تحلیل روز: پیش بینی آینده بازار خودروهای وارداتی

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در خصوص آینده بازار خودروهای وارداتی و قیمت خودروهای خارجی توضیحاتی ارائه کرده است. به اعتقاد وی، با توجه به شرایط بازار خودروهای وارداتی و ثبات نرخ ارز در کانال 20 هزار تومان، حتی در صورت آزادسازی واردات خودرو، قیمت خودروهای وارداتی کاهش نخواهد یافت.

مسئولان کشور در پی احیای برجام هستند که به دنبال آن این احتمال وجود دارد که واردات خودرو آزاد شده و نرخ دلار کاهش پیدا کند، ولی احتمال کاهش قیمت خودروهای وارداتی پس از آزادسازی واردات خودرو بعید به نظر می رسد.

آزادسازی واردات خودرو تنها موجب رفت و آمد خودروهای خارجی در سطح کشور خواهد شد و تاثیری در قیمت آنها نخواهد داشت. پیش از ممنوعیت واردات خودرو نزدیک به 18 هزار نفر در بخش تجارت و خدمات بازرگانی و فروش خودروهای وارداتی مشغول به کار بودند.

همچنین پس از ممنوعیت واردات خودرو این شمار به 2 هزار نفر رسید که در حال حاضر حدود 16 هزار نفر به خاطر سیاست های دولت دوازدهم کار خود را از دست داده اند.

دادفر در خصوص تعیین تکلیف خودروهای مانده در گمرک گفته:

در سال 97 پس از اعلام ممنوعیت واردات خودرو در تاریخ 16 دی 1397، حدود 6 هزار و 652 خودرو در گمرکات کشور وجود داشت که تا تاریخ 29 بهمن 1397 نزدیک به 2 هزار و 859 خودرو ترخیص شدند. همچنین تا پیش از تاریخ 26 شهریور 1393 نزدیک به 100 دستگاه خودروی 2500 سی سی در گمرکات وجود داشت که حدود هزار و 89 پرونده آنها در دست بررسی است.

طبق اعلام دادفر، 82 دستگاه خودرو نیز سفارش آمریکا می باشد که 9 درصد از آن بالای 2500 سی سی است و 51 خودرو اظهار شده است. در حال حاضر حدود 928 خودرو در گمرکات وجود دارد که ثبت سفارش نشده اند.

سال 99 نزدیک به 800 دستگاه خودرو تحویل سازمان اموال تملیکی شد که برخی از آنها شامل برندهای تویوتا پریوس و رنو بود که سال گذشته با حکم قضایی فروخته شدند.

باید منتظر ماند و دید آینده بازار خودروهای وارداتی چگونه خواهد بود و بالاخره کاهش قیمت اتفاق خواهد افتاد یا نه. نظر شما در این باره چیست؟

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کیلومتر