اینکه بنزین سوپر یا معمولی در کارکرد موتور تاثیر زیادی دارد یا بنزین سوپر و معمولی تفاوتی با یکدیگر نداشته و فقط نام آنها متفاوت است؛ از جمله عقایدی هستند که اکثر مردم درباره بنزین معمولی و سوپر دارند. در واقع برخی بر این باورند که استفاده از بنزین سوپر تاثیر مستقیمی در کارکرد موتور ماشین دارد؛ در حالی برخی دیگر کاملا با این موضوع مخالف هستند. اما آیا واقعا بنزین سوپر و معمولی با هم تفاوت دارند؟ این تفاوت از چه چیزهایی ناشی می‌شود؟ اصلا بنزین چیست و چه نقشی در بهبود کارکرد ماشین دارد؟

با توجه به آنچه که در بالا ذکر شد، ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه را که نیاز است درباره بنزین و انواع آن بدانید را به صورت کامل شرح دهیم. بنابراین با ما همراه باشید تا جواب این سوال ها را دریابید.

[switch_forms_buy]

بنزین چیست و چه نقشی در عملکرد خودرو دارد؟

بنزین یکی از مشتقات نفت است که به عنوان سوخت برای احتراق داخلی موتور خوردروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محلول قابل اشتعال به دلیل داشتن انرژی زیاد برای احتراق و همچنین میزان ظرفیت آن در ترکیب شدن با هوا در کاربراتور، یک سوخت رایج برای اتومبیل ها به شمار می‌آید. در واقع بنزین، ترکیبی از صدها هیدروکربن متفاوت است که بیشتر آنها اشباع شده هستند. معمولا ترکیب بنزین برای هر منطقه بر اساس ارتفاع محل زندگی و فصل تنظیم و عرضه می‌شود.

ترکیب شیمیایی با توجه به میزان درجه اکتان یا گرید آن متفاوت است. به این معنا که میزان درجه بندی اکتان بنزین، نشان دهنده میزان کیفیت آن خواهد بود. همچنین مقدار این اکتان بر اساس نسبت ترکیبات موجود در بنزین به ویژه ایزو اکتان و هپتان نرمال متغیر می‌باشد. نکته مهمی که در این مورد وجود دارد، این است که هر چقدر میزان عدد اکتان در بنزین بیشتر باشد؛ عدد اکتان بزرگتر و در نتیجه کیفیت بنزین بیشتر خواهد بود. این به این معنی است که کیفیت بیشتر و بهتر بنزین موجب می‌شود تا احتراق سوخت در اثر جرقه به موقع و در زمان مناسب اتفاق بیافتد.

تفاوت بنزین معمولی و سوپر

بنزین معمولی چیست و چه مزایا و معایبی را به همراه دارد؟

بنزین معمولی به عنوان سوختی است که اکثر خودروها در کشور از آن استفاده می‌کنند. این نوع سوخت معمولا کیفیت پایین تری نسبت به سوخت های دیگر داشته و علت آن نیز اکتان پایین آن می‌باشد. همین مورد دلیل است که موجب شده بنزین معمولی آلودگی بیشتری را بوجود آورد؛ در نهایت در موتور رسوب کرده و ایجاد خام سوزی می‌کند. این سوخت به مرور زمان به سیلندر ماشین یا موتور آن آسیب وارد خواهد کرد. به این صورت که با وارد شدن بنزین معمولی به انژکتور، پس از مدتی موجب کثیف شدن انژکتورها شده و بر روی پیستون ها ایجاد رسوب و در نهایت خام سوزی خواهد شد. با گذشت زمان و استفاده مکرر از این نوع سوخت موجب خرابی یاتاقان ها، اجزا و قطعات دیگر خوردو شده و هزینه های بیشتری را در بر خواهد داشت.

برخی از مزایای بنزین معمولی شامل:

 • از جمله مزایای مهم بنزین معمولی قیمت کمتر آن نسبت به سوخت های مشابه است.
 • دسترسی به این نوع بنزین آسان بوده و این مورد یک مزیت برای آن محسوب می‌شود.

برخی از معایب بنزین معمولی شامل:

 • آلودگی بیشتر هوا نسبت به دیگر انواع سوخت نظیر بنزین سوپر
 • ایجاد خرابی در قطعات خودرو مانند پیستون ها، شمع ها و پوسیدگی سوپاپ ها
 • روغن سوزی و خام سوزی

تفاوت بنزین سوپر و معمولی

بنزین سوپر چیست و چه مزایا و معایبی را به همراه دارد؟

بنزین سوپر از همان بنزین معمولی بدست می‌آید با این تفاوت که در آن مقداری افزودنی برای بالا بردن میزان اکتان آن اضافه شده است. معمولا بنزین های سوپر دارای عدد اکتان بالاتر از 90 هستند. اما این مورد چگونه به بهبود عملکرد خودرو کمک می‌کند؟ در پاسخ باید گفت که، بنزین دارای یک نوع ساختار شیمیایی به شکل کربن-کربن و کربن-هیدروژن است. در صورتی که نسبت ترکیب کربن-کربن از کربن-هیدروژن بیشتر شود؛ بنزین می‌تواند انرژی بیشتری را بوجود آورد. دلیل این موضوع نیز، انرژی تولید شده بیشتر توسط پیوند های کربن-کربن است و به دنبال آن می‌توانند انرژی بیشتری را نسبت به سایر بنزین هایی که این ترکیب را کم دارند، تولید کند. با توجه با این تفاسیر بنزین سوپر که دارای اکتان بیشتر است تاثیر مستقیمی در بهبود عملکرد خودرو خواهد داشت. در نتیجه در هزینه های تعمیر و یا تعویض قطعات خودرو اثرگذار است.

برخی از مزایای بنزین سوپر شامل:

 • عدم ایجاد خرابی قطعاتی نظیر شمع ها، انژکتور
 • عدم ایجاد رسوب بر روی سیلندرها و تمیز ماندن آنها
 • بیشتر شدن عمر قطعات
 • کارکرد مناسب خودرو
 • آلودگی کمتر نسبت به بنزین معمولی

برخی از معایب بنزین سوپر شامل:

 • دسترسی بنزین سوپر نسبت به بنزین معمولی کمتر بوده و در اکثر شهرها وجود ندارد.
 • هزینه استفاده از بنزین سوپر نسبت به بنزین معمولی بیشتر است.

تفاوت بنزین سوپر و معمولی در چیست؟

مهمترین تفاوت بنزین سوپر و معمولی، عدد اکتان تحقیقاتی (RON) بنزین است. درجه اکتان به شما می‌گوید که سوخت چقدر در برابر انفجار مقاوم است، که به اصطلاح ضربه یا صورتی شدن معروف است. اما عدد اکتان به چه معناست؟ عدد اکتان به توانایی متراکم شدن سوخت قبل از احتراق گفته می‌شود. به عبارتی دیگر، هر چقدر که میزان اکتان سوخت یا بنزین بیشتر باشد؛ آن بنزین در برابر پدیده احتراق مخرب مقاوم تر خواهد بود. یک سوخت خوب باید فقط پس از جرقه شمع مشتعل شده و شعله احتراق آن به صورت آرام ‌سوز سرتاسر اتاقک احتراق را طی نماید تا انرژی مفیدی بر تاج پیستون وارد آید.

نحوه سوخت بنزین بدین شکل است که در موتور بنزینی، بنزین با هوا مخلوط شده و سپس با جرقه فشرده و مشتعل می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، مخلوط از نقطه اشتعال مانند آتش علفزار به بیرون می‌سوزد (اما سریعتر). این سوختگی و احتراق باید صاف و کنترل شود. در صورتی که مخلوط بیش از حد فشرده شود، جیب های تصادفی مخلوط خود به خود خیلی زود منفجر خواهند شد. این صدای انفجار قابل شنیدن بوده و شبیه صدایی مانند عدس خشک شده که در قوطی حلبی ریخته شده یا صدای کوبیدن دیزل مانند است. وجود این صدا معمولا به دلیل استفاده طولانی مدت از بنزین معمولی است که در نهایت موجب کاهش عمر موتور ماشین خواهد شد.

تفاوت بنزین سوپر و معمولی

روش تشخیص بنزین سوپر و معمولی چگونه است؟

اولین تفاوت بنزین سوپر و معمولی رنگ است. رنگ بنزین معمولی صورتی مایل به قرمز است، در حالی که رنگ بنزین سوپر سبز و سفید می‌باشد.

بو، دومین تفاوت بنزین سوپر و معمولی است؛ بوی بنزین نیز از دیگر روش های تشخیص این دو نوع است. تفاوت گاز‌های خارج شده از باک خودرو در هنگام سوخت‌گیری هم از نکات مهم در شناسایی فرآورده‌ها است. به این شکل که در صورتی که گاز خارج شده از باک چرب باشد بنزین معمولی است و اگر خشک باشد؛ بنزین سوپر خواهد بود.

میزان جهش و پریدگی بنزین، تفاوت بنزین سوپر و معمولی را معلوم می‌کند. برای این کار کافی است تا چند قطره از بنزین سوپر را بر روی یک ورق کاغذ بریزید؛ اگر اثری از آن باقی نماند، بنزین سوپر خواهد بود. همچنین اگر ورق کاغذ حالت صاف خود را ازدست دهد؛ نشان دهنده وجود آب در بنزین می‌باشد.

چند نکته پیرامون این موضوع

 • در صورتی که از بنزین معمولی استفاده می‌کنید؛ بهتر است تا به ازای هر 3000 کیلومتر از محلول های پاک کننده انژکتور که در اکثر پمپ بنزین ها نیز موجود است؛ استفاده نمایید. این محلول ها از رسوب جلوگیری کرده و سوزن ها انژکتور را همیشه تمیز نگه می‌دارند.
 • برای افزایش عمر موتور خودرو و بهبود عملکرد آن بهتر است تا عدد اکتان مناسب خودرو خود را بدانید. این عدد معمولا در دفترچه خودرو ذکر می‌شود. دقت کنید که توجه به مورد به خصوص در خودروهایی که نیاز به اکتان بیشتری دارند؛ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چراکه اگر به خودرویی که به بنزین معمولی احتیاج دارد، بنزین سوپر زده شود؛ از توان خودرو کاسته می‌شود.
 • با افزایش میزان رطوبت هوا، میزان اکتان بنزین نیز افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین با کاهش دما نیز شاهد افزایش عدد اکتان خواهیم بود.

جمع بندی بررسی تفاوت بنزین سوپر و معمولی

نوع بنزین و کیفیت آن تاثیر زیادی در بهبود عملکرد خودرو دارند. به همین منظور وجود دو نوع بنزین معمولی و سوپر موجب شده تا افراد به توجه بیشتری به بنزین سوپر داشته باشند. اما آیا واقعا این دو نوع بنزین با یکدیگر متفاوت هستند؟ ما در این مقاله به صورت مفصل به این موضوع پرداختیم. اما به صورت خلاصه می‌توان گفت که اکتان موجود در بنزین سوپر نسبت به بنزین معمولی بیشتر بوده و موجب می‌شود تا عملکرد خودرو و کارایی آن بهبود بیشتر ی در دراز مدت پیدا کند.

بیشتر بخوانید:

کارت طلایی ایران خودرو چیست؟

آنچه باید درباره محاسبه عوارض سالیانه خودرو بدانید

سنسور ضربه چیست؟

دیسک و صفحه چیست؟

آشنایی با معنی چراغ‌های پشت آمپر خودرو

مکمل سوخت چیست و چه اهمیتی دارد؟