به گزارش شهرآرانیوز، جدیدترین خبر از واردات خودرو حاکی از این است که اسامی شرکت‌های واردات خودرو تا پایان مهرماه اعلام می‌شود.

یکی از هشت فرمان رئیس‌جمهور برای صنعت خودروسازی که اسفند ماه سال ۱۴۰۰ صادر شد، اشاره به رفع ممنوعیت واردات خودرو که از سال ۹۷ آغاز شده بود، داشت.

در فرمان رئیس‌جمهور آمده بود که «به‌منظور افزایش رقابت‌پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب‌سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال ۱۴۰۱، حداکثر ظرف سه ماه آینده رفع گردد و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.»

واردات خودرو
واردات خودرو

پس از کش‌وقوس‌های فراوان در مورد واردات یا عدم واردات خودرو در اوایل سال جاری و سپس تنظیم آیین‌نامه واردات خودرو، ۲۱ تیر ماه منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت بر اساس صحبت‌های فاطمی امین، وزیر صمت که از ماه‌ها قبل و منطبق با فرمان رئیس‌جمهور خبر از واردات خودرو به کشور می‌داد، وعده ورود خودرو تا شهریور ماه را داد و اعلام کرد که «اجرایی شدن این آیین‌نامه منوط به مصوبه هیئت‌دولت است ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، تا شهریور ۱۴۰۱ واردات خودرو انجام می‌شود.»

در نهایت اوایل شهریور ماه آیین‌نامه واردات خودرو ابلاغ و وزارت صمت نیز چارچوب واردات را اعلام کرد. آن‌طور که متولیان صمت می‌گفتند در صورتی که مشکل در مسیر واردات ایجاد نشود، خودرو‌های خارجی از آذر و نهایت دی ماه وارد بازار کشور خواهند شد.

در این رابطه امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه بنا بر درخواست شرکت‌های متقاضی برای تکمیل مدارک مندرج در آیین‌نامه واردات خودرو، یک ماه به آن‌ها فرصت داده شد، گفت: در سه هفته گذشته جلسات متعددی با شرکت‌های متقاضی واردات خودرو برای بررسی مدارک برگزار شد که در نهایت ۲ شرکت مرحله تکمیل الزامات قانونی را با موفقیت به اتمام رساندند.

وی افزود: حداکثر تا پایان مهر ماه اسامی تمام شرکت‌های واجد شرایط اعلام خواهد شد.

قالیباف ادامه داد: وزارت صمت با دقت الزامات قانونی را از شرکت‌ها مطالبه خواهد کرد و توانمندترین شرکت‌های کشور که تضمین دهند خدمات پس از فروش و انتقال فناوری را ارائه دهند برای واردات خودرو مجوز خواهند گرفت.

سخنگوی وزارت صمت گفت: سرمایه‌گذارانی نیز جهت سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌ونقل عمومی اعلام آمادگی کرده‌اند که در همین راستا در حال مذاکره و اخذ مجوز هستند.

 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

مقایسه فیدلیتی و دیگنیتی 

مقایسه دیگنیتی با تیگو ۷

مشخصات النترا

دلایل نخریدن هایما S5

مقایسه کوییک با ۲۰۶