مقایسه و صحبت در مورد لوکس‌های بازار ایران در کنار جذابیت، لذت خاصی دارد. صحبت در مورد زیبایی و کیفیت است! هر سه ماشینی که برای این این مقاله انتخاب کردیم، از نظر قیمتی در یک بازه نزدیک به هم هستند و در دسته بندی لوکس قرار می‌گیرند. در این مقاله از سایت سوییچ به مقایسه جامع پورشه ماکان با ولوو XC90 و بی ام و X5 می‌پردازیم و امیدواریم بعد از مطالعه، بتوانید تصمیم بهتری برای خرید ماشین مورد نظر‌تان بگیرید.

معرفی اجمالی برندهای پورشه، ولوو و بی ام و

بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین خودروی کمپانی سوئدی، ولوو XC90است. ولوو تا پیش از این به دلیل استحکام و ایمنی بی‌نظیرش کاملا مورد توجه ماشین بازان قرار داشت. در سمت دیگر برند پورشه قرار دارد که به عنوان برند لوکس همواره مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. در آخر هم برند خوش نام بی ام و قرار دارد که به عنوان برند پیشرو و تکنولوژی محور بسیار پرطرفدار است. حال بی معطلی وقت آن رسیده تا به اولین نقطه از مقایسه یعنی تفاوت‌های ظاهری پورشه ماکان با ولوو XC90 و بی ام و X5 بپردازیم.

مقایسه ظاهری پورشه ماکان با ولوو XC90 و بی ام و X5

پورشه ماکان به عنوان یکی از آثار برجسته این برند، نماد تعادل بین طراحی مدرن و حفظ اصالت پورشه است. القای حس اسپرت به بینندگان این خودرو به واسطه رینگ‌ و لاستیک‌های بزرگ، کاری است که طراحان به خوبی در این خودرو انجام داده‌اند. البته که در تمامی قسمت‌های ماکان می‌توانید شاهد ظاهر اسپرت باشید و فقط معطوف به دید از بغل خودرو نیست.

عکس پورشه ماکان
پورشه ماکان

ولوو XC90 در دسته خودروهای بسیار جذاب قرار می‌گیرد که نگاه هر مخاطبی را مجذوب خود می‌کند. حتی از بدنه این ماشین می‌توان به امنیت بالای آن پی برد. نسل دوم XC90 یک انقلاب در بخش طراحی ولوو بود. مهندس‌ها و طراح‌های شرکت ولوو به طراحی و زیبایی بیش از هر زمانی اهمیت دادند و نتیجه آن خودرویی شد که در کنار مشخصات فنی قدرتمند، از نظر طراحی نیز رقیب مستقیم پورشه و بی‌ام‌و باشد.

عکس ولوو XC90
ولوو XC90

بی ام و همواره در زمینه طراحی خودرو جزو بهترین‌ها بوده و X5 هم از این قاعده مستثنا نیست. در اولین نگاه شما با ابهت این برند مواجه و با قابلیت‌های آفرودی جذب این خودرو می‌شوید. ب ام و با ساختار با کیفیت و فضای خوبی که در اختیار سرنشینانش قرار می‌دهد، بسیار راحت است.

عکس بی ام و X5
بی ام و X5

مقایسه فنی پورشه ماکان با ولوو XC90 و بی ام و X5

بی ام و X5 از نظر فنی یک غول تمام  عیار است! شتاب 5 ثانیه‌ای این ماشین، با حجم موتور 4.4 لیتری، 450 اسب بخار قدرت  و 649 نیوتون متر گشتاور به خوبی در مورد موتور توان فنی این ماشین خبر می‌دهد. 

در مقابل، دیگر رقیب آلمانی، پورشه ماکان، نیز آمار و ارقام درخشانی از خود به جای گذاشته است به شکلی که این کراس اوور با یک موتور 2 لیتری شتابی برابر با 6.7 ثانیه دارد. 252 اسب بخار قدرت با گشتاور 370 نیوتن متری حاصل تلاش مهندسین آلمانی است. 

در آخر به سراغ لوکس‌ترین و بزرگترین ساخته سوئدی‌ها می‌رویم، که شتاب آن فقط دو صدم ثانیه کمتر از رقیب آلمانی است. ولوو XC90 توانایی تولید 316 اسب بخار قدرت و 400 نیوتن متر گشتاور دارد.

عکس موتور بی ام و X5, ولوو XC90, پورشه ماکان
موتور بی ام و X5, ولوو XC90, پورشه ماکان

 

جدول مقایسه مشخصات فنی پورشه ماکان، ولوو XC90 و بی ام و X5

 

ماشین پورشه ماکان بی ام و X5

 

ولوو XC90

 

محورهای محرک دو دیفرانسیل دو دیفرانسیل دو دیفرانسیل
حجم موتور 1984 سی سی ۴۳۹۵ سی سی

 

1969 سی سی
سیلندر/ سوپاپ 4 سیلندر 16 سوپاپه 8 سیلندر 32 سوپاپه

 

4 سیلندر 16 سوپاپه
تنفس موتور تنفس طبیعی توربوشارژدوقلو سوپرشارژ و توربوشارژ
قدرت موتور 252 اسب بخار 450   اسب بخار 316 اسب بخار 
گشتاور 370 نیوتن متر  649  نیوتن‌متر  400  نیوتن‌متر 
نوع گیربکس 7 سرعته دوکلاچه ۸ سرعته اتوماتیک
8 سرعته خودکار
حداکثر سرعت ثبت شده 230 کیلومتر بر ساعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت

 

230 کیلومتر در ساعت
شتاب صفر تا 100 6.7 ثانیه 5  ثانیه 6.9  ثانیه
مصرف سوخت 7.4 لیتر در صد کیلومتر 12.5 لیتر در هر صد کیلومتر

 

7.7 لیتر در هر صد کیلومتر
حجم باک 55 لیتر ۸۵  لیتر 71 لیتر
طول 4697  میلی‌متر ۴۸۸۶ میلی‌متر 4950  میلی‌متر
عرض 1923 میلی‌متر ۱۹۳۸ میلی‌متر 2009  میلی‌متر
ارتفاع 1624 میلی‌متر 1646  میلی‌متر 1775  میلی‌متر
فاصله بین محورها 2807 میلی‌متر ۱۷۶۲ میلی‌متر 2985 میلی‌متر

 

استاندارد آلایندگی یورو 5 یورو 5

 

یورو 6
وزن خودرو 1770 کیلوگرم ۲۱۷۴ کیلوگرم 2025  کیلوگرم

  

مقایسه آپشن‌ها و امکانات رفاهی پورشه ماکان با ولوو XC90 و بی ام و X5

مگر می‎شود حرف از ایمنی باشد و صحبتی از ولوو در میان نباشد! این ماشین انواع و اقسام سیستم‌های کنترل الکترونیکی را دارد. ولوو XC90 تمام تست‌های ایمنی اروپا و آمریکا را با سربلندی گذرانده است و می‌توان به آن شاهکار ایمنی گفت. سراغ روخوانی از روی کاتالوگ نمی‌رویم، اما هر آن چه در مورد ایمنی انتظار دارید از سیستم ترمز تا ایربگ، همه در اختیار شما هستند تا با خیالی راحت و لذتی سرشار رانندگی کنید.

عکس ولوو XC90
ولوو XC90

 

هر چند که ایمنی ولوو بی رقیب و بالاتر از رقباست؛ اما این موضوع به معنای این نیست که پورشه و بی ام و در این زمینه ضعیف هستند. پورشه ماکان آپشن‌های متفاوتی دارد از حالت‌های مختلف رانندگی و سنسور تشخیص موانع تا هشت ایربگی که در داخل این ماشین تعبیه شده است. در مقابل بی ام و نیز امنیت بسیار بالایی دارد. کروز کنترل، پوشش نقاط کور، دوربین مخصوص پارک و شش ایربگ در کنار باقی سنسورهای ایمنی و رفاهی، بی ام و را تشکیل داده‌اند.

عکس بی ام و X5 و پورشه ماکان
بی ام و X5 و پورشه ماکان

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم از جهات مختلف سه خودروی پورشه ماکان، ولوو XC90 و بی ام و X5 را با هم مقایسه کنیم. در این سبک از مقایسه توجه به یک نکته، مثلا ایمنی فوق‌العاده ولوو، شتاب و قدرت بی ام و یا لوکس بودن و اصالت پورشه می‌تواند روی انتخاب ماشین انتخابی شما تاثیر داشته باشد. هر چند که هر سه خودرو جزو لوکس‌ترین‌های بازار ایران هستند، در نهایت انتخاب یک گزینه بین این سه خودرو وابسته به سلیقه و توجه به جزئیات هر گزینه است.

سوالات متداول

  1.     پورشه ماکان، ولوو XC90 یا بی ام و X5، کدام ماشین را انتخاب کنیم؟

انتخاب هر شخص با توجه به بودجه، سلیقه و جزییات هر ماشین می‌تواند متفاوت باشد. هر کدام از این خودروها در رده لوکس معامله می‌شوند و توضیحاتی که در این مقاله درباره هر خودرو داده شد، می‌تواند کمک کننده باشد.

  1.     چگونه می‌توان اقدام به خرید یا فروش هر کدام از این ماشین‌ها کرد؟

با توجه به نواسانات قیمتی و بازار پر ریسک خودرو به شما پیشنهاد می‌کنیم هر گونه خرید یا فروش خودرو را در بستری امن انجام دهید. سوییچ پلتفرم امن و سریع خرید و فروش خودرو است که معامله را برای شما راحت می‌کند.

  1.     کدام ماشین از نظر فنی قوی‌تر است؟

بین خودروهای پورشه ماکان با ولوو XC90 و بی ام و X5، بی ام و X5 از نظر فنی قوی‌تر است. این ماشین حجم موتور 4.4 لیتری، 450 اسب بخار قدرت  و 649 نیوتون متر گشتاور دارد.