مقدمه

شناخت اجزای خودرو نقش مهمی در استفاده بهینه از آن دارد. یکی از اجزای مهم خودرو که نقش بسیار مهمی روی عملکرد بهینه خودرو دارد، کیت مکش خودرو است. اما بسیاری از افراد با این وسیله آشنایی نداشته و یا عملکرد دقیق آن را نمی‌دانند. در این مقاله قصد داریم راجع به این قطعه بیشتر صحبت کرده و نکات مهمی برای خرید آن را ذکر کنیم.

آشنایی با عملکرد کیت مکش هوا در خودرو

تمامی موتورهای احتراق، برای روشن شدن و حرکت نیاز به اکسیژن و سوخت مناسب دارند. به همین جهت در خودروها یک سیستم ورودی هوا تعبیه شده تا با جریان یافتن هوا، دسترسی به اکسیژن برای موتور میسر باشد. اما نکته‌ای مهم این است که هوایی که به موتور وارد می‌شود، باید عاری از هر گونه آلودگی از جمله انواع ریزگردها باشد تا عمر مفید موتور خودرو کاهش نیابد.

به همین منظور از فیلتر هوا برای جلوگیری از عبور جریان هوای آلوده به داخل موتور خودرو استفاده می‌شود. اما از سویی دیگر، با گذاشتن یک فیلتر بر سر راه جریان هوا، شدت جریان هوا کاهش می‌یابد. به همین دلیل خودرو به سختی و کندتر از حالت طبیعی جریان هوا را دریافت می‌کند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

برای تشریح این وضعیت می‌توانید تنفس یک انسان را در حضور ماسک تصور کنید. به همین دلیل از کیت مکش هوا برای رفع مشکل عبور جریان هوا در خودرو استفاده می‌شود تا جریان هوا با سرعت بیشتر و به راحتی به موتور خودرو برسد.

کیت مکش

اما کیت مکش هوا مزیت دیگری نیز دارد. به طور کلی یک ارتباط مهم بین قدرت احتراق در موتور خودروها و دمای هوای ورودی به آن‌ها وجود دارد. این رابطه مهم بدین شکل مطرح می‌شود که هر چه چگالی هوای ورودی به موتور بیشتر باشد، هوا حاوی اکسیژن بیشتری است و احتراق زیادتری در موتور خودرو ایجاد می‌کند. از سویی دیگر این نکته نیز در قانون شیمی  وجود دارد که هر چه دمای هوا کم‌تر باشد، هوا چگال‌تر خواهد بود.

بنابراین لازم است تا برای عملکرد بهینه موتور خودرو، هوای جریان یافته به سمت آن دارای دمای کمتری باشد. اما همانطور که می‌دانید، محل مکش هوا در تمامی خودروها در نزدیکی موتور قرار دارد و این نزدیکی باعث افزایش دمای هوای ورودی و در نهایت کاهش چگالی آن می‌شود. این مساله طبق نکته‌ای که ذکر شد باعث می‌شود، قدرت احتراق موتور کاهش یابد. اما کیت مکش هوا در این گونه مواقع نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند.

با توجه به این که کیت‌های مکش هوا در مکانی دورتر نسبت به موتور خودرو قرار دارند، می‌توانند هوایی با دمای کمتر و چگالی بیشتری را به سمت موتور بفرستند. بنابراین نه تنها کیت‌های مکش هوا می‌توانند باعث افزایش میزان ورودی جریان هوا شوند، بلکه می‌توانند دمای هوای وارد شده را نیز کم‌تر کنند.

اما دقت کنید که بر خلاف تصور بسیاری از افراد، این کیت‌ها به طور ذاتی خاصیت خنک کنندگی ندارند. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که این کیت‌ها معمولا از لوله‌هایی بسیار نرم و با قطر زیاد ساخته می‌شوند تا هنگام عبور هوا باعث کاهش فشار هوای جریان یافته نشوند.

کیت مکش هوای مناسب انتخاب کنید!

 مانند خرید هر وسیله و قطعه‌ای برای خودرو، لازم است تا برای خرید کیت مکش هوا نیز نکاتی را بدانید و در هنگام خرید دقت کافی را به خرج دهید. اهمیت خرید کیت مکش برای خودرو، همانند خرید یک ماسک مرغوب در هنگام شیوع یک بیماری واگیردار تنفسی است. کیت‌های مکش دارای انواع مختلفی بوده و از نظر جنس و کیفیت دارای انواع متفاوتی هستند. بدیهی است که کیت‌های مکش هوای ارزان دارای کیفیت مطلوبی نبوده و خرید آن‌ها توصیه نمی‌شود.

از سویی دیگر اهمیت کارکرد این قطعه و تاثیر مستقیمی که روی عملکرد بهینه موتور خودرو دارد نیز ضرورت خرید کیت هوای مکش با کیفیت را یادآور می‌شود. بنابراین لازم است تا کیت مرغوبی تهیه کرده و از جریان یافتن هوای حاوی انواع آلاینده به موتور خودرو جلوگیری کنید.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

چه کیت مکشی بخریم؟

  • متناسب با خودرو خود انتخاب کنید: همانطور که در جریان هستید، به دلیل طراحی‌های متفاوت خودروها کیت‌های مکش هوای متنوعی در بازار وجود دارد که برای هر خودرو می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال کیت مکش خودرو پژوپارس با موتور XU7 و با موتور TU5 باهم فرق دارد. زیرا همانطور که مشخص است موتور این دو پژو با یکدیگر متفاوت بوده و طراحی به خصوص خود را دارد.
  • به جنس مواد به کار رفته توجه کنید: اهمیت عملکرد کیت مکش هوا، ضرورت بالا بودن جنس مواد به کار رفته در آن را یاد آور می‌شود. به همین دلیل لازم است تا لوله کیت از جنس مرغوب و نرمی ساخته شده باشد و علاوه بر آن استحکام خوبی داشته باشد. مجموعه این ویژگی‌ها باعث مکش بهتر هوا و خنک‌تر شدن هوای ورودی به خودرو خواهد شد. معمولا لوله‌های کیت‌های مکش از دو جنس فلز یا پلاستیک ساخته می‌شوند و لوله‌های فلزی دارای قیمت بالاتری نسبت به لوله‌های پلاستیکی هستند. اما با وجود قیمت بالاتر، بهتر است از کیت‌هایی با لوله‌های از جنس فلز استفاده کنید زیرا لوله‌های فلزی در برابر فشارهای محیطی مقاوم‌تر بوده و کمتر تغییر شکل می‌دهند. اما با این وجود لوله‌های فلزی نیز دارای یک عیب بزرگ هستند و آن هم این است که با بالا رفتن بیش از حد دما، لوله‌های فلزی افزایش حرارت پیدا کرده و توان آن کاهش می‌یابد.
  • به مدل سیستم ورودی هوای سرد در کیت مکش دقت کنید: ورودی هوای سرد به دو شکل سیستم ورودی هوای سرد واقعی و سیستم مکش هوای کوتاه وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌هایی هستند. بنابراین هنگام انتخاب باید متناسب با نیاز خود و مطابق با ویژگی‌های هرکدام انتخاب کنید. اما این دو سیستم چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
  • سیستم مکش هوای کوتاه: با این سیستم می‌توانید دسترسی آسان‌تری به فیلتر هوا داشته باشید. علاوه بر آن به لوله کشی کمتری در طراحی آن نیاز است.
  • ورودی هوای سرد واقعی: فیلتر هوا در این سیستم به جلوترین بخش انتقال یافته است و به همین دلیل جریان هوای سرد با حجم بیشتری نسبت به دیگری، به وجود می‌آید.
  • ترجیحا جریان لوله ورودی باید مستقیم باشد: مشخص است که جریان یافتن هوا در مسیر مستقیم بسیار آسانتر از مسیر پرپیچ و خم است. بنابراین بهتر است با کمک شیلنگ‌های مستقیم، مسیر جریان هوا را به شکل مستقیم انتخاب کنید.
  • بهتر است کیت مکش نسبت به رطوبت مقاوم باشد: هنگام خرید توجه کنید که بهتر است ورودی هوای سرد نسبت به رطوبت مقاوم باشد تا امکان جریان یافتن آب از بین برود. در غیر این صورت با مشکلات بزرگتری در خودرو خود مواجه خواهید شد.

بررسی چند سوال پرتکرار راجع به کیت مکش

معمولا سوالات پرتکراری راجع به کیت مکش وجود دارد که در این بخش به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کیت مکش و تاثیر آن روی صدای خودرو: بسیاری از افراد نگران تاثیر کیت روی صدای خودرو هستند اما لازم است بدانید که کیت‌های مکش تاثیر بسیار اندکی روی صدای خودرو دارند و این تاثیر تا حدی کم است که به سختی می‌توان متوجه آن شد.

کیت مکش و تاثیر روی میزان مصرف سوخت: کیت مکش می‌تواند باعث کاهش مصرف سوخت توسط موتور شود اما چگونه این اتفاق رخ می‌دهد؟ با توجه به این که کیت مکش تاثیر مستقیمی روی میزان هوای ورودی دارد و همانطور که توضیح داده شد، اکسیژن مصرفی برای احتراق را تامین می‌کند، می‌تواند قدرت احتراق موتور خودرو را افزایش دهد. در نتیجه این اتفاق باعث کاهش مصرف سوخت توسط موتور می‌شود.

کیت مکش و میزان اصطکاک خودرو: بسیاری بر این باورند که کیت مکش می‌تواند باعث فرسودگی و کندی سرعت در خودرو شود. اما این یک باور اشتباه بوده و صحت ندارد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام آخر

کیت مکش نام قطعه‌ای بود که در این مقاله راجع به آن صحبت شد. دانستن اطلاعات گفته شده در این مقاله می‌تواند به شما برای یک خرید متناسب با نیاز و آگاهانه کمک شایانی کند. علاوه بر آن عملکرد کیت و باورها و سوالاتی که راجع به آن وجود دارد نیز مورد بحث قرار گرفت.

 

بیشتر بخوانید

علائم خرابی واتر پمپ

علائم روغن‌ریزی ماشین

علائم خرابی اگزوز خودرو

علائم خرابی سنسور اکسیژن

علائم روغن‌سوزی خودرو

شاتون چیست؟