انتقال خط تولید کوییک R به کارخانه پارس خودرو

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

شرکت پارس خودرو در ایران جزء شرکت‌هایی است که بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو به شدت توانست روی آن تأثیر بگذارد. در حالی که این کمپانی مسئولیت تولید انواع مدل‌های رنو را در ایران به عهده داشت، با خروج این شرکت از کشور با مشکلات زیادی مواجه شده و بخش اعظمی از ظرفیت خطوط تولید آن خالی می‌باشد. در این بین شرکت سایپا به عنوان سهام دار پارس خودرو، در راستای کمک به این شرکت و پر کردن بخشی از ظرفیت تولید آن، خط تولید کوییک R را به مدت 10 سال به کارخانه‌های پارس خودرو منتقل کرده است.

قبل از تحریم‌ها پارس خودرو از محصولات برند رنو سه مدل آل 90 (تندر ۹۰)، ساندرو و ساندرو استپ وی را تولید می‌کرد. این شرکت در سال ۹۲ فیس لیفتی از تندر ۹۰ با نام پارس تندر به خطوط تولید خود اضافه کرد. قبل از آغاز تحریم‌های صنعت خودرو در سال ۹۱ و ۹۲ شرکت پارس خودرو مونتاژ بعضی از محصولات شرکت ژاپنی نیسان را هم شروع کرده بود که ولی سرانجام به دلیل شروع تحریم‌ها به سرانجام نرسید.

بعد از آن با توجه به آغاز تحریم‌های صنعت خودرو و خروج شرکت‌های اروپایی و ژاپنی از بازار، شرکت‌های چینی از این فرصت استفاده کرده و به نوعی جای پای خود را در صنعت خودروی ایران محکم کردند. سهم شرکت پارس خودرو از حضور برندهای چینی در بازار ایران تولید محصولات برلیانس بود. پارس خودرو سه مدل این شرکت شامل برلیانس H۳۳۰، برلیانس H۳۲۰ و برلیانس کراس را با همکاری این کمپانی چینی در کارخانه خود مونتاژ می‌کرد.

البته پارس خودرو همیشه در کنار همکاری با شرکای خارجی خود به‌صورت حق‌العمل‌کاری برای سهامدار بزرگ خود یعنی سایپا نیز خودروی پراید را تولید کرده است.

کوییک R

با قطع همکاری شرکای اروپایی و آسیایی پارس خودرو و از سوی دیگر توقف تولید پراید عملاً خطوط تولید پارس خودرو ظرفیت خالی بسیاری دارد، برای کمک به حل مشکل، سایپا یک راهکاری جدید پیدا کرده است.

همان طور که گفته شد، طبق اطلاعیه‌ای که سایپا در سایت کدال سازمان بورس منتشر کرده این شرکت می‌خواهد خط تولید کوییک R را به کارخانه پارس خودرو منتقل کند. در اطلاعیه سایپا آمده که علاوه بر کوییک R سایر محصولات خانواده R سایپا نیز از این به بعد در پارس خودرو تولید و تحت نام این برند فروخته خواهند شد.

همچنین شرکت سایپا این اطمینان را به سهام داران خود داده که انتقال خط تولید خانواده R به پارس خودرو هیچ مشکلی در وضعیت تولید و فروش سایپا ایجاد نخواهد کرد. طبق ادعای شرکت هم اکنون تمام خطوط تولید سایپا مشغول تولید محصولات خانواده X۱۰۰، X۲۰۰ و کوییک می‌باشند.

قبل‌تر با توجه به خروج پراید از خطوط تولید سایپا و نقشی که این خودرو در سبد محصولاتی سایپا از نظر میزان تولید داشت؛ این نگرانی در میان سهام داران سایپا ایجاد شده بود که با انتقال خط تولید کوییک R به پارس خودرو ظرفیت خطوط تولید سایپا خالی بماند، ولی با توجه به اطلاعیه سایپا در این خصوص و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته ظاهراً این اتفاق قرار نیست بیفتد.

مقالات مرتبط
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
کیلومتر