یارانه نقدی مالکان خودروهای گران‌تر از 200 میلیون تومان حذف می‌شود

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد یارانه تبصره 14 امروز در صحبت‌هایی بعد از حذف 170 هزار خانوار از لیست یارانه بگیران، گفته که از این میزان خانوار مجموع ارزش خودرو یا خودروهای بیش از 15 هزار خانوار حذف شده بالای 50 میلیون تومان و مجموع ارزش خودرو یا خودروهای بیش از 42 هزار خانوار حذف شده بین 200 تا 500 میلیون تومان بوده است. وی همچنین در صحبت‌های خود با اشاره به این که ارائه یارانه به مردم هدفی جز ترمیم قدرت خرید خانوارهای نیازمند ندارد، گفته یارانه نقدی یک حق همگانی برای همه مردم ایران نیست.

میرزایی در این مورد گفته:

از نظر کارشناسی، فردی که درآمد بالایی دارد بد نیست و ساختار کشور بایستی به سمتی برود که از کسی که امتیاز آفرین است حمایت کند، اما برای اولویت بندی منابع باید افراد را بر اساس میزان درآمد طبقه بندی و افراد کم درآمد بایستی در اولویت باشند. مثلاً مجموع قیمت خودروها و املاک خانوار، ارزش سهام، سفرهای خارجی، حقوق حکمی و هر اطلاعاتی که نشان دهد یک فرد درآمدی دارد جمع بندی شده و نهایتاً اولویت بندی‌ها توسط مرکز آمار و بانک مرکزی انجام می‌شود. این خانوارها به همین روش جزء سه دهک بالای جامعه قرار گرفته یارانه آن‌ها حذف شده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود افزوده: «بعضی بانک‌های اطلاعاتی مانند خودرو بایستی به روز باشند اما بانک‌های اطلاعاتی حقوق و صندوق‌های بازنشستگی به علت این که هر سال یکبار افزایش می‌یابد تا آخر سال نیازی به آپدیت ندارد بنابراین اطلاعات تا سطحی که قابل اتکا باشند به روزرسانی شده‌اند و جای نگرانی نیست.»

وی در ادامه گفته:

بالای 15 هزار و 600 خانوار از حدود 170 هزار خانواری که در این مرحله یارانه آن‌ها حذف شد مجموع ارزش خودرویشان بالای 500 میلیون تومان بود و بیش از 42 هزار خانوار مجموع ارزش خودروی آنها بین 200 تا 500 میلیون تومان بود که کل اطلاعات ارزشی خودروها بر اساس آخرین آمار قیمت گذاری شده‌اند. مسکن و معاملات مسکنی نیز به توان مالی بر میگردد، حقوقی که برای افراد ثبت شده است، رتبه فرد از نظر تمول مالی در حوزه سفرهای خارجی نیز در اولویت حذف یارانه است اما سفرهای زیارتی، مسکن استیجاری و اجاره بها نیز از اولویت کسر شده است. همچنین شاخص بانک مرکزی می‌گوید اگر یک خانواده 4 نفره 8 میلیون تومان درآمد ماهیانه داشته باشد در سه دهک بالای درآمدی قرار می‌گیرد که برای بررسی موضوع از تراکنش‌های بانکی نیز استفاده شده است.

طبق اعلام سخنگوی ستاد یارانه تبصره 14، کسانی که یارانه نقدی آن‌ها حذف شده است با ارائه دلایل درست می‌توانند اعتراض خود را ارائه نمایند، این گونه اعتراض‌ها به حذف یارانه از طریق سیستم و گزارش میدانی برای ما قابل بررسی است. برای ثبت اعتراض سرپرست خانوار در اولین گام باید به صورت حضوری با کارت شناسایی معتبر خود به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کند. بعد از آن با اجازه نامه کتبی امکان دسترسی حساب شخص به دولت فراهم می‌شود.

وی همچنین در مورد ارسال پیامک مبنی بر حذف یارانه‌ها هم گفته که در صورت قرار گرفتن خانواری در لیست حذف یارانه، پیامک با سربرگ yaraneh برای سرپرست خانوار ارسال می‌شود.

سخنگوی ستاد یارانه تبصره 14 با بیان این که حذف یارانه‌ نقدی در مراحل بعدی هم ادامه خواهد داشت، گفته که از محل حذف سه دهک در سال 11 تا 14 هزار میلیارد تومان ذخیره سازی برای دولت انجام می‌شود و به خزانه بر میگردد و طبق برنامه، این مرحله از حذف یارانه برای معلولان هزینه خواهد شد.

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کیلومتر