علائم خرابی اگزوز خودرو؛ 14 مورد از نشانه‌های خرابی اگزوز

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم خرابی اگزوز خودرو بپردازیم. قبل از اینکه علائم خرابی اگزوز خودرو را بررسی کنیم، باید بدانید که سیستم اگزوز، یکی از سخت‌ترین سیستم‌های خودرو است؛ دودهای مضر را از موتور و سرنشینان دور می‌کند و در عین حال، عملکرد خودرو را افزایش و صدای موتور را کاهش می‌دهد.

اگزوز خودروی شما چه از نوع معمولی یا چه از نوع حرفه‌ای باشد، به همان اندازه که از آن نگهداری و مراقبت می‌کنید، برای شما کار خواهد کرد. اگزوز آسیب‌دیده یا از کارافتاده، بر عملکرد خودرو، مصرف سوخت، صدای ماشین و… تاثیر می‌گذارد. اگر وسیله نقلیه شما هر یک از این علائم را نشان می‌دهد، نیاز به بررسی خواهد داشت.

1. سر و صدای بیش از حد اگزوز 

یکی از واضح‌ترین علائم خرابی اگزوز خودرو را می‌توان سر و صدای زیاد، یا تغییر مشخص در صدای آن دانست. دلیل آن هم می‌تواند زنگ‌زدگی صداگیر، ترک در لوله یا نشتی واشر آن باشد. هر جا که سیستم اگزوز در معرض خطر قرار گرفته باشد، صدایی بلند تولید می‌کند. به دلایل متعددی، این مسئله را نباید نادیده گرفت. دلیل اول اینکه عملکرد سوخت ضعیف شده و مصرف آن بالا می‌رود، دوم اینکه ممکن است به علت صدای زیاد اگزوز، جریمه شوید.

2. مصرف سوخت بالا از علائم خرابی اگزوز خودرو

یکی ازعلائم خرابی اگزوز خودرو که کمتر به آن توجه می‌شود، افزایش قابل توجه مصرف سوخت است. البته این موضوع می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، اما خب، احتمال خرابی اگزوز را هم در نظر داشته باشید. دلیل افزایش مصرف سوخت در این موقعیت این است که موتور شما با داشتن یک اگزوز شکسته، باید سخت‌تر‌ کار کند و همین باعث می‌شود که سوخت بیشتری مصرف شود.

علائم خرابی اگزوز خودرو

3. شتاب آهسته از علائم خرابی اگزوز خودرو

اگر متوجه شدید که مجبورید برای دریافت نیرو از موتور ماشین، پای خود را بیشتر از همیشه روی پدال گاز فشار دهید، احتمالا سیستم اگزوز شما به درستی کار نمی‌کند. علت این مشکل، اغلب به دلیل نشتی در قسمتی در اگزوز است، شاید نشتی کوچک باشد و منجر به سر و صدای زیاد نشود، اما دلیل نمی‌شود که وجود نداشته باشد.

 4. بوی بد گازهای مضر

بوی بد گازهای مضر که از هر طرف وسیله نقلیه شما می‌آید، احتمالاً به این معنی است که این گازها قبل از رسیدن به مبدل کاتالیزوری، به علت نشتی در لوله یا آسیب خود مبدل کاتالیزوری، به اطراف منتشر می‌شوند. این مشکل، یکی از علائم خرابی اگزوز خودرو است که باید فوراً برطرف شود، زیرا این گازهای سمی می‌توانند به داخل کابین خودرو نفوذ کرده و مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کنند. در صورت بروز این مشکل، ریسک نکنید و خودروی خود را برای بازرسی کامل به یک متخصص نشان دهید.

5. صدای کوبش یا ضربه از زیر وسیله نقلیه

اگر صدای کوبیدن یا تق تق را از زیر ماشین خود می‌شنوید، ممکن است یکی از زیرگیرهای اگزوز شل شده باشد یا حتی نشانه شکستگی لوله باشد. اگر متوجه شدید که صداگیر یا انتهای لوله روی زمین کشیده می‌شود، این نشانه، به طور واضح یکی از علائم خرابی اگزوز خودرو است که نشان دهنده‌ی این است که قطعا چیزی اشتباه است؛ نباید اگزوز را اینگونه رها کنید، مشکل باید در اسرع وقت برطرف شود.


6. زنگ‌زدگی ناشی از خوردگی

صداگیرها و انتهای لوله‌ به دلیل ایجاد خوردگی، مستعد زنگ‌زدگی هستند. هر بار که ماشین روشن می‌شود، همه چیز گرم می‌شود؛ از آنجایی که سیستم اگزوز زمانی که خودرو در حال استفاده نیست خنک می‌شود، می‌تواند رطوبت را جذب کند و در نتیجه خوردگی ایجاد شود. با گذشت زمان، این رطوبت می‌تواند باعث زنگ‌زدگی انتهای لوله و صداگیر عقب شود.

زنگ‌زدگی در ماشین‌هایی که مسافت‌های کوتاه طی می‌کنند بیشتر است، زیرا لوله اگزوز آنقدر هم داغ نمی‌شود که بخواهد آب را تبخیر کند و همین تجمع آب و رطوبت، موجب زنگ‌زدگی می‌شود. اگر متوجه زنگ‌زدگی زیاد و خوردگی بیش از حد معمول شده‌اید، آسیب صداگیر را در پیش دارید؛ پس صبر نکنید تا اگزوز از هم بپاشد، وسیله نقلیه خود را به یک متخصص نشان دهید تا آن را بررسی کند.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

7. ناقص سوختن موتور از علائم خرابی اگزوز خودرو

ناقص سوختن موتور می‌تواند یکی از علائم خرابی اگزوز خودرو باشد. هرچند که دلایل زیادی برای روشن نشدن موتور وجود دارد، قطعا یکی از آن‌ها می‌تواند اگزوز باشد که احتمالا با روشن شدن چراغ‌ چک موتور، خودش را نشان می‌دهد. در داخل سرسیلندر، محفظه سوپاپ اگزوز قرار دارد که دود خروجی از موتور را به منیفولد اگزوز و سپس لوله آن وارد می‌کند. اگر هر نوع انسداد یا رسوب در سیستم اگزوز وجود داشته باشد، بخارها به خوبی از محفظه خارج نمی‌شوند و همین مسئله باعث می‌شود موتور از کار بیفتد.

8. بوی سوختگی که از محفظه موتور می‌آید

بین منیفولد اگزوز و سر موتور، واشر منیفولد قرار دارد. اگر در قسمتی از این واشر، نشتی یا پارگی وجود داشته باشد که نزدیک سیم‌کشی یا هر چیز پلاستیکی زیر کاپوت باشد، گرمای خروجی از محفظه اگزوز می‌تواند باعث سوختن این قطعات پلاستیکی شود. این موضوع بوی بدی که شبیه بوی سوختن موتور است، ایجاد می‌کند. حتی ممکن است در اثر این سوختگی دود هم ایجاد شود، اما منتظر دیدن دود نباشید و وسیله نقلیه خود را برای به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید.


9. آویزان شدن لوله اگزوز

آیا به نظر می‌رسد که انتهای لوله و صداگیر عقب شما نسبت به حالت عادی به سمت زمین آویزان شده است؟ این مسئله می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد؛ شاید یکی از زیرگیرهای اگزوز خراب شده باشد، شاید هم لوله آسیب دیده یا خم شده است. در هر صورت قبل از اینکه مشکل بدتر شود، باید بررسی شود، زیرا رانندگی با اگزوزی که در این شرایط قرار دارد، باعث می‌شود مشکل با سرعت بیشتری تشدید شود.

10. نشتی منیفولد اگزوز

اگر منیفولد اگزوز ترک خورده و نشتی داشته باشد، ممکن است سوپاپ‌های اگزوز را بسوزاند و واشر آنها را بر روی سیلندرهای موتور تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است فشار برگشتی ایجاد شده و باعث از بین رفتن قدرت موتور، ترق تروق کردن و سوختن ناقص شود. حتی یک صدای تیک تیک از محفظه موتور، می‌تواند یکی از علائم خرابی اگزوز خودرو در قسمت منیفولد باشد.

11. صدایی شبیه تکان دادن یک جعبه سنگ

یکی دیگر از علائم خرابی اگزوز خودرو زمانی است که وسیله نقلیه شما در حال حرکت است و صدایی از زیر ماشین شنیده می‌شود که شبیه صدای تکان دادن یک جعبه سنگ است. در این موقعیت، احتمالا مشکل از مبدل کاتالیزوری باشد که دچار خرابی فاجعه باری شده است؛ قطعات اصلی داخلی خراب شده و باید تعویض شود.


12. لرزش

لرزش‌های عجیبی که از فرمان یا پدال گاز حس می‌شود، از علائم خرابی اگزوز خودرو و نشانه‌ی قطعی نشتی آن است. اگر نشتی اگزوز بزرگ باشد، ممکن است احساس کنید کل ماشین می‌لرزد. این لرزش‌ها یک مسئله ایمنی بزرگ است، زیرا می‌تواند توانایی شما را در کنترل دقیق خودرو، تحت تاثیر قرار دهد.

13. افزایش صدای موتور

یکی از محتمل‌ترین علائم خرابی اگزوز خودرو یا اولین چیزی که به احتمال زیاد در صورت نیاز به تعمیر اگزوز متوجه خواهید شد، افزایش صدای موتور است. سیستم اگزوز، صدای موتور را پایین نگه می‌دارد، اما نشتی اثر آن را خنثی می‌کند. نقاط احتمالی برای نشتی اگزوز، منیفولد و اتصالاتی هستند که در امتداد سیستم اگزوز وجود دارند. نشتی موتور در منیفولد می‌تواند صدای موتور را تا حد زیادی افزایش داده و احتمالاً به بخارهای مضر اجازه می‌دهد وارد کابین سرنشینان شود و شما را در معرض خطر مسمومیت با بخارات سمی قرار دهد.

14. دود غیر طبیعی اگزوز

اگر متوجه شدید ماشین شما دود زیادی تولید می‌کند، احتمالا مشکلی در اگزوز شما پیش آمده است. حتی رنگ دود هم می‌تواند دقیقاً به شما بگوید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

جمع بندی

صرف نظر از نوع وسیله نقلیه‌ی‌تان،اگر از هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، در رابطه با ایمنی و عملکرد ماشین ریسک نکنید و آن را برای بازرسی و تعمیر به مکانیکی ببرید. برای اینکه علائم خرابی اگزوز خودرو که در بالا نام برده شد به وجود نیاید، بهتر است هر یک تا دو سال، سیستم اگزوز را توسط متخصص مورد بررسی قرار دهید تا از صحت آن مطمئن شوید و اگر مشکلی وجود داشت، بیشتر نشود.

بیشتر بخوانید

شاتون چیست؟

علائم روغن‌ریزی ماشین

پیستون چیست؟

اسبک خودرو چیست؟

علائم روغن‌سوزی خودرو

کارشناسی برق خودرو

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیلومتر