روز گذشته گروه صنعتی ایران‌خودرو از توقف تولید محصول پژو ۲۰۶ از اسفند ماه خبر داد. پیش از این نیز دو خودروی سمند و پژو ۴۰۵ از خط تولید خارج شده بود و به این ترتیب، ۲۰۶ که در زمره محصولات پرطرفدار ایران‌خودرو قرار داشت، در اسفند ماه امسال و پس از تحقق تعهدات به مشتریان از خط تولید خارج خواهد شد.

 

 

آن‌گونه که این شرکت خودروسازی اعلام کرده قرار است دو خودروی پژو ۲۰۷ مجهز به موتور TU۳ و محصول پروژه TF۲۱ در سال آینده به تولید انبوه برسند و جایگزین پژو ۲۰۶ شوند.

به گفته کارشناسان این حوزه مهم‌ترین دلیلی که باعث توقف تولیدیک خودرو می‌شود، قدیمی شدن پلتفرم و طراحی آن است، به‌طوری که اگر خودرویی دیگر امکان رعایت استاندارد‌های روز ایمنی و زیست محیطی را نداشته باشد و شکل و شمایلش نتواند خریداران را جذب کند و برای مدیران خودروساز هم سودآوری لازم را نداشته باشد تولید آن متوقف می‌شود.

البته توقف تولید خودرو در کشور‌های پیشرفته و دارای بازار آزاد معمولا به سرعت اتفاق می‌افتد، اما اوضاع در صنعت خودروی ایران متفاوت است و به دلیل حمایت‌های دولتی و بازار انحصاری و عدم توانایی فنی، مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا تولید یک خودرو ملی تولیدی یا مونتاژی چینی و فرانسوی متوقف شود.

با اعلام خبر توقف تولید پژو ۲۰۶ که یکی از محصولات پرطرفدار شرکت ایران خودرو است بازار واکنش خود را به این موضوع نشان داد و این خودرو شاهد افزایش قیمت شد. به‌طوری که قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک به۹۰۰ میلیون تومان و قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو به ۴۸۳ میلیون تومان رسید.

منبع: اقتصاد 24

 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

سانروف چیست؟

شاسی بلند های موجود در ایران

تفاوت رانا و رانا پلاس

معایب برلیانس h320

از بهترین امکانات خودروهای لوکس چه می‌دانید؟

معایب جک S3