بررسی علائم خرابی رینگ پیستون، موضوع این مقاله از سری مقالات مجله سوییچ است. موتور یک خودرو از کنار هم قرار گرفتن تعداد بسیار زیادی قطعه ریز و درشت تشکیل می‌شود. برخی از این قطعات گران قیمت و برخی دیگر ارزان هستند؛ اما نکته مهم این است که کوچک‌ترین اختلالی در عملکرد هر یک از آن‌ها خیلی زود خود را در عملکرد کلی موتور نشان می‌دهد. گاهی اوقات راندمان موتور افت می‌کند.

در مواردی سر و صدای زیادی از موتور به گوش می‌رسد و برخی مواقع هم موتور به کلی آسیب می‌بیند. رینگ پیستون از جمله قطعات ارزان قیمت موتور است که امکان دارد به دلایل مختلفی خراب شود. در این مقاله قصد داریم شما را با علائم خرابی رینگ پیستون آشنا کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی رینگ پیستون

اجازه دهید ماجرا را از عملیات احتراق در موتور آغاز کنیم. در موتور خودرو تعدادی سیلندر وجود دارد که داخل هر یک از آن‌ها پیستون تعبیه می‌شود. درون سیلندر، احتراق رخ می‌دهد که منجر به حرکت رفت و برگشتی پیستون می‌شود. پیستون به شاتون متصل می‌شود. شاتون نیز به میل‌لنگ اتصال دارد. حرکت رفت و برگشتی پیستون به میل لنگ منتقل می‌شود و حرکت دورانی لازم برای به حرکت درآوردن چرخ‌ها ایجاد می‌شود.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

خرابی رینگ پیستون

عوامل متعددی در شکل گیری این چرخه به بهترین حالت ممکن دخیل هستند. یکی از این عوامل مهر و موم شدن کامل بدنه سیلند توسط پیستون است. برای این منظور چند حلقه به دور پیستون تعبیه می‌شود که در واقع همان رینگ پیستون هستند. چنانچه به هر دلیلی رینگ پیستون دچار مشکل شود، عملا در فرآیند اشتعال درون موتور شاهد اشکالاتی خواهیم بود.

4 مورد از علائم خرابی رینگ پیستون

تا اینجا با نقش رینگ پیستون در موتور آشنا شدیم. شاید این سؤال را مطرح کنید که چگونه می‌توانیم پی به خرابی رینگ پیستون ببریم؟ برای پاسخ به این سؤال باید با علائم خرابی رینگ پیستون آشنا شوید. در ادامه 4 مورد از مهم‌ترین علائم خرابی رینگ پیستون را می‌توانید مشاهده کنید.

1. مصرف خارج از عرف روغن موتور

روغن موتور به منظور روان‌کاری قطعات متحرکت موجود در آن به کار می‌رود. حال در صورتی که مهر و موم بخش‌های مختلف موتور دچار اشکال شود، روغن موتور به درون آن‌ قطعات نفوذ می‌کند و عملا باعث هدر رفتن آن می‌شود. یکی از علائم خرابی رینگ پیستون موتور، افزایش بیش از حد مصرف روغن است. وقتی یک خودرو تهیه می‌کنید، در دفترچه توضیحات آن ذکر می‌شود که باید به ازای چه میزان کارکرد ماشین نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید. اگر چنانچه دوره تعویض روغن موتور، کوتاه‌تر از آن شد، باید نسبت به خرابی رینگ پیستون حساس شوید.

خرابی رینگ پیستون

2. خارج شدن دود بیش از حد از اگزوز

وقتی رینگ پیستون خراب می‌شود، روغن به درون سیلندر راه پیدا می‌کند. در نتیجه در فرآیند احتراق درون موتور، علاوه بر سوخت و هوا، روغن نیز حضور خواهد داشت. روغن سوزی در موتور باعث ایجاد دود غلیظی می‌شود. این دود غلیظ با حجم زیاد و رنگ خاکستری تیره از اگزوز خارج می‌شود. بوی شدید روغن سوخته نیز در همین حین به مشام می‌رسد. این رخداد از جمله مهم‌ترین علائم خرابی رینگ پیستون است.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

3. افت توان خودرو از جمله علائم خرابی رینگ پیستون

گاهی اوقات مشاهده می‌کنید که خودرو اصطلاحا جانی برای حرکت کردن ندارد. قدرت موتور افت می‌کند و نمی‌تواند به شتاب‌های بالا برسد. البته در چنین شرایطی ممکن است عوامل مختلفی در کاهش توان موتور نقش داشته باشند. خرابی رینگ پیستون تنها یکی از این عوامل است که باید با مراجعه به تعمیرگاه نسبت به بررسی بیشتر در این زمینه اقدام کنید.

4. روغنی شدن ورودی هوا موتور

همان طور که می‌دانید فرآیند احتراق در موتور با اختلاط سوخت و هوا با نسبت معینی رخ می‌دهد. هوای مورد نیاز برای احتراق از طریق یک ورودی که در موتور در نظر گرفته می‌شود، به محفظه احتراق وارد می‌شود. در صورتی که رینگ پیستون خراب شود، مهر و موم سیلندر به هم می‌ریزد و روغن به درون سیلندر ورود می‌کند.

اگر چنانچه احتراق در موتور به صورت ناقص رخ دهد، شاهد خارج شدن گازهای نسوخته از سیلندر خواهیم بود که آغشته به روغن هستند. این هوای خارج شده در اثر فشار مثبتی که در موتور شکل می‌گیرد، به سمت ورودی هوا برمی‌گردد. در صورت تداوم این روند شاهد آن خواهیم بود که ورودی هوای موتور روغنی می‌شود.

چرا رینگ پیستون خراب می‌شود؟‌

تا اینجا با علائم خرابی رینگ پیستون آشنا شدیم؛‌ اما بد نیست که به این سؤال نیز پاسخ دهیم که چرا رینگ پیستون خراب می‌شود؟ قبل از هر چیزی باید توجه داشته باشید که رینگ پیستون نیز یک قطعه مکانیکی است که تحت فشار قرار دارد و به همین دلیل عمر مفیدی خواهد داشت. به محض فرارسیدن سررسید عمر مفید این قطعه باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

با این وجود چند مورد از مهم‌ترین دلایل خرابی رینگ پیستون عبارت‌اند از:

  • مشکل در روغن‌کاری سیلندر و خشک بودن آن
  • ساییده شدن بیش از حد بوش سیلندر
  • مناسب نبودن فاصله شیار پیستون و رینگ روی آن (منجر به شکستن رینگ می‌شود)
  • شعاع نامناسب پورت‌های اکزوز درپوش سیلندر
  • ساییده شدن میله‌های پورت سطح درپوش سیلندر

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام پایانی

در این مقاله با 4 مورد از مهم‌ترین علائم خرابی رینگ پیستون موتور خودرو آشنا شدیم. همان طور که تصاویر فوق مشاهده کردید، رینگ پیستون، یک قطعه ساده است که در ظاهر شاید چندان به چشم نیاید؛‌ اما در عین حال می‌تواند باعث از دست رفتن بخش زیادی از توان فنی موتور شود. بنابراین حتما باید نسبت به علائمی که در این مقاله ذکر کردیم، حساس باشید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم نیز خیلی زود به تعمیرگاه مراجعه کنید و نسبت به تعویض رینگ پیستون اقدام کنید.

بیشتر بخوانید

علائم خرابی واتر پمپ

علائم روغن‌ریزی ماشین

علائم خرابی اگزوز خودرو

علائم خرابی سنسور اکسیژن

علائم روغن‌سوزی خودرو

شاتون چیست؟