عقب و جلوی خودرو ارزیابی می‌شود.

5. تست ترمز خودرو

مجموعه سیستم ترمز خودرو نیز در این فرآیند بررسی می‌شود. از سیستم ترمز ثانویه یا همان ترمز دستی گرفته تا سیستم ترمز اولیه باید به دقت چک شود. توصیه بسیاری از کارشناسان خودرو این است که زمان تعویض لنت و روغن ترمز خودرو را نزدیک موعد معاینه فنی خودرو تنظیم کنید. به این ترتیب در تست ترمز مشکلی نخواهید داشت.

6. بررسی راستای چرخ‌های خودرو

در شرایط استاندارد اگر یک خودرو را بدون نگه داشتن فرمان در یک جاده صاف برانید، به ازای یک کیلومتر پیمایش نباید بیش از 7 متر انحراف در مسیر ایجاد شود. در آخرین مرحله انواع معاینه فنی خودرو این مسئله بررسی می‌شود تا صحت عملکرد سیستم چرخ‌های خودرو تأیید گردد.

انواع معاینه فنی

هزینه انواع معاینه فنی خودرو

هزینه انواع معاینه فنی خودرو در ابتدای هر سال اعلام می‌شود. میزان هزینه آن را در سال 1400 برای انواع خودروها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

نوع خودرو هزینه هزینه در صورت مردودی
خودرو سبک 37 هزار تومان 8 هزار تومان
خودرو سبک گازسوز 59 هزار تومان 8 هزار تومان
خودرو سنگین گازوئیلی 57 هزار تومان 12 هزار تومان
خودرو سنگین و نیمه سنگین گازسوز 70 هزار تومان 12 هزار تومان

چنانچه به هر دلیلی در فرآیند دریافت معاینه فنی مردود شوید، باید حداکثر ظرف مدت 15 روز نسبت به برطرف کردن ایراد اقدام کنید و پس از آن مجدد به همان مرکز اولیه مراجعه کنید.

بررسی اعتبار معاینه فنی خودرو

اگر می‌خواهید بررسی کنید که چه مدت زمان از اعتبار معاینه فنی خودرو شما باقی مانده است، باید به سامانه https://symfa.ir مراجعه کنید. در این سامانه با وارد کردن مشخصات فردی و همچنین پلاک خودرو می‌توانید مدت زمان اعتبار آن را مشاهده کنید.

معاینه فنی برتر چیست؟

در ادامه بحث انواع معاینه فنی خودرو باید به موضوع مهمی تحت عنوان معاینه فنی برتر بپردازیم. در انجام معاینه فنی برتر حساسیت بیشتری روی عملکرد خودرو از نظر میزان تولید آلاینده‌ها وجود دارد. برای این منظور تست آلاینده‌های خودرو در دور موتور بالا انجام می‌شود که معمولا آلاینده‌های بیشتری در این شرایط تولید می‌شود. مزیت دریافت آن برای دارندگان خودروها آن است که از 30 درصد تخفیف در پرداخت عوارض طرح ترافیک برخوردار می‌شوند. لازم به ذکر است که هزینه انجام آن در مقایسه با حالت عادی تفاوتی ندارد.

این نوع معاینه فنی در حال حاضر صرفا در شهر تهران انجام می‌شود. همچنین از سال 1400 کلیه رانندگان متقاضی برای دریافت طرح ترافیک سالانه یا مدت‌دار باید نسبت به دریافت معاینه فنی برتر اقدام کنند.

انواع معاینه فنی

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی انواع معاینه فنی خودروها و قوانین مربوط به آن‌ها پرداختیم. توجه داشته باشید که به موجب قانون به ازای هر روز که در دریافت آن تأخیر کنید، 50 هزار تومان جریمه خواهید شد. بنابراین توصیه ما این است که حتما نسبت به دریافت آن برای خودرو خود در زمان معین اقدام کنید تا مشمول این جریمه نشوید. در سال‌های اخیر با توجه به افزایش میزان تولید آلاینده‌ها در کلان شهرهایی مانند تهران، تمهیداتی برای ارتقای کیفیت خدمات مراکز معاینه فنی اتخاذ شده است. به طور کلی برای تجربه رانندگی ایمن در طول سال و همچنین آلوده نکردن هوا حتما نسبت به این مسئله برای خودروتان با حساسیت زیاد برخورد کنید.

بیشتر بخوانید: