رونق تولید با مصوبه خودرویی مجلس شورای اسلامی

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

سید محسن دهنوی‌، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از رونق تولید با مصوبه خودرویی مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفته که بر این اساس هر فردی که موفق به تولید قطعه ای شود که امکان صادرات داشته باشد اجازه واردات خودرو به او داده خواهد شد. ‌به گزارش سوییچ به نقل از ایرنا، سید محسن دهنوی‌ درباره مصوبه مجلس شورای اسلامی برای اجازه واردات خودرو در ازای صادرات قطعه اظهار کرد: در حال حاضر قیمت خودرو رو به افزایش است و به نظر می‌رسد بخشی از افزایش قیمت به شرایط روانی بازار مربوط است. عضو هیات رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو عدم ثبات در سیاست‌های اعلامی است که در این موضوع وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی است و باید سیاست مشخص و ثابتی وجود داشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره واردات خودرو اظهار کرد: درباره موضوع واردات خودرو دو اشکال وجود داشت؛ نخست اینکه ارز لازم برای این موضوع وجود ندارد و دوم اینکه این اقدام سبب تضعیف بازار داخلی در ساخت خودرو می‌شود. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مصوبه مجلس برای حمایت از تولید داخلی است، گفت: بر اساس این مصوبه اگر تولیدکنندگان داخلی قطعه‌ یا خودرویی تولید کنند که می‌توان آن را صادر کرد و مشتری خارجی برای آن وجود دارد، در ازای ارز ناشی از صادرات، تولیدکننده اجازه واردات خودرو خواهد داشت. وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دستورالعمل آن را تدوین و اجرایی کرده و از این مدل نیز حمایت کند.

دهنوی با اشاره به چالش‌های پیش روی صنعت قطعه‌ در کشور و عدم انگیزه برای ساخت قطعه در تولید‌کنندگان داخلی گفت: در کشور نیروی کار، انرژی، قیمت فولاد و مواد اولیه برای ساخت قطعات نسبت به قیمت جهانی ارزان است. در چنین شرایطی اگر تولیدکنندگان به ساخت و تولید قطعه خودرو ورود پیدا کنند و اجازه صادرات داشته باشند، قطعا سبب رشد قطعه‌سازی در کشور خواهد شد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی وجود انحصار را یکی دیگر از چالش‌های پیش‌روی قطعه‌سازی عنوان کرد و گفت: برای قطعه‌ساز داخلی محدودیت ایجاد کردیم و شرکت‌ها ملزم شده‌اند قطعه را فقط برای شرکت‌های ایران‌خودرو یا سایپا تولید کنند که این موضوع سبب می‌شود قطعه‌سازی برای صادرات رشد نکند و بخش خصوصی هم از بازار ساخت تولید خارج شود.

برای تجربه خرید خودرو بی‌دردسر همسو با سبک زندگیت اینجا کلیک کن

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با مصوبه مجلس هر شرکتی حتی بخش خصوصی اگر توانست قطعه‌ای بسازد که قابلیت صادرات داشته باشد، به ‌آن شرکت اجازه واردات خودرو داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های صنعت قطعه‌ هنوز به خوبی فعال نشده است، گفت: بسیاری از شرکت‌های کوچک صنعتی و بخش خصوصی توانایی تولید قطعات خودرو را دارند. اما دلیل اینکه وارد ساخت قطعه برای صادرات نمی‌شوند، وجود مشتری انحصاری داخلی و ایجاد محدودیت برای آنها است.

از ظرفیت دانش بنیان استفاده شود

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای ورود به عرصه تولید قطعات خودرو عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان حتی با سرمایه اندک می‌توانند در تولید قطعات خودرو ورود پیدا کنند.  وی تاکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک نمی‌توانند شرکت خودرو‌سازی بزرگ راه‌اندازی کنند، ولی می‌توانند با توجه به نوع خلاقیت و ابتکاری که در این شرکت‌ها وجود دارد نسبت به ساخت و تولید قطعات ریز نوآورانه با تکنولوژی بالا اقدام کنند.

بر اساس اصلاحیه مصوبه مجلس که هفته گذشته به تصویب رسید، هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند.

همچنین وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل نظارت بر صادرات موضوع این ماده را جهت جلوگیری از واردات مجدد آن، تدوین و اعمال کند و گزارش آن را هر سه ماه یک بار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

بر اساس مصوبه اصلاحی، وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است سیاست‌های تشویقی برای اولویت‌دهی و حمایت از واردکنندگان خودرو را که به انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری در تولید خودرو اقدام می‌کنند، تدوین و اعمال کند.

بیشتر بخوانید:

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کیلومتر