اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به زیبایی خودرو اهمیت می‌دهد، پس حتماً مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین برایتان یک موضوع مهم محسوب می‌شود. واقعیت نیز آن است که چراغ‌های جلوی خودرو صرفاً یک آیتم تزیینی محسوب نمی‌شود. چون بدون آن‌ها امنیت خودرو و سرنشینان آن دچار تهدید و چالش خواهد شد.

برای درک و پذیرش اهمیت چراغ‌های جلو کافی است به آمارهایی که در رابطه با تصادف‌های جاده‌ای منتشر شده دقت کنید. به بیان دیگر آمارها نشان می‌دهد که 40 درصد تصادف‌های جاده‌ای در شب‌ها رخ می‌دهد. بر اساس گزارش سازمان پلیس راهور کشور، بیش از 20 درصد از تصادف‌های مرگبار جاده‌ای در حدفاصل 12 شب تا 8 صبح به وقوع پیوسته است.

[switch_forms_buy]

اهمیت چراغ‌های جلوی خودرو

بسیار خب، اگر به این آمارها دقت کافی داشته باشید، متوجه می‌شوید که امنیت در شب برای خودرو و سرنشینان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین، یکی از راه‌های تأمین امنیت رانندگی در شب، شفاف بودن و کارکرد صحیح چراغ‌های جلوی خودرو است؛ بنابراین هرگز نباید تصور کرد که چراغ‌های جلوی اتومبیل صرفاً جنبه تزیینی دارد، یا نباید نور آن‌ها را با برچسب یا فیلترهای به خصوص و استیکرهایی که امروز در بازار به وفور یافت می‌شود، محدود کرد.

زیرا هر اندازه محدودیت که در نور چراغ‌های جلوی خودرو ایجاد شود، به همان میزان ضریب خطرات و آسیب‌های رانندگی، به ویژه در شب، افزایش خواهید یافت؛ بنابراین اگرچه چراغ‌های جلوی خودرو از ابتدای اختراعشان، در 1880، صرفاً جنبه تزئینی داشتند و تنها به سفارش مشتریان بر روی اتومبیل طراحی می‌شد، اما امروزه به یکی از لوازم ضروری برای رانندگی ایمن در معابر درون شهری و جاده‌ها بدل شده است.

دلایل مات شدن چراغ جلو

مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین

یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان در رابطه با چراغ‌های جلوی خودرو، مسئله کدر شدن آن است. زمانی که چراغ خودرو کدر می‌شود، در نگاه اول بر ظاهر خودرو و جلوه آن تأثیر منفی می‌گذارد. به ویژه اگر بخواهید خودرو را برای فروش، در معرض دید مشتریان قرار دهید، بدون تردید نخستین آیتم منفی چراغ‌های کدر خواهد بود.

مهم‌تر از آن، مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین بر سطح تابش نور در شب، کاهش دید و افزایش ضریب احتمال تصادف‌ همراه خواهد بود؛ بنابراین لازم است دانش و اطلاعات خود را نسبت به این موضوع افزایش دهید تا بتوانید در حد امکان از وقوع حوادث جلوگیری کرده و یا در صورت مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین، راه‌های ترمیم آن‌ها را بدانید و به کار ببندید. در این مقاله می‌کوشیم اطلاعات لازم و کافی پیرامون این موضوع را به شما بدهیم؛ پس با ما همراه باشید.

بررسی علت‌های مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین

نخستین نکته‌ای که باید درباره کدر شدن چراغ‌های جلوی خودرو مدنظر داشته باشید، عمر مفید آن‌هاست. به این معنی که این چراغ‌ها عمر محدودی دارند و پس از مدتی، به طور طبیعی کدر و مات می‌شوند. اما نکته اصلی این است که با شناخت عوامل کدر شدن چراغ‌ها، باید مانع از سرعت بخشیدن در روند مات شدن آن‌ها شویم و همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم این موضوع دلیل اصلی نگارش مقاله حاضر است. در ادامه به بررسی علت‌های مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین می‌پردازیم.

عدم رسیدگی به چراغ‌ها، علت اصلی مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین

یکی از شایع‌ترین دلایل مات شدن چراغ‌های جلوی خودرو، عدم توجه و رسیدگی به آن‌هاست. همین موضوع که راننده شناختی از نحوه رسیدگی، شستشوی صحیح چراغ‌ها، زمان تعویض یا پولیش آن‌ها نداشته باشد، به خودی خود نوعی عدم رسیدگی محسوب می‌شود.

تابش طولانی مدت نور خورشید

زمانی که اتومبیل به مدت طولانی در معرض نور خورشید باشد، چراغ‌های جلو، یکی از نخستین اجرایی است که به سرعت تخریب می‌شود. زیرا تابش خورشید به دلیل داشتن اشعه‌های مضر، به خصوص ماورای بنفش، ساختار پیوند مولکولی مواد تشکیل دهنده چراغ را در هم می‌شکند. این موضوع در طول زمان به طور کلی ظاهر چراغ را تخریب می‌کند و آن را به رنگ مات و کدر درمی‌آورد.

استفاده از لامپ‌هایی با روشنایی غیراستاندارد

لامپ‌های غیراستاندارد برای چراغ جلو اتومبیل‌ها امروزه در بازار به وفور یافت می‌شود. اگرچه به لحاظ قانونی ممنوع هستند، اما گاه دیده می‌شود که رانندگان، اغلب با انگیزه جذابیت بخشیدن به خودرو، از این نوع لامپ استفاده می‌کنند. این دست از لامپ‌های غیراستاندارد، مانند زنون و LED به دلیل ولتاژ بسیار بالا (که گاه به 25 هزار ولت و برابر با قدرت کابل‌های برق فشار قوی می‌رسد) می‌تواند حرارت زیادی در کاسه چراغ تولید کرده و در نتیجه روند کدر شدن آن‌ها را سرعت ببخشد.

بی‌کیفیت بودن جنس چراغ

با توجه به اینکه در شرایط تحریم قرار داریم، گاه شاهد نصب چراغ‌های بی‌کیفیت بر روی خودروها هستیم. این موضوع شامل خودروهای صفر نیز می‌شود. استفاده از چراغ‌های بی‌کیفیت اغلب به دلیل کاهش یافتن هزینه تمام شده خودرو، از سوی تولیدکنندگان صورت می‌گیرد. این دست از چراغ‌ها نه تنها عمر بسیار کوتاهی دارند، بلکه در رانندگی شب نیز مخاطرات بسیاری ایجاد می‌کنند.

شستشوی غیراصولی چراغ‌ها

از دیگر عوامل مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین، شستشوی غیراصولی است. به طور مثال زمانی که اتومبیل چند ساعت فعالیت داشته و چراغ‌های جلوی آن کاملاً داغ باشد، سپس سعی کنید با آب سرد، خودرو را خنک کنید و چراغ‌ها را بشویید، این عمل باعث کدر شدن آن‌ها می‌شود. به ویژه زمانی که چراغ خودرو روشن باشد، این موضوع آسیب بیشتری به بار می‌آورد.

مات شدن چراغ جلو

تردد در جاده‌های خاکی

یکی دیگر از عوامل مهم در کدر شدن چراغ‌های جلو، تردد در محیط‌های آلوده یا جاده‌های خاکی است. زیرا در هر دو حالت ذرات ریز غبار و آلودگی رفته‌رفته بر روی چراغ و یا حتی در داخل محفظه کاسه‌ای آن لایه‌های از آلودگی ایجاد می‌کند که گاهاً قابل زدودن نیست. از طرفی، تردد در جاده‌های خاکی نیز باعث می‌شود تا ذرات ریز خاک بر روی بدنه چراغ‌ها خش ایجاد کرده و به تدریج باعث کدر شدن چراغ‌ها شود.

روش برطرف کردن مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین

اکنون که علت‌های بروز کدری در چراغ‌های جلوی خودرو را بررسی کردیم، نوبت به آن رسیده تا روش برطرف کردن مات شدن چراغ جلو را نیز مرور کنیم. معمولاً مالکان خودرو با مشاهده تیرگی در چراغ‌ها، اولین اقدامی که انجام می‌دهند مراجعه به کارواش است. در حالی که این مشکل را می‌توان با استفاده از چند راهکار ساده رفع کرد.

به بیان دیگر، در صورتی که راهکارهایی که در ادامه ذکر می‌شود نیز اثربخش نبود، مالک خودرو به عنوان آخرین گزینه باید به کارواش مراجعه کند. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که اگر عمر مفید چراغ به پایان رسیده باشد، هیچ راهی به جز تعویض آن‌ها نمی‌تواند معقول باشد. در ادامه به بررسی راهکارهای رفع کدری چراغ‌های جلوی خودرو می‌پردازیم.

استفاده از خمیر دندان، معروف‌ترین راه برطرف کردن مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین

پیش از هر اقدامی برای رفع کدری چراغ‌ها، باید اطراف آن‌ها را با نوارچسب بپوشانید تا مانع از نفوذ آب و مواد شوینده به درون کاسه شود. سپس یک خمیر دندان، یک عدد مسواک، آبپاش، آب ولرم و یک حوله نرم تهیه کنید. در ادامه سطح چراغ را از غبار پاک کنید. مقداری خمیردندان بر روی آن ریخته و با مسواک، با فشاری ملایم به صورت دورانی حرکت دهید.

در نهایت با آب ولرم سطح چراغ را بشویید و بعد از آن چراغ را خشک کنید. این کار را چند مرتبه انجام دهید. در صورتی که جرم‌های چراغ مربوط به لایه بیرونی آن باشد، با این کار برطرف خواهد شد. در غیر این صورت باید قاب چراغ را برداشته و لایه درونی آن را نیز به همین روش شستشو دهید.

جِرم‌زدایی با استفاده از پولیش

یکی دیگر راه‌های رفع کدری چراغ‌ها استفاده از پولیش است. برای این کار باید مایع شستشوی خودرو، دو سمباده با تراکم 200 و 400، اسفنج و الکل آماده کنید. ابتدا با استفاده از مایع مخصوص شستشوی خودرو، چراغ‌ها را دستمال بکشید. سپس با آب ولرم شستشو دهید. در ادامه با سمباده 200 به‌آرامی سطح چراغ را سمباده بزنید.

سپس سطح قابی که سمباده بر روی آن کشیده‌اید را شسته و با حوله خشک کنید. یک مرتبه دیگر این روند را با سمباده 400 انجام داده و شستشو را تکرار کنید. اکنون نوبت به پولیش زدن است. پیش از پولیش می‌توانید سطح قاب را به خمیردندان آغشته کرده و با اسفنج به پولیش کردن آن بپردازید. این کار می‌تواند عمل پاک‌سازی را روان‌تر کند. در ادامه محلول شوینده خودرو را با آب مخلوط کرده و قاب چراغ را با آن شستشو دهید. در آخر الکل را بر روی سطح قاب اسپری کرده و با حوله نرم، سطح چراغ را پاک کنید.

دستگاه مخصوص شفاف‌سازی چراغ جلوی خودرو

در سطح بازار دستگاه‌های مخصوص شفاف‌سازی چراغ خودرو موجود است. می‌توانید با هر مرحله سمباده کشیدن، از این دستگاه برای پاک‌سازی نهایی چراغ استفاده کنید.

اسپری شفاف‌سازی

اسپری شفاف‌سازی از دیگر ابزارهایی است که از آن برای رفع مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین استفاده می‌شود. با توجه به آنکه این اسپری مواد شوینده را در خود دارد، صرفاً با اسپری کردن آن و دستمال کشیدن چراغ می‌توانید کدری‌های موجود را برطرف کنید.

روش برطرف کردن مات شدن چراغ جلو

نکات پایانی بررسی دلایل مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین

در پایان مقاله دلایل مات شدن چراغ‌‌ های جلوی ماشین ذکر دو نکته خالی از لطف نیست. نخست اینکه پیش از اجرای هر کدام از راهکارها باید با نوارچسب درزهای موجود اطراف چراغ را بپوشانیم تا مانع از نفوذ مواد پاک‌کننده شود. دوم، در صورتی که مشخص شد جِرم‌های چراغ مربوط به لایه درونی آن است، باید قاب چراغ را گشوده و درون آن را نیز پاک کنیم.

بیشتر بخوانید:

کارت طلایی ایران خودرو چیست؟

سنسور ضربه چیست؟

دیسک و صفحه چیست؟

مکمل سوخت چیست و چه اهمیتی دارد؟