مقدمه

در این مقاله قصد داریم نکات مهمی راجع به زمان تعویض روغن گیربکس و سایر جزئیات آن ارائه کنیم. روغن گیربکس که با نام واسکازین نیز شناخته می‌شود یکی از مایعات مهمی است که در عملکرد بهینه خودرو نقش مهمی دارد. به دلیل اهمیت نقش آن، لازم است تا یکسری نکات مهم را راجع به این سیال و ارتباط آن با خودرو بدانید تا بتوانید از خودرو خود به بهترین شکل نگهداری کنید.

با روغن گیربکس و اهمیت آن بیشتر آشنا شوید!

همانطور که ذکر شد به روغن گیربکس، واسکازین نیز می‌گویند که کلمه‌ای با ریشه روسی است و معنای تحت الفظی آن در فارسی روغن جعبه دنده می‌باشد. همانطور که می‌دانید، به طور کلی استفاده از روغن برای بهبود حرکت اجزای متحرک ماشین، ضروری است.

روغن گیربکس نیز نقش مهمی در روان‌سازی حرکت قطعات مهم خودرو شامل گیربکس یا همان جعبه دنده دارد. البته روغن گیربکس برای تسهیل حرکت قطعات دیگری مانند جعبه فرمان و همچنین دیفرانسیل نیز ضروری است.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

وظیفه گیربکس انتقال نیروی تولیدی توسط موتور به چرخ‌های خودرو است، بنابراین روغن گیربکس می‌تواند به روان سازی حرکت چرخ‌های خودرو کمک بسزایی کند. به همین دلیل اکثر متخصصین این حوزه توصیه می‌کنند به زمان تعویض روغن گیربکس دقت ویژه‌ای داشته باشید.

تعویض روغن گیربکس

چرا باید روغن گیربکس را به موقع تعویض کرد؟

سوال مهمی که اغلب افراد دارند این است که تعویض به موقع روغن گیربکس چه فایده‌ای دارد و چه اثرات مثبتی روی خودرو خواهد داشت؟

در صورتی که در زمان درستی اقدام به تعویض روغن گیر بکس کنید شاهد اثرات مثبتی چون موارد زیر در خودرو خود خواهید بود:

 • بهینه شدن و روان شدن عملکرد گیربکس به عنوان یک قطعه مهم
 • افزایش طول عمر قطعات گیربکس و جلوگیری از فرسودگی و سابیدگی آن ها
 • کاهش آسیب به گیربکس به علت کاهش دمای آن
 • کاهش سابیدگی در نتیجه کاهش سر و صدا هنگام کارکردن گیربکس

بنابراین با توجه به نقش موثر روغن گیر بکس لازم است تا در زمان مناسب اقدام به تعویض روغن آن نمایید. انواع متفاوتی از روغن‌های گیربکس در بازار موجود هستند که هر کدام با توجه به کیفیت، قیمت متفاوتی نیز دارند اما توجه داشته باشید که حتی  در صورت استفاده از روغن‌های بسیار با کیفیت نیز نباید زمان تعویض روغن گیربکس را به تاخیر بیندازید.

دلیل این اتفاق هم این است که بعد از طی بازه زمانی مشخص، روغن گیربکس کارایی لازم را از دست داده و بدون ایجاد روان سازی قطعات عمل می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد هزینه کردن برای تعویض به موقع روغن گیربکس خیلی به صرفه‌تر از هزینه کردن برای رفع آسیب‌های جدی به خودرو است.

چه زمانی روغن گیربکس را عوض کنیم؟

حال که با نقش و اهمیت روغن گیر بکس آشنا شدیم و فهمیدیم که تعویض به موقع روغن گیربکس نقش بسزایی در بهبود عملکرد خودرو دارد، بهتر است تا راجع به زمان بهینه تعویض روغن گیربکس نیز مطالبی را خاطر نشان شویم.

قبل از هر چیزی باید بدانید که دو نوع گیربکس شامل گیر بکس دستی و گیربکس اتوماتیک داریم که هر کدام عملکرد مشخصی دارند. اما تفاوتی ندارد که خودرو شما مجهز به کدام نوع گیربکس است، زیرا در هر صورت باید در زمان مناسب روغن گیربکس را تعویض کنید. در ادامه به معرفی دو نوع گیربکس و تفاوت‌های تعویض روغن میان آن‌ها می‌پردازیم.

گیربکس دستی و زمان بهینه تعویض روغن آن

شایع‌ترین اتفاقی که برای روغن گیربکس در گیربکس‌های دستی می‌افتد، این است که روغن به ذرات فلزی کوچک آلوده می‌شود. این اتفاق بیشتر به دلیل فرسایش در قطعات مختلف خودرو شامل یاتاقان و دنده خودرو اتفاق می‌افتد. غلیظ شدن و آلوده شدن روغن گیربکس به ذرات فلزی ریز و سایر آلاینده‌ها به مرور زمان باعث می‌شود خاصیت روان سازی روغن از بین برود.

در این شرایط متخصصین پیشنهاد می‌کنند که با طی کردن 50 تا 100 هزار کیلومتر، روغن گیربکس را عوض کنید. البته این اعداد هنگام رانندگی در شرایط معمولی پیشنهاد می‌شود و در صورتی که در جاده‌هایی با شرایط سخت با خودروتان رانندگی می‌کنید، بهتر است زمان تعویض روغن گیربکس را به هر 25 هزار کیلومتر یکبار کاهش دهید.

به طور کلی می‌توان گفت که هر چه میزان تعویض دنده حین رانندگی برای یک خودرو بیشتر باشد، لازم است تا روغن گیربکس آن نیز زودتر تعویض شود.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

گیربکس اتوماتیک و زمان تعویض روغن آن

اولین نکته‌ای که راجع به گیربکس‌های اتوماتیک باید بدانید این است که این نوع گیربکس‌ها معمولا هنگام فعالیت، حرارت بسیار زیادتری نسبت به نوع دستی تولید می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت که از طریق این گرمای تولید شده می‌توانند روی کیفیت روغن گیربکس خودرو تاثیر منفی بگذارند.

البته به غیر از گرمای تولید شده، سابیدگی و فرسودگی قطعات مربوط به گیربکس خودرو نیز باعث کاهش کارایی روغن گیربکس خودرو می‌شود. در این نوع گیربکس هم متخصصین پیشنهاد می‌کنند که هر 100 تا 150 هزار کیلومتر یکبار، روغن گیربکس را عوض کنید.

نشانه‌های مربوط به زمان تعویض روغن گیربکس را نادیده نگیرید!

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان به بهترین زمان تعویض روغن گیربکس پی برد این است که به نشانه‌هایی که در ادامه بیان خواهیم کرد توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 • به اطلاعات روی جعبه محصول توجه کنید: در اولین گام باید بدانید که روی جعبه هر روغن گیربکس اطلاعات مفیدی راجع به زمان تعویض آن نوشته شده است. اما بهتر است جهت اطمینان کمی زودتر از زمان پیش‌بینی شده روی قوطی روغن گیربکس، اقدام به تعویض روغن نمایید.
 • دنده عوض کردن دشوار می‌شود: اولین نشانه‌ای که باید به طور جدی به آن توجه داشته باشید این است که زمان تعویض دنده، دنده به سختی حرکت می‌کند.
 • در رفتن دنده نشان مهم دیگر است: در صورتی که شاهد در رفتن دنده در خودرو بودید، بهتر است روغن گیر بکس را عوض کنید.
 • از خودرو بعد از روشن شدن صداهای نامطلوبی می‌آید: در صورتی که بعد از روشن شدن خودرو در حالی که خودرو در حالت سکون است، صداهای نامطلوبی از قسمت تحتانی خودرو می‌شنوید، باید دست به تعویض روغن گیربکس خودرو بزنید.

چگونه از سطح روغن در گیربکس مطلع شویم؟

جدای از نشانه‌هایی که برای فهمیدن زمان تعویض روغن گیربکس بیان شد، یک راهکار مفید دیگر برای یافتن میزان روغن در گیربکس وجود دارد که به آن اشاره خواهیم کرد.

 • ابتدا خودرو را روشن کرده و خودرو را چند لحظه بدون حرکت نگه دارید.
 • گیج مربوط به روغن گیر بکس را خارج کرده و با یک دستمال تمیز، اقدام به نظافت آن نمایید.
 • گیج را به سرجای خود برگردانده و مجددا آن را خارج کنید.
 • در این مرحله لازم است تا خطی که مربوط به سطح روغن است را بررسی کنید.
 • در صورتی که شاهد کم شدن روغن هستید، لازم است تا مقداری روغن گیربکس به آن اضافه کنید.

نکته مهم: سطح روغن با کیفیت روغن دو مساله جداگانه است. در صورتی که شاهد افت کیفیت روغن هستید در هر صورت باید بدانید که زمان تعویض روغن گیربکس فرا رسیده و باید آن را تعویض کنید. معمولا روغن با کیفیت رنگی متمایل به قرمز دارد، در صورتی که روغن با کیفیت نامطلوب رنگی معادل قهوه‌ای تیره دارد.

اما در صورتی که روغن کیفیت خود را حفظ کرده و تنها سطح روغن کاهش محسوسی پیدا کرده است، با افزودن کمی روغن می‌توان مشکل را حل کرد. در هر صورت هر دو مولفه درباره روغن گیربکس بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرند.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

کلام آخر

روغن گیربکس یک سیال مهم در خودرو است که نیاز به تعویض در بازه‌های زمانی مشخص دارد. در واقع تعویض به موقع روغن گیربکس به بهبود عملکرد خودرو کمک شایانی می‌کند. در این مقاله راهکارهایی مفید برای یافتن زمان بهینه تعویض روغن گیربکس ذکر کرده و هر کدام را به تفصیل شرح دادیم.

بیشتر بخوانید

علت لرزش ماشین

علت کم شدن آب رادیاتور

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

آموزش رانندگی با خودروهای اتوماتیک

ماشین شاسی ضربه خورده

معایب شایع خودروهای ایرانی