مقدمه

آب بندی ماشین صفر عملی است که برای چندین دهه توسط سازندگان خودرو توصیه شده است. این عمل شامل ترکیبی از تکنیک‌های رانندگی و اقدامات احتیاطی برای کمک به افزایش طول عمر خودرو است. بنابراین، اگر می‌خواهید قسمت‌های متحرک موتور ماشین صفر شما جا بیفتند و به درستی شروع به کار کنند، بهتر است با روش آب بندی خودرو آشنا شوید. به همین دلیل است که سازندگان خودرو دستورالعمل‌هایی را ارائه می‌کنند که به مالکان توصیه می‌کند تا وسایل نقلیه جدید خود را به روشی خاص و برای مدت زمان معینی رانده و نگهداری کنند.

به لطف پیشرفت تکنولوژی در طول سال‌های اخیر، نیاز به آی بندی خودروهای جدید به شدت کاهش یافته است. در مجموع، آب بندی ماشین صفر روشی‌ست که می‌تواند هرگونه نقصی را که به طور بالقوه ممکن است در نتیجه رانندگی تهاجمی و نگهداری نادرست خودرو طی چندصد کیلومتر، برای ماشین اتفاق بیفتد را مهار کند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

اهمیت آب بندی ماشین صفر

اهمیت آب بندی ماشین صفر

آب بندی ماشین صفر برای آماده سازی موتور و قطعات وسیله نقلیه جهت استفاده طولانی‌مدت از آن صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، آب بندی، خودروی شما را برای استفاده مستمر از آن آماده می‌کند و چنان‌چه این روش به درستی انجام شود، صاحب وسیله نقلیه برای سال‌ها از آب بندی اولیه رضایت خواهد داشت. پس از خرید یک ماشین صفر کیلومتر ممکن است برای کشف توانایی‌های ماشین جدیدتان وسوسه شوید. اما فشار آوردن بیش از حد به موتور، بدون آماده‌سازی یا آب بندی خودرو می‌تواند در درازمدت عواقبی به همراه داشته باشد، بنابراین مهم است که قبل از راندن یک ماشین‌ صفر و جدید، آن را آب بندی کنید.

آب بندی موتور، سایش اولیه موتور را به حداقل رسانده و کمک می‌کند که روغن به نرمی و به صورت یکنواخت در تمام قطعات متحرک ماشین شما جریان پیدا کند. همچنین، به حلقه‌های پیستون (اتصال بین سیلندر و پیستون) زمان می‌دهد تا به درستی مستقر شده و به موتور و سیستم انتقال نیروی موتور اجازه می‌دهد تا با یکدیگر تنظیم شوند.

مزایای آب بندی ماشین صفر

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می‌شود به آب بندی ماشین صفر خود اهمیت بدهید، از جمله:

بهبود مصرف سوخت

موتورهای جدید تا زمانی که چند هزار کیلومتر طی نکنید به اوج بازدهی نمی‌رسند، بنابراین رانندگی در چارچوب دستورالعمل‌های کمپانی سازنده خودرو به حفظ مصرف سوخت کمک می‌کند. همچنین، می‌توانید با اضافه کردن مکمل بنزین، کارایی موتور را افزایش دهید.

عملکرد بهتر

آب بندی ماشین صفر به بهبود عملکرد موتور در دراز مدت کمک می‌کند. این عملکرد بهتر در نتیجه کاهش اصطکاک و کارکرد موثر قطعات در کنار یکدیگر و انتقال بهتر قدرت موتور، به دست می‌آید.

افزایش سلامت موتور در بلندمدت

آب بندی ماشین صفر در 1500 کیلومتر ابتدایی، باعث می‌شود قطعات در بهترین حالت خود کار کنند، روغن به آرامی در سیستم جریان پیدا کرده و سلامت موتور در سال‌های آینده تضمین شود.

روش‌های آب بندی ماشین صفر

روش‌های آب بندی ماشین صفر

اگر می‌خواهید از همان ابتدا به خوبی از خودروی خود مراقبت کنید، لازم است که با شیوه درست آب بندی وسیله نقلیه خود برای بهینه کردن عملکرد موتور آشنا باشید. به دلیل اهمیت این موضوع، در ادامه این مقاله به معرفی روش‌های آب بندی ماشین صفر می‌پردازیم.

تعویض مداوم روغن موتور

روغن و فیلتر روغن ماشین‌های صفر باید دائماً تعویض شوند. هنگام عوض کردن روغن و فیلتر روغن باید طبق توصیه‌های شرکت سازنده عمل کنید و بر اساس یک برنامه درست و دقیق جلو بروید. بهتر است روغن موتور خوروی صفر را پس از 100 کیلومتر تعویض کنید. اگر روغن موتور به موقع تجدید نشود، در اثر تجمع و رسوب براده‌ فلزات ناشی از سایش قطعات موتور در آن می‌تواند به موتور آسیب وارد کند.

با توجه به لغزنده بودن روغن موتورهای سنتتیک، معمولاً توصیه می‌شود از صاحبان خودرو از روغن موتورهای مینرال یا معدنی استفاده کنند. با این حال، این روغن‌ها نیز پس از مدتی به دلیل تجمع براده‌های فلزی و ذرات ناشی آلودگی هوا در آن‌ها باید تعویض شوند.

استفاده از روغن موتور مینرال یا معدنی

آب بندی ماشین صفر

از دیگر روش‌های آب بندی ماشین صفر، استفاده از روغن موتور مناسب است. برای جلوگیری از اُفت کمپرس موتور خودرو که نهایتاً باعث می‌شود رینگ پیستون‌ها دیواره سیلندر را به خوبی آب بندی نشوند، بهتر است از روغن موتور معدنی استفاده کنید. روغن معدنی با مینرال را باید تا قبل از 6500 کیلومتر ابتدایی ماشین صفر، مورد استفاده قرار دهید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

اجتناب از رانندگی با دنده سنگین

نکته مهم هنگام آب بندی ماشین صفر این است که تعداد دفعاتی که از دنده سنگین استفاده می‌کنید را محدود نمایید. استفاده مداوم از پایین‌ترین دنده خودرو می‌تواند باعث خرابی زودهنگام آن قطعات شود. اگر می‌خواهید ماشین شما عمر طولانی‌تری داشته باشد، از رانندگی مداوم با دنده‌های پایین یا سنگین کم خودداری کنید.

خودداری از سفرهای کوتاه

برای آب بندی ماشین صفر، بهتر است از طی ماسفت‌های کوتاه خوداری کنید. سفرهای کوتاه برای موتوری که آب بندی نشده می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. به این دلیل که موتوری که هنوز آماده نشده باید سخت‌تر کار کند، بنابراین فشار بیشتری به اجزای آن به‌ویژه سیستم تحویل روغن خودرو وارد می‌شود.

به این ترتیب، توصیه می‌کنیم از ماشین جدید و صفر کیلومتر برای مسافت‌های طولانی استفاده کنید تا موتور خودرو بتواند آماده و آب بندی شود. اما برای سفرهای طولانی، ممکن است لازم باشد از بزرگراه استفاده کنید. صرف نظر از این، توصیه می‌شود با سرعت کمتری حرکت کنید و وسوسه نشوید که دور موتور خود را بیش از 3000 دور در دقیقه افزایش دهید.

رانندگی نکردن با سرعت بالا

آب بندی ماشین صفر

رانندگی با سرعت بالا در چند صد کیلومتر اول پس از خرید خودرو می‌تواند به ماشین جدید شما آسیب برساند. ممکن است فکر کنید که رانندگی با سرعت‌های بالاتر باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود و زودتر شما را به جایی که باید برسید، می‌رساند، اما در واقع بهتر است سرعت مجاز را رعایت کنید و اجازه دهید موتور و سایر اجزای خودرو با سرعت کمتری آب بندی شوند.

بالا بردن چسبندگی تایرها

تایرهای یک خودروی صفر کیلومتر نمی‌توانند در حین رانندگی در پیچ‌های تند، حرکت با سرعت بالا و همچنین ترمز ناگهانی، چسبندگی لازم را ارائه دهند. کمبود چسبندگی به این دلیل است که بیشتر لاستیک‌های جدید با لایه نازکی از یک نوع ماده روان کننده پوشانده شده‌اند. این کار برای حفظ لاستیک انجام می‌شود. برای افزایش چسبندگی تایرها، هنگام آب بندی ماشین صفر، با سرعت معمولی رانندگی کنید.

پرهیز از توقف‌های ناگهانی

یکی از کارهایی که باید در زمانی که خودروی شما کاملاً نو است از انجام آن اجتناب کنید، توقف‌های ناگهانی یا ترمز شدید است. انجام این کار می‌تواند به سیستم ترمز خودروی جدید شما آسیب برساند. بنابراین، بهتر است تا 1000 کیلومتر اول از ترمز کردن در سرعت بالا خودداری کنید تا به سیستم ترمز وسیله نقلیه فشار وارد نشود.

اجتناب از یدک کش کردن خودروهای دیگر

آب بندی ماشین صفر

اگر بلافاصله پس از خرید ماشین خود یک خودروی دیگر را یدک بکشید، ممکن است آسیب قابل توجهی به خودروی شما وارد کند. بکسل کردن خودروهای دیگر فشار و وزن بسیار بیشتری نسبت به حالت عادی به پیشرانه شما وارد می‌کنند. برای به حداقل رساندن سایش و آسیب به وسیله نقلیه خود، از کشیدن بارهای سنگین در 800 کیلومتر اول و تا پیش از آب بندی ماشین صفر خودداری کنید.

رانندگی نکردن طولانی‌مدت با سرعت ثابت

اگر یک خودروی کاملاً جدید به طور مداوم، با سرعت ثابت و برای مدت زمان طولانی (مانند هنگام حرکت در بزرگراه‌ها در جاده‌های کوهستانی) رانده شود، امکان دارد مبدل کاتالیزوری آن بیش از حد گرم شود و زود از کار بیفتد.

اجتناب از رانندگی تهاجمی

پرهیز از رانندگی تهاجمی یکی دیگر از موارد مهم برای آب بندی ماشین صفر محسوب می‌شود. در طی 1600 کیلومتر اول باید از رانندگی تهاجمی اجتناب شود. این شامل افزایش و کاهش بیش از حد شتاب است، مگر اینکه بخواهید از تصادف جلوگیری کنید. رانندگی تهاجمی بیش از حد معمول باعث استهلاک خودرو شما می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود 1600 کیلومتر اول را به آرامی طی کنید.

خودداری از راندن در مسیرهای خارج جاده‌ای

آب بندی ماشین صفر

از بردن ماشین خود به جاده‌های ناهموار در طول دوره آب بندی خودداری کنید. این می‌تواند باعث ساییدگی و پارگی تایرها شدخ و به موتور فشار مضاعفی وارد کند که بعداً بر عملکرد خودور تأثیر می‌گذارد. بنابراین تاپیش از آب بندی ماشین صفر از این کار اجتناب کنید.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

در سال‌های گذشته، به علت پیشرفته نبودن صنعت ساخت قطعات خودرو، صاحبان وسایل نقلیه صفر مجبور بودند برای پیشگیری از آسیب به موتور و سایر قطعات خودرو، اقداماتی انجام دهند که به آن آب بندی ماشین صفر گفته می‌شد. این شیوه هنوز هم برای اکثر خودروهای صفر بازار ایران به کار گرفته می‌شود. در این مقاله، به مواردی اشاره کردیم که برای آب بندی خودرو صفر کیلومترشان انجام دهند تا از این طریق عملکرد و عمر قطعات ماشین را افزایش دهند و آن را برای استفاده طولانی‌مدت آماده کنند.

بیشتر بخوانید

شاتون چیست؟

علایم خرابی دینام خودرو

سیم‌کشی خودرو

کارشناسی برق خودرو

طبق خودرو چیست؟

برق دزدی ماشین