در این مقاله قصد داریم به بررسی مهم‌ترین مزایا ماکسیما بپردازیم.خیلی از راننده‌ها معتقد هستند که ماشین به نوعی رفیق صاحب آن به شمار می‌رود. در این روزگار که این گونه رفاقت‌ها خیلی کمرنگ شده است، هنوز هستند خودروهای به ظاهر قدیمی که در سواری دادن چیزی کمتر از خودروهای پر زرق و برق امروزی ندارند. ماکسیما که حدود 10 سالی است دیگر در ایران تولید نمی‌شود، جزء این گروه از خودروها به شمار می‌رود. خودرویی که هنوز هم صاحبانش از خرید آن راضی هستند و از آن لذت می‌برند. تا انتها با ما همراه باشید.

[switch_forms_sell]

تاریخچه تولید و حضور ماکسیما در ایران

سال 1977 بود که برای اولین بار ماکسیما توسط کپانی خودروسازی نیسان تولید شد و در بازار کشور ژاپن عرضه گردید. از آن زمان تا به امروز هفت نسل از این خودرو در تولید شده است که به خوبی در بازارهای بین‌المللی راه پیدا کرده است. آن چه که در کشور ما به عنوان ماکسیما شناخته می‌شود در واقع نام اصلی‌اش نیسان ماکسیما است. این خودرو از سال 1381 تا 1391 به مدت ده سال توسط پارس خودرو در ایران مونتاژ شد و به بازار عرضه گردید.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مزایا ماکسیما

در طول این ده سال با وجود آنکه رقبای مختلفی به بازار اضافه شدند، ماکسیما محبوبیت خود را در بازار مصرف ایران حفظ کرد. حتی پس از توقف تولید ماکسیما نیز بازار دست دوم آن هنوز در ایران از رونق نیفتاده است. با ذکر این مقدمه در ادامه قصد داریم به بررسی مهم‌ترین مزایا ماکسیما بپردازیم.

6 مورد از مهم‌ترین مزایا ماکسیما

این خودرو ژاپنی که در برهه‌ای زمان به عنوان لوکس‌ترین خودرو موجود در خیابان‌های کشور به شمار می‌رفت، مزایایی را به همراه داشت که آن را شایسته این جایگاه کرده بود. در این قسمت قصد داریم به معرفی مزایا ماکسیما به خصوص از دیدگاه دارندگان آن بپردازیم.

1. استهلاک پایین در ردیف مهم‌ترین مزایا ماکسیما

وقتی با خریداران ماکسیما صحبت می‌کنید، یک نکته در صحبت‌های همه آن‌ها وجه مشترک به شمار می‌رود؛ بسیاری از آن‌ها معتقدند که این خودرو استهلاک بسیار پایینی دارد. البته با توجه به تولید‌کننده ژاپنی آن، چنین ویژگی چندان هم تعجب برانگیز نیست. این مسئله فقط درباره کسانی که ماکسیما صفر خریداری کرده‌اند، صادق نیست. بلکه حتی حالا که حدود 10 سال است تولید آن در ایران متوقف شده، خریداران ماکسیما دست دوم نیز روی این موضوع اتفاق نظر دارند. به زبان ساده ماکسیما از آن دسته از خودروهایی است که وقتی سوار می‌شوید، استرس نخواهید داشت که باید خیلی زود برای تعمیر آن را به تعمیرگاه ببرید.

مزایا ماکسیما

2. پیشرانه قوی ماکسیما

خودروهای ژاپنی همواره از نظر پیشرانه و قوای محرکه در وضعیت مطلوبی قرار دارند. شاید در حال حاضر تعداد خودروهای موجود در بازار ایران که از نظر پیشرانه وضعیت بهتری از ماکسیما داشته باشند، کم نباشد؛ اما نباید فراموش کرد که در حدود 2 دهه قبل خودرویی با مشخصات فنی ماکسیما یک آرزو برای رانندگان ایرانی به شمار می‌رفت. مهم‌ترین ویژگی‌های فنی پیشرانه ماکسیما به شرح زیر است:‌

 • حجم موتور: 2998 سی سی
 • تعداد سیلندر: 6
 • حداکثر قدرت موتور: 200 اسب بخار
 • حداکثر گشتاور خروجی: 228 نیوتن متر
 • گیربکس: اتوماتیک
برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

3. ایمنی قابل قبول از جمله مزایا ماکسیما

بسیاری از خودروهای تولید داخل در کشور تست ایمنی و آزمون تصادف را پشت سر نگذاشته‌اند. به همین دلیل اساسا در گذر زمان مسئله امنیت خودروها برای خریداران ایران اجبارا از اولویت خارج شده است؛ چرا که اطلاعات خاصی در این زمینه وجود ندارد. یکی از مزایا ماکسیما به عنوان یک محصول ژاپنی، امنیت قابل قبول آن است. این خودرو در آزمون تصادف مؤسسه معتبر اروپایی Euro NCAP موفق به دریافت چهار ستاره از پنج ستاره ممکن شده است. با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از تولید آن سپری شده است، این عملکرد از نظر ایمنی برای آن قابل قبول است.

سیستم ترمز جلو ماکسیما از مدل دیسکی خنک شونده و ترمز عقب آن نیز از نوع دیسکی است. سیستم‌های ایمنی و پایداری مناسبی از جمله ترمز ABS، EBD و BAS نیز در ماکسیما گنجانده شده است.

4. امکانات رفاهی مناسب ماکسیما

بار دیگر لازم است به این نکته اشاره کنیم که ماکسیمای موجود در بازار ایران را به عنوان یک خودرویی بنگرید که حدود20 سال از تولید آن سپری شده است. با این وجود امکانات رفاهی و آپشن‌هایی که در این خودرو وجود دارد، در مقایسه با تعداد زیادی از خودروهایی که این روزها در جاده حضور دارند، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. مهم‌ترین آپشن‌های ماکسیما عبارت‌اند از:

 • سیستم استارت بدون کلید
 • فرمان تلسکوپی حساس به سرعت
 • دکمه‌های کنترل مدیا روی غربیلک فرمان
 • سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک به همراه دریچه‌های تهویه برای سرنشینان عقب
 • روکش چرمی صندلی‌ها
 • تنظیم برقی صندلی‌های جلو
 • تنظیم برقی آینه‌های بغل
 • چراغ‌های مه شکن جلو و عقب
 • سنسور پارک خودرو

5. شتاب مناسب از مزایا ماکسیما

با توجه به پیشرانه قدرتمند، قطعا یکی از مزایا ماکسیما شتاب مناسب آن است. سیستم انتقال قدرت در این خودرو به بهترین شکل ممکن عمل می‌کند و همین مسئله باعث شده است که توان تولیدی این خودرو به خوبی صرف افزایش شتاب مناسب آن شود. در حال حاضر شتاب صفر تا صد ماکسیما چیزی در حدود 8 ثانیه است و حداکثر سرعت آن نیز برابر 212 کیلومتر بر ثانیه به ثبت رسیده است.

6. طراحی داخلی بزرگ و جادار

هر چند که در خصوص طراحی خارجی نیسان ماکسیما انتقاداتی مطرح می‌شود، اما در خصوص طراحی داخلی این خودرو عمده کارشناسان روی یک موضوع اتفاق نظر دارند؛ ماکسیما خودرویی جادار است. دلیل اصلی این مسئله نیز فاصله 2750 میلی‌متری است که بین دو محور عقب و جلو این خودرو وجود دارد. سرنشینان عقب در ماکسیما به هیچ عنوان احساس ناراحتی نمی‌کنند. در کنار این ویژگی باید به صندوق عقب جادار و بزرگ نیز به عنوان یکی دیگر از مزایا ماکسیما اشاره کنیم.

البته نباید از این مسئله غافل شد که طراحی ظاهری و داخلی ماکسیما در نهایت سادگی صورت گرفته است و همین مسئله موجب شده تا رقبای جدید چینی و کره‌ای آن در بازار بیشتر جلب توجه کنند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم 6 مورد از مهم‌ترین مزایا ماکسیما را به عنوان یک خودرو با کیفیت ژاپنی مورد بررسی قرار دهیم. در کنار مزایایی که برای ماکسیما برشمردیم، نباید از معایب آن از جمله مصرف سوخت بالا غافل شویم. همچنین با توجه به اینکه حدود یک دهه است که تولید این خودرو در ایران متوقف شده و همین مسئله باعث شده است که قطعات یدکی ماکسیما در بازار نیز تا حدودی کمیاب شود. حضور خودروهای چینی و کره‌ای پر آپشن و زیبا در بازار نیز توجهات زیادی را به سمت خود جلب کرده است و نوعی ذائقه‌سازی در بازار ایران انجام داده‌اند.

با وجود این مسائل ماکسیما یک خودرو محترم و بسیار کارآمد به شمار می‌رود که از نظر فنی از بسیاری از خودروهای تازه تولید حال حاضر در بازار ایران جلوتر است. هنوز هم هستند خریدارانی که این پیر خسته را به بسیاری از جوانان تازه‌کار ترجیح می‌دهند. ژاپنی بودن ماکسیما یک نقطه قوت برای آن محسوب می‌شود. اگر شما نیز در ردیف علاقه‌مندان این خودرو قرار دارید و تجربه رانندگی با آن را دارید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید

معایب ساینا

معایب کیا سراتو

معایب رانا پلاس

تعویض پلاک خاوران

تعویض پلاک اصفهان

تعویض پلاک چیتگر