مقدمه

سوئیچ اینرسی، موضوع این مقاله از سری مقالات سوییچ است. از جمله خطراتی که همواره راننده و سرنشینان یک خودرو را هنگام تصادف تهدید می‌کند، خطر آتش سوزی به علت نشت بنزین و عدم قطع جریان آن به سمت سیستم فنی است. این مسئله سال‌ها امنیت خودروهای سواری و سرنشینان را به خطر می‌انداخت. اما امروزه، مسئله کمی متفاوت شده است. کارشناسان قطعه ای را به نام سوئیچ اینرسی در خودرو تعبیه نموده‌اند.

سوئیچ اینرسی خودرو یک سوئیچ امنیتی است که به هنگام تصادف شدید و واژگونی خودرو موجب قطع شدن خودکار سیستم سوخت رسانی شده در نتیجه از آتش سوزی جلوگیری می‌کند. سوئیچ اینرسی که به آن قطع کن پمپ بنزین نیز می‌گویند با وارد آمدن ضربات شدید در اثر تصادفات باعث خارج شدن پمپ بنزین از مدار شده و باعث خاموش شدن خودرو می‌گردد. این سوئیچ که به شکل یک دکمه فشاری طراحی شده است، در مکانی از خودرو قرار می‌گیرد که کمترین ارتعاشات ممکن را داشته باشد تا خود به خود فعال نشده و باعث خاموشی موتور نشود.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

سوئیچ اینرسی

چگونگی فعال شدن سوئیچ اینرسی

سوئیچ اینرسی با ضربات شدید فعال می‌شود و برای جلوگیری از انفجار و آتش سوزی خودرو در تصادفات تهیه و طراحی شده است. این قطعه به محض وارد شدن ضربه به آن اکتیو می‌شود. با اکتیو شدن سوئیچ اینرسی، جریان بنزین در موتور خودرو به طور کامل از کار افتاده و خودرو خاموش می‌شود. در خودروهای جدید سوئیچ اینرسی مستقیماً به ECU و در برخی دیگر این سوئیچ به پمپ بنزین خودرو متصل می‌باشد. در بعضی از خودروها که سوئیچ اینرسی مستقیماً به ECU متصل می‌شود، توسط ضربه و تصادف این سوئیچ برق ECU را به یکباره قطع کرده و موتور خاموش می‌شود، اما در خودروهایی که سوئیچ اینرسی به پمپ بنزین متصل است، هنگامی که سوئیچ فعال می‌شود، برق پمپ بنزین قطع شده و نتیجه باعث می‌شود که بنزین به موتور نرسیده و خودرو خاموش گردد.

این سوئیچ در حالت عادی مسدود است و فقط در صورت ضربات شدید به خودرو سوئیچ اینرسی باز شده و باعث قطع شدن مدار پمپ بنزین یا ECU در خودرو می‌شود. در بعضی از خودروها مانند سمند، پژوپارس، پژو ۴۰۵ انژکتوری و حتی خودروهای قدیمی مانند تولیدات آخر پیکان و آردی، سوئیچ اینرسی با قطع برق ECU باعث خاموش شدن سریع خودرو می‌شود.

در بعضی از خودروها نیز مانند پژو ۲۰۶های غیر مولتی پلکس، این سوئیچ جریان پمپ برقی را قطع می‌کند. اما مشکل کوچکی که وجود دارد این است که چون هنوز مقداری بنزین در مجموعه سیستم سوخت وجود دارد. موتور تا مدت کمی به کار خود ادامه می‌دهد که در ادامه به چگونگی حل این مشکل پرداخته خواهد شد.

محل قرارگیری سوئیچ اینرسی

در بعضی از خودروهای داخلی مانند پراید، پژو، تیبا، سمند و غیره…  سوئیچ اینرسی در زیر کاپوت خودرو و در نزدیکی سیستم انژکتور خودرو قرار گرفته است. این سوئیچ معمولاً باید در مکانی از خودرو قرار گیرد که لرزش موتور در آن ناحیه در کمترین حد ممکن باشد. لذا آن را معمولاً به قسمت بدنه خودرو نصب می‌کنند. اما باید به خاطر داشته باشید که در برخی از خودروها که دارای ایربگ می‌باشند، این سوئیچ حذف شده و وظیفه آن را سنسورهای ایربگ انجام می‌دهند. بدین صورت که هنگام تصادف و ضربه سوئیچ فعال شده و خودرو خاموش می‌شود.

در خودروهای تولید خارج به دلیل تفاوت در نوع خودرو و همچنین تفاوت در طراحی این سوئیچ‌ها معمولاً در مکانی غیر از زیر درب کاپوت قرار می‌گیرند تا از لرزش‌های موتور تا حد امکان دور باشند. در این نوع خودروها معمولاً این سوئیچ‌ها در بغل درب راننده یا سمت شاگرد قرار می‌گیرد و برای دسترسی به آن باید درپوش بغل درب را برداشته تا قادر به مشاهده آن باشید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

همچنین در برخی از خودروها نیز این سوئیچ را در زیر خودرو و در نزدیکی پمپ بنزین قرار می‌دهند تا سرعت بیشتری برای قطع کردن جریان بنزین داشته باشند و مشکلی را که در قسمت قبل گفته شد نداشته باشند. برخی از مدل‌ها نیز سوئیچ در کنار فیوزها قرار گرفته است و با باز کردن درب محل فیوز ها می‌توان به آن دسترسی داشت.

فعال یا غیرفعال کردن سوئیچ اینرسی

به صورت طبیعی بدیهی است که این قطعه در حالت تصادف و ضربات شدید فعال شده و باعث خاموش شدن خودرو می‌شود. برای اینکه سوئیچ اینرسی را به حالت قبل برگردانید باید آن را غیر فعال نمایید. اگر این سوئیچ غیر فعال نشود، خودرو خاموش باقی می‌ماند برای اولین قدم لازم است که شما جای این سوئیچ را بدانید. اگر محل قرارگیری آن را پیدا نکردید، بهتر است از دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید. چرا که بسته به مدل خودروها محل قرارگیری آن‌ها نیز متفاوت است.

بعد از اینکه سوئیچ اینرسی را پیدا کردید، انگشت خود را در قسمت بالایی آن که حالت فشاری دارد قرار دهید. پس از وارد کردن فشار گوی مربوطه از جای خود خارج شده و به محل قبلی باز می‌گردد و در این حالت سوئیچ غیر فعال است. اما در خودروهایی که سوئیچ اینرسی به ECU متصل است، ممکن است پس از غیرفعال کردن اخطارهایی از آن در حافظه کامپیوتر باقی بماند که برای رفع آن باید از دستگاه دیاگ استفاده نمود. در صورتی که موفق به غیرفعال نمودن سوئیچ اینرسی نشدید، می‌بایست حتما از کارشناسان، متخصصان و مکانیک‌های ماهر کمک گرفت و یا با امدادخودرو تماس حاصل نمود.

خرابی و آسیب‌دیدگی سوئیچ اینرسی

طبیعی است که در صورت تصادف این سوئیچ آسیب می‌بیند. باید هرچه سریع تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید. این قطعه یکی از قطعات مهم و حیاتی وسیله نقلیه شما است که باعث سلامت سرنشینان و همچنین خودرو می‌شود و خودرو را از آتش سوزی و انفجار در تصادفات نجات می‌دهد. سوئیچ اینرسی یا قطع کن پمپ بنزین، برای خودرو بسیار حائز اهمیت است. این قطعه در هنگام تصادفات بسیار سریع عمل می‌کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

در حالتی نیز بدون تصادف ممکن است، سوئیچ به یک باره بر اثر استهلاک خراب شود. اگر خودرو شما در حال حرکت خاموش شد، دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل آن می‌تواند خرابی و عیب در سوئیچ اینرسی باشد. مخصوصا اگر خودرو ضربه خورده باشد و یا با ضربات شدید از روی دست اندازها عبور کرده باشد بنابراین یکی از قطعاتی که باید بررسی آن انجام شود، سوئیچ اینرسی است.

تست سالم بودن سوئیچ اینرسی

اگر می‌خواهید بدانید که قطعه سوئیچ اینرسی سالم و یا معیوب است‌، لازم است تست سالم بودن آن را انجام دهید. برای اطمینان از عملکرد صحیح سوئیچ اینرسی می‌توان سوکت آن را جدا نمود و با اهم متر مقاومت بین پایه های ۱ و ۳ آن را بررسی نمایید. در این حالت لازم است، سوئیچ اینرسی در حالت عادی خود باشد و به آن ضربه زده نشده باشد و مخصوصاً ساچمه اصلی در جای خود قرار گرفته باشد. همچنین علاوه بر این موارد می‌توان پس از روشن نمودن خودرو، ضربه‌ای به بدنه سوئیچ اینرسی وارد نموده و با خاموش شدن خودرو از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل کرد.

سخن آخر

سرویس و بررسی وضعیت خودرو نه تنها در حالت خرابی بلکه در حالت سلامت خودرو امری بسیار ضروری است. بهتر است در مورد سوئیچ اینرسی کمی حساس‌تر عمل نمایید. زیرا نقش آن بسیار حیاتی است. به این دلیل لازم است که سلامت آن در سرویس‌های دوره‌ای مورد بررسی قرار گیرد و در صورت بروز هرگونه نقص به سرعت تعویض شود. سوئیچ اینرسی به دلیل تنظیمات کارخانه‌ای برای هر خودرو متفاوت است و باید سوئیچ اینرسی مخصوص هر خودرو در آن استفاده شود.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

در صورت عدم سرویس‌های لازم و دوره‌ای و در صورت ضربات شدید، ممکن است این سوئیچ که دچار استهلاک گردیده است فعال نگردد و همچنین در حالتی نیز ممکن است سوئیچ بی دلیل فعال شده و خودرو خاموش شود. لذا انجام سرویس‌های دوره‌ای برای خودرو شما دربخش سوئیچ اینرسی بسیار ضروری و لازم است. نقش حیاتی این قطعه در تأمین ایمنی خودرو راننده و سرنشینان امری غیر قابل انکار است.

بیشتر بخوانید

علائم خرابی واتر پمپ

علائم روغن‌ریزی ماشین

علائم خرابی اگزوز خودرو

علائم خرابی سنسور اکسیژن

علائم روغن‌سوزی خودرو

شاتون چیست؟