یکی از مهم‌ترین اجزا برای به راه انداختن خودرو، لاستیک‌ است. از آنجایی که لاستیک‌ها وظیفه انتقال‌دادن قدرت را دارند، هر مدل خودرو می‌بایست لاستیک مربوط به خود را داشته باشد. تامین لاستیک دولتی در کشور یکی از بهترین طرح‌هایی است که باعث‌شده مردم از اقشار مختلف به‌راحتی بتوانند برای تهیه لاستیک موردنیاز خودروی خود با قیمت مناسب، اقدام کنند.

اما ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که لاستیک دولتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ یا این که خرید لاستیک دولتی چگونه صورت می‌گیرد و مراکز ارائه‌کننده آن کدام‌‌ها هستند؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید لاستیک دولتی و همچنین ویژگی‌های مختلف این لاستیک، توصیه می‌شود که ادامه این مقاله را مطالعه بفرمایید.

معرفی لاستیک دولتی

اولین سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از دارندگان خودرو را درگیر کند، این است که اصلاً لاستیک دولتی چیست؟ بسیاری از افراد در رابطه با لاستیک دولتی، فکر می‌کنند که نسبت به لاستیک‌های آزاد از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. بنابراین برای خرید لاستیک دولتی اقدامی نمی‌کنند. اما در حقیقت، لاستیک دولتی توسط برخی از شرکت‌ها و فروشگاه‌های ارائه‌دهنده لوازم جانبی خودروها، ارائه می‌شود.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

تنها تفاوت آن با دیگر لاستیک‌ها در این است که سهمیه لاستیک دولتی برای هر خودرو محدود است. در حقیقت طرح خرید لاستیک دولتی برای رفاه حال مردم از اقشار مختلف جامعه برنامه‌ریزی شده است. به‌خصوص برای افرادی که بودجه کمتری برای تهیه لوازم جانبی و یا تعویض لاستیک دارند. بنابراین لاستیک دولتی از نظر ویژگی‌های ساختاری، با دیگر مدل‌های لاستیک آزاد هیچ تفاوتی ندارد. متقاضیان خرید این نوع لاستیک، می‌توانند با خیال راحت برای تهیه آن اقدام کنند.

تایر

قیمت لاستیک دولتی

متقاضیان خرید لاستیک دولتی باید اطلاعات کافی در رابطه با قیمت این نوع لاستیک داشته باشند. در ابتدا باید گفت که لاستیک دولتی نسبت به لاستیک‌های آزاد، قیمت پایین‌تری دارد. شرکت‌های مختلف تولید لوازم جانبی خودرو، به منظور تبلیغات بیشتر برای تولیدات خود و همچنین برای معرفی‌کردن کیفیت محصولاتشان، در چنین طرح‌هایی شرکت می‌کنند.

این شرکت‌ها تعداد مشخصی از لاستیک‌های خود را با نرخ بسیار پایین‌تر از حد معمول بازار به دارندگان خودرو عرضه می‌نمایند. از آنجایی که قیمت لاستیک دولتی بسیار مطلوب است، می‌بایست فروش آن، با قوانین و دستورالعمل‌های ‌خاصی کنترل شود. به همین علت، برای هر خودرو تعداد مشخصی لاستیک تعیین‌شده است و صاحب اتومبیل می‌تواند برای خرید لاستیک دولتی مختص خود، اقدام کند.

همانطور که قبلاً گفته شد، قیمت تمام‌شده لاستیک برای متقاضیان خرید لاستیک دولتی به شیوه خرید آن نیز بستگی دارد. در خرید غیرحضوری، افراد نیازی به بیرون آمدن و صرف‌ زمان و هزینه ندارند. بنابراین قیمت آن نیز نسبت به خرید حضوری کمتر خواهد شد. درنتیجه، خرید آنلاین و غیرحضوری هم به‌صرفه‌تر است و هم می‌تواند راحت‌تر نیاز متقاضیان را برطرف سازد.

لازم به ذکر است که قیمت لاستیک دولتی به مدل خودرو نیز بستگی دارد. سیستم خرید لاستیک دولتی به این صورت است که مشتری هزینه‌ای بابت قیمت محصول و مالیات آن می‌بایست پرداخت کند. در صورتی که خرید لاستیک دولتی به‌صورت غیرحضوری انجام‌شده باشد، فرد باید مبلغی نیز برای ارسال لاستیک‌ها نیز پرداخت کند. یکی از مزایای استفاده از طرح خرید لاستیک دولتی این است که ارائه‌دهندگان آن، به‌هیچ عنوان نمی‌توانند قیمت آن را برای مشتری تغییرداده و آن را افزایش دهند.

بهترین مدل لاستیک دولتی

امروزه شرکت‌ها و برندهای زیادی در حوزه لوازم و تجهیزات خودرو فعالیت می‌کنند. هرکدام از آنها محصولات خود را با درجه کیفی متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌نمایند. تا چند سال پیش تعداد شرکت‌های تولیدکننده تایر که در طرح لاستیک دولتی شرکت‌کرده بودند، خیلی زیاد نبود. اما امروزه شاهد این هستیم که بیشتر برندهای معتبر و مطرح، در این طرح فعالیت گسترده‌ای از خود نشان داده‌اند.

برای خرید لاستیک دولتی، متقاضیان باید به برند لاستیک یا شرکت تولیدکننده آن، اجزای تشکیل‌دهنده، میزان تحمل بار مجاز، تاریخ تولید لاستیک و از همه مهم‌تر سایز آن توجه ویژه داشته باشند. از آنجایی که قیمت لاستیک دولتی نسبت به تایر آزاد کمتر است، ممکن است برخی سودجویان اقدام به تقلب‌ کنند. مثلا محصولی مشابه با برند اصلی ولی با کیفیت بسیار کمتر را به عنوان لاستیک دولتی به مردم بفروشند.

بنابراین، بسیار حائز اهمیت است که قبل از خرید، حتما نکات فنی در رابطه با لاستیک موردنظر، بررسی ‌شود. بهتر است که برای خرید لاستیک دولتی، متقاضیان به نمایندگی‌ها و مراکز معتبر فروش این محصول  مراجعه کنند.

خرید لاستیک دولتی

نکات مهم برای خرید لاستیک دولتی

متقاضیان می‌توانند هرساله برای خرید لاستیک دولتی اقدام کنند. اما برای تهیه در زمان مقرر، لازم است که متقاضی، کارت خودرو، مدارک هویتی و برخی دیگر از مدارک خودرو را نیز به‌همراه داشته باشد. مدارکی که از آنها یاد شد، تنها برای برپایی عدالت بین افراد اخذ می‌شوند. بدین شکل، همه صاحبان خودرو می‌توانند از این فرصت برای خرید لاستیک دولتی و تعویض تایرهای کهنه خود استفاده کنند.

برای همه واضح است که تایرها براثر اصطکاک با جاده‌ها، قابلیت خود را برای انتقال نیرو و به حرکت درآوردن صحیح خودرو از دست می‌دهند. بنابراین باید قبل از این که فرسودگی آنها صدمات جبران‌ناپذیری به خودرو و مالک آن وارد آورد، در زمان طلایی برای خرید لاستیک اقدام نمود.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

همه لاستیک‌هایی که در کارخانجات مختلف تولید می‌شوند، فقط تا مدت‌زمان خاصی می‌توانند به‌عنوان یک لاستیک مناسب عمل‌کرده و مورداستفاده قرار گیرند. بنابراین توصیه می‌شود که افراد، به‌خصوص آنهایی که خودروهایشان پیمایش بیشتری داشته‌ است، برای خرید لاستیک دولتی به‌طور سالانه اقدام کنند.

ناگفته نماند که بسترهای لازم جهت ارائه غیرحضوری لاستیک دولتی فراهم‌شده است. به تبع آن، امکان خرید لاستیک دولتی به تعداد چهار عدد نیز در برخی مواقع امکان‌پذیر خواهد بود. البته این نکته حائز اهمیت است که تعداد لاستیک‌های دولتی که ارائه می‌شوند، به شرکت تولیدکننده بستگی دارند.

خرید لاستیک

لاستیک دولتی را از کجا باید تهیه کرد؟

به‌طورکلی، لاستیک‌های خودرو، درست مثل سایر تجهیزات و قطعات پیچیده خودرو، عمر مفید خود را دارند. تقریباً تایرهای همه مدل‌های خودروها بر اثر ساییدگی بیش از حد، تصادف و مواردی از این قبیل خراب می‌شوند‌. حالا درصورت نیاز به خرید لاستیک دولتی، از کجا می‌توان برای این امر اقدام نمود؟ یا بهتر است بپرسیم باید به چه مراکزی جهت خرید لاستیک دولتی مراجعه کرد؟ درواقع هرکدام از شرکت‌های مطرح، طبق زمان‌بندی خاصی، به ارائه لاستیک دولتی می‌پردازند. همین امر از شلوغی و ایجاد شدن صف‌های طویل جلوگیری می‌کند.

هرکدام از شرکت‌های ارائه دهنده لاستیک دولتی ممکن است شرایط خاصی داشته باشند. متقاضی خرید باید برای تایید شدن مدارک و تحویل به‌موقع لاستیک‌های خود، شرایط آنها را رعایت کند. به‌عنوان مثال، برخی شرکت‌ها، چهار تایر را طی دو مرحله به خریدار عرضه می‌کنند، یعنی در هر مرحله دو تایر.

برخی دیگر نیز هر چهار تایر را هم‌زمان به مشتری ارائه می‌دهند. بنابراین متقاضیان خرید لاستیک دولتی، اگر قصد تعویض هر چهار لاستیک را داشته باشند، باید به مراکز موردنظر مراجعه کنند. لازم به ذکر است که مدارک ارائه‌شده از طرف متقاضی، باید با مستندات مشهود، هماهنگی لازم را داشته باشد. در غیر این صورت، نه‌تنها لاستیکی به فرد داده نمی‌شود، بلکه مبلغی که پرداخت‌کرده نیز به وی بازگردانده نخواهد شد.

اکثر شرکت‌های ارائه‌دهنده لاستیک دولتی، تمامی مراحل، ضوابط و شرایط خود را از طریق وب‌سایت‌های معتبر مربوطه، به‌اطلاع متقاضیان می‌رسانند. در این وب‌سایت‌ها، اغلب یک سیستم نوبت‌دهی برنامه‌ریزی‌شده وجود دارد. بنابراین، متقاضیان خرید لاستیک دولتی می‌توانند برحسب نوبت، به راحت‌ترین شکل ممکن نسبت به دریافت لاستیک خود اقدام کنند.

لاستیک

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی بررسی مسائل پیرامون خرید لاستیک دولتی

خرید لاستیک دولتی به‌طور سالانه برای هر مدل خودرویی، یک فرصت مناسب است. شرکت‌های معتبر و مطرح مختلفی در طرح لاستیک دولتی شرکت کرده‌اند و آماده خدمت‌رسانی به اقشار مختلف جامعه هستند. کیفیت لاستیک دولتی، اگر توسط شرکت‌های مطرح تولیدشده باشد، هیچ فرقی با لاستیک آزاد ندارد. تنها تفاوت آن‌ها در قیمت و همچنین تعداد لاستیک‌های ارائه‌شده به مشتری است که معمولا دو یا چهار عدد در سال هستند.

بیشتر بخوانید: