در این مقاله به بررسی مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 خواهیم پرداخت. شرکت خودروسازی رامک خودرو به عنوان نماینده اصلی کمپانی سانگ یانگ کره جنوبی در کشور محسوب می‌شود و از سال  2016 یعنی یک سال بعد از رونمایی رسمی ماشین تیوولی، نسبت به واردات تیپ‌های مختلف این ماشین اقدام‌کرد. درابتدای امر تیپ‌های اسپرت و الیت در سبد خرید رامک خودرو قرارگرفتند. به دلیل این که تیپ اسپرت نتوانست به علت عدم وجود برخی آپشن‌ها همچون سانروف نظر ایرانیان را به خود جلب‌کند، در اواخر سال 2017 تنها تیپ الیت به بازار کشور عرضه‌شد، تا این که عرضه این تیپ از خودروهای تیوولی نیز متوقف‌شده و جای خود را به تیپ آرمور داد.

اما از آغاز سال 2018 میلادی به علت وضع  قانون ممنوعیت واردات خودرو شرکت رامک خودرو که نسبت به پیش فروش تعداد زیادی از  ماشین های تیوولی اقدام کرده‌بود، نتوانست در برآوردن خواسته مشتریانش موفق عمل‌کند. تا اینکه در سال 2021 میلادی این گروه صنعتی نسبت به مونتاژ خودروهای سانگ یانگ تیوولی اقدام‌کرد و در زمستان سال 2021 میلادی بود که سرانجام توانست به تعهدات خود عمل‌کرده و نسخه‌های مونتاژشده این خودرو در کشور را به دست خریداران برساند. این تیپ از خودروها نیز به نسخه‌های تیوولی نیو‌فیس مونتاژ معروف شدند. درادامه با ما همراه باشید تا به صورت جامع به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 بپردازیم.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از دیدگاه طراحی

با مقایسه خودروهای تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نقطه نظر طراحی بدنه و داخل کابین مشخص می‌شود که خودروی مونتاژ داخل توانسته‌ است در این زمینه عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد. در طراحی نمای جلوی خودروها مشخص می‌شود که نسخه مونتاژی در کشور توانسته‌است به علت بهره‌گیری از رینگ‌های Y شکل با 5 پره و به رنگ نقره‌ای روشن جذابیت بصری خیره‌کننده‌تری را به نسبت رقیب وارداتی خود ایجادکند.

همچنین باید به این نکته اشاره‌کرد که خلاقیت به کاررفته در طراحی آیتم‌های متعددی همچون چراغ‌ها، جلوی پنجره‌ها و مه‌شکن‌های دایره‌ای باعث شده‌ است تا نمای بصری نسخه مونتاژ تیوولی در کشور نسبت به نوع وارداتی آن جذاب‌تر باشد. با عبور از نمای جلوی خودرو و حرکت به سمت نمای عقب این ماشین‌ها باید گفت که در این بین یعنی رخ جانبی تفاوت چندانی میان نسخه‌های مونتاژی و وارداتی دیده نمی‌شود.

اما زمانی که امر مقایسه خودروهای تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018  به طراحی نمای عقب این دو خودرو می‌رسد مشخص می‌گردد که همچون مورد قبل به علت وجود خلاقیت متمایزکننده در طراحی چراغ‌های عقب خودرو و البته وجود صورتی عضلانی، باعث می‌شود تا در این قسمت نیز نسخه مونتاژی عملکرد بهتری را به نسبت نسخه وارداتی از خود به نمایش بگذارد.

حال با بررسی نماهای جلو و عقب خودرو نوبت به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از  نظر طراحی داخل کابین می‌رسد. در این حالت باید گفت دو تفاوت عمده میان نسخه مونتاژی و وارداتی وجوددارد. اولین مورد به نحوه تعویض دنده بازمی‌گردد. درکل در نسخه مونتاژی تعویض دنده با جابجایی لیور دنده صورت می‌گیرد اما درنسخه‌های وارداتی این کار با کمک یک دکمه که در کنار لیور تعویض دنده قرارگرفته‌است، انجام می‌شود.

البته نباید از این نکته گذشت که لیور دنده در نسخه‌های مونتاژی مجهز به یک گردگیر نیز است. مورد دوم به مانیتورهای به کاررفته در طراحی داخل کابین خودرو مربوط می‌شود که در تیوولی آرمور از مانیتورهای 7 اینچ لمسی استفاده‌ شده‌ است درحالی که در نسخه‌های تیوولی نیوفیس مونتاژ اندازه مانیتور به 9 اینچ افزایش پیداکرده و سیستم اندروید آن نیز قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی را برخلاف همتای وارداتی خود دارا است.

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر فنی

امانتداری شرکت رامک خودرو در تحویل خودروهای مونتاژی و وارداتی تیوولی تنها منحصر به طراحی نمای بیرونی و داخل کابین این نسخه‌ها نبوده و به بخش فنی نیز قابل تعمیم است. در یک شمای کلی باید گفت که ویژگی‌های فنی تمام تیپ‌های خودروی تیوولی حاضر در بازار کشور اعم از مونتاژی و وارداتی یک نوع مشخصات فنی را نشان می‌دهند. مهندسین سازنده اعم از خودروسازان کره‌ای و ایرانی از یک موتور با پیشرانه 4 سیلندری که ظرفیت 1.6 لیتری داشته و از تنفس طبیعی بهره می‌برد، در نسخه‌های متعدد خودروی مورد نظر تعبیه کرده‌اند.

همچنین خاطرنشان می‌شود که نهایت قدرت اسب بخار و ماکزیمم گشتاور نیوتن‌برمتر موتور فوق به ترتیب 128 و 160 است. گفتنی‌است که گیربکس این خودرو‌ها بصورت 6 سرعته اتومات است. درادامه مقایسه فنی تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر مصرف سوخت نشان می‌دهد که هریک از دو نسخه فوق به صورت ترکیبی در هر 100 کیلومتر فارغ از ترددهای شهری و غیر شهری 7.6 لیتر سوخت مصرف می‌کند. باتوجه به این حجم از توان خروجی سرنشینان این خودرو باید زمانی در حدود 12 ثانیه منتظربمانند تا این ماشین از شتاب صفر به سرعت 100 کیلومتر برساعت برسد.

در ادامه جدول مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر مشخصات فنی عبارتند از:

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

مدل خودرو تیوولی نیوفیس مونتاژ تیوولی آرمور 2018
پیشرانه 4 سیلندر 4 سیلندر
حجم موتور 1.6 لیتر 1.6 لیتر
حداکثر قدرت 128 اسب بخار 128 اسب بخار
حداکثر گشتاور 160 نیوتن برمتر 160 نیوتن برمتر
گیربکس 6 سرعته اتومات 6 سرعته اتومات
مصرف سوخت (ترکیبی) 7.6 لیتر در هر صد کلیومتر 7.6 لیتر در هر صد کلیومتر
شتاب صفر تا 100 12 ثانیه 12 ثانیه
حداکثر سرعت 175 کیلومتر بر ساعت 175 کیلومتر بر ساعت

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر آپشن و امکانات رفاهی

حال با عبور از نقطه نظرات فنی و طراحی به کاررفته در نسخه‌های تیوولی موردبحث نوبت به مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر آپشن‌ها می‌رسد. در این زمینه نیز نسخه مونتاژی عملکرد بهتری را نسبت به نسخه وارداتی از خود نشان‌داده و این برتری نیز مدیون وجود سیستم کنترل حرکت در شیب یا DAC است. علاوه بر این مورد باید به وجود گرمکن سه حالته صندلی‌های جلو و همچنین سیستم تنظیم شدت نور صفحه کیلومتر نیز اشاره‌کرد. در ادامه مقایسه فنی تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر آپشن ها و امکانات رفاهی عبارتند‌از:

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

تجهیزات تیوولی نیوفیس مونتاژ تیوولی آرمور 2018
چراغ مجهز به چراغ های دیلایت و اتولایت با مه شکن های جلو و عقب و سیستم چراغ جلو هالوژن مجهز به چراغ های دیلایت و اتولایت با مه شکن های جلو و عقب و سیستم چراغ جلو هالوژن
سیستمهای مولتی مدیا مجهز به سیستم صوتی 6 اسپیکر و هندزفری – مجهز به
Bluetooth  و  USB و  MP3  و iPod  و   AUX و HDMI
مجهز به سیستم صوتی 6 اسپیکر و هندزفری – مجهز به
Bluetooth  ،  USB،  MP3  ، iPod ،  AUX، HDMI
صفحه نمایش بهره‌گیری از مانیتور 9  اینچی لمسی بهره‌گیری از مانیتور 7 اینچی لمسی
رینگ ها چرخ های جلو و عقب
215/45R18
چرخ های جلو و عقب
215/45R18
آینه بهره‌گیری از آینه عقب الکتروکرومیک با آینه جانبی تاشو برقی و آینه جانبی با تنظیم برقی و آینه جانبی با گرمکن بهره‌گیری از آینه عقب الکتروکرومیک با آینه جانبی تاشو برقی و آینه جانبی با تنظیم برقی و آینه جانبی با گرمکن
تهویه مطبوع دیجیتال با دریچه تهویه عقب دیجیتال با دریچه تهویه عقب
صندلی قابلیت تنظیم دستی صندلی راننده و سرنشین جلو – بهره گیری از گرمکن صندلی جلو با روکش صندلی چرم و ایزوفیکس صندلی با خروجی 12 ولت قابلیت تنظیم دستی صندلی راننده و سرنشین جلو  با صندلی عقب تاشو دو تکه –  بهره گیری از گرمکن صندلی جلو با روکش صندلی چرم  و ایزوفیکس صندلی با خروجی 12 ولت
شیشه برخورداری از سانروف با شیشه بالابر آنتی‌ترپ راننده برخورداری از سانروف با شیشه بالابر آنتی‌ترپ راننده
سیستم های هشدار دهنده برخورداری از انواع سنسور های جلو و عقب باران و فشار باد تایر برخورداری از انواع سنسور های جلو و عقب باران و فشار باد تایر
سایر امکانات برخورداری از کروز کنترل برخورداری از کروز کنترل

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر ایمنی

درادامه مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 نوبت به بررسی این دو خودرو از نظر امکانات ایمنی می‌رسد. با توجه به اینکه موسسه GLOBAL-ANCAP از هیچ شعبه‌ای در کشور برخوردارنیست، تنها نتایج تست تصادف تیوولی آرمور 2018 در دسترس است. تاکنون این خودرو دو بار مورد تست تصادف قرار گرفته‌ است که اولین مورد آن به موسسه KNCAP و مورد دوم به موسسه  EURO-ANCAP بازمی‌گردد. نتایج تست تصادف موسسات فوق به ترتیب عبارتنداز اخذ امتیاز 5 ستاره ایمنی و 4 ستاره ایمنی.

این نتایج درخشان نشان می‌دهد که خودروی فوق تا چه حد از نظر امکانات ایمنی قابل اتکا بوده و با توجه به اینکه کمپانی رامک خودرو امانت‌داری لازم را در خط مونتاژ به خرج داده‌است باید اذعان‌کرد که تیوولی نیوفیس مونتاژ نیز از نظر امکانات رفاهی خودرویی امن برای مشتریان ایرانی محسوب می‌شود. همچنین خاطرنشان می‌شود که مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 در این زمینه نیز تفاوت‌های چندانی را نشان نمی‌دهد. درادامه مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمان 2018 از نظر امکانات ایمنی عبارتند از:

تجهیزات تیوولی نیوفیس مونتاژ تیوولی آرمور 2018
تجهیزات ایمنی و حفاظتی  برخورداری از سیستمهای کنترل ایستایی در سربالایی، کنترل سرعت در سرازیری، برخورداری از کنترل های کشش، پایداری و ضد واژگونی  برخورداری از سیستمهای کنترل ایستایی در سربالایی، خودروهای کشش، پایداری و ضد واژگونی
کیسه هوا  مجهز به 6 کیسه هوا  مجهز به 6 کیسه هوا
سیستم ترمز بهره گیری از سیستم های توزیع نیرو ترمز و ترمز ضد قفل با ترمز کمکی- بهره گیری از سیستم های توزیع نیرو ترمز و ترمز ضد قفل با ترمز کمکی

مقایسه تیوولی نیو فیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر تجربه رانندگی

در بخش فنی به این نکته اشاره‌شد که شتاب صفرتاصد انواع خودروهای تیوولی اعم از مونتاژی و وارداتی بدون هیچ استثنایی 12 ثانیه است. بنابراین باید اذعان‌کرد که خودروی تیوولی به عنوان یک ماشین پرشتاب و تندوتیز محسوب نمی‌شود و نمی‌تواند عاشقان سرعت را راضی کند. اما باتوجه به اینکه سیستم‌های تعلیق و فنربندی به‌کاررفته در این خودرو از انعطاف‌پذیری مناسبی برخوردارهستند، نمره قابل‌قبولی به کیفیت سواری هریک از نسخه‌های مورد بحث اعطا می‌شود.

زمانی که این قابلیت ایده‌آل در کنار صندلی‌های راحت هردو ردیف عقب و جلو قرارمی‌گیرد موجبات راحتی خاطر مسافران را چه در ترددهای کوتاه‌مدت درون‌شهری یا مسافرت‌های بلندمدت برون‌شهری فراهم می‌سازد. علاوه بر این موارد نباید از گیربکس ۶ دنده اتوماتیک این خودرو نیز چشم‌پوشی کرد. هرچند که عادت کردن به این گیربکس می‌تواند تا حدودی ناملموس باشد اما باید اشاره‌ کرد که این گیربکس باعث شده‌است تا موتور خودرو در بهینه‌ترین حالت ممکن قرارگرفته و به نسبت توان خروجی مصرف سوخت ایده‌آلی را داشته‌ باشد.

با توجه به همین نکات در بحث مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر تجربه رانندگی باید گفت که این خودرو می‌تواند از ابعاد مختلفی همچون راحتی سرنشینان داخل کابین و نحوه انتقال نیرو به چرخ‌ها موجبات جلب رضایت خاطر خریداران را فراهم‌ سازد.

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018

مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 از نظر بازار فروش

قیمت تمام‌شده خودرو در بازار ایران بدون هیچ شک‌ و تردیدی به نرخ ارز و عوارض گمرکی مربوط می‌شود. به همین دلیل با توجه به افزایش قیمت دلار و البته بالا رفتن عوارض گمرکی مربوط به واردات خودروهای خارجی قیمت نسخه‌های متعدد تیوولی نیز در بازار کشور با افزایش قابل توجهی روبه‌رو بوده‌ است. اما باتوجه به امکانات قرارگرفته در این خودرو، ماشین تیوولی از جمله معدود خودروهای خارجی است که از قیمت‎‌گذاری بسیار مناسبی در بازار ایران برخورداراست.

اما همچنان بنا به دلایل مختلف خدمات پس از فروش نسخه‌های مورد بحث از خودروی تیوولی از قدرت و صلابت لازم برخوردار نبوده و از این نظر مقایسه تیوولی نیو فیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018 نشان می‌دهد که شرکت رامک خودرو باید در زمینه ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان قدرتمندتر ظاهرشود.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع‌بندی

در پایان مقایسه تیوولی نیوفیس مونتاژ با تیوولی آرمور 2018  باید به این نکته اشاره‌شود که این خودروها می‌توانند عاشقان سرعت و جوانانی که به یک رانندگی پر هیجان می‌اندیشند را سیراب‌ سازند اما درعوض با توجه به لیست آپشن‌ها، قیمت مناسب و همچنین هزینه نگهداری پایین باید گفت که به عنوان یک خودروی مطلوب خانوادگی محسوب می‌شود. بنابراین آن دسته از کسانی که به مسافرت‌های خانوادگی علاقه‌مند هستند و دوست‌دارند که از یک ماشین با ظاهر جذاب بهره‌ببرند باید نسبت به خرید هریک از خودروهای مورد بحث اقدام‌کنند.

 

بیشتر بخوانید

مشخصات فنی تیوولی مونتاژ

مشخصات فنی تیوولی آرمور

مقایسه تیوولی با رنو کپچر

مقایسه تیوولی و پژو ۲۰۰۸

مقایسه تیوولی و هاوال h2

مقایسه تیوولی و تیگو ۷