در این مقاله به بررسی معایب هیوندای جنسیس می‌پردازیم. خودروی هیوندای جنسیس یکی از خودروهای لوکس شرکت خودروسازی کره‌ای هیوندای است که در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار به بازار جهانی راه پیدا کرد. نسل دوم آن نیز در سال ۲۰۱۴ معرفی گردید. این خودرو در بازار ایران به دو صورت کوپه و جنسیس عرضه شد.

معرفی

هیوندای جنسیس خودرویی بود که باعث شد برند هیوندای در بین رقبای بزرگ در بازار خودرو، حرفی برای گفتن داشته باشد. چند سال بعد از معرفی و عرضه این خودرو، زیرمجموعه لوکس‌ برند هیوندای، به نام جنسیس به دنیا معرفی شد و از همان اول به بازار ایران راه پیدا کرد.

معایب هیوندای جنسیس

هیوندای جنسیس اولین بار در سال ۲۰۰۷ معرفی شد و در سال ۲۰۰۸ به بازار جهانی راه پیدا کرد. نسل اول آن نیز وارد ایران شد. این خودرو به خاطر قیمت پایین در مقایسه با خودروهای اروپایی و آمریکایی، طرفداران بسیاری پیدا کرد. هیوندای جنسیس توسط شرکت آسان موتور از سال ۲۰۱۰ وارد ایران می‌شد.

در سال ۲۰۱۲ نمونه فیس‌لیفت شده این خودرو به بازار معرفی گردید. ولی بعدها به خاطر قانون منع واردات خودروهایی که حجم پیشرانه‌شان بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی است، در سال ۲۰۱۳ ورودش به ایران متوقف شد. در سال ۲۰۱۴ نسل دوم هیوندای جنسیس در دنیا معرفی گردید. در سال ۲۰۱۶ برند جنسیس استقلال پیدا کرد و اسم نسل دوم این خودرو را G80 گذاشت. نسل دوم G80  هم در سال ۲۰۲۱ در دنیا ارائه‌شده‌ است.

امروزه تعدادی از نسل دوم این خودرو در مناطق آزاد ایران وجود دارند که گاهی‌اوقات با گرفتن پلاک عبور موقت می‌توانند به سایر نقاط ایران نیز سفر کنند.

معایب هیوندای جنسیس

خودروی هیوندای جنسیس در کنار مزیت‌هایی که دارد، دارای یک سری معایبی نیز هست. دانستن مزایا و معایب یک خودرو می‌تواند ما را در انتخابی مناسب‌تر و مطابق با بودجه و شرایطمان کمک کند. در این بخش به بررسی اجمالی در رابطه با یازده مورد از معایب هیوندای جنسیس می‌پردازیم.

 1. طراحی داخلی معمولی

همان‌طور که اشاره شد، خودرو هیوندای جنسیس ازجمله خودروهای لوکس ایران به شمار می‌رود. طراحی بدنه این خودرو زیبایی خاص خود را دارد. ولی یکی از معایب هیوندای جنسیس این است که طراحی داخلی آن  از آنچه که از یک خودروی لوکس انتظار می‌رود، ساده‌تر است. ظاهر معمولی کنسول جلو و داشبورد، آن چیزی نیست که بتواند افراد را صد درصد راضی نگه دارد. البته ناگفته نماند که این خودرو در مقایسه با خودروهای گران‌قیمت اروپایی و آمریکایی، ساده است. ولی در مقایسه با خودروهای ساخت ایران، بسیار لوکس  و تجملاتی می‌باشد.

 1. کیفیت متریال به‌کاررفته

یکی دیگر از معایب هیوندای جنسیس کیفیت پایین متریال و مواد به‌کاررفته در ساخت قطعات و المان‌های داخل کابین است. اگرچه این مواد خیلی باکیفیت‌تر از مواد به‌کاررفته در بسیاری از خودروهای داخلی و حتی خارجی می‌باشد، ولی برای خودرویی با این کلاس کاری، مناسب نیست. برای مثال، روکش صندلی‌ها و جنس داشبورد، کنسول و غیره پس از گذشت چند سال استفاده فرسوده می‌شود. از طرفی دیگر، صندلی‌های ردیف عقب این خودرو غیرتاشو هستند و این هم می‌تواند به نوعی یکی دیگر از معایب این خودرو محسوب شود.

 1. تأثیر وزن بر عملکرد ترمزها و سایر قسمت‌ها

وزن این خودروی کره‌ای، 1912 کیلوگرم است که همین بالا بودن وزن باعث اختلال در برخی از عملکردهای آن می‌شود. برای مثال، این وزن باعث‌شده است که سیستم ترمز پس از مدت طولانی استفاده، کمی ضعیف عمل کند و یا هندلینگ و سیستم تعلیق دچار اختلال شوند. ترمزهای این خودرو نیز اگرچه قابل‌اعتماد هستند، ولی با توجه به وزن خودرو برای رانندگی‌های حالت اسپرت که هیجان بالا و ترمزگیری‌های ناگهانی دارد، طراحی نشده‌اند. این موارد نیز از معایب هیوندای جنسیس به‌شمار‌ می‌روند.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.
 1. مصرف زیاد سوخت

مصرف سوخت این خودرو در خیابان‌های شهر 10 لیتر بنزین برای هر صد کیلومتر است که مصرف سوخت بالایی محسوب می‌شود. شما با داشتن خودروی هیوندای جنسیس مجبور خواهید بود که بیشتر به پمپ‌بنزین سر بزنید. همین امر، افزایش هزینه‌ها را نیز برایتان به ارمغان می‌آورد که از معایب هیوندای جنسیس محسوب می‌گردد. مصرف سوخت این خودرو وقتی سرعت اتومبیل بیشتر می‌شود ممکن است حتی بیشتر افزایش یابد.

 1. جلوبندی

یکی دیگر از معایب هیوندای جنسیس جلوبندی نه‌چندان قدرتمند آن است. جلوبندی این خودرو برای خودروهایی با این کلاس مناسب نیست. پس اگر قصد خرید هیوندای جنسیس دست‌دوم را دارید، حتماً این نکته را مدنظر قرار دهید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 1. قطعات یدکی گران

قطعاً هر خودرویی روزی به تعمیر احتیاج پیدا می‌کند. یکی از سختی‌هایی که صاحبان هیوندای جنسیس در این مواقع  با آن روبه‌رو هستند، گران بودن قطعات یدکی آن است. با توجه به لوکس بودن این خودرو، تا حدود کمی این گرانی قیمت قابل توجیه می‌باشد. ولی گاهی با قیمت‌های نامعقولانه‌ای از طرف فروشندگان قطعات یدکی روبه‌رو می‌شویم که از معایب هیوندای جنسیس است.

 1. بالا بودن هزینه نگهداری

از دیگر معایب هیوندای جنسیس می‌توان به بالا بودن هزینه‌های نگهداری آن اشاره کرد. با توجه به گران بودن قیمت قطعات یدکی خودرو هیوندای جنسیس و همچنین بالا بودن مصرف سوخت این خودرو مخصوصاً در داخل شهر، می‌توان نتیجه گرفت که هزینه نگهداری این خودرو بالا است.

 1. خدمات پس از فروش ضعیف

متأسفانه این خودرو متناسب با قیمت و لوکس بودن و کلاسی که دارد، از خدمات پس از فروش مناسبی برخوردار نیست. همچنین گاهی اوقات دیده‌شده که قطعات یدکی کمیاب می‌شوند که از موارد مهم معایب هیوندای جنسیس است.

 1. ایجاد مشکل پس از شتاب گیری خودرو

گاهی اوقات دیده می‌شود که پس از شتاب گیری خودرو، بویی نامطبوع که شبیه بوی تخم‌مرغ گندیده است در داخل کابین خودرو منتشر می‌شود. این بو حتی با تعویض فیلتر اتاق هم برطرف نمی‌گردد و ناشی از عملکرد کاتالیزوری است که در اگزوز وجود دارد. این مسئله یکی از معایب هیوندای جنسیس است که حتما باید مودر توجه قرار گیرد.

 1. خراب شدن کمک‌فنر

خودرو و قطعات آن، پس از مدتی استفاده دچار استهلاک می‌شود و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. ولی یکی از معایب هیوندای جنسیس این است که کمک‌فنرهای این خودرو زودتر از حد انتظار دچار مشکل می‌شوند.

 1. معایب هیوندای جنسیس در حالت رانندگی اسپرت

در رانندگی‌های اسپرت و هیجانی، احتیاج زیادی به همراهی سیستم فنربندی، کمک‌فنرهای خودرو و همین‌طور سیستم تعلیق مناسب است. در هیوندای جنسیس، ضعف در فنربندی و اسپرت نبودن فنربندی باعث می‌شود در مواقعی که راننده حرکات نمایشی و سریع انجام می‌دهد و ترمزهای شدید و ناگهانی دارد، حرکات گهواره‌ای به داخل کابین خودرو انتقال پیدا کند. فرمان خودرو نیز در هنگام انجام مانورهای سریع، حسی عجیب و مصنوعی به دستان راننده منتقل می‌کند. در واقع کار کردن با فرمان در چنین مواقعی راه  و روش خاص خود را دارد. پس به شما توصیه می‌کنیم که قبل از انجام حرکات نمایشی، حتماً به‌عکس العمل‌های فرمان خودرو هیوندای جنسیس عادت کنید.

خودرو هیوندای جنسیس در هنگام مواجهه با پیچ‌ها در سرعت‌بالا نیز دچار مشکل می‌شود. در این مواقع قسمت عقب خودرو به‌راحتی می‌پیچد و کنترل کردنش سخت می‌شود. این موارد نیز از دیگر معایب هیوندای جنسیس است.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

هیوندای جنسیس، خودروی سدان لوکس ساخت شرکت کره‌ای هیوندای می‌باشد که ظاهر زیبا و عملکردش باعث‌شده است که طرفداران زیادی را مخصوصاً در داخل کشور ایران پیدا کند. این خودرو دارای مزیت‌های زیادی است ولی به طبع معایبی نیز دارد. ازجمله معایب هیوندای جنسیس می‌توان به مواردی همچون طراحی داخلی معمولی با متریال کم کیفیت، وجود اختلال در عملکرد ترمزها در حالت اسپرت، مصرف بالای سوخت، بالا بودن هزینه نگهداری، قطعات یدکی گران، خدمات پس از فروش نه‌چندان مناسب، ایجاد مشکل در شتاب گیری خودرو و اختلال در عملکرد فرمان، کمک‌فنرها و سیستم تعلیق خودرو در مواقع رانندگی اسپرت اشاره کرد.

بیشتر بخوانید

مزایا جک S3

معایب جک S3

مقایسه جک S3 با ام وی ام X33s

مقایسه جک S3 و دانگ فنگH30 کراس

مزایا چانگان CS35

معایب چانگان CS35