خودروهای پرفروش کره‌ای در ایران‌ رقبای بسیار سرسختی را به چشمان خود دیده‌اند. درحال حاضر رقابت سنگینی میان دو خودرو کیا سراتو و هیوندای النترا در جریان است. این دو خودرو نماینده ماشین‌های کره‌ای در ایران محسوب می‌شوند. پیش‌ از این دو ماشین، خودروهایی همچون مزدا ۳ و دیگر رقبای کره‌ای تا مدت‌ها در حال تاخت‌ و‌ تاز در جاده‌های کشور بودند. با ورود ماشین‌های کیا سراتو و هیوندای النترا، جان تازه‌ای به بازار خودروهای کره‌ای در کشور بخشیده‌ شد.

ثبت درخواست فروش خودرو

 

کدام نسل‌ سراتو و النترا وارد ایران شدند؟

خودرو کیا سراتو در سه نسل به بازار کشور راه پیدا‌ کرد. ابتدا در سال ۲۰۱۳ میلادی بود که نسل سوم کیا سراتو پا به ایران گذاشت و سپس در سال ۲۰۱۶ میلادی، تغییرات جزئی در فیس لیفت را به خود دید. تا اینکه مجدداً سال ۲۰۱۷ عرضه آن در کشور آغاز شد. خودروی هیوندای النترا نیز از سابقه طولانی‌تری نسبت به رقیب هموطن خود برخوردار است و برای اولین بار، نسل ششم از این خودرو در سال ۲۰۱۵ رونمایی گردید. عرضه آن در بازارهای جهانی از سال ۲۰۱۶ آغاز شد تا اینکه در سال ۲۰۱۷ راه خود را به بازارهای ایران‌ پیدا کرد.

 

موشکافی طراحی سراتو و النترا

  • نمای بیرونی

اولین وجه تمایز میان کیا‌ سراتو و هیوندای النترا مربوط به طراحی ظاهری آن‌هاست. خودرو کیا سراتو در طول سه نسل‌ خود با تفاوت‌های عمده‌ای در بخش ظاهری روبرو شد. زیرا مهندسین سازنده، هر مرتبه با اعمال تغییرات، تلاش داشتند ظاهری خشن، اسپرت و جوان‌پسند به این خودرو داده و به نوعی ذات رقابت‌پذیری خودرو را افزایش‌ دهند.

بزرگترین تغییر که در طی سه نسل کیا سراتو دیده‌ شد مربوط به کشیده‌‌تر شدن چراغ‌های جلو است. در مقابل، هیوندای النترا نیز همچون هم‌آورد خود، از صورتی اسپرت برخوردار است. برگ برنده هیوندای النترا، رینگ‌های این ماشین است، چرا که در بالا بردن جذابیت خودرو تاثیر به سزایی دارند. نمای بخش عقب النترا نیز از ظاهری جوان‌پسندتر برخوردار است. 

عکس نمای بیرونی کیا سراتو و هیوندای النترا
نمای بیرونی کیا سراتو و هیوندای النترا
  • نمای داخلی

به علت فاصله محوری تقریبا مشابه دو خودرو، فضای در اختیار سرنشینان، تقریباً یکسان است. اما متریال به‌کاررفته در ساخت کابین هیوندای النترا بسیار باکیفیت‌تر است. در ساخت کابین این ماشین از متریال با تریم نقره‌ای استفاده شده است و زمانی که این اِلِمان در کنار آیتم فیبر کربن مصنوعی قرارمی‌گیرد، نمای بسیار زیباتری را به نسبت کیا سراتو ارائه می‌کند. بنابراین می‌توان گفت نمره کابین کیا سراتو در حد متوسط بوده اما جذابیت و شیک‌ بودن هیوندای النترا در حد عالی است. همین موضوع، برتری این خودرو را در بخش طراحی داخلی نشان می‌دهد.

عکس نمای داخلی کیا سراتو و هیوندای النترا
نمای داخلی کیا سراتو و هیوندای النترا

کیا سراتو و هیوندای النترا زیر ذره‌بین فنی

اگرچه کیا سراتو در قسمت طراحی نتوانست در مقابل هیوندای النترا خودی نشان‌ دهد؛ اما در بخش مشخصات فنی، برتری جزئی را نسبت به رقیب خود دارد. هردو خودرو، از گیربکس ۶ دنده اتومات با محور محرک جلو بهره‌ می‌برند. کیا سراتو به دلیل داشتن قابلیت شیفترهای پشت فرمان، دست برتر نسبت به النترا دارد.

عکس موتور کیا سراتو و هیوندای النترا
موتور کیا سراتو و هیوندای النترا

البته عملکرد خودروها در جاده‌های مستقیم و پر پیچ‌ و خم متفاوت است. النترا در پیچ‌ها عملکرد بسیار بهتری، نه تنها نسبت به کیا‌ سراتو بلکه دیگر خودروهای هم‌رده، از خود نشان می‌دهد. در کل باید اذعان کرد که عملکرد فنی هردو خودرو کیا سراتو و هیوندای النترا کاملاً قابل قبول بوده و در عین حال، فضای درون کابین نیز به خوبی عایق‌بندی شده است. ناگفته نماند که هر دو خودروی کیا سراتو و هیوندای الانترا از یک موتور بهره می‌برند. در ادامه، جدول مشخصات فنی کیا سراتو و هیوندای النترا را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم.

  • مشخصات فنی و عملکرد
کیا سراتو هیوندای الانترا
نوع موتور بنزینی بنزینی
حجم موتور 1999 cc 1999 cc
سیلندر/سوپاپ 4 سیلندر 16 سوپاپ 4 سیلندر 16 سوپاپ
تنفس موتور تنفس طبیعی تنفس طبیعی
قدرت موتور 161 اسب بخار 152 اسب بخار
گشتاور 209 نیوتن‌متر 179 نیوتن‌متر
نوع گیربکس 6 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک 6 سرعته اتوماتیک
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو
حداکثر سرعت ثبت شده 210 کیلومتر بر ساعت 202 کیلومتر بر ساعت
شتاب صفر تا صد 10.5 ثانیه 10.4 ثانیه
مصرف سوخت ترکیبی 8.4 لیتر 7.4 لیتر
استاندارد آلایندگی یورو 4 یورو 6
  • ابعاد و ظرفیت
طول 4560 mm 4569 mm
عرض 1780 mm 1801 mm
ارتفاع 1435 mm 1450 mm
فاصله دو محور 2700 mm 2700 mm
نوع بدنه سدان سدان
وزن 1230 کیلوگرم 1350 کیلوگرم
تعداد سرنشینان 5 نفر 5 نفر
حجم باک 50 لیتر 50 لیتر

وضعیت امکانات رفاهی سراتو و النترا

النترا و سراتو در تمامی آپشن‌ها تقریباً با یکدیگر مشترک هستند. عمده‌ترین تفاوتی که میان کیا سراتو و هیوندای النترا وجود دارد، مربوط به سیستم صوتی النترا است که از برند اینفینیتی بهره می‌برد. به همین جهت، کیفیت سیستم صوتی این خودرو از دیگر رقیب خود بالاتر است. اما با این حال، صندلی راننده در کیا ‌سراتو از تنظیمات پیشرفته‌تری نسبت به النترا برخوردار است. به همین جهت، افرادی که سخت‌پسند هستند احتمالا کیا سراتو را بر هیوندای النترا ترجیح می‌دهند.

عکس فضای داخلی کیا سراتو و هیوندای الانترا
فضای داخلی کیا سراتو و هیوندای الانترا

بین سراتو و النترا کدام ایمن‌تر است؟

یکی از موضوعات درخشانی که با مقایسه سراتو و النترا عیان می‌شود، مربوط به ایمنی قابل تحسین این دو خودرو است. این موضوع در ژن هر دو خودروی کیا سراتو و هیوندای النترا نهفته‌ است و نسل به نسل نیز منتقل می‌شود. سراتو و النترا در سال ۲۰۱۸ میلادی در موسسه بیمه و ایمنی بزرگراه‌های آمریکا که به اختصار IIHS نامیده می‎‌شود، مورد تست قرار‌گرفتند. هر دو خودرو با رتبه ممتاز بسیارعالی تست تصادف خود را به پایان رساندند.

کیا سراتو و هیوندای النترا از امکاناتی نظیر رانندگی بین خطوط و ترمز خودکار بهره نمی‌برند؛ اما همچنان موفق به اخذ امتیاز کامل تست تصادف از موسسه فوق‌ شدند. از این رو می‌توان نتیجه گرفت تجهیزات ایمنی و امکانات رفاهی هردو ماشین در حد خوبی بوده و خریداران از این نظر هیچ‌گونه شکی به دل خود راه‌ ندهند.

 تجربه رانندگی با سدان‌های کره‌ای

هیوندای النترا از سیستم هندلینگ بهتری نسبت به کیا‌سراتو بهره می‌برد. همین موضوع نشان می‌دهد که از تعادل بالاتری برخوردار است، در نتیجه فرمان پذیری این ماشین مخصوصاً در جاده‌های پر پیچ‌ و خم بهتر است.

عکس پشت آمپر کیا سراتو و هیوندای الانترا
پشت آمپر کیا سراتو و هیوندای الانترا

از طرفی کیا ‌سراتو تجربه یک رانندگی سخت، خشن و اسپرت را به ارمغان می‌آورد و تنها به عاشقان هیجان و سرعت توصیه می‌شود. البته ناگفته نماند که هیوندای النترا به عنوان یک خودروی چند منظوره در تجربه رانندگی شناخته می‌شود که هم می‌تواند رانندگی اسپرت و هم رانندگی آرام و لاکچری را به خریداران خود هدیه‌ دهد.

تحلیل بازار کیا سراتو و هیوندای النترا

تجربه ثابت کرده است که ایرانیان بین این دو سدان، خودروی النترا را بر سراتو ترجیح می‌دهند که البته این موضوع چند دلیل عمده دارد. اولین مورد آن به عرضه بهتر هیوندای النترا نسبت به کیا سراتو بازمی‌گردد. دومین مورد نیز به رخ خشن‌تر و زیباتر این ماشین نسبت به دیگر هم‌وطن خود محسوب می‌شود. به همین دلیل، بازار فروش دست دوم آن پررونق‌تر است. البته این موضوع به معنی کیفیت پایین‌تر کیا ‌سراتو نیست اما به طور کلی، خانواده‌های ایرانی هیوندای النترا را بر کیا ‌سراتو ترجیح می‌دهند.

 جمع‌بندی نهایی

به طور کلی تشابهات فراوانی میان این دو خودرو وجود دارد و هردو ماشین برای امورات روزمره و مسافرت بسیار کارآمد هستند. کیا سراتو مخصوص افرادی است که عاشق سرعت و هیجان رانندگی هستند. در مقابل، کسانی که به نمای زیباتر و شکیل‌تر اهمیت می‌دهند، هیوندای النترا گزینه مناسبی برای آن‌هاست.

سوالات متداول

  • بین سراتو و النترا، از لحاظ فنی کدام یک عملکرد بهتری دارد؟

هر دوی این خودروها حجم مشابهی در پیشرانه دارند و از این رو عملکرد فنی آن‌ها نزدیک به هم است. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر بیان کنیم، هیوندای النترا شتاب بهتری نسبت به رقیب خود دارد. 

  • آخرین مدل موجود از این خودروها برای چه سالی است؟

آخرین مدل موجود سراتو و النترا در ایران برای سال 2017 و 2018 است. بعد از این سال‌ها به علت تحریم و ممنوعیت واردات خودرو، نسل‌های جدیدتر از حضور در بازارهای ایران محروم بودند.

  • قیمت سراتو و النترا چقدر است؟

با توجه به نوسانات بازار نمی‌توان قیمت دقیقی از این خودروها قرار داد. برای اطلاع از قیمت دقیق سراتو و النترا می‌توانید به وبسایت سوییچ مراجعه کرده و از نمایشگاه آنلاین بازدید نمایید. همچنین برای ارائه خدمات کارشناسی، خرید و فروش خودروی مورد نظر شما، کارشناسان سوییچ آماده ارائه خدمت به شما هستند.