مقدمه

جلوگیری از پوسیدگی ماشین، موضوع این مقاله است. پوسیدگی خودرو می‌تواند یک کابوس برای صاحبان آن باشد. شایع‌ترین علت پوسیدگی ماشین رطوبت بیش ‌از حد ناشی از قرار گرفتن مداوم در معرض باران یا برف می‌باشد. همچنین خودروها ممکن است به دلیل کهولت سن یا پوشانده نشدن مناسب، پوسیده شوند. اگر گاراژ ندارید، خودروی شما ممکن است در معرض آلاینده‌های مضر زیادی در هوا و همچنین شرایط بد آب‌و‌هوایی قرار گیرد. در اینجا چندین راه برای جلوگیری از پوسیدگی ماشین و همچنین روش‌های ترمیم پوسیدگی ماشین شما آورده شده است.

جلوگیری از پوسیدگی ماشین امکان‌پذیر است

افراد می‌توانند با رعایت چندین نکته، از پوسیدگی ماشین خود جلوگیری کنند. اولین راهکار برای جلوگیری از پوسیدگی ماشین این است که افراد ماشین خود را بشویند، به معنای واقعی کلمه به همین سادگی است. اگر افراد ماشین خود را به‌درستی بشویند، جلا دهند و واکس بزنند، به‌راحتی می‌توانند از پوسیدگی خودرو جلوگیری کنند. خلاص شدن از شر زباله‌هایی که باعث خوردگی و پوسیدگی می‌شوند مانند گل‌ولای، نمک‌ها و کثیفی‌ها ضروری است.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

هنگامی که صحبت از روش‌های کمتر شناخته‌شده برای جلوگیری از پوسیدگی ماشین می‌شود، توصیه می‌گردد افراد حتماً سوراخ‌های تخلیه را در امتداد کف درها و پانل‌های راک را تمیز کنند. این‌ها مکان‌هایی هستند که باران و برف ذوب‌شده در آن‌ جاری می‌شود.

جلوگیری از پوسیدگی ماشین

ماشین خود را تمیز نگه دارید

به منظور جلوگیری از پوسیدگی ماشین بدون توجه به اینکه در چه فصلی است، باید خودروی خود را حداقل هر هفته یک‌بار بشویید. در واقع کثیفی بیش از حد، می‌تواند پوسیدگی ماشین را سریع‌تر کند. بنابراین حتی اگر افراد می‌خواهند از شر پوسیدگی موجود خلاص شوند، توصیه می‌گردد قبل از اعمال پوشش محافظ واکس یا موم، خودرو خود را تمیز نگه دارند.

برای شستن خودرو روی قسمت زیرین تمرکز کنید، بخصوص قوس‌ها و طاقچه‌ها، جاهایی که بیشترین کثیفی را می‌گیرند. شاید غیرممکن به نظر برسد، اما افراد باید سعی کنند تا جایی که می‌توانند از راندن در میان گل‌ولای اجتناب کنند. البته این موضوع همیشه ممکن نیست. بنابراین توصیه می‌شود که افراد به آرامی در گل‌ولای و آب رانندگی کنند تا از بالا رفتن آب در زیر ماشین جلوگیری نمایند.

از واکس یا موم مخصوص خودرو استفاده کنید

به منظور جلوگیری از پوسیدگی ماشین بدنه خودروی خود را با موم یا واکس مخصوص بپوشانید. این روش در گذشته بهترین راه برای کاهش پوسیدگی ماشین بود. اما اکنون اکثر فروشگاه‌های خودرو، پوشش سرامیکی را به عنوان جایگزینی قدرتمندتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر توصیه می‌کنند. پوشش سرامیکی نوعی پلیمر مایع است که می‌توان آن را روی رنگ خودرو اعمال کرد. پوشش سرامیکی به رنگ می‌چسبد و حتی در شرایط سخت خراب نمی‌شود. بنابراین واکس، موم یا پوشش سرامیکی لایه‌های محافظتی هستند که مانع از رنگ‌پریدگی و در نهایت پوسیدگی ماشین می‌گردند.

به طور کلی خودروها باید هر چند ماه یک‌بار واکس‌زده شوند، اما با پوشش سرامیکی، تا سه سال دیگر نیازی به استفاده از آن نخواهید داشت. این پوشش در آب‌وهوای معتدل‌تر، می‌تواند حتی بیشتر دوام بیاورد. حداقل هر شش ماه یک‌بار نیز باید خودرو را با واکس یا موم جلا دهید. این فقط برای زیبا جلوه دادن ماشین شما نیست، پولیش حاوی موم است که یک لایه محافظ روی رنگ تشکیل می‌دهد تا آب را منحرف کند و از پوسیدگی ماشین جلوگیری نماید.

مراقب نمک باشید

نمک یکی از بزرگ‌ترین عوامل پوسیدگی ماشین است و هنگامی‌که با آب ترکیب گردد، فلز روی ماشین سریع‌تر خورده می‌شود. به همین دلیل است که پوسیدگی ماشین در زمستان بیشتر رایج می‌باشد. زیرا جاده‌ها از سنگ نمک پوشیده‌شده است. ماشین افرادی که در کنار ساحل زندگی می‌کنند نیز از پوسیدگی در امان نیست. زیرا نمک حاصل از شن هم می‌تواند راه خود را به مسیرها باز کند.

شمع‌های تخلیه را تمیز نگه دارید

شمع‌های تخلیه اغلب هنگام مراقبت از خودرو نادیده گرفته می‌شوند، اما بررسی آن‌ها می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی ماشین کمک کند. شمع‌های تخلیه ممکن است با زباله‌ها مسدود شوند که باعث جمع شدن آب و ایجاد پوسیدگی می‌گردد. هنگامی که افراد ماشین خود را می‌شویند، باید به یاد داشته باشند که شمع‌های تخلیه را چک کنند و در صورت نیاز آن‌ها را تمیز نمایند. افراد می‌توانند آن‌ها را در زیر درهای ماشین خود و در امتداد لبه‌های صندوق‌عقب و کاپوت پیدا کنند.

خودروی خود را در گاراژ خشک نگه دارید یا از روکش خودرو استفاده کنید

همان‌طور که گفته شد، آب بهترین دوست پوسیدگی ماشین است و نشستن آب روی ماشین باعث پوسیدگی آن می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی ماشین توصیه می‌گردد افراد گوشه‌ها و شکاف‌های ماشین خود را تا حد امکان خشک نگه دارند. همچنین وقتی فضای داخلی ماشین خیس می‌شود، این احتمال وجود دارد که رطوبت به بیرون سرایت کند. برای جلوگیری از این امر، افراد باید تمام سطوح خیس داخل ماشین خود را با حوله پاک نمایند.

پوسیدگی ماشین را قبل از گسترش پیدا کنید

اگر افراد به‌موقع از گسترش پوسیدگی خودرو جلوگیری کنند، مجبور نخواهند بود ماشین خود را به تعمیرگاه ببرند تا قسمت پوسیده را تعویض کنند. هر ناحیه‌ای که رنگ در آن حباب دارد معمولاً نشانه زنگ‌زدگی است. اگر افراد متوجه شوند که قسمتی از بدنه خودروی آن‌ها دچار پوسیدگی شده است، بهترین کار برای ترمیم پوسیدگی ماشین این است که بلافاصله قبل از پخش شدن، آن را درمان کنند.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

اول از همه، افراد باید پوسیدگی‌هایی را که از قبل روی ماشین آن‌ها وجود دارند، پیدا کنند. زنگ‌زدگی و پوسیدگی در قسمت زیرین خودرو امری طبیعی است، مگر اینکه این وسیله نقلیه کاملاً جدید و به تازگی خریداری‌شده باشد. وقتی افراد ماشین خود را از نظر زنگ‌زدگی چک می‌کنند، باید از قسمت زیرین، رکاب‌ها و قوس‌ها شروع کنند. این محل‌ها متداول‌ترین مکان‌ها برای شروع پوسیدگی ماشین است. زیرا منطقه‌ای است که بیشترین تماس را با آب، نمک، گل‌ولای و زباله جاده خواهد داشت.

در مرحله بعد، افراد باید زیر درب محفظه موتور و همچنین اطراف درها، چفت پنجره‌ها و درب صندوق‌عقب را بررسی کنند. این‌ها مکان‌هایی هستند که احتمال بیشتری برای یافتن پوسیدگی ماشین وجود دارد. زیرا به‌عنوان منطقه‌هایی مشترک برای همپوشانی دو درز فلز و همچنین تله‌ای برای ذخیره آب می‌باشند.

بهترین روش‌ها برای برای ترمیم پوسیدگی ماشین

بهترین روش‌ها برای برای ترمیم پوسیدگی ماشین به شرح زیر می‌باشند.

تعویض

اگر زنگ‌زدگی و پوسیدگی ماشین روی قسمتی که به‌راحتی بتوان آن را تعویض کرد، مانند درب یا گلگیر جلو باشد، افراد می‌توانند برای ترمیم پوسیدگی ماشین به سادگی آن قسمت پوسیده را برداشته و قسمت دیگری نصب کنند. اغلب تعمیرکاران به مشتریان توصیه می‌کنند که به‌جای تلاش برای تعمیر یک قسمت یا پنل با پوسیدگی زیاد، یک پنل جایگزین خوب بخرند. همچنین تعویض پنل‌های پوسیده نسبت به تعمیر آن‌ها برای مشتریان ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر می‌باشد.

جوش

اگر تعویض کامل یک قسمت از خودرو برای ترمیم پوسیدگی ماشین کارساز نباشد، تعمیرکاران گزینه جوش را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند. این راه‌حل شامل بریدن کامل تمام بخش‌های پوسیده و نصب فلز تازه و تمیز به جای آن‌ها می‌باشد. جوشکاری در بخش‌های جدید برای جایگزینی پوسیدگی به همان اندازه کار، زمان و هزینه احتیاج دارد که باز کردن پیچ و مهره پانل‌ها و تعویض آن‌ها لازم دارد. اما در صورتی که یک جوشکار باتجربه این کار را برای ترمیم پوسیدگی ماشین انجام ندهد، می‌تواند گران یا دشوار و انجام آن زمان‌بر باشد.

خرد کردن

آخرین و کم اثرترین گزینه، خرد کردن قسمت‌های پوسیده و زنگ‌زده و درمان است. این راه‌حل تقریباً توسعه پوسیدگی خودرو را به تأخیر می‌اندازد تا اینکه به‌طور کلی از شر مشکل خلاص شود. تنها زمانی افراد می‌توانند از درمان استفاده کنند، که پوسیدگی شروع شود. برای درمان افراد باید ابتدا محل را تمیز کنند و بگذارند در هوا خشک شود. هنگامی‌که محل عاری از هرگونه رطوبت شد، آن‌ها می‌توانند از اسپری ضدزنگ به‌عنوان درمان برای ترمیم پوسیدگی ماشین استفاده کنند. اسپری ضدزنگ برای جلوگیری از پوسیدگی ماشین می‌تواند تا یک سال دوام داشته باشد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

پوسیدگی ماشین مانند لک یا آکنه روی پوست است و این موضوع نه تنها زیبایی خودرو را از بین می‌برد، بلکه در صورت عدم ترمیم پوسیدگی ماشین می‌تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود. بسیاری از خودروهای قابل رانندگی به دلیل پوسیدگی و اثرات ناشی از آن، به‌طور کامل اسقاط می‌گردند. در حالی که قبل از گسترش پوسیدگی، راهکارهای زیادی برای جلوگیری از پوسیدگی ماشین وجود دارد.

بیشتر بخوانید

علائم خرابی واتر پمپ

علائم روغن‌ریزی ماشین

علائم خرابی اگزوز خودرو

علائم خرابی سنسور اکسیژن

علائم روغن‌سوزی خودرو

شاتون چیست؟