وزارت صمت به وعده خود در رابطه با واردات خودرو عمل کرد. اما فقط با 22 دستگاه خودرو. البته زمزمه‌هایی مبنی بر ورود چند محموله دیگر به کشور به گوش می‌رسد.

طبق اعلام مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، گرچه 44 هزار ثبت‌سفارش خودرو صورت گرفته است، اما با گذشت حدود 20 روز از ورود نخستین محموله خودروهای وارداتی به کشور، تنها 100 دستگاه خودرو به مرزهای ایران رسیده است.

 

 

واردات خودرو تسریع می‌شود؟

حال این مساله مطرح می‌شود که وزارت صمت چگونه می‌تواند طی شش ماه آینده، به وعده جدید خود عمل کند؟

به‌رغم اینکه امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، در گفتگویی اعلام کرد که در سه ماه پایانی سال جاری، 100 هزار خودرو وارد کشور می‌شود، اما با نگاهی به محموله‌ خودروهای وارداتی می‌توان پی برد که اجرای این وعده برای شرکت‌های واردکننده و وزارت صمت مشکل خواهد بود.

در این میان، کارشناسان امیدی به تسریع فرآیند واردات خودرو تا پایان سال جاری ندارند و معتقدند که ورود این محموله‌های اولیه به کشور تنها رفع تکلیفی برای رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت، بوده و احتمالاً فرآیند اصلی واردات در سال آینده صورت گیرد.

انتظار شکست قیمت با واردات 100 خودرو!

با توجه به سرعت پایین واردات خودرو، به‌ نظر می‌رسد که عرضه خودروهای وارداتی به شکل قطره‌چکانی صورت گیرد. حال این پرسش مطرح می‌شود که این عرضه قطره‌چکانی چگونه می‌تواند بازار را به تعادل برساند؟

منبع: تجارت نیوز

 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید: