معایب پژو ۲۰۰۸ موضوع این مقاله است. در تاریخ سیاسی معاصر ایران از توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نامیده می‌شود به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و بزرگترین توافقات انجام‌شده میان ایرانیان و دول صنعتی غرب اروپا و شمال آمریکا نام‌برده می‌شود. یکی از اولین برداشت‌های ایران‌زمین از این توافق، همکاری کمپانی خودروسازی ایران خودرو با شرکت پژوسیتروئن بود که در نهایت منجر به قرارگرفتن تولید پژو ۲۰۰۸ روی خط تولید این شرکت‌شد. اما این موضوع گذشت تا اینکه در دوره دونالد ترامپ و خروج ناگهانی ایالات متحده از برجام تمام بندهای این توافق رسماً روی هوا رفت. به همین نسبت هم‌اکنون خودروی پژو ۲۰۰۸ جایی میان زمین و آسمان معلق است. چراکه شرکت ایران خودرو قراربود با همکاری این خودروساز فرانسوی ماشین پژو ۲۰۰۸ به بازار ایران عرضه‌کند و حالا پس از عرضه تعداد محدودی از این خودرو تردید جدی در خصوص آینده پژو ۲۰۰۸ در بازار کشور وجوددارد که بر عدم اشتیاق و تمایل ایرانیان به سمت تهیه پژو ۲۰۰۸ نیز بی‌تأثیر نبوده‌است. بنابراین این کراس‌آور کامپکت شهری که تنها به مدت چهار سال مهمان بازارهای کشور بود با وجود آنکه توانست سبد خرید ایرانیان را در میان خودروهای هم‌رده خود تنوع‌ببخشد اما از عیوب و نواقصی نیز برخورداراست که با توجه به قطع همکاری ایران‌ خودرو و پژوسیتروئن نمی‌توان در آینده امید چندانی به تبدیل این نقاط ضعف به نقاط مثبت داشت. مگر اینکه اتفاقی دیگر در لایه‌های بالای قدرت رخ‌دهد که  شرکت‌های دولتی بزرگی همچون ایران خودرو را که به عنوان یکی از قطب‌های خودروهای صنعتی کشور محسوب می‌شود، تحت تاثیر خود قراردهد. بنابراین درادامه با ما همراه باشید تا از صفرتاصد با معایب پژو ۲۰۰۸ آشناگردید. آنچه درادامه می‌خوانیم.

[switch_forms_sell]

معایب پژو ۲۰۰۸

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

معایب پژو ۲۰۰۸

هر چقدر هم که خودروی پژو ۲۰۰۸ را در میان ماشین‌های خانواده پژو به عنوان یک خودروی کامل بدانیم اما زمانی که صحبت از مقایسه این ماشین با دیگر رقبا می‌شود ممکن است نواقص موجود در این خودرو بیش‌ازپیش نمایان شود. البته این موضوع تنها منحصر به بررسی رقبا نبوده و در بخش‌های متفاوتی ممکن است خلاهای برخی از امکانات اساسی به چشم بیاید که همگی در دسته معایب پژو ۲۰۰۸ قرارمی‌گیرند. در ادامه مهم‌ترین معایب پژو ۲۰۰۸ عبارت‌انداز:

فضای کم سرنشینان عقب

با وجود آنکه خودروی پژو ۲۰۰۸ به عنوان یک کراس‌آور کامپکت شهری شناخته می‌شود. اما دارای ظرفیت حداکثری برای حمل ۵ مسافر است که از این حیث این خودرو را برای خانواده‌های کم جمعیت کاملاً مناسب می‌سازد. اما از سوی دیگر ماجرا باید به این نکته توجه‎‌کرد که این ماشین همچون دیگر خودروهای خانواده پژو از یک مشکل کاملا ارثی که در ژن این خانواده جای‎‌دارد رنج می‌کشند و آن نبود فضای کافی برای سرنشینان عقب است. با درنظرگرفتن فضای بازی‌کردن برای دو ردیف عقب و جلو مشخص می‌شود که صندلی‌های ردیف عقب فضای مانور چندانی را دراختیار سرنشینان قرارنمی‌دهند و به همین دلیل این خودرو به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی مخصوص خانواده‌های پرجمعیت بالاتر از ۴ یا حداکثر ۵ نفر نیست. مخصوصاً این موضوع می‌تواند خود را در مسافرت‌ها و ترددهای برون شهری بیش‌ازپیش نشان‎‌دهد و موجبات آزردگی خاطر سرنشینان عقب را بیش از سرنشینان جلو فراهم‌سازد. بنابراین اولین مورد از معایب خودروی پژو ۲۰۰۸ مربوط است به کابین محدود و منحصرکننده این ماشین.

ایرانیزایسون به سبک ایران خودرو

یکی از عادات بسیار بد صنایع خودروسازی کشور که ریشه در صداقت بسیار بالای این شرکت‌ها دارد! مربوط می‌شود به برداشتن آپشن‌های متعدد در خودروهای مونتاژ داخل. این فرایند که کلاً ایرانیزاسیون کردن خودروهای مونتاژ داخل در کشور محسوب می‌شود، به این دلیل و با این سیاست انجام می‌گیرد که بتواند قیمت نهایی را برای مصرف‌کننده کاهش‌دهد اما در نهایت نیز این مشکل حل نشده و معمولا خودروها با آپشن کمتر و البته قیمت بالاتر به دست مصرف‌کننده می‌رسند. بنابراین باید به این نکته توجه‌کرد که شرکت ایران خودرو برخی از امکانات رفاهی پژو ۲۰۰۸ را همچون مونروف و کنسول میان صندلی‌ها به صورت کامل حذف کرده و خریداران نمی‌توانند چنین امکاناتی که در نسخه‌های اورجینال و اصلی ماشین در خارج از کشور قراردارد را در نسخه‌های مونتاژ ایران زمین داشته‌باشند. پس فرایند ایرانیزاسیون سازی نیز به ناچار به عنوان یکی دیگر از معایب پژو ۲۰۰۸ محسوب می‌شود.

غنی در خانواده و دارای کمبود در میان رقبا

با توجه به رنج قیمتی خودروی پژو ۲۰۰۸ و البته جدای از فرآیند ایرانیزاسیون‌سازی که به لطف صداقت شرکت ایران خودرو محقق می شود! خریداران توقع‌دارند که با توجه به قیمت پرداختی برای خودرو پژو ۲۰۰۸ بتوانند از امکاناتی که دیگر رقبا دراختیارندارند بهره‌ببرند. با وجود آنکه پژو ۲۰۰۸ لیست بلندبالایی از آپشن‌های متعدد را دراختیار سرنشینان خود قرارمی‌دهد اما عدم وجود مواردی همچون تنظیم صندلی برقی راننده، گرمکن صندلی‌ها یا دوربین ۳۶۰ درجه و…  به شدت هرچه تمام‌تر احساس می‌شود و شایسته بود که شرکت سازنده امکاناتی را که دیگر رقبای پژو ۲۰۰۸ از آن بهره‌می‌برند در خودرو مذکور تعبیه‌کرده و این مورد از معایب پژو ۲۰۰۸ را برطرف‌سازد. اما به هر حال تا دستیابی به آن نقطه همچنان باید گفت که پژو ۲۰۰۸ کار سختی را برای رقابت با دیگر ماشین‌های هم‌رده از نظر امکانات رفاهی دارد.

معایب پژو ۲۰۰۸

قیمت لاکچری

خودرو پژو ۲۰۰۸ در ابتدای ورود خود به بازار کشور قراربود که به صورت کامل از سوی شرکت پژوسیتروئن و با همکاری ایران خودرو حمایت‌شده تا قیمت نهایی برای مصرف‌کننده تا حد امکان کاهش‌ یابد. اما باتوجه به خروج این خودرو از کشور و قطع حمایت‌های کمپانی خودروسازی فرانسوی قیمت ماشین پژو ۲۰۰۸ نیز به یکباره رو به افزایش گذاشته و هم‌اکنون خریداران باید با توجه به نرخ تورم در شرایط فعلی مبلغی در بازه بیش از ۸۰۰ میلیون تومان تا کمتر از یک میلیارد تومان را برای تهیه پژو ۲۰۰۸ بپردازند. همین قیمت بالا به خودی خود به عنوان یکی از معایب پژو ۲۰۰۸ محسوب می‌شود و می‌تواند خریدار را با توجه به امکانات فنی این ماشین به نسبت دیگر رقبا و البته قیمت بالای خود دچار تردید لحظه آخری سازد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

قطعات یدکی قیمت بالا

به موازات قیمت بسیار بالای خودروی پژو ۲۰۰۸ قطعات یدکی این ماشین نیز از قیمت بسیار بالایی برخوردارهستند. چراکه این امر نیز همچون مورد قبل به قطع حمایت‌های شرکت پژوسیتروئن از توافق با ایران خودرو برای راه‌اندازی خط تولید پژو ۲۰۰۸ در کشور مربوط می‌شود. بنابراین با کمترین و کوچکترین تصادف و برخورد، به راحتی هرچه تمام‌تر چند ده میلیون تومان خسارت بر روی دست خریدار قرارمی‌گیرد چرا که بازار قطعات یدکی این ماشین توسط ایران خودرو از حمایت‌های کافی جهت دفاع از حقوق مصرف‌کننده برخوردارنبوده و خریداران از همان ابتدا باید فکر هزینه‌ای معادل خودروهای لاکچری را برای قطعات یدکی پژو ۲۰۰۸ در ذهن داشته‌باشند.

معایب پژو ۲۰۰۸

خلاء سیستم دو دیفرانسیل

قابلیت آفرودی بالا و البته شتاب‌گیری سریع یکی از اصلی‌ترین خصوصیت‌های خودروهای کراس‌آور محسوب می‌شود. در این زمینه نیز خودروی پژو سیتروئن توانسته‌است با داشتن شتاب ۰ تا ۱۰۰ تک رقمی تا حدود زیادی نیاز مشتریان و عاشقان سرعت را فراهم‌کند. ازسوی دیگر به علت عدم وجود سیستم انتقال قدرت دو دیفرانسیل باعث می‌شود تا نیروی کشش چرخ‌ها‌ به کمترین حالت ممکن برسد و تجربه رانندگی را به پایین‌ترین حد خود برساند. بنابراین انتظارمی‌رفت با توجه به کلاس کراس‌آوری خودروی پژو ۲۰۰۸ ، این ماشین نیز از سیستم انتقال قدرت دو دیفرانسیل بهره‌ببرد تا بتواند همپای دیگر خودروهای هم‌رده تجربه رانندگی بی‌نظیری را برای خریداران رقم‌بزند. اما به علت عدم وجود سیستم انتقال قدرت دو دیفرانسیل نباید توقع چندانی را در این حوزه از خودروی پژو ۲۰۰۸ داشت. بنابراین یکی دیگر از معایب ماشین پژو ۲۰۰۸ مربوط می‌شود به خلاء سیستم دو دیفرانسیل در مکانیزم انتقال قدرت از نیرو به چرخ‌ها.

عدم تجربه سواری نرم

با وجود آن که عملکرد کلی خودروی پژو ۲۰۰۸ در باب مشخصات فنی نمره قابل قبولی را از آن خود می‌کند، اما مهندسان سعی‌ داشته‌اند تا جنبه‌های اسپرت خودرو را به نسبت خانوادگی بیش‌ازپیش تقویت کنند. این تفاوت زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که راننده درحال تردد در جاده‌های ناهموار باشد. باتوجه به اینکه سیستم تعلیق ماشین پژو ۲۰۰۸ به صورت خشک طراحی شده‌است با تردد در جاده‎‌های ناهموار کوبش‌هایی ممکن است به کابین و قسمت فرمان واردشود و تا حدودی کنترل ماشین را برای راننده سخت‌کند. این موضوع برای عاشقان سرعت و خودروهای اسپرت محسوب می‌شود اما ازسوی دیگر همچون یک‌ تیغ دولبه عمل‌کرده و برای خودروهای خانوادگی چندان مناسب نیست. بنابراین نباید خانواده‌ها انتظار چندانی را از یک سواری نرم و راحت با قرارگرفتن در خودروی پژو ۲۰۰۸ و تردد در جاده‌های ناهموار داشته‌باشند. به همین خاطر اگر سیستم تعلیق این ماشین نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر بود می‌توانست بهتر خود را با جاده‌های ناهموار تطبیق‌دهد و سواری راحت‌تری را دراختیار خانواده‌ها قراردهد. بنابراین این مورد صرفا در ترددهای خانوادگی در دسته معایب پژو ۲۰۰۸ قرارمی‌گیرد.

معلق میان زمین ‌و هوا

همانطور که در مقدمه اشاره شد خودرو پژو ۲۰۰۸ یکی از تحفه‌های اولیه توافق هسته‌ای بود که با به سرانجام رسیدن برجام به کشور واردشد و با خروج آمریکا از برجام از کشور خارج‌شد. بنابراین باتوجه به این وضعیت ناخواسته برای ایرانیان، خرید و فروش خودروهای پژو ۲۰۰۸ دست دوم نیز به شدت تحت تاثیر قرارگرفته و به همین دلیل ممکن است بسیاری از خریداران ریسک تهیه پژو ۲۰۰۸ را با نرخ و قیمت فعلی به جان‌‌نخریده و روی به استفاده از رقبای شرق آسیایی پژو ۲۰۰۸ بیاورند. بنابراین مشخص‌نبودن تکلیف این ماشین که دقیقاً قراراست کی به کشور بازگردد نیز باعث می‌شود تا این مورد به لیست معایب پژو ۲۰۰۸ افزودهشود.

معایب پژو ۲۰۰۸

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی نهایی

خودروی پژو ۲۰۰۸ به عنوان یکی از ماشین‌های با پتانسیل بالا در بازار کشور محسوب می‌شود. مخصوصاً اینکه به علت داشتن سطح بسیار قابل قبولی از ایمنی و البته نکات مثبتی که در دل خود جای داده‌است می‌تواند آینده بسیار درخشانی را در بازار کشور داشته‌باشد. اما متاسفانه به علت وجود عواملی خارج از بازار خودرو و نابسامانی امروز این بازار در ایران و البته وجود برخی از مسائل همچون عدم پشتیبانی قوی شرکت ایران خودرو و همچنین وجود دستگاه‌های محدود از پژو ۲۰۰۸ باید گفت که خریداران در ابتدای امر باید بسیار مراقب خودرو موردبحث باشند چراکه با کمترین خرابی و یا تصادف با هزینه بسیار سنگینی روبرو خواهند‌شد و از سوی دیگر ممکن‌است با توجه به خروج پژو ۲۰۰۸ از کشور برای فروش ماشین خود در بازار دست دوم پژو ۲۰۰۸ با مشکلاتی روبروشوند. به هرحال لزوم شناخت صفرتاصدی خودروی مورد بحث بدون در نظر گرفتن معایب پژو ۲۰۰۸ امکان‌پذیر نیست. در پایان از دوستان عزیز دعوت می‌شود که سوالات و ابهامات خود را پیرامون معایب پژو ۲۰۰۸ با ما مطرح‌کنند تا پاسخگوی عزیزان باشیم.

بیشتر بخوانید

مقایسه سانتافه و راو 4

مقایسه راو۴ و اسپورتیج 

مقایسه بسترن B30 با سراتو سایپا

دلیل آسیب دیدن جلوبندی خودرو

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

معایب جک j5