امروزه خودرو یکی از وسایل مهم زندگی به شما می‌رود. میزان دود اگزوز خارج شده از خودرو یکی از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا هست. خودرو سبب راحتی و سرعت بالا در انجام کارهای روزمره می‌شود. ما به واسطه رنگ دود اگزوز خودرو قادر هستیم مشکلات مربوط به آن را متوجه شویم. خروج دودهایی با رنگ نامتعارف نشان دهنده وجود ایراداتی در خودرو است. به همین علت شما با توجه به این مسئله می‌توانید میزان سوخت مصرفی و هم‌چنین دفعات مراجعه به تعمیرکار را کاهش دهید.

در خودروهایی که سوخت آن‌ها بنزین است اگر موتور کارکرد سالمی داشته باشد و بنزین به صورت کامل بسوزد و رانندگی در شرایط عادی باشد رنگ دود اگزوز بی‌رنگ خواهد بود و هنگام نزدیک شدن به آن بوی تندی نخواهد داشت.

در بسیاری از موارد تغییر رنگ دود اگزوز خودرو نشانه نقص فنی و یا خرابی است. دود خارج شده از اگزوز می‌تواند دارای رنگ‌های متفاوتی چون آبی، سفید، سیاه باشد.

اگر رنگ دود اگزوز سفیدباشد نشانه چیست؟

هنگامی که دود خارج شده از اگزوز با سرعت بالا ناپدید می‌شود احتمال دارد ایراد فنی مربوط به نشتی یا نقص در واشر سرسیلندر باشد. این اتفاق هنگامی به وجود می‌آید که مایع خنک کننده موتور وارد محفظه احتراق شود.

اما زمانی که دود ایجاد شده به سرعت از بین نرود، ممکن است خودرو در حال روغن سوزی باشد.

در حالت دیگر دود خارج شده از اگزوز مدت زمان زیادی در هوا می‌ماند، در این صورت نشان دهند مشکلات جدی است. از جمله این مشکلات می‌توان به شکستگی سرسیلندر، ترک خوردن موتور خودرو و یا شکستگی واشر سرسیلندر اشاره کرد. به هنگام شکستگی واشر سرسیلندر آب داخل رادیاتور به محفظه درون سیلندر نفوذ می‌کند.

زمانی که این اتفاق بیفتد آب رادیاتور سریع خالی شده و موجب جوش آوردن رادیاتور می‌شود. در صورتی که به مشکلات در زمان مناسبی رسیدگی نشود موجب ایجاد هزینه‌های بالایی خواهد شد.

برای تجربه خرید خودرو همسو با سبک زندگی خود صفحه خرید خودرو سوییچ را از دست ندهید.

در مورد خودروهایی که از سوخت گازی تغذیه می‌کنند، به علت تولید بخار آب در هنگام احتراق رنگ دود اگزوز در فصول سرد به رنگ سفید تغییر پیدا می‌کند. پس اگر سوخت مصرفی خودروی شما از نوع گازی است به علت رنگ سفید دود خارج شده از اگزوز خودرو نگران نباشید.

اگر رنگ دود اگزوز سیاه باشد نشانه چیست؟

شاید مدت زمان طولانی است که از خودرو خود استفاده نکرده‌اید در این صورت خروج دود سیاه رنگ از اگزوز در چند ثانیه اول شروع به کار خودرو نامتعارف نمی‌باشد. این دود زمانی نشان دهنده یک مشکل فنی است که مدت طولانی از اگزوز خارج شود و همچنین همراه با غلظت و بوی ناخوشایند باشد.

این رنگ نشانه سوخت بیش از حد است و مشخص می‌کند که فرآیند احتراق به درستی انجام نمی‌گیرد. این مشکل فنی با بالا بردن میزان مصرف سوخت باعث آلودگی هوا و افزایش هزینه می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد صدماتی در موتور شود.

دلیل اصلی خروج دود سیاه از اگزوز نشان دهنده عدم تناسب بین اکسیژن و سوخت، مسدود شدن منیفولد خودرو، مسدود شدن فیلتر خودرو، مشکلات انژکتوری و یا عملکرد موتور است. به علت اینکه دود سیاه می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای خودرو شما به همراه داشته باشد بهتر است از یک متخصص در این راستا کمک بگیرید.

اگر رنگ دود اگزوز آبی باشد نشانه چیست؟

خروج این رنگ دود اگزوز نشان دهنده شرایط خوبی نیست. اگر رنگ دود خارج شده از اگزوز آبی باشد نشانه دهنده روغن سوزی و نشت روغن می‌باشد. برخی از اوقات به علت خرابی قطعات روغن وارد محفظه احتراق شده و باعث تغییر رنگ دود اگزوز به آبی می‌شود.

برای تجربه فروش خودرو بدون اتلاف وقت صفحه فروش خودرو سوییچ را از دست ندهید.

در اکثر موارد خرابی واشر سر پیستون، رینگ پیستون و یا خوردگی موجود در دیواره پیستون موجب نشت روغن موتور می‌شود. برای پی بردن به این ایراد کافی است رنگ دود خارج شده از اگزوز را هنگام افزایش یا کاهش میزان سرعت و شتاب مورد بررسی قرار دهید. اگر رنگ آبی هنگام کاهش سرعت به وجود بیاید نشان دهنده‌ی ایرادات مربوط به واشر سرسیلندر می‌باشد.

همچنین اگر این رنگ در زمانی رخ دهد که شتاب افزایش یافته می‌تواند مربوط به مشکل رینگ پیستون باشد. زمانی که این اتفاق می‌افتد توان موتور خودرو به شدت کاهش می‌یابد و باعث بالا رفتن میزان استهلاک قطعات خودرو می‌شود.

موارد حائز اهمیت در انواع رنگ دود اگزوز

  1. نوع سوخت مورد استفاده در خودرو بسیار مهم است، ابتدا نوع سوخت را مشخص نمایید.
  2. در حالت‌های مختلف رفتار دود را مورد بررسی قرار دهید.
  3. به بو و غلظت دود خارج شده از اگزوز دقت کنید.
  4. در هنگام شتاب‌گیری و سرعت‌های مختلف دود خارج شده از اگزوز را بررسی کنید.
  5. به میزان ماندگاری دود دقت کنید.

دود اگزوز

علت سیاهی دور دهانه اگزوز

در برخی از شرایط شاهد ایجاد دوده‌های سیاه بر روی دهانه اگزوز هستیم که علت این اتفاق می‌تواند احتراق ناقص سوخت در موتور خودرو باشد. بنابراین می‌توان گفت زمانی که احتراق در سیلندرها به درستی انجام نگیرد دود سیاه رنگ از اگزوز خودرو بیرون می‌آید.

علت خروج دود سفید همراه با آب از اگزوز

این اتفاق در فصول سرد سال پیش می‌آید و علت آن سوختن آب در سیستم احتراق ماشین می‌باشد. در فصول سرد زمانی که شما استارت می‌زنید دمای موتور بالا می‌رود و این تفاوت دما میان محیط و موتور خودرو باعث ایجاد چگالش می‌شود. و در مرحله بعد منجر به خروج دود سفید رنگ از اگزوز خودرو خواهد شد. این دود در ابتدا دارای غلظت بالایی بوده و رفته رفته میزان غلظت آن کاهش می‌یابد.

علت خروج دود آبی از اگزوز خود پس از تعویض روغن

هنگامی که بعد از تعویض روغن شاهد خروج دود آبی از اگزوز خودروی خود هستید احتمالاً سطح روغن را بیش‌تر از اندازه مجاز افزایش داده‌اید. به همین علت به شما توصیه می‌کنیم گیج روغن را بررسی کنید و در صورت زیاده‌روی مقداری از آن را تخلیه کنید.

اگر روغن اضافه را تخلیه کردید اما رنگ دود هم‌چنان آبی رنگ است به احتمال زیاد روغنی که استفاده کرده‌اید دارای کیفیت نامناسبی است.

نتیجه‌گیری بررسی رنگ دود اگزوز

در این مقاله از سوئیچ سعی کردیم شما را با نشانه‌های انواع رنگ دود اگزوز آشنا کنیم. اگر دوست دارید خودروی شما مدت زیادی با کیفیت بالا کار کند و شما را کمتر دچار دردسر کند، لازم است به علایم آن از جمله رنگ دود اگزوز توجه کنید.

برای اطلاع از قیمت روز خودرو صفحه قیمت خودرو صفر سوییچ را از دست ندهید.

اگر مشاهده کردید دود خارج شده از اگزوز دارای رنگ نامتعارفی می‌باشد لازم است هر چه سریع‌تر به تعمیرکار مراجعه کنید تا از ایجاد تعمیرات و مشکلات پرهزینه جلوگیری کرده باشید.

بیشتر بخوانید: