گمرک جمهوری اسلامی: ترخیص خودروهای فاقد ثبت سفارش امکان پذیر نیست

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اعلام کرده طبق مصوبه هیئت وزیران، خودروهای دارای پرونده قضایی با داشتن برائت و رای قطعی قابل ترخیص می باشند ولی امکان ترخیص برای خودروهای فاقد ثبت سفارش وجود ندارد. وی می گوید هر کالایی که دارای مجوز و تائیدیه لازم باشد  و قانونی وارد شود گمرک  آن را ترخیص می کند.

روح اله لطیفی همچنین گفته پس از ممنوعیتی که در سال 97 برای حدود 12 هزار و چند صد دستگاه خودرو اعلام شد و بعد از پیگیری های گمرک و تشکل های فعال در این بخش در چهار مهلت قانونی، نزدیک به 10 هزار خودرو ترخیص شده و به دست مالکان خود رسید.

سخنگوی گمرک در ادامه گفته نزدیک به 2 هزار و 700 خودروی مانده در گمرک که مشکلاتی داشتند، حدود 1100 خودرو ثبت سفارش نشده و در مواردی ثبت سفارش آنها ابطال شده بود. بخشی از این خودروها دارای شکایات قضایی بودند و یا تشریفات اداری را انجام نداده بودند و بخشی از این خودروها بالای 2500 سی سی بوده و برای کشور آمریکا تولید شده بودند.

روح اله لطیفی ادامه داده طبق مصوبه هیئت وزیران، خودروهای دارای پرونده قضایی با داشتن برائت و رای قطعی قابل ترخیص می باشند ولی خودروهای فاقد ثبت سفارش به دلیل عدم طی کردن تشریفات اداری امکان ترخیص ندارند مگر اینکه مصوبه دیگری توسط هیئت وزیران صادر شود.

مهدی دادفر دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو نیز در خصوص ترخیص خودروها از گمرک با ذکر اینکه طبق قانون، تجار و بازرگانان قبل از واردات کالا به گمرک باید ثبت سفارش را اخذ کنند، گفته که طی سال های گذشته که واردات آزاد بود ثبت سفارش را همزمان با حمل کالا به سمت گمرکات اخذ می کردند ولی اقدام ناگهانی دولت مبنی بر اجرای قانون و بستن سامانه تجار را دچار مشکلاتی کرد.

وی می گوید این اقدام دولت موجب شد شماری از خودروها به خاطر عدم ثبت سفارش ترخیص نشوند و در گمرکات بمانند. مقصر این اتفاقات چه کسی است؟ چرا تجار و بازرگانان و مردم باید تاوان مسئولیت تصمیمات این چنینی را باید بدهند؟

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو ادامه داده همین تعداد خودرو اگر تلاش های گمرک نبود ترخیص نمی شد زیرا وزارت صمت به خصوص سازمان توسعه تجارت طی چهار سال هیچ برنامه ای برای حل مشکل مردم در این خصوص نداشتند و تمام مکاتبات تلاش ها و پیگیری ها از سوی گمرکات انجام شده است.

وی با ذکر این که خودروهای باقی مانده در گمرکات برخی بدون ثبت سفارش و برخی به دلیل مشکل در ثبت سفار توقیف شده اند، گفته این خودروها دارایی و اموال مردم هستند و اگر دولت سریع اقدام کند مشکل این خودروها نیز حل خواهد شد، بنا به برنامه ریزی مهندسی شده اولیه در غیر این صورت احتمالا این خودرو ها به سازمان اموال تکمیلی برده خواهد شد.

وی همچنین گفته وزارت صمت برای ترخیص خودرو هیچ برنامه ای ندارد و علت آن این است که به دلیل تخلفات در یک دوره مورد مؤاخذه قرار گرفتند، حال تصمیم گرفتند انتقام آن را از وارد کنندگان بگیرند.

باید منتظر ماند و دید داستان این خودروها بالاخره به کجا خواهد رسید.

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کیلومتر