در این مقاله قصد داریم به بررسی کارشناسی برق خودرو بپردازیم. اینکه سوخت انرژی لازم برای به حرکت درآوردن خودرو را تأمین می‌کند، موضوعی کاملا صحیح است. اما نکته مهم این است که بدون عملکرد صحیح سیستم برق خودرو، عملا امکان تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی مکانیکی وجود ندارد. بنابراین به همان نسبت اهمیت سیستم سوخت‌رسانی، باید در هنگام خرید یا استفاده از یک خودرو نسبت به سیستم برق‌رسانی آن نیز حساس باشید.

کارشناسی برق خودرو بحثی است که در اثر اهمیت بحث نظارت بر سیستم‌های برق خودرو موضوعیت پیدا کرده است. متخصصان بازار توصیه می‌کنند که به خصوص در زمان خرید خودرو حتما سیستم‌های برق آن کارشناسی شود. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است درباره کارشناسی برق خودرو بدانید را بررسی کنیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

معرفی مهم‌ترین اجزای سیستم برق خودرو

در هنگام کارشناسی برق خودرو، فرد متخصص اقدام به بررسی کلیه بخش‌هایی برقی خودرو می‌کند. عملکرد صحیح هر کدام از این بخش‌ها در تضمین حرکت بی‌عیب و نقص خودرو مؤثر است. در همین راستا بد نیست که شما هم به عنوان یک راننده، با بخش‌های مختلف سیستم برق خودرو و عملکرد هر کدام آشنا شوید.

1. باتری خودرو

بدون باتری خودرو شما به هیچ عنوان روشن نمی‌شود. بنابراین می‌توان باتری را به عنوان مهم‌ترین جزء سیستم برق خودرو به حساب آورد. ذخیره‌سازی، تأمین و توزیع برق مورد نیاز بخش‌های مختلف خودرو در باتری انجام می‌گیرد. برای خودروهای سواری معمولا از باتری‌های با ولتاژ 12 ولت و شدت جریان 60 آمپر استفاده می‌کنند. همچنین باتری‌ها در مدل‌های مختلف سرب اسیدی، اتمی یا خشک تولید می‌شود. در حالت معمول نیز هر 2 سال یکبار باید باتری خودرو تعویض شود.

کارشناسی برق خودرو

2. دینام

در ادامه بحث کارشناسی برق خودرو نوبت به معرفی دینام می‌رسد. در زمانی که خودرو شما روشن است و در حالت حرکت، برق مورد نیاز خودرو از سوی دینامی تأمین می‌شود. به عبارت دیگر دینام تجهیزی است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. دینام‌ها نیز معمولا در خودروهای سواری برق 12 ولت تولید می‌نمایند.

3. کوئل

کوئل نوعی ترانسفورماتور است که از دو سیم‌پیچ اولیه و ثانویه در کنار یکدیگر ساخته می‌شود. کوئل را به نوعی می‌توان تقویت‌کننده باتری دانست که برای تأمین برق مورد نیاز برای جرقه زدن شمع‌ها به کار می‌رود.

4. دلکو

دلکو نیز دو وظیفه مهم بر عهده دارد؛ قطع و وصل جریان برق در خودرو و توزیع انرژی الکتریکی بین شمع‌ها برای جرقه زدن از وظایف این تجهیز است.

5. شمع و وایر شمع

وظیفه شمع در موتور خودرو ایجاد جرقه برای احتراق سوخت است. وایر شمع‌ها نیز جریان الکتریسیته را به شمع‌ها می‌رساند.

6. آفتامات

با توجه به اینکه برق تولید شده از سوی دینام با نوسانات بالایی همراه است، از آفتامات برای ایجاد پایداری در ولتاژ برق تولیدی استفاده می‌شود.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

7. فیوزها

در ادامه بحث کارشناسی برق خودرو نوبت به معرفی فیوزها می‌رسد. هر جا صحبت از سیستم برقی است، باید فکری هم به حال کنترل اتصالی‌ها کرد. در همین راستا فیوزها با توجه به اینکه ممکن است که سیستم برق خودرو اتصالی کند، از فیوزها برای قطع کردن جریان برق در این شرایط استفاده می‌شود.

8. سوکت‌ها

مصرف‌کننده‌های برق در خودرو با استفاده از سوکت‌ها به سیم‌های برق متصل می‌شوند.

9. کنترل کننده‌ها

هریک از بخش‌های سیستم برق خودرو نیز به صورت جداگانه کنترل کننده دارند تا جریان برق را در مواقع لزوم قطع و وصل کنند.

مهم‌ترین نکات در کارشناسی برق خودرو

اهمیت کارشناسی برق خودرو در مواقع خرید خودروهای دست دوم بسیار زیاد است. در همین راستا دو نکته در این زمینه وجود دارد که قصد داریم در این قسمت به بررسی آن‌ها بپردازیم.

1. اهمیت کارشناسی برق خودرو توسط فرد خبره

اولین نکته‌ای که باید در این زمینه مورد توجه قرار دهید، کمک گرفتن از کارشناسان برق خودرو خبره است. باید توجه داشته باشید که این کار کاملا تخصصی است و نیاز به مهارت و تجربه بالا دارد. شاید کارشناس خبره دستمزد بیشتری از شما بگیرد؛ اما توجه داشته باشید که بدون شک شما را از ایرادات احتمالی سیستم برق خودرو آگاه می‌کند. در نتیجه مانع از تحمیل هزینه‌های سنگین در آینده به شما می‌شود.

2. بررسی مرحله به مرحله سیستم برق خودرو

کارشناسان برق خودرو معمولا برای عیب‌یابی سیستم به مرحله به مرحله اقدام می‌کنند. به این معنی که ابتدا به سراغ فیوزها می‌روند. با توحه به اهمیت نقش فیوزها قبل از هر تجهیز دیگری باید فیوزها بررسی شوند. در ادامه نوبت به چک کردن دینام می‌رسد. به خاطر داشته باشید که کوچک‌ترین اختلال در عملکرد دینام باعث می‌شود که خودرو از کار بیفتد.

بعد از دینام نوبت به بررسی باتری می‌رسد. خرابی باتری باعث می‌شود که ذخیره انرژی الکتریکی در خودرو به مشکل بخورد و در نتیجه خودرو روشن نشود. در ادامه نوبت به بررسی شمع‌ها و وایرهای آن‌ها می‌رسد. بروز مشکل در اتصالات شمع‌ها شایع‌ترین مشکلی است که امکان دارد در این بخش به وقوع بپیوندد. معمولا در صورت بروز خرابی در شمع‌ها و وایرهای آن‌ها نیز هیچ راهی به جز تعویض آن‌ها وجود ندارد.

دلکو یکی دیگر از بخش‌های مهم سیستم برق خودرو به شمار می‌رود. مشکلات احتمالی در این تجهیز نیز ایجاد ترک روی سطح آن است. در این گونه موارد نیز باید به سراغ تعویض آن رفت. در نهایت باید به سراغ سیم‌کشی‌های خودرو نیز رفت که باید اتصالات آن‌ها به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

کلام پایانی

در این مقاله به بحث و بررسی پیرامون کارشناسی برق خودرو پرداختیم. واقعیت این است که بدون عملکرد صحیح سیستم برق خودرو عملا امکان استارت خودرو و حرکت کردن آن وجود ندارد. از طرفی قیمت هر کدام از تجهیزات سیستم برق خودرو که در بالا برشمردیم، در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری را تجربه کرده‌اند. این مسئله باعث می‌شود که اهمیت کارشناسی صحیح برق خودرو بیش از هر زمان دیگری باشد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

افزایش قیمت خودروهای صفر نیز باعث شده است که افراد زیادی به سراغ بازار دست دوم خرید و فروش خودرو بروند. در چنین شرایطی باید توجه داشته باشید که حتما از کارشناس خبره برق خودرو برای آنالیز صحت عملکرد بخش‌های مختلف سیستم برق خودرو کمک بگیرید. نکته مهمی وجود دارد که در پایان باید به آن اشاره کنیم.

شاید خرابی‌ها و ایرادات سیستم برق خودرو حوادث ناگواری را به دنبال نداشته باشد؛ اما قطعا با خرابی این تجهیز خودرو حرکت نمی‌کند و برای تعویض یا تعمیر هریک از تجهیزات نیز باید هزینه‌های سنگینی را پرداخت کنید. بنابراین توصیه ما این است که کارشناسی برق خودرو را حتما قبل از خرید جدی بگیرید.

بیشتر بخوانید:

علائم خرابی سنسور اکسیژن

بالانس چرخ چیست؟ 

تفاوت بنزین سوپر و معمولی

سرویس دوره‌ای خودرو چیست؟

سیستم تعلیق مک فرسون

دلایل مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین