بی ام و x3 مدتی می‌باشد که به بازار ایران راه یافته و توجه لوکس‌پسندان را به خود جلب کرده است. برخی خصوصیات خوب این خودرو سبب شده گاهی افراد معایب بی ام و x3 را از یاد ببرند. این خودرو به دلیل امکانات فراوان و فضای مناسب، خریداران خودرو را به شگفتی انداخته است، اما افراد معایب بی ام و x3 را تنها پس از خرید و مدتی استفاده متوجه می‌شوند.

ما در این مقاله نکاتی را پیرامون معایب بی ام و x3 بیان خواهیم کرد. ممکن است بخواهید در آینده نزدیک این SUV مجهز را تهیه کنید. دانستن معایب این خودرو کمک می‌نماید تا انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید. در نتیجه درصورتی‌ که معایب بی ام و x3 را برنمی‌تابید و تحملش را ندارید، به سراغ خودروی دیگری بروید.

معایب بی ام و x3

استهلاک بالا

یکی از معایب بی ام و x3 که بارها در نظرسنجی‌ها و بررسی‌های گوناگون این خودرو بیان‌شده است، استهلاک بالای همه قطعات به‌خصوص موتور آن می‌باشد. این موتور حساسیت بالایی هم به بنزین‌های بی‌کیفیت دارد. اگر در ایران هستید، بهتر است بنزین سوپر بزنید. چراکه با زدن بنزین معمولی استهلاک بی ام و x3 حتی از حال عادی هم فراتر خواهد رفت و به خرج زیادی می‌افتید.

همچنین موتور این خودرو، زودتر از آنچه انتظار می‌رود دچار نشت روغن می‌شود که از معایب بی ام و x3 به‌شمار می‌رود. این نشت روغن معمولاً به سبب فرسوده‌شدن زودهنگام واشر سرپوش سوپاپ یا حتی ترک برداشتن خود سرپوش سوپاپ روی می‌دهد. چراکه این درپوش‌ها از جنس پلاستیک هستند و با قرار گرفتن در معرض گرما و فشار زیاد، فرسوده می‌گردند. بدین ترتیب روغن به قسمت‌های بیرونی موتور راه خواهد یافت و به آن آسیب خواهد زد.

معایب بی ام و x3

تسمه تایم بی ام و x3 فلزی است اما کمربند آن لاستیکی می‌باشد، زیرا تماس فلز تسمه تایم با میل‌لنگ و میل‌سوپاپ، آسیب‌زا خواهد بود. از آن‌جایی‌که این کمربندها لاستیکی هستند، به‌خصوص برای موتور پرقدرت بی ام و x3، می‌توانند به‌سرعت دچار فرسایش شوند و درنتیجه زمان‌بندی موتور کمی جلو و عقب شود. این ناهماهنگی در زمان‌بندی، آسیب‌های داخلی جدی به موتور وارد خواهد کرد و حتی ممکن است کلاً موتور را بلااستفاده کند. بنابراین درصورتی‌که زودبه‌زود آن را چک نکنید، ناگهان شما را به هزینه هنگفتی خواهد انداخت. پس ضروری است که در هنگام خرید، این مورد از معایب بی ام و x3 را نیز در نظر بگیرید. ضمناً باید حواستان به نشت سیال سردکننده رادیاتور و داغ کردن موتور نیز باشد.

همچنین خرابی زودهنگام بالابر شیشه‌ها نیز از دیگر معایب بی ام و x3 می‌باشد که بارها مشاهده شده است. علت آن، ورود تدریجی گردوغبار به بالابر شیشه می‌باشد که آن را فرسوده می‌کند.

سیستم تعلیق خشک و فرمان سنگین

سیستم تعلیق خشک را می‌توان از دیگر معایب بی ام و x3 قلمداد کرد. بی ام و x3 دارای سیستم تعلیق دمپر دینامیک در محورهای جلو و عقب می‌باشد که البته گویا خیلی در این خودروی مسافرتی، خوب کارساز نشده است.  البته شاید هنگام رانندگی با بی ام و x3 در جاده‌های نسبتاً هموار سرنشینان جلو زیاد خشکی سیستم تعلیق را حس نکرده و در آسمان‌ها سیر کنند. اما کافی است یک چاله درست‌وحسابی جلوی راهتان سبز شود تا بدانید چرا ما خشکی سیستم تعلیق را به‌عنوان دومین مورد از معایب بی ام و x3 برشمردیم. در این حالت، ضربه به‌آسانی وارد کابین می‌شود و آن را حس خواهید کرد. کم بودن نسبی ضخامت لاستیک بی ام و x3 نیز فقط ظاهرش جذاب است، وگرنه این مشکل را دوچندان می‌کند.

در حقیقت یکی دیگر از معایب بی ام و x3 رینگ‌های بزرگ آن می‌باشد. این رینگ‌های زیبا در بهبود ظاهر اسپرت بی ام و x3 نقش مهمی برعهده دارند. اما همین رینگ‌ها می‌توانند باعث دردسر برای مالکان گردند. این رینگ‌های ۱۸ اینچی را می‌توان عامل بخشی از خشکی سواری بی ام وx3  نیز دانست. لاستیک‌هایی که روی رینگ‌های این خودرو قرار دارند، دارای دیواره کوتاهی می‌باشند. به‌همین علت، عبور از دست‌اندازهای خطرناک می‌تواند منجربه ترکیدگی لاستیک گردد. شکی نیست که اگر رینگ‌های کوچک‌تری برای بی ام و x3 در نظر گرفته می‌شد، سواری خودرو نیز بهتر می‌شد. البته رینگ‌های بزرگ این خودرو، در بازار کشور ما از طرفداران زیادی برخوردار است و کمتر کسی حاضر است از آن‌ها  صرف‌نظر کند.

سنگینی فرمان بی ام و x3 نیز از معایب بی ام و x3 از نظر تجربه رانندگی است. اگر عادت به این نوع فرمان‌ها نداشته باشید، این مسئله می‌تواند برایتان آزاردهنده باشد.

معایب بی ام و x3

طراحی نه‌چندان دل‌چسب

یکی دیگر از معایب بی ام و x3 را می‌توان طراحی بیرونی معمولی و شاید زشت آن دانست. گرچه بسیاری از خودروهای شرکت بی ام و از نظر طراحی سرآمد هستند، اما در مورد این خودرو می‌توان طراحی بیرونی را جزء معایب آن برشمرد. البته این خودرو به‌هرحال بی ام و است و ردپایی آشکار از طراحی‌های دل‌انگیز بی ام و را در خود دارد. با این ‌حال باید گفت که اگر بخواهیم سخت نگیریم و طراحی را جزء معایب بی ام و x3 ندانیم، دست‌کم جزء مزایای آن هم نیست.

طراحی کابین و داشبورد بی ام و x3 نیز کاملاً معمولی است. اگر از کسانی هستید که انتظار دارید به خاطر قیمت بالای این خودرو، پس از خریدش با یک طراحی داخلی شگفت‌انگیز روبرو شوید، در ذوقتان خواهد خورد. بسیاری از سازندگان خودروهای رقیب بی ام و x3 یا حتی در بازه قیمتی پایین‌تر، اکنون خلاقیت‌های فراوانی را برای طراحی داخلی خود به خرج می‌دهند و جلوه مدرن‌تری به محصولاتشان داده‌اند. پس غیرمنطقی نیست که طراحی بیرونی و داخلی را جزء معایب بی ام و x3 به شمار آوریم.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

معایب بی ام و x3

قیمت بالا

گرچه بی ام و x3 یک خودروی لوکس مسافرتی می‌باشد، اما قیمت آن از دیگر خودروهای هم‌رده و همکلاس خود خیلی بالاتر است. این نیز از معایب بی ام و x3 می‌باشد که قیمت کارخانه آن چیزی بیش از 40000 دلار اعلام شده است. البته رقم یادشده بدون در نظر گرفتن بسیاری از آپشن‌ها می‌باشد. درصورتی‌که آپشن‌ها را هم در نظر بگیریم، قیمت نسخه صفر به بالای 55000 دلار هم می‌رسد. درحالی‌که رقبای این خودرو با قیمت‌های کمتری عرضه می‌شوند.

معایب بی ام و x3

سیستم تزریق سوخت مستقیم

در بی ام و x3 از سیستم تزریق سوخت مستقیم یا همان GDi استفاده‌شده است که یکی از معایب بی ام و X3 به‌شمار می‌گردد. در این سیستم انژکتورها روی محفظه احتراق قرارگرفته‌اند و عمل پاشش سوخت به‌صورت مستقیم انجام می‌گیرد. در حقیقت، سیستم تزریق سوخت این خودرو در کنار مزایایی که دارد، از معایبی نیز برخوردار می‌باشد. در صورتی که این سیستم خراب شود، هزینه تعمیر بسیار بالایی نسبت به نمونه‌های معمولی خواهد داشت. از طرفی دیگر، در خودروهایی که مجهز به سیستم تزریق سوخت مستقیم هستند، جرم‌گرفتگی سوپاپ‌های هوا یک ایراد متداول به‌شمار می‌رود. خودروی بی ام و x3 نیز از این امر مستثنی نمی‌باشد. شکی نیست که اگر درست و اصولی از خودرو استفاده گردد، این جرم‌گرفتگی دیرتر رخ می‌دهد. اما متاسفانه نمی‌توان به‌طور صددرصد از وقوع این مسئله جلوگیری نمود.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

هستند افرادی که وقتی از سخن معایب بی ام و x3 به‌میان می‌آید، سرشان را به‌سوی دیگری می‌گردانند و توجهی نمی‌کنند. چراکه به باور این افراد، سخن گفتن از معایب بی ام و x3 بی‌معنا است و خودرویی در این رده، ایراد قابل‌توجهی ندارد. این حرف درباره بسیاری از خودروهای هم‌رده با بی ام و x3 نیز صدق می‌کند. اما واقعیت آن است که معایب بی ام و x3 از جنبه‌هایی واقعاً جدی هستند. استهلاک بالای موتور، نشت روغن، سیستم تعلیق ضعیف و فرسودگی زودهنگام امکاناتی چون بالابر شیشه ایراداتی نیستند که بتوان از آن‌ها گذشت. همچنین اگر از افرادی هستید که به طراحی اسپرت و به‌روز خودرویتان اهمیت می‌دهید، احتمالاً ظاهر نه‌چندان هیجان‌انگیز بی ام و x3 مزید بر علت شود که در خرید آن تجدیدنظر کنید.

بیشتر بخوانید

معایب جک j5

مزایای جک s5

معایب دیگنیتی پرایم

مراکز خلوت تعویض پلاک تهران

تعویض پلاک میثم

بازار دست دوم خودرو خارجی