با بررسی رزومه شرکت ایران خودرو می توان به راحتی به این نکته پی برد که خودرو سوزوکی گرند ویتارا، به عنوان نخستین خودرو شاسی‌بلند ارائه شده توسط این کمپانی وطنی در ایران محسوب می‌شود. البته ایران خودرو به عنوان طرف مونتاژ کننده پروژه ارائه این خودرو در کشور شناخته‌شده و تمامی امورات مهندسی و ساخت این خودرو که مربوط به پلتفرم آن است توسط شرکت سوزوکی ژاپن انجام شده‌است. با توجه به این نکته باید انتظارداشت که روح طراحی ژاپنی در جای جای گرند ویتارا هبوط کرده و به وضوح دیده شود. اما متاسفانه همچنان برخی از عیوب بنیادین متوجه این خودرو بوده که باعث می‌شود در بازار رقابت با رقبایش، کمی با مشکل روبرو شود. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی تحلیلی و جزئی‌نگر داشته باشیم به تمامی نقاط ضعف خودروی گرندی ویتارای ساخت کمپانی سوزوکی ژاپن. آنچه در ادامه می‌خوانیم.

  • مشخصات گرند ویتارا
  • معایب سوزوکی گرند ویتارا

[switch_forms_sell]

مشخصات سوزوکی گرند ویتارا

با یک نگاه کوتاه به بازار امروز خودروسازی کشور می‌توان به راحتی این چنین برداشت‌کرد که، خودروهای ساخت کمپانی های جنوب شرق آسیا سهم بسیار قابل توجهی از بازار خودرو سازی ایران را به خود اختصاص داده‌اند. در میان انبوه گزینه‌های در دسترس ایرانیان، یک خودرو اما موقعیتی خاص و منحصربه‌فرد دارد. خودروی سوزوکی گرند ویتارا که ساخت کمپانی نام آشنای سوزوکی ژاپن است به عنوان اولین شاسی بلند معرفی شده توسط ایران خودرو در کشور شناخته می‌شود. خودروی گرند ویتارا با وجود داشتن مزایای فراوان نسبت به رقبای خود اعم از داخلی و خارجی، از نقاط ضعفی نیز برخورداراست. هر چند که این خودرو  به عنوان یکی از ایده‌آل‌ترین تولیدات ایران خودرو به شمار می‌آید، اما نمی‌ توان از نقاط ضعف آن چشم‌پوشی کرد. به هر حال شرکت سازنده تمام سعی خود را به کار برده است تا در فرایند تحول این خودرو، نقص ها و نکات ضعف آن را پوشش دهد. گفتنی‌است که با این وجود اما همچنان گرند ویتارا از طرفداران خاص خود در بازار ایران برخوردار بوده و اگر ضعف‌های این خودرو پوشش داده شود، مطمئناً این ماشین را به یک خودروی بی رقیب بدل می‌کند.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

 

معایب سوزوکی گرند ویتارا

معایب سوزوکی گرند ویتارا

اگر قرار باشد تنها از یک عبارت برای توصیف خودروی گرند ویتارا استفاده شود، آن عبارت شاهکار مشرق زمین است. اما همانطور که اشاره‌شد خودرو مذکور از معایبی نیز برخوردار است. در ادامه با ما همراه باشید تا با نکات منفی آن آشنا گردید. مهمترین معایب خودرو گرند ویتارا عبارتند از:

طراحی ظاهری خارج از رده

نتایج تست تصادف خودرو گرند ویتارا سوزوکی ژاپنی نشان می‌دهد که این خودرو، موفق به اخذ امتیاز ۴ ستاره از ۵ ستاره شده است. اما گویا مهندسین سازنده بیشتر به بحث ایمنی خودرو در طراحی بدنه پرداخته‌اند، تا به کاربردن ظرافت و دادن ظاهری فانتزی و چشم نواز به آن. حقیقت این است که زمانی که این خودرو با دیگر رقبای هم‌رده خود مقایسه می‌شود با توجه به برخورداری از ظاهری نه چندان جذاب به نسبت خودروهای نسل جدید، جایگاه قابل توجهی از این حیث به خود اختصاص نمی دهند. با یک نظر کوتاه به طراحی نمای خارجی می‌توان چنین برداشت کرد که، حداکثر سادگی ممکن در طراحی نمای خارجی خودرو مذکور به کاررفته است و هیچ اِلِمان و یا آیتم خاصی که متمایزکننده این خودرو از دیگر خودروهای هم‌رده خود باشد، دیده‌ نمی‌شود. همین بحث عدم خلاقیت در طراحی بدنه و چراغ‌های جلو و عقب بیش از پیش به چشم می‌آید، و به عنوان اولین نقطه ضعف گرند ویتارار شناخته می‌شود.

مصرف بالای سوخت

دیگر موردی که پس از طراحی بدنه باعث عقب ماندن خودروی سوزوکی گرند ویتارا از دیگر رقبای خود می‌شود، بحث مصرف بالای سوخت است. شرکت ایران خودرو که طرف مونتاژکننده خودروی مذکور است، مدعی‌ است که این خودرو در هر ۱۰۰ کیلومتر در ترددهای شهری حدود ۱۲.۵ لیتر سوخت مصرف کرده و در ترددهای بین‌ شهری نیز در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۸.۱ لیتر بنزین مصرف می‌کند. با این حساب میانگین مصرف سوخت ترکیبی این خودرو حدوداً  ۹.۷ لیتر برای هر ۱۰۰ کیلومتر است. گفتنی است که این اعداد و ارقام روی کاغذ ارجعیت داشته و در عمل ثابت شده‌است که این خودرو مصرفی بیشتر از آنچه اعلام شده‌است، دارد و در هر ۱۰۰ کیلومتر به صورت میانگین به ۱۴ لیتر نیز می‌رسد. مهندسین سازنده حجم باکی مدل ۶۶ لیتر را برای خودروی گرند ویتارا تعبیه کرده‌اند. با توجه به قیمت سوخت و دیگر حامل‌های انرژی در کشور، نمی‌توان خودروی گرند ویتارا را یک ماشین مقرون‌به‌صرفه در نظر گرفت. بنابراین خریداران خودرو باید پیش از انتخاب این ماشین بودجه قابل‌توجهی را برای پر کردن باک بنزین خودرو در نظر بگیرند.

معایب سوزوکی گرند ویتارا

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

قیمت بالا

در قسمت‌های قبلی اشاره‌شد که خودروی سوزوکی گرند ویتارا در طی سال‌های پس از رونمایی از نسخه اولیه خود، با تغییر و تحولات نیز همراه بوده است. این تحولات اما قطعاً بر هزینه‌ها و بودجه موجود برای تهیه این خودرو افزوده‌است. با توجه به هزینه بالای تهیه خودرو، عمده کسانی که قصد خرید خودرو گرند ویتارا را دارند، روی به بازار دست دوم آن می‌آورند. اما متاسفانه در بازار دست دوم آن نیز هم اکنون رنج قیمتی بسیار متفاوت بوده و اختلافی حداقل ۶۰۰ میلیون تومانی دیده می‌شود. گفتنی است که تفاوت میان قیمت نسل اول تا آخرین نسل خودرو گرند ویتارای دست دوم در بازار ایران، بازه‌ای میان ۲۷۵ تا ۸۴۰ میلیون تومان را دربرمی‌گیرد. به هر حال زمانی که قیمت بالای این خودرو با مصرف سوخت آن در کنار یکدیگر قرارمی‌گیرند، مشخص می‌شود که خودروی گرند ویتارا به عنوان یکی از پرخرج ترین خودروهای حال حاضر بازار کشور شناخته‌ ‌شده. در صورتی که در میان رقبای گرند ویتارار، ماشین‌های شاسی بلند دیگری هستند که از قیمت پایین‌تر با مصرف سوخت کمتر برخوردارهستند.

کابینی ساده و پرسروصدا

نقطه ضعف بزرگ خودروی گرند ویتارا در بخش طراحی بدنه را به یاد بیاورید، این موضوع به طراحی داخل کابین نیز قابل تعمیم است. متاسفانه همچون طراحی بدنه نمی‌توان شاهد اِلِمان یا آیتم خاصی بود که جذابیت بصری زیبایی را برای راننده و دیگر سرنشینان خودرو فراهم کند. در واقع در طراحی داخل کابین بیش از آنکه شاهد هبوط روح ژاپنی باشیم، سادگی و بی‌آلایشی بیش از حدی به چشم می‌خورد که اگر نام این خودرو سوزوکی نبود، نمی‌توانستیم تشخیص دهیم که گرند ویتارا ساخت صنعت خودروسازی ژاپن است. علاوه بر این موضوع باید سر و صدای کابین خودرو را نیز به لیست نقاط ضعف آن اضافه کنیم. در کل خودروی گرند ویتارا پیشرانه‌ای پر سر و صدا داشته که باعث می‌شود این صدا به درون کابین سرایت کرده و با توجه به عایق‌بندی نامناسبی که برای پوشش صدا به کار رفته است، باید در یک کلام گفت که این خودرو یکی از پرسروصداترین کابین‌های حاضر را در میان خودروهای شاسی‌بلند هم‌رده خود دارد. جدای از این نکات سرنشینان صندلی عقب نیز به دلیل سیستم تعلیق و زیر و بند خشک خودروی گرند ویتارا، می‌توانند متوجه راحت نبودن صندلی عقب شوند که این موضوع مخصوصاً در مسافرت‌های طولانی مدت بیش‌ازپیش به چشم می‌آید.

معایب سوزوکی گرند ویتارا

تجربه رانندگی نه چندان مطلوب

با توجه به معایب گفته‌شده در بخش کابین خودرو نمی‌توان انتظار داشت که سرنشینان خودروی گرند ویتارا، تجربه رانندگی دلپذیر و منحصر به فردی را داشته‌باشند. هرچند که این خودرو در دسته خودرو های خانوادگی قرارمی‌گیرد، اما همچنان به دلیل وجود برخی از عیوب بنیادین نمی‌توان از این ماشین به عنوان یک خودروی راحت و با ظرافت نام‌برد. هرچند که گرند ویتارا در جاده‌های پر پیچ و خم واکنش‌های خوبی از خود نشان می‌دهد و راننده را در بخش تجربه رانندگی اذیت نمی‌کند، اما عملکرد این خودرو در جاده‌های لغزنده قابل‌قبول نیست و به همین دلیل ممکن است راننده برای کنترل ماشین در جاده‌های لغزنده با مشکل روبرو شود. علاوه بر این موضوع نباید از فرمان خشک خودرو مذکور نیز گذشت، چرا که ممکن است برخی از مواقع سیستم تعلیق خودرو به دلیل خشک بودن و عدم انعطاف‌پذیری، در دست اندازها متحمل ضربه‌شده که راننده به وضوح می‌تواند در مسیرهای ناهموار متوجه این نکته منفی شود.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام آخر

خودرو گرند ویتارا با وجود برخورداری از امتیازات و مزایای ویژه و خاص خود، اما همچنان با برخی از عیوب بنیادین روبرو است که اگر هر چه سریعتر شرکت سوزوکی برای حل آنها چاره‌ای نیندیشد، بازار خرید و فروش این خودرو را از رونق می‌اندازد. به هر حال با توجه به هزینه بالای تهیه این خودرو نمی‌توان مزایای آن را نیز زیر سوال برد. اما به دلیل وجود رقبایی قدرتمند که هم رده خودروی سوزوکی گرند ویتارا محسوب می‌شوند و از قیمت پایین‌تر، مصرف سوخت ترکیبی کمتر، آپشن‌های بیشتر و طراحی مدرن‌تر برخوردارهستند، در آینده ای نه چندان دور قطعاً مشتریانی که بودجه کافی را در اختیار دارند، ترجیح می‌دهند که خودروهای بروزتر را خریداری کنند. طبیعتا اگر خودرو گرند ویتارا خود را با استانداردهای روز مطابقت ندهد و نسبت به پوشش ضعف‌های خود اقدام نکند،بازار خود را از دست خواهدداد. در پایان از شما دوستان دعوت می‌شود تا سوالات خود را در خصوص نقاط ضعف خودروی گرند ویتارا با ما به اشتراک بگذارید تا صمیمانه پاسخگوی سوالات و ابهامات شما عزیزان باشیم.

 

مقالات زیر را از دست ندهید.

مزایای جک s5

معایب دیگنیتی پرایم

مراکز خلوت تعویض پلاک تهران

تعویض پلاک میثم

معایب دنا پلاس اتوماتیک

بازار دست دوم خودرو خارجی