مشخصات فنی فیدلیتی

پرایم(7 نفره) - 1400

- قیمت : 1110000000

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

مقدمه

با شنیدن نام خودروهای ساخت صنعت کشورهای خاور دور حاضر در بازار کشور، بدون شک نخستین تصوری که در اذهان نقش می‌بندد درخصوص برندهایی همچون دنگ‌وفانگ، تویوتا، کیا و… است. داستان خودروی فیدلیتی پرایم اما از سال ۲۰۱۸ میلادی آغازشده و دلیل نام‌آشنا نبودن این خودرو برای بسیاری از ایرانیان، در درجه اول به برند جتور که به عنوان یکی از زیرشاخه‌های شرکت خودروسازی و تجاری چری در چین است، بازمی‌گردد. دلیل دیگر نیز به تازه وارد بودن خودرو مذکور در بازار کشور مربوط می‌شود. از اواسط سال ۱۴۰۰ شمسی یا ۲۰۲۱ میلادی بود که خودروی فیدلیتی پرایم تاخت‌وتاز خود را در ایران زمین آغازکرد. داستان همکاری بهمن ‌موتور به عنوان عرضه‌کننده خودرو مورد بحث در بازارهای کشور نیز، با برند تازه تاسیس چینی در نوع خود جالب است. حقیقت این است که بعد از اعمال تحریم‌ها بسیاری از شرکت‌های چینی بساط خود را از کشور جمع‌کرده و تا حد امکان حضور خود را در ایران زمین کاهش دادند. اینجا بود که شرکت‌های خودروسازی داخلی بر آن بودند تا بار دیگر روی به سرزمین اژدها کرده، و با همکاری خودروسازهای چینی مجددا خودروهای ساخت سرزمین اژدها را به کشور واردسازند. شرکت بهمن موتور متولی اصلی ارائه فیدلیتی پرایم در کشور است. گفتنی‌است که خودرو مذکور در دو نسخه ۵ نفره و ۷ نفره در بازار کشور عرضه‌شد که تنها تفاوت میان، دو نسخه‌های ارائه‌شده به صندلی ردیف سوم بازمی‌گردد و در بقیه بخش‌ها تشابه ۱۰۰ درصدی میان دو نسخه ارائه شده وجود دارد. خاطرنشان می‌شود که بنابر اعلام بهمن ‌موتور هم‌اکنون ۲۰ درصد خودروی فیدلیتی پرایم در کشور داخلی‌سازی‌شده و در آینده‌ای نزدیک این رقم به ۶۰ درصد نیز می‌رسد. تا پایان همراه ما باشید تا با این خودروی چینی عظیم الجثه آشناگردید.

مشخصات فنی فیدلیتی پرایم(7 نفره) - 1400

برای بررسی خودروی فیدلیتی پرایم از همان جلوی خودرو آغاز می‌کنیم. با بالازدن در کاپوت جلوی خودرو مورد بحث مشخص می‌شود که، مهندسین سازنده یک موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ را در قلب تپنده این خودرو تعبیه‌کرده‌اند، تا وظیفه تولید نیروی حرکتی خودرو برعهده موتور فوق باشد. همچنین نوع انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها نیز به صورت دیفرانسیل جلو بوده و علاوه بر این نکات باید اشاره‌کرد که به دلیل قرارداشتن یک گیربکس ۶ سرعته که به دو کلاچ نیز مجهزاست، باید گفت که راننده در مسافرت‌های برون شهری و مسافرت‌های طولانی، خلائی از باب قدرت و توان تولیدی موتور خودرو برای سبقت‌گیری از دیگر خودرو‌ها احساس نمی‌کند. چرا که با توجه به ابعاد و وزن ۱۵۷۵ کیلوگرمی فیدلیتی پرایم ممکن است این سوال به وجودآید که موتور خودروی مورد بحث در جاده‌های سربالا، و یا جاده‌های پر پیچ‌وخم به نفس نفس زدن بیفتد. حال آن که با توجه به ابعاد خودرو توان خروجی تولیدی موتور می‌تواند به نحو احسنت پاسخگوی سفرهای خانوادگی باشد، اما نباید انتظار چالاکی و سرعت تند‌وتیز را از فیدلیتی پرایم داشت. با عبور از این نکات باید اشاره‌کرد که حجم باک فیدلیتی پرایم ۵۵ لیتر بوده و استاندارد آلایندگی آن نیز یورو ۵ است. جدای از استانداردهای بیان‌شده خاطرنشان می‌شود که مصرف سوخت فیدلیتی پرایم در ترددهای شهری و برون شهری در هر ۱۰۰ کیلومتر به ترتیب عبارتند از ۷.۸ لیتر و ۷.۵ لیتر. نوع بدنه فیدلیتی پرایم از نوع شاسی بلند متوسط است و فاصله بین دو محور خودرو نیز ۲۷۲۰ میلی‌متر است. در ادامه مشخصات و امکانات فنی فیدلیتی پرایم به روایت جدول عبارتند از:

مدل خودرو فیدلیتی پرایم
حجم موتور ۱۴۹۸ سی‌سی
حداکثر قدرت اسب بخار ۱۵۵ اسب بخار بعد از ۵۵۰۰ دور بر دقیقه
پیشرانه خودرو ۴ سیلندر توبوشارژ (4T15C)
نهایت گشتاور نیوتن‌برمتر ۲۳۰ نیوتن‌متر بعد از ۱۷۵۰ دور بر دقیقه
شتاب صفر تا صد ۱۰ ثانیه
نهایت سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت
میزان مصرف ترکیبی سوخت ۷.۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
گیربکس ۶ دنده خودکار دو کلاچه
امکانات رفاهی

معمولاً خودروهای چینی به عنوان ماشین‌های اقتصادی در میان خودروها محسوب می‌شوند. با این وجود اما از باب امکانات رفاهی همواره دست برتر را میان دیگر خودروهای هم‌رده خوددارند، و همین نکته مثبت به دیگر تولید سرزمین اژدها یعنی فیدلیتی پرایم نیز قابل تعمیم است. باید گفت که این خودرو یکی از کامل‌ترین‌ها به دلیل داشتن لیست بلند بالایی از آپشن‌ها میان خودروهای هم‌رده خود شناخته می‌شود. برای مثال می‌توان به صندلی‌های جلوی برقی گرمکن، نمایشگر لمسی، رادار نقطه کور، فناوری LED چراغ‌ها، کنترل تهویه اتوماتیک و غیره اشاره‌کرد. همین لیست بلندبالا از آپشن‌های متعدد نشان می‌دهد که نمای داخل کابین فیدلیتی پرایم کاملاً لاکچری، تجملی و اشرافی بوده و هارمونی ایجاد‌شده با استفاده از ترکیب رنگ‌های متفاوت و البته تیره‌رنگ، با ایجاد نمای جذاب باعث‌شده‌است تا نمای بصری ایجادشده درون کابین برای سرنشینان بیش‌ازپیش جذاب باشد. درخصوص طراحی صندلی‎ها باید گفت که فرم ارگونومیک صندلی‌های این خودرو کاملا، با شخصیت این ماشین که مخصوص مسافرت‌های خانوادگی و ترددهای برون‌شهری متناسب است. در صورتی که خانواده‌ها بخواهند تنها از دو ردیف صندلی در مدل ۵ نفره استفاده‌کنند، فضای کافی در اختیار تمامی سرنشینان ردیف جلو و عقب قرارمی‌گیرد. اما در صورتی که قرارباشد از ردیف سوم نیز استفاده‌شود باید تنها افرادی که از جثه کوچکی برخوردارهستند در ردیف سوم قراربگیرند. نکته جالب توجه و قابل ذکر در خصوص حجیم‌بودن این ماشین به ظرفیت بسیار بالای صندوق عقب فیدلیتی پرایم بازمی‌گردد. درصورت خواباندن صندلی ردیف سوم، ماکزیموم ظرفیت صندوق عقب ماشین به ۱۶۸۰ لیتر نیز می‌رسد. ادامه امکانات فنی و رفاهی فیدلیتی پرایم به روایت جدول عبارت‌انداز:

تجهیزات فیدلیتی پرایم
چراغ چراغ جلو LED – چراغ های دی لایت و اتو لایت – چراغ خوش آمد‌ گویی و بدرقه – نورپردازی داخلی – چراغ‌های مه‌شکن عقب – قابلیت تنظیم ارتفاع نور اتومات
سیستم مولتی مدیا ۸ عدد اسپیکر – بلوتوث – USB – شارژ وارلس تلفن همراه
صفحه نمایش صفحه نمایش ۱۰.۲۵ اینچی لمسی – نمایشگر ۱۲.۳ اینچی صفحه کیلومتر – قابلیت انتقال و اتصال تصویر از تلفن همراه به نمایشگر (MIRROR LINK) – هدآپ – مجهز به نویگیشن
رینگ‌ها چرخ جلو 225/45R20- چرخ عقب 225/45R20
آینه آینه عقب الکتروکرماتیک – آینه جانبی تاشو با تنظیم برقی – آینه جانبی گرمکن
تهویه مطبوع سیستم کنترل اتوماتیک تهویه – دریچه تهویه عقب
صندلی قابلیت تنظیم اتومات صندلی راننده و دیگر سرنشین جلو– صندلی چرم دورنگ – گرم‌کن صندلی‌های جلو –  ایزوفیکس صندلی
شیشه سانروف – سقف پانورما – شیشه بالابر آنتی ترپ – شیشه دودی عقب
سیستم هشدار دهنده سنسورهای جلو، عقب، باران و باد لاستیک – رادار نقطه کور و تغییر لاین – دوربین‌های ۳۶۰ درجه، جانبی و عقب – کروز کنترل (تثبیت کننده سرعت خودرو)
ایمنی

هم اکنون رقابت بسیار سخت و تنگاتنگی میان کمپانی‌‎های خودروسازی شرق و غرب در جریان است. به همین دلیل است که از یک استاندارد مشخص برای رتبه‌بندی سطح ایمنی خودروها در اقصی نقاط جهان مخصوصاً آمریکای شمالی، غرب اروپا، شرق آسیا و استرالیا استفاده می‎شود. متولی انجام رتبه‌بندی ایمنی خودروها موسسه ANCAP نام‌دارد. در مجموع  براساس تست‌های تصادف انجام‌شده در موسسه مذکور، نظام‌رتبه‌بندی خودروها از ۵ ستاره است. اگر ماشینی امتیاز زیر ۳ ستاره را کسب‌کند به عنوان یک خودروی ناایمن شناخته‌شده و از ورود آن به بازارهای جهانی جلوگیری می‌شود. اینجاست که مشخص می‌شود دریافت رتبه ایمنی مورد نظر در موسسه ANCAP برای عرضه خودرو به بازارهای جهانی در الویت قراردارد، و اگر ماشینی نتواند با موفقیت تست های تصادفی موسسه مذکور را پشت سربگذارد، از ورود آن به جاده‌های کشورهای صاحب صنعت خودروسازی جلوگیری می‌شود. خاطرنشان می‌شود که انجام تست تصادف خودروها در موسسه مذکور نیز کاملاً اختیاری بوده و جنبه اجباری ندارد. داستان فیدلیتی پرایم نیز همچون دیگر خودروهای چینی مستثنی نبوده و به حسب معمول تست تصادف این خودرو نیز توسط موسسه C-ANCAP به عنوان شعبه چینی موسسه  ANCAPانجام‌شده‌است. خودروی فیدلیتی پرایم توانست با سربلندی هرچه تمام‌تر آزمون‌های سخت و دشوار موسسه C-ANCAP را پشت سرگذاشته و با دریافت امتیاز کامل ۵ از مجموعه ۵ ستاره، استانداردهای بالای ایمنی خود را به رخ جهانیان بکشد. این نتیجه چند دلیل عمده دارد. اولین مورد به طراحی بدنه خودرو بازمی‌گردد که به عنوان یک غول عظیم الجثه متریال‌های استفاده‌شده به خوبی هرچه تمام‌تر، می‌توانند شدت نیروی حاصل از تصادف در سرعت‌های بسیار بالا را جذب‌کرده و از آسیب رسیدن به سرنشینان جلوگیری‌کند. مورد دوم به سیستم ترمز این خودرو و البته ایربگ‌های آن بازمی‌گردد که با توجه به لیست بلند بالای آپشن‌های متعدد فیدلیتی پرایم، به هیچ عنوان جای تعجب ندارد. گفتنی‌است که نحوه چینش ایربگ‌ها نیز به گونه‌ای است که بتواند تمام نقاط کور را پوشش داده و زمانی که این قابلیت با کمربندهای ایمنی مستحکم ترکیب می‌شود، از حرکت لختی یا اینرسی سرنشینان به سمت جلو جلوگیری‌کرده، و از پرتاب‌شدن آنان به بیرون از خودرو جلوگیری می‌‎کند. در ادامه امکانات ایمنی فیدلیتی پرایم به روایت جدول عبارتند از:

تجهیزات فیدلیتی پرایم
تجهیزات ایمنی و حفاظتی سیستم هشداردهنده – ورود بدون کلید – استارت دکمه‌ای
کیسه هوا مجهز به ۴ ایربگ – کیسه هوای راننده و سرنشین جلو – کیسه هوای جانبی جلو
سیستم ترمز سیستم کنترل حرکت در سر بالایی HAC – سامانه کنترل پایداری ESC – توزیع الکترونیکی نیروی ترمزEBD  – ترمز ضد قفل  ABS – مجهز به EBA  و BA – سیستم کنترل کشش TSC

تجربه رانندگی

تجربه رانندگی فیدلیتی پرایم را می‌توان از چند نقطه نظر مورد بررسی قرارداد. اولین مورد به فرم کلی خودرو بازمی‌گردد که با توجه به ارتفاع مناسب این خودرو از جاده و کف زمین باید گفت که این ماشین به هیچ عنوان، برای حرکت در مسیرهای صعب العبور و خاکی دچار مشکل نمی‌شود و به خوبی، هرچه تمام‌تر می‌تواند مسیرها را پیموده و مشکلی از این نظر برای راننده و سرنشینان ایجادنکند. در دومین مورد باید به سیستم تعلیق و فنربندی اشاره‌کرد. چرا که این امکانات قابلیت آفرودی سبک و کمی را به خودروی مورد بحث‌داده و همچنین باعث می‌شود، تا به صورت کلی سواری نرم و مطلوبی برای راننده و سرنشینان به ارمغان‌آید. با توجه به فرمان‌پذیری بسیار بالای گیربکس، راننده حتی در سرعت‌های بالا نیز با کمترین حرکت فرمان بیشترین کنترل ممکن را روی حرکات خودرو دارد. مورد سوم به عایق‌بندی درون کابین خودرو بازمی‌گردد که البته در سرعت‌های پایین بیشتر از سرعت‌های بالا خود را نشان می‌دهد. نباید از فرم ارگونومیک صندلی‌ها، و طراحی چشم‌نواز داخل کابین نیز گذشت چرا که به خودی خود می‌تواند در بالابردن لذت تجربه رانندگی بیش‌ازپیش موثرباشد. مورد آخر نیز به حالت‌های رانندگی فیدلیتی پرایم بازمی‌گردد که در دو حالت اقتصادی و اسپرت قابل تنظیم است. در حالت اقتصادی هدف از راندن خودرو پایین‌آوردن مصرف سوخت به کمترین حد ممکن است، به همین دلیل باید انتظار یک سواری آرام و نرم را از خودرو فیدلیتی پرایم در حالت اقتصادی داشت. اما داستان برای حالت اسپرت کاملاً متفاوت است و این خودرو حالت خشن و تند‌وتیز خود را نیز به راننده نشان‌داده و یک رانندگی پر سرعت را به سرنشینان هدیه می‌دهد. البته نباید این خلط مبحث به وجود‌آید که منظور از رانندگی اسپرت، تجربه‌ای در حد سدان‌های پرسرعت شهری است. بلکه با توجه به وزن و ابعاد این خودرو و همچنین ذات خانوادگی آن باید گفت که حالت اسپرت باعث می‌شود تا سرعتی بالاتر از حد معمول به سرنشینان ارائه‌شود.

بررسی رقبا

از مهم‌ترین رقبای خودروی مورد بحث می‌توان به KMC K7 و  تیگو ۷ اشاره‌کرد. مقایسه میان خودروهای فیدلیتی پرایم و تیگو ۷  مشخص می‌شود که خودروی چینی موردبحث توانسته است به دلیل داشتن قدرت اسب بخار بیشتر و همچنین تولید بیشتر نیروی گشتاور نیوتن‌برمتر، دست برتر را به نسبت تیگو ۷ از آن خود سازد و از نقطه نظر هیجان انگیزترین بخش که همانا بخش فنی باشد، دست برتر را از آن خود کند. هماورد دوم به نام KMC K7 شناخته می‌شود. با مقایسه میان دو خودرو مذکور باید گفت که سطح ایمنی و امکانات رفاهی هر دو ماشین تقریباً در یک سطح قرارمی‌گیرد اما خودرو فیدلیتی پرایم به دلیل داشتن طراحی داخلی و خارجی زیباتر و چشم‌نوازتر و البته برخورداری از امکان ردیف سوم صندلی، گزینه بهتری به نسب KMC K7 برای مشتری‌ها محسوب می‌شود.

جمع‌بندی

در یک جمع‌بندی کلی در خصوص خودروی فیدلیتی پرایم باید گفت که این ماشین کاملاً، مخصوص مسافرت‌های خانوادگی و شهری است و با وراندازی کلی خودروی فیدلیتی پرایم مشخص می‌شود که این ماشین به علت داشتن کابین جادار، رخ قدرتی و البته لیست بلند بالای امکانات متفاوت و همچنین قدرت گشتاور نیوتون برمتر و اسب بخار تولیدی به عنوان یک ماشین سدان خانوادگی محسوب می‌شود. به خصوص برای ترددهای درون شهری و به طور اخص برای مسافرت‌های طولانی برون‌شهری می‌تواند به خوبی هرچه تمام تر پاسخگوی خریداران خود باشد. همچنین باید اشاره کرد که فیدلیتی پرایم به عنوان یکی از غنی‌ترین خودروها از نقطه نظر داشتن آپشن‌های متفاوت میان دیگر خودروهای هم‌رده خود شناخته می‌شود. در پایان نیز از دوستان دعوت می‌شود تا سوالات خود را در خصوص فیدلیتی پرایم با ما به اشتراک بگذارند تا پاسخگوی عزیزان باشیم.

خودروهای مرتبط
کیلومتر