در این مقاله قصد داریم به اهمیت کارشناسی خودرو بپردازیم. به بررسی کامل وضعیت خودرو از نظر فنی، موتور، بدنه و غیره به منظور تعیین اندازه سلامت خودرو و ارزش واقعی قیمت‌گذاری آن، کارشناسی خودرو گفته می‌شود. اهمیت کارشناسی خودرو بسیار بالا است. بسیاری از افرادی که به دنبال خرید خودرو دست دوم هستند، برای اطمینان از سالم بودن خودرو نیاز به کسی را دارند که کارشناس تخصصی خودرو باشد. اهمیت کارشناسی خودرو با اهمیت معاینه فنی متفاوت است. چون در معاینه فنی، ایمنی و سلامت خودرو تعیین می‌شود و ارزش آن مشخص نخواهد شد.

[switch_forms_buy]

اما در کارشناسی خودرو این اتفاق می‌افتد. کارشناس نیز کسی است که در تمامی قسمت‌های خودرو از جمله موتوری، گیربکسی، رنگ، بدنه، جلوبندی و غیره دارای تشخیص حرفه‌ای ‌است. پس در اکثر مواقع کارشناسی خودرو برای خودروهایی که دست دوم هستند، انجام می‌شود. این روزها اکثر معاملات خودرو در فضای مجازی انجام می‌گیرد و از این راه سودجویی‌ و کلاهبرداری‌های زیادی رُخ می‌دهد.

اهمیت کارشناسی خودرو

اهمیت کارشناسی خودرو در مباحث حقوقی

در قوانین و مقررات مربوط به کارشناسی خودرو، برای نظری که کارشناس اعلام می‌کند، شرایطی ذکر شده است که اعتبار نظر کارشناس منوط به رعایت آن شرایط خواهد بود؛ بنابراین کارشناس مکلف است اصول کارشناسی از قبیل صریح بودن، موجه، قاطع و مطابق بودن با قانون را رعایت کند. در بعضی موارد نیز مانند کامل بودن، کتبی بودن رعایت مهلت مقرر و غیره نیز در اهمیت کارشناسی خودرو ملاک است.

برای تجربه خرید خودرو بی‌دردسر همسو با سبک زندگیت اینجا کلیک کن

اعتبار نظر کارشناس از لحاظ حقوقی مشروط به وجود شرایط آن است و مالکین در صورتی که نظر کارشناس واجد شرایط قانونی نباشد، می‌توانند به آن ترتیب ‌اثر ندهند. البته کارشناسیِ قانونی زمانی به کار می‌آید که اختلاف نظر حقوقی و لزوم ارائه به مراجع قانونی مدنظر باشد؛ لذا در کارشناسی‎های معمولی معامله خودرو، این موضوع خیلی کاربردی ندارد.

اهمیت کارشناسی خودرو

دلایل نیاز و اهمیت کارشناسی خودرو

به نظر کارشناسان خودرو، خرید خودروی دست دوم، بدون مشورت در مورد صحت و سلامت آن با یک فرد متخصص می‌تواند ضررهای مالی زیادی برای شما داشته باشد. زیرا ممکن است خودرویی که قصد خرید آن را دارید از لحاظ ظاهری بسیار مناسب به نظر برسد. اما ایرادهای فنی جدی داشته باشد که از چشم شما پنهان بماند. به عنوان مثال بسیاری از افراد کیلومترشمار خودرو را دست‎کاری می‎کنند تا میزان مسافت طی شده کمتری را نشان دهند. شما با کمک یک کارشناس ماهر و متخصص خودرو، می‎توانید قبل از خرید، از ایرادات فنی و احتمالی خودرو و هزینه‌های احتمالی آن در آینده با خبر شده و انتخاب راحت‌تری داشته باشید.

ما در کشوری زندگی می‌کنیم که در آن صنعت تعمیر و بازسازی خودرو پیشرفت خیلی زیادی داشته و اشخاصی که در این حوزه مشغول به کار هستند، بسیار خبره‌اند. به طور مثال در بازار ایران، اگر یک خودرو بدون رنگ از چند ناحیه نیز آسیب دیده باشد، ارزش بیشتری نسبت به یک خودروی رنگ شده دارد. زیرا میزان آسیب خودرو قابل رؤیت است. خودرویی که در یک تصادف ایراد دیده باشد، دیگر از ایمنی و استحکام اولیه برخوردار نیست. مگر آن که بخش معیوب به طور کامل تعویض گردد. تمامی این موارد نیاز به استفاده از یک فرد و همچنین اهمیت کارشناسی خودرو قبل از خرید را اثبات می‌کند.

کارشناسی ماشین

بخش‌های مختلف کارشناسی خودرو

کارشناسی رنگ بدنه

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که اهمیت کارشناسی خودرو را نشان می‌دهد، کارشناسی بدنه خودرو است. دلیل این حساسیت و پیچیدگی را می‌توان در کار بسیار خوب بعضی از صافکارها و نقاشان حرفه‌ای بر روی خودروها دانست. شاید شما هم تا به حال به این مورد برخورد کرده باشید که برخی از آن‌ها خودرو را به گونه‌ای بازسازی می‌کنند که غیر از خود مالک، هیچ فرد دیگری قادر به تشخیص تغییرات صورت گرفته، نمی‌باشد.

این موضوع باعث شده که کارشناسان پا‌به‌پای تعمیرکاران، صافکار و نقاش در این عرصه پیشرفت کنند و علاوه بر تجربه، به علم روز نیز مجهز شوند. البته نقاطی در خودرو توسط کاورها و لایه‌های پلاستیکی توسط شرکت سازنده پوشانده شده است و در زیر آن‌ها قطعاتی وجود دارد که دائماً تحت تاثیر شرایط خاص جوی و غیره قرار دارند. به طوری که دقت در این بین، اهمیت کارشناسی خودرو را در قسمت رنگ بدنه می‌رساند.

کارشناسی شاسی و ستون‌ها

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های یک خودرو شاسی آن است که شما معمولاً آن را مشاهده نمی‌کنید. هرگونه آسیب‌دیدگی در این بخش باید شما را از خرید خودرو منصرف کند. کارشناسی این بخش به دلیل حساسیت بالا باید حتماً توسط کارشناسان مجرب انجام پذیرد و هیچ‌گاه خود یا بستگان ناآشنا با شاسی، شروع به کارشناسی این بخش را نکنید.

ستون‌های خودرو از دیگر بخش‌های اصلی می‌باشد که محل اتصال ضعیف‌‌ترین قسمت بدن، یعنی سقف به تنه اصلی به شمار می‌رود. اهمیت کارشناسی ستون‌ها به دلیل موقعیت حساس آن‌ها است. در دهه اخیر شرکت‌های سازنده خودرو از ایربگ‌های پرده‌ای در ستون‌ها به منظور بالا بردن ضریب امنیت سرنشینان استفاده نموده‌اند.

بررسی تعویض قطعات بدنه خودرو

اگر میزان خسارت و ضربه وارده به یک قسمت از خودرو زیاد باشد، باید آن قسمت تعویض شود که البته قیمت خودرو به شدت کاهش پیدا می‌کند. تعویض قطعات بدنه خودرو در خارج، بر خلاف ایران یک امر بدیهی و مرسوم تلقی می‌شود. تشخیص قطعه تعویضی بسیار مشکل است. زیرا گاهی یک قطعه با قطعه قبلی کاملاً برابر است و اهمیت کارشناسی خودرو، اینجا خود را نشان می‌دهد.

کارشناسی موتور

موتور قلب یک خودرو است. به همین سبب بررسی و کارشناسی این بخش بسیار حساس و ارزشمند است. توجه داشته باشید که یک موتور کاملاً نیاز به کارشناسی دقیق دارد. مشکلاتی که یک موتور می‌تواند داشته باشد به راحتی خودرو را در آینده دچار مشکل اساسی می‌نماید.

مشکلاتی نظیر روغن‌سوزی، دِفرمه شدن رینگ، پیستون و مواردی از این قبیل که نیاز به تعمیر اساسی موتور و هزینه‌های گزاف دارد. این مشکلات را می‌توان با کارشناسی به راحتی تشخیص داد. این نکته را در نظر داشته باشید که افرادی پیدا می‌شوند که می‌توانند با استفاده از ترفندهایی، برای زمانی محدود این مشکلات را برطرف نمایند. در نظر داشته باشید که اهمیت کارشناسی خودرو در کارشناسی موتور اینجا نیز خود را نشان می‌دهد.

کارشناسی گیربکس

انتقال قدرت موتور از طریق سیستم کلاچ و گیربکس به چرخ‌ها صورت می‌گیرد. کارکرد ناصحیح این بخش در هزینه‌های جاری خودرو سهم زیادی دارد. در خودروهای دنده اتومات، این سیستم بسیار پیچیده و دارای حسگرهای هیدرولیکی و مکانیکی گران‌قیمت بوده و کارشناسی آن نیاز به دقت تجربه و تجهیزات مناسب دارد. کارشناسان در این بخش باید گیربکس را در تمامی حالات اتومات و دستی مورد بررسی قرار داده و از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنند.

تست رانندگی

تست رانندگی نیز بسیار حساس است. این آزمایش بازگوکننده میزان سلامت نسبی خودرو می‌باشد. کارشناس در این قسمت باید در حین رانندگی تمام مواردی که در تست‌های گذشته دارای مشکل بوده‌اند را بررسی نماید. در تست رانندگی مواردی از قبیل شتاب خودرو و عملکرد ترمزها، سیستم تعلیق، سیستم هیدرولیک فرمان، سیستم گیربکس و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرند.

فروش خودرو بدون اتلاف وقت و به بهترین قیمت بازار را با سوییچ تجربه کنید

برای درخواست فروش خودرو اینجا کلیک کنید

سایر موارد کارشناسی

گفتنی است که به غیر از موارد فوق، کارشناسان موارد ذیل را نیز کارشناسی می‌نمایند:

«مواردی چون، ضخامت رنگ، روغن‌سوزی، آپشن‌های مدرن خودرو، سلامت ترمز و فرمان، سلامت پلوس‌ها، درست بودن کیلومتر خودرو و تشخیص محاسبه آن، کارشناسی قول‌نامه خودرو، نکات مهم خرید و فروش خودرو، تشخیص اتاق دو تکه و در نهایت تشخیص اتاق تعویض شده از مواردی هستند که کارشناس آن‌ها را بررسی می‌کند».

کارشناسی ماشین

کارشناسی خودرو دست دوم

کارشناسی خودرو دست دوم از اهمیت زیادی برخوردار است و تنها اکتفا کردن به ظاهر خودرو و سلامت پیشرانه اشتباه است؛ قبل از خرید لازم است تمام قطعات خودرو کارشناسی شود تا برای خریدار خودرو دست دوم هزینه‌‌ای در بر نداشته باشد.

کارشناسان خودرو قسمت‌های مختلف خودرو اعم از پیشرانه، شکل ظاهری و سلامتی بخش‌های دیگر خودرو را بررسی می‌کنند. اما ایراداتی در خودرو وجود دارد که آن‌ها را فقط با دستگاه دیاگ می‌توان شناسایی کرد و کارشناس خودرو از آن برای پی بردن به اینکه کامپیوتر خودرو قابل خواندن است یا خیر استفاده می‌کند تا مطمئن شود که خودرو سالم است.

سخن آخر اهمیت کارشناسی خودرو

کارشناسان معتقدند بازار خرید و فروش خودروهای نو و دست دوم در ایران دارای رونق بسیاری است. علی‌رغم این موضوع، متأسفانه بحث کارشناسی تخصصی خودرو از اهمیت کمتری برخوردار است. طبق گزارش یک شرکت فعال در این زمینه، 30 تا ۴۰ درصد افرادی که اقدام به خرید یک خودرو می‌کنند، پیش از خرید خودرو آن را تست نمی‌کنند. هر چند طی سال‌های اخیر به دلیل افزایش آگاهی و همچنین مواجه شدن با ضررهای قابل توجه این مقوله نیز مورد توجه خاص قرار گرفته است.

در ایران افراد به چند دسته عمل می‌کنند. دسته اول از یک تعمیرکار آشنا درخواست می‌کنند که در محل خرید خودرو به بررسی آن بپردازد. دسته دوم، با اجازه فروشنده به منظور بررسی، خودرو را به یک تعمیرگاه می‌برند. دسته‌ای دیگر خودرو را به مراکز معتبر کارشناسی خودرو ارجاع می‌دهند. در نهایت عده‌ای خود آشنا به کارشناسی‌خودرو هستند و خود آن خودرو را کارشناسی می‌کنند. در هر صورت اهمیت کارشناسی خودرو آن‌قدر بالا است که اگر این کار انجام نشود، ممکن است خریدار دچار ضررهای مالی و جانی غیرقابل جبرانی شود.

بیشتر بخوانید: