مصوبه جدید شورای رقابت برای پیش خرید خودرو

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

مصوبه جدید شورای رقابت برای پیش خرید خودرو به طوری است که در آن پیش پرداخت نسبت به قیمت کارخانه خودرو به عنوان سهم پرداخت شده مشتری هنگام دریافت خودرو محسوب می شود، موضوعی که قطعا به نفع متقاضیان خواهد بود.

به گزارش سوییچ به نقل از خراسان، شورای رقابت درخصوص نحوه محاسبه قیمت خودروهای پیش فروش شده مصوبه جدیدی صادر کرد. جزئیات این مصوبه حاکی از این است که چنان چه مراجع ذی صلاح درخصوص خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش فروش خودرو موافقت کنند، مشتریان در زمان ثبت نام، به ازای پیش پرداخت، در ارزش خودرو سهیم می شوند.

به این معنا که در هنگام ثبت نام، نسبت پیش پرداخت آن ها به کل قیمت کارخانه ای خودرو در هنگام ثبت نام محاسبه می شود. سپس در هنگام دریافت خودرو (که قیمت روز خودرو ملاک پرداخت قرار می گیرد)، «نسبت یاد شده» از ارزش خودرو، پرداخت شده تلقی می شود و مشتری صرفاً باید باقی مانده نسبت یاد شده را با احتساب ارزش روز خودرو بپردازد.

به عنوان مثال در صورتی که قیمت روز کارخانه یک خودرو با شرایط یاد شده، 150 میلیون تومان باشد و به فرض مشتری هنگام ثبت نام مکلف باشد 50 میلیون تومان را به صورت نقدی بپردازد، وی عملاً یک سوم مبلغ نهایی خودرو را پرداخت کرده است.

به این ترتیب اگر مثلاً در یک سال آینده (موعد تحویل خودرو)، قیمت کارخانه این خودرو 180 میلیون تومان شده باشد، وی یک سوم این مبلغ یعنی 60 میلیون تومان را پرداخت کرده و در نهایت (به جای 130 میلیون تومان)، تنها 120 میلیون تومان خواهد پرداخت.

همان طور که ملاحظه می شود، طبق مصوبه جدید، سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلاً انجام شده است مشمول هیچ گونه تورم قیمتی احتمالی نخواهد شد و صرفاً سهم باقی مانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود. این مصوبه می افزاید: خودروهایی که قیمت آن تعیین نشده است حق پیش فروش نخواهند داشت.

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کیلومتر