مقدمه

سرقت خودرو یکی از جرایم مهم در کشور است که قدمتی به بلندای تاریخ مالکیت و اموال از جمله خودرو را دارد. هزاران خودرو در ایران در هر سال یا هر ماه به سرقت می‌روند و بعضی از مستندات نشان می‌دهند که دزدیدن یک خودرو به طور متوسط در ایران تنها 1.۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

[switch_forms_sell]

گرچه زمان بازکردن درب خودرو به کمتر از ده ثانیه رسیده است. یکی از اهداف جرم‌نگاری ثروت و مجازات سارقین ترساندن مرتکب جرم و همچنین دیگر مجرمان از به وقوع پیوستن جرم مذکور است. همچنین، اگر چه دولت به‌ عنوان حافظ نظم و امنیت جامعه موظف به تمهیدات مقدماتی برای تدبیر از جلوگیری از ثروت است. اما اقدامات و مواظبت مالکان در حفاظت از خودرو و اموال خود در پیشگیری از سرقت مؤثرتر و کارآمدتر خواهد بود.

متأسفانه آمارها نشان می‌دهد که بالغ بر ۴۰ درصد از سرقت‌ها مربوط به سرقت خودرو بوده است. بر اساس منابع موجود که سازمان آمار اعلام کرده، پنج استان تهران، خراسان رضوی، البرز، خوزستان و اصفهان به ترتیب بیشترین سرقت‌های کشور را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین، بیشتر خودروهای سرقتی در دسته خودروهای پراید و انواع پژو بوده است. اما باید به این نکته توجه کنیم که نمی‌توان همواره در کنار خودرو حضور داشت و امنیت آن را تأمین کرد. از طرفی سرقت خودرو از پدیده‌های نوین عصر فناوری بهره می‌برد.

خودرو با انگیزه‌های متفاوتی از قبیل مقاصد مالی، سیاسی، ترور، انفجار، استفاده برای تفریح، اوراق کردن و فروش قطعات آن، حمل مواد مخدر و غیره مبادرت به سرقت می‌کنند؛ بنابراین با توجه به روش‌های جدید و پیچیده در وقوع سرقت خودرو، لزوم بهره‌گیری از شیوه‌های نوین پیشگیری از جرم امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

یکی از این روش‌ها پیشگیری وضعی از جرم است. پیشگیری وضعی شامل اقدام‌هایی است که جهت تسلط بر محیط و شرایط پیرامون جرم و مهار آن به منظور کاهش فرصت انجام جرم اجرا می‌شود و پس از پیشگیری می‌تواند به عنوان عامل مهمی در جلوگیری از سرقت خودرو محسوب شود.

سرقت خودرو

مفهوم واژه پیشگیری

واژه پیشگیری امروز در معنی جاری و متداول آن دارای دو بعد است. پیشگیری یا جلوگیری کردن هم به معنی پیش‌دستی‌کردن، پیشی گرفتن و به جلوی چیزی رفتن و هم به معنی آگاه کردن، خبر چیزی را دادن و هشدار دادن است. کارشناسان معتقدند که پیشگیری شامل مجموعه تدابیر سیاست جنایی به‌ استثنای تدابیر نظام کیفری می‌شود که قسمت اعظم انحصاری یا لااقل جزئی آن غیرممکن کردن، دشوار کردن یا کمتر محتمل کردن آن‌ها است. به طوری گاهی از این روند با عنوان مدیریت‌کردن خطر جرم نام‌برده می‌شود.

سرقت خودرو

انواع اَشکال سارقان خودرو

به‌طورکلی سارقان اتومبیل به اشکال زیر دیده می‌شوند:

  • سارقان حرفه‌ای
  • سارقان جوان که بعضی موارد برای تفریح با استفاده خاصی سرقت می‌کنند
  • گروهی خودرو را برای مقاصد دیگری مانند حمل مواد مخدر یا موارد دیگر سرقت می‌کنند
  • گروهی خودرو را در روزهای شلوغ مانند مقابل مراکز تجاری یا سینماها و یا در شب در نقاط خلوت و دورافتاده سرقت می‌کنند
  • سرقت اتومبیل با یدک‌کش شکستن شیشه، استفاده از سوئیچ ساختگی یا اتصال سیم‌های استارت و گاهاً همراه با حقه و کلک هم دیده می‌شود
  • گروهی از سارقان راه‌های دیگری را انجام می‌دهند. اگر دستگاه روشن‌ کردن سوئیچ قفل شده باشد، معمولاً سارق به‌ وسیله سیمی اتصال را برقرار و موتور را روشن خواهد کرد. ولی اگر دستگاه از نوعی باشد که نتوان این عمل را انجام داد، سارق به ‌وسیله دستگاهی مخصوص که عبارت از یک کوئل قوی بوده و در داخل جعبه کوچکی مخفی شده، اتومبیل را روشن می‌کند.
    سرقت خودرو

چگونه از سرقت خودرو جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از سرقت خودرو نکات مهمی وجود که در زیر به آن‌ها پرداخته و با ذکر جزئیات بیان کرده ایم.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

نکاتی جهت پیشگیری از سرقت خودرو

حفاظت

وسیله نقلیه خود را به لوازم ایمنی نظیر دزدگیر، سوئیچ مخفی، قفل فرمان و قفل ‌سوئیچی یا مخصوصاً قفل پدال و سایر وسایل بازدارنده مجهز کنید. همچنین، سوئیچ خودرو را از دسترس کودکان و نوجوانان دور قرار دهید. اگر چرخ شما پنچر شده یا خودرو دچار نقص شده باشد، هنگام تعویض چرخ یا انجام تعمیر، از قفل بودن درها اطمینان حاصل نمایید.

از جمله ابزار بسیار مهم سوئیچ اتومبیل است. سوئیچ خودروی خود را در جایی مطمئن که در معرض دید و دسترس همگان نباشد نگهداری کنید و البته درب‌های اتومبیل و درب صندوق عقب اتومبیل را به قفل ‌سوئیچی مجهز نمایید. در قسمتی دیگر سعی کنید قفل در اتومبیل و سوئیچ موتور آن با یکدیگر متفاوت باشند و از قراردادن سوئیچ و دسته کلید در داخل اتومبیل جداً خودداری نمایید.

در بخش مولتی مدیا تا حد امکان از رادیوپخش یا پرتابل استفاده نمایید و به هنگام ترک اتومبیل آن را بردارید. البته امروزه با ثابت شدن مانیتورها و قسمت مولتی مدیا این مورد تقریباً منتفی شده است و نهایتاً از سپردن سوئیچ اتومبیل خودتان به اشخاص غیرمطمئن جداً خودداری نمایید.

 

پارک خودرو

باید دقت داشته باشید که خودروهای خود را در محل‌های تاریک و خلوت متوقف نکنید و سعی کنید آن را در پارکینگ شخصی یا پارکینگ‌های عمومی پارک کنید. هنگام ترک اتومبیل دقت کنید که درها و شیشه‌ها کاملاً بسته باشند. در ادامه هیچ‌گاه خودروی خود را حتی برای لحظه‌ای به ‌صورت روشن ترک نکنید.

نکته دیگر این است که از تنها گذاشتن کودکان و سالخوردگان به‌تنهایی در خودرو خودداری کنید همچنین، چنان چه اتومبیل خود را در پارکینگ منزل یا داخل حیاط پارک می‌کنید، کلیه درهای آن را قفل نموده و سوئیچ را روی خودرو نگذارید و در نهایت هنگام وقوع حادثه در صورت مراجعه به مراکز درمانی خونسردی خود را حفظ و در صورت ترک خودرو برای پیشگیری از سرقت آن نکات ایمنی را رعایت فرمایید.

خرید فروش تعمیر و پیشگیری از سرقت خودرو

هنگام تعمیر خودرو از تعمیرگاه‌های معتبر استفاده کنید و کلید خودرو را در اختیار فرد مسئول تعمیرگاه قرار دهید. هنگام خرید خودرو، به ‌خصوص از افراد ناشناس در اولین فرصت نسبت به تعویض قفل درها و تجهیزات ایمنی آن اقدام کنید. در ادامه هنگام معامله خودرو به بهانه تست و امتحان خودرو را به ‌تنهایی در اختیار خریدار قرار ندهید.

همچنین، هنگام خرید یک خودرو اصالت و سلامت آن را توسط کارشناسان فنی خودرو شناسایی کنید. در هنگام فروش خودرو زمان انجام معامله را به بعد از ظهرها موکول نکنید و از چک‌های طرح صیاد و ثبت آنان اطمینان حاصل کنید. در نهایت، هنگام خرید اتومبیل مشخصات کامل از قبیل شماره موتور و شاسی اتاق، رنگ و مدل آن را با اسناد صحیح و کارت خودرو دقیقاً مطابقت نموده و آدرس محل کار و سکونت فروشنده را بخواهید.

حمل‌ونقل مسافر و پیشگیری از سرقت خودرو

از انتقال مسافران مشکوک به خارج از مسیرهای اصلی و اماکن متروکه جداً خودداری نمایید. اتومبیل خود را در حضور مسافر حتی برای لحظه‌ای ترک ننمایید و صبح‌های زود از انتقال مسافران جوان و مشکوکی که کرایه بالاتری پیشنهاد می‌کنند خودداری کنید. در ادامه، چنانچه فردی با پیشنهاد وجه غیرمتعارف تقاضای انتقال خود به خارج از شهر را به‌صورت در‌بستی نمود تا قبل از شناسایی وی و حصول اطمینان خود از این کار صرف‌نظر کنید.

همچنین، در نقل ‌و انتقال مسافران خصوصاً شب‌ها به‌ هیچ‌ وجه بنابه ‌درخواست آنان از مسیر اصلی خارج نشوید. در مواقعی رانندگان بین‌شهری بهتر است تنها از طریق ترمینال‌ها و پایانه‌های مسافربری اقدام به پذیرش مسافر نموده و تا آنجا که امکان دارد از پذیرش مسافر بین‌راهی بپرهیزید و هنگام انتقال مسافران مراقب حرکات مشکوک و حملات احتمالی آنان باشید.

ضمناً از پذیرفتن هر نوع خوراکی و آشامیدنی از مسافران ناشناس امتناع ورزید. زیرا ممکن است قصد مسموم نمودن شما را داشته باشند. در نهایت سارقین گاهی تحت پوشش خانوادگی رانندگان را به مناطق خلوت کشانده و اقدام به اخاذی یا سرقت خودرو می‌نمایند که باید مراقب این‌گونه افراد باشید.

سایر موارد ایمنی و پیشگیری از سرقت خودرو

اسناد و مدارک شناسایی اشیای قیمتی و نیز اسناد و اوراق شناسنامه‌ای خودرو را درون خودرو قرار ندهید. به‌ منظور کاهش آسیب‌پذیری در سرقت وسایل نقلیه از نصب تزیینات اضافی در داخل و خارج از اتومبیل خودداری نمایید. در ادامه اگر اتومبیل خود را هُل می‌دهید، اجازه ندهید افراد ناشناس پشت فرمان بنشینند.

هنگامی که اتومبیل خود را به‌منظور گرم‌کردن و سایر موارد روشن می‌کنید، مراقب باشید که اتومبیل را به حال خود رها نکنید. همچنین، به هنگام تصادف و نزاع‌هایی که احتمال ساختگی بودن آن می‌رود مراقب باشید و اتومبیل خود را رها نکنید. شماره پلاک ماشین خود را به‌خاطر بسپارید و سایر مشخصات آن را در جایی ثبت کنید تا هنگام نیاز از آن استفاده نمایید.

سعی کنید خودروی خود را به ردیاب ماشین مجهز نمایید. چون ردیاب ماشین بهترین وسیله برای پیمایش و جلوگیری از سرقت خودرو می‌باشد. همچنین، می‌توانید از دزدگیرهای مطمئن و باکیفیت برای خودروی خود استفاده نمایید. دزدگیر، بیشتر جنبه پیشگیری از سرقت را دارد. این وسیله معمولاً موردی نامطمئن به‌حساب می‌آید.

زیرا در سال‌های متمادی این نکته تجربه شده است که با وجود داشتن دزدگیر در اکثر خودروها، همچنان آمار سرقت آن‌ها بالا است. در نهایت از گذاردن کیف دستی و دیگر وسایل در داخل اتاق اتومبیل و در معرض دید به‌نحوی‌که جلب‌توجه کند، خودداری نمایید.

اقدامات لازم در صورت وقوع سرقت خودرو

چون احتمال استفاده نامشروع و حتی ضد امنیتی از وسیله نقلیه می‌شود؛ بنابراین سریعاً به نزدیک‌ترین حوزه یا کلانتری محل مراجعه کرده و مشخصات کامل خودرو را اعم از شماره انتظامی، شماره موتور، شماره شاسی، شماره بدنه، رنگ، مدل و سیستم آن را برابر اسناد مالکیت اعلام دارید. همچنین، پس از اینکه به کلانتری اطلاع دادید، سریعاً اسناد و مدارک مالکیت خودرو را به همان کلانتری تسلیم کنید.

سخن آخر

از مسائل و مشکلاتی که امروزه امنیت اجتماعی اقتصادی شهروندان را تهدید می‌کند و به‌نوعی با نظم و امنیت کشور در ارتباط است، سرقت خودرو می‌باشد. وقوع سرقت خودرو از مشخصه‌های بارز این ناامنی در جامعه محسوب می‌شود و حتی پیش از کشف سرقت و دستگیری سارق، تا مدت‌ها لطمات روحی و جسمی که شهروندان متحمل می‌شوند، مرتفع نخواهد شد. پدیده سرقت در طول زمان دستخوش دگرگونی‌ها و تغییرات زیادی شده است.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

اما آنچه از ابتدای پیدایش و شکل‌گیری سرقت خودرو تاکنون ثابت مانده بوده، زشتی و مذموم بودن ماهیت آن است. باگذشت زمان روش‌ها و شیوه‌های سرقت خودروهای مسروقه به طور مداوم تغییریافته است. به‌ طوری‌ که امروزه برخی از سارقان خودرو با بهره‌گیری از آخرین امکانات فنی و فناوری روز جهت سرقت خودرو سود خود را می‌جویند.

بنابراین برای حفاظت و مراقبت از خودروهای شخصی هر یک از خودروسازان، پلیس و خود مالک دارای نقش و وظایفی هستند که در صورت عدم اجرای درست و به‌موقع امکان وقوع سرقت را افزایش داده و زمینه جرم سرقت خودرو را برای سال فراهم می‌آورد؛ بنابراین با بهره‌گیری از فنون پیشگیری وضعی از جرم در بحث سرقت خودرو، برخی از روش‌های گفته شده برای جلوگیری از سرقت، به نحو مؤثر در این مورد به‌حساب می‌آید.

خواندن مقالات زیر را از دست ندهید

سند خودرو چیست؟

روش‌های کلاهبرداری در معاملات خودرو

دریافت پلاک گذر موقت

مزایای ام وی ام ۱۱۰s

معایب دنا پلاس اتوماتیک

مزایای ریو