واردات خودرو
0

در وضعیت کنونی به دلیل مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و احتمال توافق هسته ای برخی عقیده دارند ممکن است شرایط واردات خودرو نیز تغییر کند. طی سال های گذشته واردات خودرو به کشور ممنوع شد که این موضوع موجب ایجاد تنش در بازار و افزایش قیمت ها شده است.

در حال حاضر به خاطر عدم عرضه مدل های جدید به بازار مالکان خودروهای وارداتی به طور سلیقه ای و با قیمت بالا خودروی خود را به فروش می رسانند. زمانی هم که به قیمت بالا اعتراض می کنید می گویند که تنها چند نسخه از آن خودرو در بازار موجود می باشد.

در این بین سوالی که پیش می آید این است که آیا پس از گذشت چندین سال آیا واردات خودرو آزاد خواهد شد یا همچنان این ممنوعیت ادامه خواهد داشت؟ مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و احتمال توافق هسته ای ممکن است شرایط بازار و واردات خودرو را تغییر دهد. در ادامه گفت و گوی مهدی دادفر، دبیر انجمن وارد کنندگان را در این خصوص خواهید خواند.

وی اظهار کرد: احتمالا در ادامه افزایش رضایت مندی مردم دولت بعدی برخی فضا ها را باز خواهد کرد. در صورت تداوم شرایط فعلی اسفند ماه سال ۱۴۰۰ شاهد رشد ۵۰ درصدی قیمت ها خواهیم بود. بنابراین دولت مجبور است واردات خودرو را به زودی آزاد کند و حتی ممکن است نرخ تعرفه را نیز کاهش دهد.

همچنین این احتمال وجود دارد که قیمت خودروهای تولید داخل آزاد شود که این موضوع موجب به تعادل رسیدن بازار خواهد شد. در نتیجه مطمئن باشید که ممنوعیت واردات خودرو در دولت بعدی برداشته می شود.

اینم بخون
گزارش ارزیابی خدمات پس از فروش خودروسازان منتشر شد

قیمت رسیدن محصول به دست مشتری اگر نرخ تعرفه همانند قبل باشد ۱۵۰ درصد ضرب در نرخ ارزی کالا می باشد. به طوری که یک خودروی ۳۰ هزار دلاری ( به عنوان مثال سانتافه ۲۰۲۱) در شرایط کنونی قیمتی نزدیک به ۱.۵ میلیارد تومان خواهد داشت. بنابراین آزادسازی از لحاظ روانی روی قیمت ها تاثیر خواهد گذاشت. مالکان خودروهای مدل قدیمی نیز اقدام به فروش خواهند کرد نا نسخه های جدید را خریداری کنند که این موضوع خود موجب کاهش قیمت ها می شود.

پس از آزادسازی واردات خودرو اگر تحریم ها همچنان باقی بماند وارد کنندگان می توانند منابع تامین ارز خود را از خارج کشور انجام دهند. ولی در صورت برداشته شدن تحریم ها تامین ارز به راحتی انجام خواهد شد.

بهترین فرصت برای خرید خودرو

تابستان پیش رو به نظر می رسد بهترین زمان برای خرید خودرو خواهد بود همچنین احتمال آزادسازی واردات خودرو وجود دارد. من عقیده دارم طی ماه های آینده واردات خودرو آزاد می شود و این عمل کم و بیش روی قیمت ها تاثیر می گذارد. اگر واردات خودرو به دست چند نفر محدود انجام شود تاثیر زیادی نخواهد داشت. اما اگر واردات خودرو همانند سال ۸۴ برای عموم آزاد باشد میتوان منتظر کاهش چشمگیر قیمت ها در بازار بود.

تکلیف FATF و برجام احتمالا طی ماه های آینده تا پایان تابستان مشخص می شود. همچنین آقای رئیسی عنوان کرده اند که ما نه تنها با برجام مخالف نیستیم بلکه به دنبال منافع آن هستیم. بر خلاف تصورات، جناب رئیسی هم به FATF و هم به برجام ورود خواهد کرد. به همین خاطر این احتمال وجود دارد که مشکلات ارزی واردات خودرو نیز حل خواهد شد.

اینم بخون
رسمی: معرفی نسل جدید آئودی A3 اسپرت بک مدل 2021

لازم به ذکر است که همکاری با خودروسازان خارجی با این سرعت انجام نخواهد گرفت. با توجه به روی کار آمدن دولت جدید در مرداد ماه باید منتظر اتفاقات خوب در حوزه خودرو طی ماه های آبان و آذر باشیم.

اتفاق روز: اولین تصویر پژو ۲۰۷i دو رنگ منتشر شد

مقاله قبلی

اتفاق روز: بازار داغ فیدلیتی، کراس اور جدید بهمن موتور

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در اخبار خودرو