مقایسه هیوندای 30i با 20i، موضوع این مقاله از سری مقالات مجله خودرو سوئیچ است. خودروهای دارای کلاس هاچ‌بک مینی به علت دارا بودن طراحی جذاب و مخاطبان جوان بسیاری را به سمت خود کشیده‌اند. در این بین دو محصول از کمپانی هیوندای که دارای شباهت ظاهری بالایی به همدیگر هستند، نسبت به سایر محصولات هاچ بک فروش بالایی را به ثبت رسانده‌اند.

معرفی

قبل از شروع به مقایسه هیوندای 30i با 20i لازم است این دو خودرو را مورد معرفی قرار دهیم. ابتدا به معرفی هیوندای 30i می‌پردازیم، نسل اول از این محصول کمپانی هیوندای، در سال ۲۰۰۷ معرفی شد و تولید آن تا سال ۲۰۱۲ ادامه داشت. آخرین مدل از این خودرو که در بازار ایران قرار دارد، مربوط به سال ۲۰۱۲ می‌باشد، که به واسطه دارا بودن طراحی جذاب امکانات رفاهی بالا محبوبیت مناسبی را به دست آورده است.

در مقابل هیوندای 20i قرار دارد که مانند رقیب خود یکی دیگر از محصولات هاچ بک  کمپانی هیوندای است. هیوندای 20i نخستین بار در سال ۲۰۰۸ در نمایشگاه خودرو پاریس مورد معرفی قرار گرفته و در بین دو مدل دیگر 10i و 30i قرار دارد. نسل دوم از این خودرو در سال ۲۰۱۴ مورد معرفی قرار گرفت و شرکت کرمان موتور چند سال بعد وظیفه مونتاژ این محصول از کمپانی هیوندای را برعهده گرفت.

مقایسه هیوندای 30i با 20i از نظر طراحی

در ابتدا قصد داریم به مقایسه هیوندای 30i با 20i از نظر طراحی بپردازیم. i30 در مقایسه با سایر هاچ‌بک‌های موجود در بازار ایران از نظر طراحی هیجان کمتری را به مخاطبان خود انتقال می‌دهد. طراحان کمپانی هیوندای در این محصول است از کمپانی خود با استفاده از چراغ‌های بزرگ و جلوپنجره باریک طراحی هماهنگی  را به نمایش گذاشته‌اند.

 در مقابل 20i دارای زبان طراحی مدرن‌تری نسبت به رقیب خود بوده و به همین ترتیب توانسته مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کند. هیوندای 20i یکی از خودروهای جذاب در سگمنت هاچ بک است، که استفاده از چراغ‌های جلو بزرگ به همراه خط متصل کننده آن به بدنه ظاهر جذابی را به ارمغان آورده است.

مقایسه هیوندای 30i با 20i

در ادامه مقایسه هیوندای 30i با 20i به بررسی طراحی کابین این خودرو می‌پردازیم. هنگامی که به داخل کابین هیوندای آی ۳۰ وارد می‌شویم، اولین مورد طراحی ساده و هماهنگ آن توجه ما را به خود جلب می‌کند. استفاده از دریچه‌های تهویه هوا به شکل به شکل مستطیل سبب شده تا این خود طراحی مدرنی را در اختیار مخاطبان قرار ندهد؛ اما از طرفی طراحی قرینه بخش داشبورد ظاهر کلاسیک و منظمی را به نمایش می‌گذارد.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

 در مقابل هیوندای 20i دارای طراحی داخل کابین و جذاب‌تری نسبت به رقیب خود است، به خصوص استفاده از ترکیب دو رنگ در داشبورد و روکش‌های صندلی نمای جذاب و مدرنی را به نمایش می‌گذارد. تنها ایراد مربوط به طراحی داخل کابین هیوندای 20i طراحی فرمان است، که نسبت به رقبای این خودرو دارای طراحی کلاسیک می‌باشد.

مقایسه هیوندای 30i و 20i از نظر فنی

 مقایسه هیوندای 30i با 20i از نظر طراحی نوبت به بررسی مشخصات این دو خودرو از نظر فنی می‌رسد. همانطور که در جدول زیر هم به آن اشاره کردیم، آی 30 به علت دارا بودن سیستم پیشرانه پرحجم قادر است، شتاب صفر تا صد بهتری را در اختیار راننده و سرنشینان خود قرار داده و حداکثر سرعت مناسبی را برای راننده فراهم نماید. در مقابل آی ۲۰ دارای میزان مصرف سوخت کمتری است. یکی دیگر از تفاوت‌های فاحش در میان این دو خودرو استفاده از سیستم گیربکس اتوماتیک در 30i می‌باشد.

مدل خودرو I30 I20
پیشرانه بنزینی 4 سیلندر، 16 سوپاپ بنزینی 4 سیلندر، 16 سوپاپ
حجم موتور 1975 سی سی 1396 سی سی
حداکثر قدرت 141 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه 99 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 186 نیوتون متر در 4300 دور در دقی 137 نیوتن متر در 4200 دور دقیقه
گیربکس 4 دنده اتوماتیک 4 دنده دستی
مصرف سوخت (ترکیبی) 7.6 لیتر در 100 کیلومتر 6.5 لیتر در 100 کیلومتر
شتاب صفر تا 100 11 ثانیه 12.9 ثانیه
حداکثر سرعت 250 کیلومتر بر ساعت 170 کیلومتر بر ساعت

امکانات و تجهیزات رفاهی

در این بخش به مقایسه هیوندای 30i با 20i از نظر امکانات و تجهیزات رفاهی می‌پردازیم. این خودرو از نظر قیمت در رده بندی خودروهای اقتصادی قرار دارد؛ اما متاسفانه افزایش قیمت ارز سبب شده قیمت این خودرو‌ها افزایش یابد. با توجه به اطلاعات موجود در جدول زیر نتیجه می‌گیریم، هیوندای 30i به علت دارا بودن تعداد امکانات رفاهی بیشتر شرایط مناسبی را از نظر رفاهی برای راننده و سرنشینان خود فراهم می‌کند و در مقایسه با رقیب خود امتیاز بالایی را به دست می‌آورد.

تجهیزات I30 I20
چراغ جلو: دارای سیستم کنترل اتوماتیک نور چراغ‌ها، دارای سیستم تنظیم ارتفاع نور دستی، دارای مه شکن

عقب: چراغ‌های LED طیفی به همراه مه شکن

جلو: روشن و خاموش شدن چراغ‌ها به صورت اتوماتیک، تنظیم ارتفاع چراغ‌ها از داخل کابین به صورت دستی، دارای مه شکن

عقب: دارای چراغ‌های LED طیفی، دارای مه شکن

سیستمهای مولتی مدیا نمایشگر میزان باد تایرها ، نمایشگر اطلاعات سفر و نمایشگر اطلاعات راننده به صورت Super Vision، سیستم صوتی مجهز به 4 بلندگو قابلیت پخش CD به همراه چنجر 6 تایی ، دارای پورت USB ، AUX ، iPod Cable نمایشگر میزان باد تایر، نمایشگر اطلاعات سفر و نمایشگر اطلاعات راننده به صورت SUPER VISION، CD Player به همراه پورت AUX / IPOD/ USB و پخش MP3 و رادیو، خروجی 6 بلندگو
رینگ ها 17 اینچ 15 اینچ
آینه آینه الکتروکرومیک جهت سهولت دید راننده در شب، آینه‌های خارجی با حالت الکتروکرومیک و تنظیم برقی به همراه راهنمای LED و دارای گرمکن، دارای چراغهای روشنایی بر روی آینه‌ها، قابلیت تاشوندگی آینه‌ی الکتروکرومیک جهت سهولت دید راننده در شب، آینه‌های خارجی با حالت الکتروکرومیک و تنظیم برقی به همراه راهنمای LED، دارای گرمکن، با قابلیت تا شوندگی
تهویه مطبوع دارای سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، دارای سیستم کنترل کیفیت هوا AQS و فیلتر هوا داخل اتاق ، دارای Cool Box کنترل اتوماتیک، دارای محفظه‌ی خنک نگه دارنده
صندلی جلو: دارای سیستم هوشمند پشت سری ها برای جلوگیری از صدمات تصادف، دارای روکش پارچه‌ای با تنوع رنگی، صندلی راننده دارای تنظیم برقی، دارای سیستم گرمکن صندلی‌ها با قابلیت تنظیم گودی کمر عقب: دارای روکش پارچه ای با تنوع رنگی، دارای پشت سری فعال و هوشمند، دارای سیستم گرمکن جلو: دارای پشت سری های فعال در هنگام تصادف، دارای روکش پارچه ای با تنوع رنگ، دارای تنظیم برقی صندلی راننده، گرمکن صندلی، قابلیت تنظیم گودی کمر

عقب: دارای روکش پارچه‌ای با تنوع رنگی

شیشه تنظیم برقی تمام پنجره‌ها، بخار زدای اتوماتیک شیشه‌ها، شیشه های سولار شیشه بالابر های برقی در جلو و عقب، بخار زدای شیشه، شیشه‌های سولار
سیستم های هشدار دهنده مجهز به سنسور پارک، سیستم کروز کنترل هوشمند با قابلیت حفظ فاصله با خودروی مقابل دارای کروز کنترل
سایر امکانات مجهز به سنسور باران جهت کارکرد اتوماتیک برف پاک کن‌ها دارای سنسور باران

امکانات ایمنی

مهمترین بخش در مقایسه هیوندای 30i با 20i مربوط به امکانات ایمنی است، که این دو خودرو در اختیار راننده و سرنشینان خود قرار می‌دهند. هر دو خودرویی که در این مقاله مورد مقایسه و بررسی قرار می‌دهیم در تست‌های تصادف و ایمنی موسسه یورو انکپ اروپا  شرکت کرده‌اند به واسطه شرکت در این تست‌ها هیوندای 30I توانسته ۵ ستاره ایمنی را دریافت کند و در نتیجه نسبت به رقیب خود که تنها موفق به دریافت ۴ ستاره ایمنی شده است، شرایط ایمنی بهتری را برای راننده و سرنشینان خودرو فراهم نماید. اطلاعات مربوط به امکانات ایمنی هر دو خودرو هاچ‌بک در جدول زیر مورد بررسی قرار داده شده است.

تجهیزات I30 I20
تجهیزات ایمنی و حفاظتی سیستم کلید ضد سرقت، دارای قفل مرکزی در اختیار راننده، دارای ریموت کنترل رادیویی ریموت کنترل جهت باز و بسته نمودن درها به همراه دزدگیر، دارای سیستم ضد سرقت ایموبلایزر
کیسه هوا مجهز به 6 کیسه هوای ایمنی که شامل: جلو، جانبی، پرده‌ای محافظ سر، کلید غیر فعال سازی کیسه هوای ایمنی جهت نصب صندلی کودک 6 عدد : راننده، سرنشین کناری، جانبی، پرده‌ای
سیستم ترمز چهارچرخ دیسکی، دارای سیستم مدیریت پایداری خودرو به همراه سیستم دستی ترمز پارک، ABS دارای 4 کاناله به همراه EBD چهارچرخ دیسکی، دارای سیستم مدیریت پایداری خودرو به همراه سیستم دستی ترمز پارک، ABS دارای 4 کاناله به همراه EBD

تجربه رانندگی

موضوعی که در این بخش به آن خواهیم پرداخت، مقایسه هیوندای 30i با 20i از نظر تجربه رانندگی است. i20 در مقایسه با رقیب خود به علت دارا بودن فاصله محور به محور کمتر فضای محدودی را در اختیار سرنشینان قسمت عقب خودرو قرار می‌دهد؛ اما با این حال سواری نسبتا نرم و هندلینگ خوب سبب شده تا بتواند امتیاز بالایی را از نظر تجربه رانندگی به ثبت برساند.

در مقابل هیوندای i30 دارای ایمنی بالاتر و فضای جادار در کابین است، که برخورداری از این موارد سبب می‌شود، تجربه رانندگی مطلوبی را از خود در ذهن راننده و سرنشینان به ثبت برساند.

 تحلیل شرایط بازار برای هیوندای 30i با 20i

آخرین بخش در مقایسه مقایسه هیوندای 30i با 20i مربوط به شرایط بازار است که این دو خودرو در اختیار راننده خود قرار می‌دهند. برخورداری از طراحی جذاب در  هیوندای 20i سبب شده این خود را نسبت به رقیب خود بازار فروش دست دوم بهتری را تجربه کند.  علاوه بر این تعداد هیوندای آی 30  وارد شده به بازار ایران در مقایسه با رقیب محدودتر است که سبب می‌شود قطعات و لوازم یدکی ایران خودرو  به سختی در اختیار مالک آن قرار گیرد.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام آخر

با توجه به مقایسه هیوندای 30i با 20i نتیجه می‌گیریم، 20i به علت دارا بودن طراحی جذاب و مدرن گزینه مناسبی برای قشر جوان است. همچنین در مقابل هیوندای 30i به علت دارا بودن امکانات ایمنی و فضای داخل کابین بزرگتر برای خانواده‌های کم جمعیت مناسب است.

بیشتر بخوانید

مقایسه سانتافه با دیگنیتی پرایم

مقایسه سانتافه و زانتیا

مقایسه تیوولی با رنو کپچر

مقایسه تیوولی و پژو ۲۰۰۸

مقایسه تیوولی و هاوال h2

مقایسه تیوولی و تیگو ۷