عمر مفید یک خودرو همواره به عنوان معیاری مهم در هنگام خرید خودرو در نظر گرفته می‌شود. از این رو تمامی شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان هنگام معرفی و عرضه یک خودرو به بازار، عمر مفید آن را نیز تخمین می‌زنند. هنگامی که عمر مفید خودرو به پایان می‌رسد، کارایی آن کاسته شده و اغلب نیاز به تعمیر پی در پی دارد. علاوه بر فرسودگی، خودرو سوخت بیشتری نیز مصرف کرده و مجموعه این عوامل باعث می‌شود هزینه نگهداری خودرو زیاد شود. از سویی دیگر خودروهای فرسوده سهم بیشتری در آلودگی هوا نسبت به خودروهای نو دارند.

خودروهای فرسوده در هنگام تصادفات و حوادث پیش‌بینی نشده،  مقاومت کمتری از خود نشان داده و می‌توانند باعث به وجود آمدن خسارت‌های جانی و مالی شدید شوند. در این مطلب قصد داریم عمر مفید خودروهای داخلی و خارجی بازار را مقایسه کرده و نکاتی مهم راجع به عمر مفید خودروها بیان کنیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

چگونه می‌توان فهمید عمر مفید خودرو رو به اتمام است؟

هر خودرویی مدتی پس از استفاده نیاز به تعویض برخی قطعات دارد. برای مثال اغلب فیلترهای هوا، لنت، باتری، لاستیک خودرو و مواردی از این قبیل پس از مدتی تعویض می‌شوند. البته مدت عمر این قطعات به برند خودرو و کیفیت آن‌ وابستگی شدیدی دارد. اما با گذر زمان و تعویض قطعات استهلاکی نمی‌توان گفت که عمر مفید خودرو به پایان رسیده است.

عمر مفید خودرو به کارکرد قلب خودرو که همان موتور خودرو است، مربوط می‌شود. بنابراین می‌توان گفت زمانی که بعد از یک کارکرد طولانی، موتور خودرو فرسوده شد، آن خودرو به پایان عمر مفید خود نزدیک شده است. با توجه به بالا بودن قیمت موتور خودرو، تعویض موتور برای مالک آن خیلی به صرفه نیست. به همین دلیل گفته می‌شود که پایان عمر مفید خودرو با پایان عمر موتور خودرو یکسان است.

عمر مفید خودرو

متوسط عمر مفید خودرو حدودا چقدر است؟

عمر مفید خودروها به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد بنابراین برای بیان عمر مفید خودروها باید تمام عوامل تاثیرگذار را در نظر گرفت. برای مثال عمر مفید خودروهای داخلی و خارجی بازار با یکدیگر متفاوت است. ریچ وایت که مدیر اجرایی TrueCar است، اعتقاد دارد یک ماشین سواری در حالت عادی باید حدود 30 هزار کیلومتر عمر مفید داشته باشد.

بدیهی است که با گذر زمان عمر مفید خودروها همزمان با پیشرفت تکنولوژی همراه بوده و افزایش خوبی داشته است. به طوری که قبلا عمر مفید خودروها 12 سال و اکنون 8 سال تخمین زده می‌شود. هوشمند شدن خودروها و دستگاه‌هایی که در ساخت و تولید قطعات مختلف خودرو نقش دارند، باعث افزایش عمر مفید خودروها شده است. علاوه بر آن پیشرفت چشمگیر در سیستم‌های الکتریکی خودروها و استفاده از آن‌ها به جای سیستم‌های مکانیکی، باعث افزایش این مدت زمان شده است. بدیهی است که سیستم‌های مکانیکی نسبت به سیستم‌های الکتریکی روند فرسایش و خرابی تندتری دارند.

متوسط عمر مفید خودرو

عمر مفید خودروهای خارجی چقدر است؟

همانطور که گفته شد، عمر مفید خودروهای خارجی و داخلی بایکدیگر یکسان نیست. عمر مفید هر خودرویی را با توجه به برند و مدل خودرو می‌توان تخمین زد. برندهای خارجی مانند ولوو، بی ام دبلیو، تویوتا و مرسدس بنز از جمله برند‌های مطرح در داخل ایران هستند. خودروهای تولید شده توسط این برندها عمر مفید بسیار بالایی نسبت به سایر خودروهای خارجی دارند.

با وجود این هنگامی که بحث مقایسه عمر مفید خودروهای داخلی و خارجی بازار به میان می‌آید، باید به کشور و شرایطی که خودرو در آن استفاده می‌شود نیز توجه کرد. برای مثال عمر مفید خودرویی یکسان در یک کشور اروپایی و در ایران می‌تواند متفاوت باشد. این تفاوت به عوامل مختلفی از جمله سوخت نامناسب برای خودرو، جاده‌های غیراستاندارد، رانندگی غیراصولی، درجا کارکردن خودرو در ترافیک‌های طولانی و عواملی از این قبلی بستگی دارد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

جالب است بدانید که در کشورهای جهان اول، دولت‌ها برای خودروهایی که عمر مفید آن‌ها به پایان رسیده است و دست دوم به حساب می‌آیند، قوانین سخت گیرانه‌ای وضع نموده است. این قوانین شامل هزینه‌های زیادی برای مالیات خودرو دست دوم است. علاوه بر آن هزینه معاینه فنی و تعمیرات مربوطه نیز به آن اضافه می‌گردد. با گذر زمان و قدیمی شدن مدل خودرو، ارزش خودرو نیز کاهش می‌یابد. به همین دلیل فشار همه جانبه بر روی مالک خودرو دست دوم وارد شده و مالک ترجیح می‌دهد خودروی دست دوم خود کنار بگذارد. هدف دولت از این کار، کاهش آلودگی و میزان مصرف سوخت و همچنین زیباسازی فضای شهر است.

نکاتی پیرامون عمر مفید خودروهای ایرانی

هنگام مقایسه عمر مفید خودروهای داخلی و خارجی بازار می‌توان متوجه این موضوع شد که عمر مفید خودروهای خارجی با خودروهای ایرانی تقریبا یکسان است. اما وجود عمر مفید بالا در خودروهای ایرانی دلیل بر کیفیت بالای محصولات و برابری آن‌ها با خودروهای خارجی نیست.

قطعات جانبی محصولات ایران خودرو و سایپا به مراتب زودتر از خودروهای خارجی فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض دارند. اما دلیل طول عمر بالای این خودروها این است که ساختار کلی خودرو محصولات ایرانی به خودروهای خارجی بسیار شبیه است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که موتور یک خودرو مهم‌ترین بخش یک خودرو به حساب می‌آید و همانطور که ذکر شد، طول عمر مفید خودرو با طول عمر موتور خودرو تعیین می‌گردد.

در کشور ایران بر خلاف کشورهای جهان اول، فشاری بر روی مالکان خودروهای فرسوده و دست دوم وجود ندارد. از طرفی قیمت پایین‌تر خودروهای دست دوم و وضع اقتصادی نامناسب باعث شده تا خودروهایی بسیار قدیمی و فرسوده در جاده‌های کشور حضور داشته باشند. برخی از این خودروها تا سی سال و یا حتی بیشتر نیز عمر دارند.

تقلب در میزان کارکرد خودرو و کلاه گشادی که بر سر خریداران می‌رود!

هنگام خرید خودرو دست دوم بیشتر از هر زمان دیگری باید به عمر مفید خودروهای داخلی و خارجی بازار توجه داشت. میزان کارکرد خودرو دست دوم، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار روی قیمت آن است. اما عده‌ای برای فروش خودرو دست دوم با میزان کارکرد بالا، اقدام به دستکاری میزان کارکرد خودرو می‌کنند.

این گونه کلاهبرداری‌ها علاوه بر ضرر مالی ممکن است برای فرد خسارت جانی نیز در پی داشته باشد. برای مثال ممکن است خودرو مربوطه با توجه به کارکرد بالایی که داشته نیاز به تعویض قطعه ضروری مانند تسمه تایم داشته باشد. از طرفی خریدار بدون در نظر داشتن کارکرد واقعی خودرو، آن را خریداری نموده و قطعه را تعویض نمی‌کند. به همین دلیل کارایی نامناسب خودرو و فرسودگی بیش از حد آن ممکن است حوادث ناگواری در پی داشته باشد.

عمر مفید خودرو

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

چه عواملی روی طول عمر خودرو تاثیر دارند؟

  • همانطور که در متن ذکر شد، نوع برند و کیفیت ساخت خودرو اولین عامل تاثیرگذار روی طول عمر خودرو است. اما عوامل دیگری نیز روی طول عمر مفید خودرو تاثیرگذار هستند.
  • مراقبت و رسیدگی به خودرو یکی دیگر از عواملی است که باعث افزایش عمر مفید خودروی شما خواهد شد. استفاده از سوخت و روغن مرغوب و تعویض به موقع آن، بررسی آب خودرو و موارد این چنینی از جمله مراقبت‌های ضروری برای ماندگاری بالای خودرو است.
  • به طور کلی عمر مفید خودروهای داخلی و خارجی بازار به نوع استفاده از خودرو نیز بستگی دارد. برای مثال معمولا خودرویی که صرفا در داخل شهر و برای مسافت‌های کوتاه استفاده شده است احتمالا طول عمر مفید بیشتری از خودرویی دارد که برای مسافت‌های بین شهری استفاده شده است.
  • تصادفات و حوادث پیش‌بینی نشده، رانندگی خطرناک، حمل بار سنگین به طور مداوم و موارد اینچنینی نیز روی طول عمر مفید خودرو تاثیر دارند.

بیشتر بخوانید:

کارت طلایی ایران خودرو

سنسور ضربه

دیسک و صفحه

مکمل سوخت

سند خودرو چیست؟